על רזון תיאולוגי ובדידות

שו”תקטגוריה: כלליעל רזון תיאולוגי ובדידות
פלוני שאל לפני 7 חודשים

שלום לרב 
כחלק מההתמודדות שלי מול עולם התורה בו גדלתי פיתחתי לעצמי במהלך השנים , ממש כמו שתיארת כל כך יפה במאמרך, תיאולוגיה רזה , בה אני מצד אחד ממשיך ללמוד תורה ולשמור על המסורת (קיום הלכות) ומצד שני, לא מרגיש מחויב לחלקים ההשקפתיים שנראים לי לא נכונים/ מדומיינים/ שקריים. לכאורה טוב ויפה. אך בעצם,  אני מרגיש שאין לי לאן לברוח – לאן שלא אלך מקיפים אותי דברי תורה והשקפה שנראים לי פשוט מגוכחים ומקטיני א-לוה. הגעתי למצב שבו כל ביקור בבית כנסת מחליש אותי ומייאש אותי. לא מדובר בהתנשאות . אני לא מרגיש חכם יותר מכולם( זאת עובדה ברורה  ) אך אני מרגיש שהיה לי בשלב מסוים קצת יותר אומץ ויושר מחשבתי בשביל לצאת מבועת האקסיומות והסיסמאות  ולהודות שכל מה שלמדתי לא קירב אותי בכהוא זה להבנת העולם ולהשגת קמצוץ מהאינסוף ברוך הוא -נהפוך הוא – אשר ישלטו הכאוס והחוסר הבנה המה בלומדיהם. אני מרגיש שיש פה איזו טעות בסיסית או איזה שקר שקשור בהגשמת הא-ל ובהקטנתו ואני לא יכול לחיות עם זה בשלום .  ברור לי שנוצר פה מצב לא בריא בכלל בו אני מתבצר בבדידותי ואני לא יודע איך להתמודד עם זה. אולי זאת שאלה לפסיכולוג ואולי לרב יש איזשהו ניסיון או עצה בנושא… בכל מקרה תודה רבה על ההזדמנות לשאול ולנסח זאת לעצמי. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

שלום פלוני.
ראשית, אני מאד מזדהה עם תחושותיך. הן מצביעות על יושר פנימי.
שנית, ההנחה שאם אתה לא מסכים עם סביבתך אז בהכרח יש כאן גאווה (כאילו שאתה חכם יותר מכולם) אינה נכונה. אני זוכר שראיתי פעם את הטיעון הזה בספר “חיי עולם” של הסטייפלר: וכי אתה חכם יותר מרעק”א או החפץ חיים?! גם הם בטח חשבו על כל קושיותיך. אז זהו שלא. רוב האנשים, גם אם הם חכמים מאד, לא באמת שוקלים ברצינות קושיות יסודיות על דרך חייהם וצורת מחשבתם, בפרט אם מציגים אותה בפניהם כתוצר אלוהי כל יכול וכל יודע.
לעצם דבריך, אני לא בטוח שהבנתי מה הקושי. אם אתה לא מסכים עם עקרון זה או אחר שמקובל בסביבתך – אז אל תקבל אותו. אני גם חושב שאל לך לצפות להבנה מלאה של העולם ופיזור הכאוס, כפי שמשתמע מדבריך. זה לא אמור להיווצר מהתורה. אדם נדון לחיות בתוך אי הבנה ואי וודאות. כאלה אנחנו, ואין טעם ללכת שולל אחרי אשליות שמפזרים יודעי כל למיניהם.
אני חושב שאתה צריך לעבוד בצורה מסודרת על אמונותיך, לראות מה אתה מקבל ומה לא, ולנסות לחיות בהתאם להן עד כמה שתוכל (אף אחד לא יכול לממש את אמונותיו עד הסוף, מכל מיני סיבות). אם המבוכה והמצוקה שתיארת נובעת מחוסר ההסכמה עם הסביבה, איני רואה מדוע שזה יגרום למצוקה. אתה לא מסכים וחושב אחרת. אז מה?
בעוד כמה חודשים אני מקווה שתצא הטרילוגיה שלי שאמורה להציג תיאולוגיה רזה (המחברות שבאתר הן גרסה ראשונית של הספר הראשון מתוך השלושה), אבל זו תמונת העולם שאני הגעתי אליה. אתה צריך לבנות את שלך. אולי זה יעזור לך לפתח משהו משלך. אם תרצה לדבר, אשמח מאד. תאם איתי פגישה 052-3320543.
 

חיים הגיב לפני 7 חודשים

“בעוד כמה חודשים” – ה’ ישמור! – כמה עיכובים! 🙁

פלוני הגיב לפני 7 חודשים

תודה רבה רבה על התשובה ועל הנכונות להיפגש ולעזור! אולי אצליח להתגבר על הביישנות ולתאם פגישה(: בכל מקרה אמשיך לחשוב בכיוון שהתשובה שלך התוותה.
שוב תודה גדולה

קצת סבלנות (לחיים) הגיב לפני 7 חודשים

לחיים-

מה אתה מתרגש מעיכוב של כמה חודשים. ל’טרילוגיה’ הראשונה שהניחה את היסודות לאמונת היהדות – תורה, נביאים, כתובים – לקח יותר מאלף שנים עד שנחתמה, ועל גביה קמה טרילוגיה’ שניה – מקרא, משנה, תלמוד – המבארת ומיישמת, שגם לה לקח כאלף שנים עד שנחתמה, והרבה שאלות נשארו פתוחות שנתחבטו בהם ראשונים ואחרונים, ואתה מצפה שאד”ם אחד יפתור את כל הבעיות ב’ימים אחדים’?

ואם יצליח ‘במשימה בלתי אפשרית’ – הרי תהא זו ראיה ניצחת, שגם כיום יש התערבות אלוקית ניסית בעולמנו 🙂

בברכה, מתון מתון

י.ד. הגיב לפני 7 חודשים

כבר שנתים שהרב מבטיח תוך כמה חודשים לסיים.

יעקב מ. הגיב לפני 7 חודשים

לפלוני,
התחושות ידועות,
זה לא רק חוסר הסכמה עם הסובבים, הסביבה לא
מבינה על מה בכלל היא צריכה להסכים או לא להסכים.
ניראה לי שאין טעם לנסות לשתף , חוסר ההסכמה נובע מחוסר הבנה של מחשבותך.
יותר מזה, ניראה שלא נכון לשתף מי שלא מבין.

ניראה שחלק גדול מהדברים שלא נראים לך התקבלו על הציבור מהסיבה שהם לא רוצים או לא מסוגלים להבין מה שאתה מבין, ועבור רוב הציבור דווקא הרעיונות שמרחיקים אותך מקרבים אותם.
כניראה זו כוונת המשנה “ולא במרכבה ביחיד, אלא אם כן היה חכם ומבין מדעתו.”
רק מי שמבין מדעתו לבד מקבל ראשי פרקים, מי שלא מבין לבד אם נפרש לו הכל כניראה הוא לא יבין נכון ומה שמועיל למבין מדעתו יכול להזיק למי שלא מבין.
הטענה של הסטייפלר, וכי אתה חכם יותר מרעק”א או החפץ חיים?! גם הם בטח חשבו על כל קושיותיך.
אני מסכים עם חצי ממנה, סביר להניח שהם חשבו על הטענות שלך, אבל הם לא פירסמו את המחשבות שלהם בפומבי מהטעם הנ”ל, היה להם אחריות, את המחשבות שלהם הם השאירו לעצמם או לתלמידים מבינים, והציבור הכללי קיבל את הדברים לפי רמתו,
בסוף צריך לחנך דור של ילדים.
רואים את זה אצל אבן עזרא ועוד ראשונים בצורה מאוד חריפה, ‘והמבין יבין ‘ והמשכיל יבין’ ועוד ועוד.
אין חדש בעולם, הצדיקים הנסתרים תמיד מרגישים בודדים. ( הם הרי נסתרים)

Gil הגיב לפני 7 חודשים

י.ד. “ויהי בעיניו כימים אחדים באהבתו אותה”

בס”ד ח’ בתמוז ע”ט

חכמי ישראל עסקו בכל הדורות בבירור יסודות האמונה ובהתמודדות עם שאלות המתעוררות, הן מצד המקורות, הן מצד ההיגיון, והן מצד ידע מדעי.עסקו בזה רס”ג וריה”ל, הרמב”ם והרמב”ן

בעת החדשה, החל מתקופת הרנסנס והתפתחות המדע המודרני, נחשפו יהודים משכילים-מאמינים לשאלות חדשות, ובהתאם עסקו חכמי הדורות בהתמודדות עם שאלות אלה. מהר”ל עוסק בהן בספרו ‘באר הגולה’ ובשאר ספריו, רמח”ל ניסח שיטה מחשבתית בספריו ‘דרך ה” ו’דעת תבונות’, ובדורות האחרונים הרבו לעסוק בזה רש”ר הירש, הראי”ה קוק והרי”ד סולובייציק.

ספר חשוב בנושא הוא ספרו של ד”ר אהרן בארט, ‘דורנו מול שאלות הנצח’. ד”ר בארט היה כלכלן מבריק שגדל על ברכי ‘תורה עם דרך ארץ’ ביהדות גרמניה (אביו פרופ’ יעקב בארט היה מזרחן גדול ותלמיד חכם). ד”ר בארט היה מנכ”ל בנק לאומי בשנות החמישים והששים, ובעקבות מחלה נטל חופשה שהקדיש אותה לבירור יסודי של שאלות האמונה לאור הישגי המדע המודרני, ואת מסקנותיו סיכם בספרו ‘דורנו מול שאלות הנצח’.

גם בדורנו יש תלמידים חכמים העוסקים בבירור שאלות האמונה והמדע. ציינתי לכמה ספרים ואתרים בתגובותיי לפוסט 36 באתרא הדין. ובהם ‘פשוט להאמין – מדריך למאמין הרציונלי’ מאת הרב ד”ר משה רט, ולספר ‘בירורי אמונות ברמב”ם’ מאת ר’ חיים וייסמן, העוסק בשאלות הנבואה הבחירה וההשגחה בהגותו של הרמב”ם.

בברכה, ש”צ לוינגר

ו'דרך האתרים' הגיב לפני 7 חודשים

ואתרים היכולים לסייע בבירור והתמודדות עם שאלות אמונה:
‘רציו – אמונה, מחקר ומדע’ של ‘ערכים’, ו-‘לדעת להאמין’ של ‘מכון ידעיה’.

בברכה , שצ”ל

ישראל הגיב לפני 7 חודשים

(אגב,) ר’ שמעון צבי,
האם אתה מכיר את האתר של אליעד כהן?
הוא אדם רציני?
מהי שיטת EIP שהוא פיתח (כך הוא טוען)?

http://www.eip.co.il

בס”ד ח’ בתמוז ע”ט

לישראל – שלום רב,

מגיגול קטן ראיתי שיש לאליעד כהן הנ”ל ספר בשם ‘להיות אלקים’ (במקור באות ‘הא’…). הואיל ומסורת במשפחתי שאנו מיוחסים בן אחר בן עד אדם הראשון ועד בכלל, ומייסד השושלת ורעייתו כבר נכוו מאחד שהציע להם ‘ווהייתם כאלקים’, כל שכן שאסתייק ממי שמציע לי להיות אלקים אפילו בלי ‘כ’…

בברכה, ש”צ לוינגר, בעל שיטת ‘אמת’דיקער איש פשוט’

ישראל הגיב לפני 7 חודשים

🙂 תודה.

השאר תגובה