פשט וסוד

שו”תקטגוריה: כלליפשט וסוד
סוד :-) שאל לפני 9 חודשים

שלום רב,
כפי הבנתי המונחים ‘פשט’, ‘רמז’ ו’דרש’, אינם מדברים על רבדים שונים, אלא על מתודת ושיטות למידה שונות. כך, שגם הדרוש והרמז הם ‘בעולם שלנו’, אלא שמשתמשים בצורות פרשנות שונות לפסוק.
כנגד זאת, נדמה שה’סוד’ עוסק ברובד אחר של המציאות. הוא מתעסק בעולם אחר (אך אין זו מתודת לימוד שונה). אפשר להסביר זאת לאור הנחה של חלק מהפוסקים והמקובלים שלא ייתכן סתירה בין ‘סוד’ ל’נגלה’, שכן בעצם אלו שני עולמות מקבילים. ובכל מקרה, נראה ש’סוד’ זה עולם מקביל לשלושת השיטות של ‘פשט’,’ רמז’ ו’דרש’. שלושת אלו עסוקים ב’נגלה’ ואילו ‘סוד’ עוסק בעולם אחר.
אם כך: א) האם ניתן לומר שבסוד גופא יש חילוק של פשט רמז דרש? נדמה לי שכן. ב) מדוע הסוד מאובחן יחד עם ה’פשט רמז ודרש כאילו יש עוד קטגוריה, שבנוסף לאלו גם סוד? על פניו יש רק שלושה אופציות אלא שהם עצמם מחולקים ל’נגלה’ ו-‘נסתר’?
אשמח שתאיר את עיני בפשט הדברים…

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 9 חודשים

המושגים הללו אין להם מקור ממשי. ככל שאני יודע, לנוטריקון פרד”ס אין בסיס ממשי בחז”ל. לכן דרושים שמבוססים על השוואות בין ארבעת דרכי ההתייחסות הללו אין להם שום בסיס וחבל לעסוק בהם.
רק הערה באשר לדבריך על הסוד. זהו ויכוח בין המקובלים. יש מהם שרואים את הסוד כמשל לרבדי העומק של העולם שלנו ולא כעיסוק בעולמות אחרים (כך הלשם הבין ברמח”ל, וזו הנחת החסידות בד”כ). אחרים (כמו הלשם) סבורים שכן.

א' הגיב לפני 9 חודשים

תודה. אז רק לחידוד: אתה מסכים שיש לנו רק שלוש ארגזים של כלים?

mikyab צוות הגיב לפני 9 חודשים

לא. אני לא חושב שיש הגדרה מובחנת לכל ארגז כזה. יש דרכי פרשנות והתייחסות שונות, והמיון שלהן לארגזים שונים הוא עניין סובייקטיבי.

א' הגיב לפני 9 חודשים

אוקיי, תודה

השאר תגובה