ציווי על מחשבה

שו”תקטגוריה: אמונהציווי על מחשבה
איל שאל לפני 3 שנים

”ולא ע”ז בלבד היא שאסור לו להפנות אחריה במחשבה, אלא כל מחשבה שהוא גורם לו לאדם לעקור עיקר מעיקרי התורה מוזהרין אנו שלא להעלותה על לבנו ולא נסיח דעתנו לכך וכו”’ רמבם הל’ עכו”ם
האם דברים אלו הפוכים  לשיטתו של הרב שלא שייך לצוות על המחשבה? 

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

בהחלט. כמעט כל הל’ יסודי התורה שלו הם ציוויים על עובדות. וכן יג עיקרים (אם כי שם ניתן לומר שזו רק הגדרה את מי מורידים לבור בלי ציווי).

א הגיב לפני 3 שנים

לא הבנתי. למה הרב לא מקבל זאת?

מיכי הגיב לפני 3 שנים

מאיפה אתה יודע שלשיטתי א”א לצוות על מחשבה? בד”כ כשכתבתי זאת גם הסברתי. בקצרה, מחשבה היא בד”כ עובדות (השגחה, סגולה וכדומה). עובדות אפשר לשכנע לא לצוות. הרי אם לא השתכנעתי מה יועיל ציווי? שאומר בפה בלי לקבל בלב?

מיכי הגיב לפני 3 שנים

אגב, אני חושב שכאן באתר גם הסברתי את הרמב”ם הזה שאפשר להבינו גם בשיטתי. נסה לחפש באתר

פשיטא הגיב לפני 3 שנים

וְלֹא עֲבוֹדַת כּוֹכָבִים בִּלְבַד הוּא שֶׁאָסוּר לְהִפָּנוֹת אַחֲרֶיהָ בְּמַחֲשָׁבָה אֶלָּא כָּל מַחֲשָׁבָה שֶׁהוּא גּוֹרֵם לוֹ לָאָדָם לַעֲקֹר עִקָּר מֵעִקְּרֵי הַתּוֹרָה מֻזְהָרִין אָנוּ שֶׁלֹּא לְהַעֲלוֹתָהּ עַל לִבֵּנוּ וְלֹא נַסִּיחַ דַּעְתֵּנוּ לְכָךְ וְנַחְשֹׁב וְנִמָּשֵׁךְ אַחַר הִרְהוּרֵי הַלֵּב. מִפְּנֵי שֶׁדַּעְתּוֹ שֶׁל אָדָם קְצָרָה וְלֹא כָּל הַדֵּעוֹת יְכוֹלִין לְהַשִּׂיג הָאֱמֶת עַל בֻּרְיוֹ. וְאִם יִמָּשֵׁךְ כָּל אָדָם אַחַר מַחְשְׁבוֹת לִבּוֹ נִמְצָא מַחֲרִיב אֶת הָעוֹלָם לְפִי קֹצֶר דַּעְתּוֹ.

דברים אלו סותרים את הציטוט מהמהרל שנמצא בצד האתר: “אף אם הדברים הם נגד אמונתו ודתו”

א' הגיב לפני 3 שנים

[רק אומר שהכותב א’ אינו הכותב הראשון שפתח את השרשור. וסליחה על הבלבול שנוצר]

Back to top button