קולות בגיור אשה

שו”תקטגוריה: הלכהקולות בגיור אשה
ר שאל לפני 4 שנים

שלום הרב,
 
אשה שסבה יהודי עוברת תהליך בגיור בקהילה אורתודוכסית בחו”ל.
היא בקשר עם יהודי ומקיימים יחסי אישות, בכוונתם להנשא כדמו”י לאחר הגיור.
בשל הימשכות תהליך הגיור, לבנתיים היהודי חוטא.
האם ניתן שהיא תעבור גיור באופן פרטי כבר כעת (בטרם הגיור בקהילה, אך לא במקומו) על מנת שלאחריו היא תהא אשתו / פלגשו של היהודי, על מנת לצמצם בחטאיו? אם כן, מהם התנאים המינימאליים לגיור מבחינתה (קבלת מצוות, טבילה) ומבחינת האנשים הפרטיים (שאינם דיינים) שיקבלו את גיורה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

נדמה לי שהכי טוב ליידע את בית הדין במצב ולתת להם להחליט. זה בדיוק המנדט שלהם. אנשים פרטיים לא אמורים לגייר. לא חל עליהם דין שליחותייהו שמאפשר גיור.
מעבר לזה, אני אישית נגד גיורי אישות (ולא משנה אם הסבא יהודי) וגם בכלל נגד אקטים הלכתיים שמטרתם לצמצם איסורים. אם הם עוברים איסור שיעברו. אף אחד לא צריך לגייר כדי לצמצם איסורים של מישהו.

י.ד. הגיב לפני 4 שנים

אם היית דיין היית דורש מהאישה להפסיק לחיות עם הגבר?
(לכאורה מצידה “אין לפני עיוור לא תתן מכשול” שהרי היא עדין גויה)
והאם העובדה שאתה אישית נגד גיורי אישות אומר שלא היית משתף פעולה אם היית יושב בבית דין או משמש כאב בית דין?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

לא הייתי דורש כלום. פשוט לא הייתי מגייר אותה כי היא לא באמת רוצה להתגייר.
אם הייתי משתכנע שרצונה כן (כולל קבלת מצוות), אז הייתי דורש ממנה להפסיק לחיות איתו עד אחרי הגיור והנישואין כדמו”י.

אני חושב שכן (לא הייתי משתף פעולה).

י.ד. הגיב לפני 4 שנים

אבל לכאורה היא לא עוברת שום חטא כשהיא חיה איתו בעודה גויה?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

היא בהחלט עוברת. ראשית, גם בבני נוח יש ערכי משפחה. מעבר לזה, המתגייר צריך לקיים מצוות ובוודאי להראות רצינות וכוונה לקיימן. ושלישית, ודאי שאין ראוי לעשות זאת גם אם אין איסור פורמלי.

מעבר לזה, חשבתי שמסברא יש לפני עיוור בגוי שמכשיל יהודי, כמו שיש לפני עיוור ביהודי שמכשיל גוי (ראה ע”ז טו). וכאמור בוודאי שאין ראוי לו לעשות כן.
אמנם צ”ע מסוגיית ע”ז יד שם רואים שאין איסור לפני דלפני. ואם לגוי היה איסור לפני עיוור אזי הכשלתו היתה לפנ”ע רגיל ולא לפני דלפני. ויש לדחות.
[אני נזכר בוורט של ר”י מסלנט שהמכשיל את חברו כל אחד מהם עובר באינסוף לאוין של לפני עיוור. אני מכשיל אותו באיסור עצמו. הוא מכשיל אותי בלפנ”ע. אני מכשיל אותו בהכשלתי וחוזר חלילה.]
ראה כאן:
http://www.dirshu.co.il/%D7%9E%D7%9B%D7%99%D7%A8%D7%AA-%D7%9E%D7%90%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%A1%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%92%D7%95%D7%99-%D7%A9%D7%99%D7%90%D7%9B%D7%99%D7%9C-%D7%9E%D7%95%D7%9E%D7%A8%D7%AA/
נראה שכל הדיון הוא רק מצד האחריות של היהודי הראשון לעבירה של היהודי האחרון. אין שום חשש על הגוי שמכשיל את היהודי, וצל”ע בזה.

השאר תגובה