קללתי את שכני החריידים שימותו מקורונה ביסורים קשים

שו”תקטגוריה: מוסרקללתי את שכני החריידים שימותו מקורונה ביסורים קשים
בנימין גורלין שאל לפני 10 חודשים

שלום וברכה,
קללתי את שכני החריידים שימותו מקורונה ביסורים קשים, היה זה מעין פורקן לתחושת הפוגרום שהרב היטיב לתאר בזמנו. שנים מהמזלזלים אכן נדבקו הם וחלק מבני משפחותיהם, עדין לא מתו, אבל את גניחותיהם אני שומע היטב בביתי,  אני מרגיש שמחה שקללתי התקיימה אפילו אם רק לחצאין, האם תחושה זו נורמלית ?
בברכה, בנימין

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

אולי נורמלית, אבל לחלוטין לא ראויה.

ירוחם הגיב לפני 10 חודשים

הרב מיכי, מדוע אינך חוסם טרדן-בלתי-נלאה זה מלהטריד כאן?

ירוחם הגיב לפני 10 חודשים

שכחתי להוסיף שכעת מתברר שמלבד היותו טרדן הוא גם רשע מרושע.

מתי מישהו פה יקח אחריות הגיב לפני 10 חודשים

בושה וחרפה שמאפשרים לאדם כזה לשהות פה באתר, כל שאלותיו לא קשורות לחופש הביטוי אלא לאדם שאכול שנאה ומבוקר עד ערב מגדף מגזר שלם מישראל.
זה רק בגלל שגם הרב שונא את המגזר החרדי ולכן הוא מאפשר לו להשתולל פה כאוות נפשו, הכל פה אינטרסים בלי שום קשר לתירוצים של חופש הדיבור ופלולריזם.

ישי הגיב לפני 10 חודשים

הרב מעולם לא טען שהוא פלורליסט אלא סובלן. ולכן הוא נותן לכולם לומר מה שהם רוצים. בהחלט מזעזע השנאה של בנימין גורלין לחרדים.

י.ד. הגיב לפני 10 חודשים

כל המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים. מי שמצפצף על ההנחיות בפהרסיה הוא בגדר אכזרי ולא צריך לרחם עליו.

קח שיעור בסובלנות הגיב לפני 10 חודשים

י.ד, אשריך ידידי על הפתיחות, הסובלנות וקבלת האחר.

הדבר המופרע פה באתר שאנשים באים מתחושה שהם בוגרי המגזר הדתי ורוצים להוכיח שהם אנשים נאורים, בעלי סובלנות והכלה לאחר ומשכך הם קיצונים ופנאטים בדרכם החדשה בדומה להרבה מהחוזרים בתשובה שהם קיצונים ופנאטים בקטע הדתי רוחני.

שנאה, רוע, איחולי מוות והטלת רפש במגזרים שונים ממך היא רחוקה מאד מסובלנות. זה כמובן מראה שאתה עדיין עמוק במערה.

תם. הגיב לפני 10 חודשים

גורלין הוא ההוכחה הניצחת שיש בעיה עמוקה בחרדיות, והיא ההשלכות הקשות של אלו שנושרים ממנה, זה רודף אותם ולא נותן להם מנוחה, יש כאלו שמנסים להכחיד את החרדיות מזיכרונם על ידי קעקועים אכילת שרצים נישואין עם גויה ושאר חיות, אך זה רודף אותם עד יום מותם, אני לא נתקלתי עדיין בחרדי שעזב את עברו ונהיה אדם מהישוב, תמיד נשארת קיצוניות בהתנהגותו המוכיחה שמשהו מעיק עליו והוא מנסה לדכאותו אך לשווא, יש לי מספר לא מבוטל של חברים חרדים לשעבר, וכולם ללא יוצא מהכלל, יצאו טיפוסים וייצורים לא שיגרתיים, חלקם הגדול אף עסוק בהוכחה שהוא לא פוחד מאלוקים ודואג להשאיר סטטוסים קבועים ביום כיפור ובפסח עם חמץ ובשאר ימים טובים עם ריר של איזה שרימפס או טוסט של פסטרמה מפנק בחמאה, יש גם כאלו שדואגים להניח תפילין על נשים גויות בלבוש מינימלי או כל דבר שרק יכול לעצבן כביכול את אחיהם החרדים, מה לעשות שזה לא מעצבן אלא מעורר רחמים, בסוף מדובר בעיה נפשית הצריכה מענה של מומחה, כואב נורא שהחברה החילונית דואגת לחבק אותם ולהעצים את אי שפיותם עד שבהרבה מקרים הקורבנות מסיימים בהתאבדויות , יאמר לשבחם של כת הלל, שדואגת לנרמל את החברה הללו , ודואגת להם ללימודים אקדמאיים ושאר דברים שישאירו אותם כשפויים ככלל אחיהם מתל אביב, ישנם יוצאי דופן ,(יש אחת בשם אסתי סגל, שערוץ כאן 11 הביא לה תמיכה מלאה ועוד מספר חריגים בגדול מדובר בתופעה כמעט כוללנית, פרט לחרדים מזרחיים, לא גזענות חלילה, אלא ששם בדרך כלל הנשים הם הטריגר לעזיבת החרדיות/הדת, והם לא מתעסקים עם דברים אחרים מעבר.

אצל גורלין נראה שהתופעה קיימת ובדרכו מצא לו מקום להתגדר בו, צריך פשוט לרחם ופשוט להוריד את המים אחרי שהוא גומר.
אציין ואדגיש , שאכן נראה שאם היה מדובר כאן בתופעה של יוצא הקהילה הגאה למשל , והיה שופך באתרא הדין את צואתו הדבר היה מסתיים אחרת, כנראה שהחברה החרדית מספיק אייתנה בכדי לא להיפגע מחולים עם טראומות נפשיות, בשונה בקהילות אחרות שכל זכות קיומם הוא זה שנכנסים בהם ונותנים להם בכלל לגיטימציה ציבורית.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

שלום חברים.
מטבע הדברים אינכם מודעים לכמות ה”שאלות” של גורלין שנמחקות כאן באתר מדי יום. מה שאני משאיר ממנו הוא רק הודעות שיש בהן שאלה ששווה דיון, וזאת גם אם היא מובעת בצורות בעייתיות, וגם אם היא מעוררת אנטגוניזם ומרגיזה. אין לכך בדל קשר לחרדים וליחסי אליהם (שמי שמכיר אותי יודע שהוא מורכב).
ספציפית כאן, עלתה כאן שאלה שבהחלט ניתן לדון בה: האם מי שמתנהל בצורה לא אחראית וגורם חולי ואפילו מוות לאחרים, ולבסוף לקה בעצמו, מה אמור להיות יחסנו אליו. אגב, לא הוזכר כאן שום דבר שנוגע לציבור החרדי. הוא דיבר על חרדים ספציפיים שהתנהגו באופן ספציפי. בנוסף, כידוע התנהלות החרדים אכן חסרת אחריוות, וכאן מדובר בהכללה נכונה (אלא שכדרכן של הכללות היא לא נכונה לגבי כל הפרטים). אבל כל זה לא מפריע לטרול המשתולל כאן להתעלם מהעובדות ולהאשים את כל היקום.
אם אשוב לשאלה הספציפית שעלתה כאן, בעיניי זו שאלה ששווה דיון ולכן היא לא נמחקה. מי שמתרגז ממנה, שייקח כדור הרגעה. זה טבעו של דיון חופשי. בנוסף, כדאי לקרוא אותה לפני שמתייחסים אליה.
הניק החוזר כאן בשמות שונים שמטיח שוב ושוב הטחות לגבי יחסי לחרדים ומשער השערות לגבי מניעיי בהשארת הודעותיו של גורלין, וגם משמיץ את גורלין בלי בסיס (במקרה המסוים הזה), היה קרוב הרבה יותר מבחינתי להימחק מאשר הודעתו זו של גורלין. אלא שהמדיניות שלי היא שכל עוד ההתבטאויות הלא ענייניות הללו פונות כלפיי (וכאמור כלפי גורלין יש בהן ממש, גם אם לא בשאלה זו) איני מוחק אותן. התבטאויות כלפי אחרים, ציבורים או פרטים, שלא מכילות תוכן ענייני או שהן פוגעניות מדיי, נמחקות. זאת מפני שאכן חשוב לי חופש הביטוי, בניגוד אליך, ידידי הטרול, שמנסה לסתום פיות של אנשים גם אם הם מעלים טענות ענייניות. אבל אתה רואה? אפילו אותך לא מחקתי.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

דבריי נכתבו לפני פניניו חסרי השחר של תם, שגם הוא דוגמה ומופת לפתיחות ולסובלנות ולסבלנות שלי. דומני שהוא כתב את הודעתו האחרונה כדי להדגים את מדיניותי. תוכלו לראות כאן שאתה יכול להעלות טענות חסרות שחר, עובדות לא נכונות, האשמות כלפי ציבורים (בעיקר אם הם לא חרדים, כמו חרדים לשעבר) או פרטים, ובכל זאת לא תימחק עד שנגדשת הסאה.
אז תודה לתם על ההדגמה.

תם. הגיב לפני 10 חודשים

נראה שאנחנו חיים בפלנטה אחרת, אם תרצה אצרף לינקים, התופעה מפורסמת צריך פשוט להכיר את החברה האלה מבפנים.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

אנחנו לא חיים בפלנטה אחרת, אלא בעלי יכולת חשיבה אחרת. צר לי אם זה נשמע מתנשא, אבל הוכחת זאת כאן על כל צעד ושעל.

א. הגיב לפני 10 חודשים

זה לא רק תם. כל חרדי מצוי מתאפיין בחשיבה השונה הזו. מה תם מחדש פה? לגבי גורלין ההוא, השאלה שלו נוטפת רוע.

תם. הגיב לפני 10 חודשים

ואני עדיין משוכנע שבזבל אני מבין יותר ממך, והיות והתעסקתי רבות עם חברה נושרים מהמגזר החרדי ראיתי את ההשלכות.
כמובן דמיינתי כבר שישנם חריגים כמו בכל מקום.

ב. הגיב לפני 10 חודשים

עד לפני שנה ויותר היה נחמד ומועיל להיכנס לאתר ולהחכים. משרבו הטרולים והמשועממים שעסוקים בחפירות על חרייידיים ועל בעיותיהם הנפשיות (של הטרולים, לא של החריידים) – השהות כאן הפכה מכבידה ולא נעימה. אולי הבעיה היא בי שלא ניחנתי בסבלנותו של הלל הזקן לקלוצ קשייס שמתעופפות כאן, אבל מטרת האתר – להבנתי – היא לתת מקום ולקרוא תיגר לחשיבה ביקורתית לכלל המשתמשים ולא לשמש במה לשלושה טרולים. איני יכול לומר לרב מה לעשות, אתה בעל הבית ועשה באתר כרצונך, אבל לדעתי יש להביא בחשבון את חווית המשתמש של שאר הקוראים ואני מאמין שאינני היחיד שקצה נפשו מהטרלות אלו. זה אולי בא על חשבון הפתיחות וההכלה, אבל זה גם בא על חשבון סבלנותם של רוב המשתמשים השפויים.

א. הגיב לפני 10 חודשים

ב. אתה בטוח הטרול השלישי, השני או הראשון.

ב. (2) הגיב לפני 10 חודשים

א, רק לשם הבהרה, אינני אותו ‘ב’ משרשור אחר שבו שאלת (לא שמתי לב, הייתי צריך לבחור שם אחר). והיה והנני טרול כפי שכתבת, אני מסכים לקבל על עצמי את עונש החסימה עבור טובת הרבים.

הפוסק האחרון הגיב לפני 10 חודשים

זו קללה שנובעת מטמטום.
כבר במרץ היו כולם צריכים לשמור ולהישמר מהנגיף. אבל כולם זלזלו. כי הנחיות משרד הבריאות זלזלו בנגיף.
אז אם ב.ג. רוצה להיות הוגן הוא צריך לקלל את עצמו שימות בייסורים נוראיים כי הוא זלזל בנגיף במרץ . הוא יכול לברך את עצמו שהוא לא ימות ע”י משרד הבריאות כיוון שהוא לא זלזלז בהנחיות משרד הבריאות. אבל בקורונה הוא זלזל. כמו כולם.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

ב.
בהחלט אשקול את טענתך.

חיים הגיב לפני 10 חודשים

אולי הטרול כאן משנה ומסתיר את שמו מפחד שיקולל בידי בנימין גורלין.

אגב, לפני כמה ימים הועלתה ע”י ב”ג שאלה מדוע החרדים מעדיפים שלא להתגורר ליד שכנים חילונים, והשאלה נמחקה.

כמדומני שכעת יש תשובה.
החרדים חוששים להתגורר ליד מקללים פוטנציאליים.

השאר תגובה