רשת נוירונים ואינטליגנציה

שו”תקטגוריה: כללירשת נוירונים ואינטליגנציה
אלי שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב,
קראתי לאחרונה את המאמר שלך “מהי אינטליגנציה? על חופש הרצון ושיקול דעת (טור 35)” (https://mikyab.net/posts/1819#_ftnref1) בו טענת שמאחר ולמחשב אין שיקול דעת, הוא לא יכול להחשב בעל אינטליגנציה. הערת שם שהדבר נכון גם לגבי רשת נוירונים, גם שם הכל דטרמיניסטי.
ובכל זאת, נראה לי חשוב להפריד בין תוכנה “קלאסית”, לרשת נוירונים.
אם אני רוצה לחשב חישוב מסובך, למשל 36786489×46891388, אני יכול לעשות זאת בכוחות עצמי, אך זה ידרוש הרבה מאמץ, ויש סיכוי טוב שאטעה. לכן עדיף שמחשב יעשה את החישוב, כאשר אני יודע בכל שלב בדיוק מה המחשב יעשה. באופן דומה, אם אני רוצה לחשב את השטח מתחת לגרף (אינטגרל מסוים), אני יכול לכתוב תוכנה שמחלקת את ציר האיקס לחלקים מאוד קטנים (dx), לחשב את הערך של הפונקציה בכל חלק, ובקירוב לקבל את השטח (חישוב נומרי). גם כאן אני בעצמי יכול באופן תאורטי לחשב ככה את השטח, אבל יהיה לי מאוד קשה, ומאוד לא מדויק. 
רשת נוירונים עובד בשיטה מאוד שונה. צריך לאמן את התוכנה. למשל, ניתן ללמד תוכנה את החוקים של שח-מט, ולתת לו לשחק מול עצמו מליוני פעמים, וכך הוא לומד ומשתכלל, עד שהוא יגיע לרמה יותר גבוהה מכל בן אנוש. 
כאן המתכנת רק צריך לדעת את החוקים של שח-מט, ושום דבר מעבר לזה. המתכנת לא יכול להסביר מה התוכנה עושה, כי הוא בעצמו לא מבין! אז איך ניתן להגיד במצב כזה שהאינטליגנציה בא מהמתכנת?! ואם זה לא בא מהתוכנה עצמה, אז מאיפה זה כן מגיע? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

לא הבנתי את הטענה. ברור שגם ברשת נוירונים האינטליגנציה היא של המתכנת ושל מפתחי התיאוריה של חישוב עצבי. היכולת שלך לחשב כוללת אפשרות לחשב באמצעות כלי חישוב. כמובן שאם הביצוע של כלי החישוב נובע מכלים שנוצרו על ידי מפתחים ולא רק ממך אז האינטליגנציה של כלי החישוב באה מכולכם יחד.

אלי הגיב לפני 2 חודשים

נגיד שחברה מוכרת רשתות נוירוניות מאוד ידידותיות למשתמש. הרשת לא יודעת לעשות כלום אבל אפשר בקלות ללמד אותה. כל מה שצריך לעשות זה ללמד אותה את הכללים של איזה משחק שרוצים, ואז הרשת תשחק מול עצמה מליון פעם, עד שתגיע להתמחות.
אני קונה לעצמי רשת כזאת. כרגע בתוך המערכת הסגורה שכוללת אותי ואת הרשת, אין שום ניסיון או “אינטליגנציה” ביחס למשחק שח-מט. כעת אני מלמד אותו את כללי המשחק, לוחץ על הכפתור ומחכה זמן קצר. עכשיו בתוך אותה מערכת סגורה, יש יצור שיכול לנצח כל בן אדם בעולם בשח-מט. אני רוצה לטעון שלמחשב יש איזשהו אינטליגנציה, כי אחרת הידע הזה נרכש יש מאין

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אתה מניח שה”אינטליגנציה” של המחשב באה מאיפושהו. מניין לך זאת? זה יכול להיווצר יש מאין (כלומר מאימון שעושה לו אדם הדיוט, כל עוד יש אדם חכם שעמד על כך שניתן לאמן רשתות נוירונים).
אגב, הסברתי בטור הנ”ל שה”אינטליגנציה” של מים או של ציפורים גם היא באה יש מאין במובן הזה.

השאר תגובה