שואה

מתושלח שאל לפני 8 חודשים

להפסיק להאמין בהשם בגלל השואה זה לא כשל נטורליסטי

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 8 חודשים

לא. זה כמו לגנות הכאה כי זה כואב. הכאב הוא עובדה והגינוי הוא שיפוט. אבל יש הנחה סמויה שמה שכואב הוא מגונה, רק לא אומרים זאת.
בה במידה, להפסיק להאמין בגלל השואה זה טיעון מורכב יותר שאומר: 1. אלוהים הוא טוב. 2. השואה זה רע. 3. אלוהים עשה את השואה. ומכאן המסקנה: אין אלוהים (או שהוא לא טוב).
אמנם שוכחים כאן את האפשרות השלישית: שהוא לא עשה את השואה.
 

N הגיב לפני 8 חודשים

איך הוא לא עשה את השואה? הוא אחראי לכל דבר וגם למה הוא נתן לזה לקרות? ובכלל, למה הוא נותן לדברים רעים לקרות(כמו מחלות ופשעים)?

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

פתחת כאן תיבת פנדורה. לדעתי הוא לא עשה את השואה ולא נכון שהוא אחראי לכל. אנשים עשו את השואה. לגבי הרוע בעולם, חפש באתר יש המון דיונים על כך.

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

דיון מפורט בטרילוגיה שלי שתצא לאור בקרוב ממ”ש.

‫נתן הגיב לפני 8 חודשים

למה לא להגיד שההנחה הראשונה, אלוהים הוא טוב, היא לא מוכרחת?
אלוהים הגדיר לנו את הטוב ומצפה מאיתנו לנהוג לפיו, למה סביר להניח שגם הוא מתנהג לפיו?

למיטב זכרוני, בשאלות על דילמת אותיפרון, אתה טוען שאלוהים בחר את הטוב באופן שרירותי, אבל מרגע שבחר, אנחנו מחוייבים לציית לו. אם הוא שרירותי מבחינתו, אז יותר סביר להגיד שהוא עצמו לא מחוייב לו, אלא רק ברא אותו “עבורנו”.

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

שום דבר אינו מוכרח, אבל עדיין זו הנחה סבירה מאד. גם הוא אומר לנו שהוא טוב וכך זה גם מתואר במקרא. הוא דואג לנו, גם אם יש לנו קושיות על חלק ממעשיו.
בדילמת אותיפרון לא זכור לי שכתבתי שהטוב הוא שרירותי. להיפך, אני טוען שהוא פועל יוצא של העולם כפפיי שהוא. בעולם הזה הטוב מוגדר ולא ניתן לשינוי. אבל הקב”ה הוא שהחליט לברוא את העולם ככזה, ויכול היה גם לעשות זאת אחרת (ואז היה שם טוב שמוגדר אחרת).

‫נתן הגיב לפני 8 חודשים

מה המקור לכך במקרא? לא קופץ לי לראש

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

ראה תהלים קמה, ט, וכן ה’ ה’ א-ל רחום וחנון ועוד.

השאר תגובה