בנט ורוח ההלכה

שו"תקטגוריה: כלליבנט ורוח ההלכה
א' שאל לפני 10 חודשים

שלום הרב זה א' מה שלומך? 
 
רציתי לשאול שני דברים:
 
1. שאלתי את זה גם בתגובה לטור שלך באתר אבל ראיתי שלא התייחסת שם, כתבת בטור על נפילת ממשלתו של בנט שחסרה אלטרנטיבה תורנית שהיא לא חרד"לית בסגנון של מרכז והר המור, כזו שתהיה יותר דומה למודרן אורתודוקס מארה"ב. 
 
אבל דווקא נראה  שיש כזו, מה עם ישיבת הגוש ובנותיה? (שאותן אתה מכיר טוב ממני כמי שהיה ר"מ בירוחם) ישיבת מעלה אדומים? 
 
מדובר בבתי מדרש רציניים שעמדו ועומדים בראשם תלמידי חכמים רצינייים שאינם מתלמידי הרצי"ה ולא באים מתוך ההלך רוח והתפיסה של הנ"ל, ושני בתי המדרש הללו הוציאו מקרבם תלמידי חכמים שישי להם נוכחות ו"say" בשיח הציבורי הדתי ובזירה החינוכית.  
 
2.בנושא אחר: אתה כותב על כך מידי פעם בפעם אבל לא הבנתי עד עכשיו את עמדתך:
 
לגבי מה שנהוג לכנות "רוח ההלכה" או מה שאתה מכנה "מדיניות הלכתית", אתה תומך בהכרעת הכרעות לפי שיקולים כאלה או שאתה מתנגד? 
 
לשם הדוגמא: הקפות לנשים בשמחת תורה נחשב לדבר שלמרות שהלכתית הוא מותר לחלוטין מן המפורסמות שיש לגביו מלחמות עולם ויש רבנים שמתנגדים לכך בתוקף רב, לא בגלל שיקולים הלכתיים אלא מפני שיקולים של מדיניות הלכתית ושל מאבק בהלכי רוח פמיניסטיים וכיו"ב. 
 
האם אתה חושב ששייך לאסור את המותר מתוך שיקולים כאלה ובלבד שיציגו את האיסור ככזה ולא כאיסור הלכתי, או שמא אין לנו אלא את מה שההלכה אסרה ושאין לאסור את המותר מכל טעם שהוא לא הלכתי פרופר? 
 
מצטער אם הארכתי אבל זה באמת מעניין אותי
 
בברכה 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 10 חודשים

1. אני זוכר שעניתי שם שאמנם בגוש ובמעלה אדומים יש קבוצה כזאת (כל אחד בגוון שלו), אבל הם לא פיתחו זהות שונה, ולכן הם עדיין מדברים בשיח הציוני-דתי הרגיל, וממילא הם רצסיביים מול הדומיננטיות של הקו. כתבתי שיש הרבה שסבורים כך, אבל אין להם מנהיגות ולא זהות מובחנת. אפילו המושג מודרן אורתודוקס לא בשימוש. הם עצמם מגדירים עצמם ציונים-דתיים, ואפילו המינוח כשלעצמו שם אותם תחת הכותרת שמונהגת על ידי אוסף החרדים שמובילים את הציבור הזה.
2. אני חושב שעקרונית בהחלט לגיטימי להורות לפי רוח ההלכה, אבל יש לי שתי הערות: 1. חובה לומר שזו אינה ההלכה אלא רוח ההלכה (לדעתך). זה לא נוח כי השואל יכול כעת לסטות מזה, אבל זוהי האמת. 2. אם יש מוסד מוסמך כמו סנהדרין, הם יכולים גם להכניס את זה להלכה עצמה, דרך חקיקה (הלכה דרבנן) או פרשנות מחייבת (הלכה דאורייתא).
כל טוב, 

השאר תגובה

Back to top button