היחס הנכון לרגשות

שו”תקטגוריה: מוסרהיחס הנכון לרגשות
גוגו שאל לפני 12 חודשים

שלום הרב, קראתי את הטור שלך על מוסר אנושי מול התורה (האם ההלכה והמוסר תלויים זה בזה או לא). 
אני מבין למה הם לא תלויים זה בזה, רק לא הבנתי למה אנחנו פועלים גם על פי המוסר האנושי?
למה לא לראות את התורה והמצוות כערכים שהתורה הציבה והם אלו הנכונים לאדם ולעולם, וממילא עלינו לבטל את ההרגשות הלא נכונות בדיוק כמו שאנחנו מבטלים מעשים לא נכונים? 
אני מבין שיש את המקום האנושי לא לבטל את עצמך, אבל בתכלס כל התורה זה בעצם אמירה שמדריכה אותך איך לחיות, אז אני כאילו מבקש מקור מהתורה לכך שאני יכול להקשיב לרגשות שלי..  הרי אם הייתי שונא את אלוקים או מהרהר בעריות היו אומרים לי שזה אסור לי, כי הרגש הזה הוא חטא, אז אם כן אני מחפש מקור להיתר לרגשות   (מרגיש קצת כאילו משהו נדפק בי..)  
 
נראה שהשאלה עומדת על הנחת יסוד שהתורה מדריכה את כל החיים, ככה שגם אם התורה לא תאסור עליי להקשיב לרגשות, אני עדיין מחפש מקור שהיא תתיר לי אותם. 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

לא יודע על איזה טור מדובר. החיוב לנהוג על פי המוסר יסודו בשני מקורות: הסברא והתורה. הסברא אומרת שאדם צריך להיות מוסרי, ושיקול פילוסופי מעלה שביסוד המוסר עומד רצון ה’ (הוא מחוקק את המוסר ומצפה מאיתנו לנהוג על פיו. ראה במחברת הרביעית). היסוד השני הוא פסוקים בתורה שמלמדים שהקב”ה מצפה מאיתנו לנהוג באופן מוסרי, כמו “ועשית הישר והטוב” ועוד.
לעצם הנחתך שבלי התורה אין בסיס לחיובים, כבר עמד על כך ר”ש שקופ בתחילת שער ה, וכתב שזו טעות. ההיפך הוא הנכון: החיוב לציית למה שצווינו בתורה הוא מכוח סברא, ולכן הסברא היא החיוב היסודי יותר.

גוג הגיב לפני 12 חודשים

https://mikyab.net/posts/788 זה הטור.

לא הבנתי למה הסברה אומרת שצריך להיות מוסרי? מוסר אנושי זה דבר משתנה לפי ריאות עיניו של כל אדם וככה יוצא שיכול להיות שבזמן אחד תחשוב על משהו שהוא נכוו ואחרי זמן תחשוב שהוא פסול.
אז הסברה אומרת דווקא שתלך אחרי משהו קבוע, כמו ערכי התורה שהם נצחיים.

mikyab צוות הגיב לפני 12 חודשים

מי אמר לך שערכי התורה הם נצחיים? הסברא?
מוסר הוא מה שהסברא דורשת ממך לעשות (בין אדם לחברו). לכן השאלה למה הסברא אומרת ללכת אחרי המוסר היא אוקסימורון.
זה שיש מחלוקת בשאלה כזו או אחרת לא משנה לענייננו. הסברא אומרת שצריך להיות מוסרי, וכעת צא וחשוב מה דורש ממך המוסר (ויש על כך מחלוקות, אם כי בד”כ בשוליים).
מעבר לזה, אתה מציג קונפליקט של הלכה מול מוסר וטוען שההלכה עדיפה. אני טוען שיש מחויבות לשניהם.

השאר תגובה