הצעה: ספר על ניתוח מושגי

שו"תקטגוריה: כלליהצעה: ספר על ניתוח מושגי
א' שאל לפני 12 חודשים

שלום רב,
זו לא ממש שאלה, אלא יותר כיון, הצעה או מחשבה שעלתה לי לאחרונה בקשר לספריך והגותך.
אני קורא אדוק של כתביך ושומע לרוב את שיעוריך, ולדעתי אחד ממעלותיך והתרומה שלך זה ביכולת לעמוד בצורה מדוקדקת על ניתוח מושגי מקדים בצורה מדוקדקת שממפה את הכלים ואת הכיוונים האפשריים. אחרי השלב הזה, אתה מצליח להנהיר את שיטתך בצורה טובה (וגם, אגב, את אלו שחלוקים עליך), ומשכנעת.
לדעתי, מעבר לתוצאה הסופית של תפיסתך בוויכוחים שונים, זה ייחודך על הוגים רבים אחרים. היכולת האנליטית לברר עמדות, להנהיר מושגים ולפזר את הערפל בשיח. זה דבר נדיר במחוזותינו. ותודה על כך. 
אם יורשה לי – אני מציע, במידה ויש לך זמן וחשק – לכתוב ספר שיטתי על 'ניתוח מושגי'. כיצד מנהירים מושגים, באיזה ארגזי כלים יש להשתמש  וכו' וכו'. אני מודע לכך שהקדשת סדרת הרצאות לכך, אולם לדעתי כתיבה שיטתית על הנושא האמור כספר (או חוברת כעין המחברות), תהווה כלי עזר עצום לקידום במחשבה, ביכולת לדון ועוד ועוד.
אמח לשמוע את דעתך על כך.
תודה על הכל! 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

חן חן. אני גם חושב שזה נושא בעייתי וחשוב לשפר את העניין. אבל התרשמותי היא שבימינו ספרים הם כבר עניין לא אפקטיבי. מעטים קוראים אותם, והטורח בהוצאתם גדול מאד. אני מנסה לקדם את העניין באתר כאן ובמאמרים שונים שאני כותב, וכמובן גם בסדרות.

א' הגיב לפני 12 חודשים

אוקיי, אני מבין מה אתה אומר. ייתכן באמת שהמאמץ גדול לאין שיעור, וגם התועלת ירדה מזמנים עברו. סביר בהחלט.

ובכל זאת – אינו דומה פוסט, וסדרת פוסטים לספר שיטתי. קשה לעצב מהיסוד תפיסת עולם באמצעות פוסטים. זו לא הפלטפורמה. פוסטים קוראים מדי פעם בפעם כנקודת מחשבה מרעננות. לספר, לעומת זאת, ניגשים לעצב תפיסת עולם תשתית.

קשה לי לראות מישהו שמשנה תפיסות יסוד באמצעות פוסט, בטח שבפסוט יש הפניות לעיין פוסט פלוני ושם עיין במאמר אלמוני, ואין איזה סדר מסודר ותמונה רחבה. בספר, מאידך, הכל פרוש כשלמה דבר דבר על אופנו.

אולי באמת בכמות קוראים יותר פוסטים, אבל באיכות ברור לי שלספרים יש בכורה. ואתה, שעוסק, באיכות של הדברים, תואם יותר לעולם של ספרים. כך אני גם מבין את הבקשות שוב ושוב מהקוראים לקצר את הפוסטים. ואתה שוב ושוב משיב וטוען שדרכך בשיטתיות מהיסוד, ולצורך כך אין מנוס מאריכות. אתה בעצם מנסה להכניס בתוך הפוסטים (המיועדים לקיצור יחסית ולפחות מאמץ מחשבתי) את התוכן של הספרים. אבל זה קצת מן הנמנע. השמיכה קצרה לכאן או לכאן.

עכ"פ על עצמי אני מספר, ואולי אני טועה.

השאר תגובה

Back to top button