הריגת עמלקי או תורה אמת

שו"תקטגוריה: אמונההריגת עמלקי או תורה אמת
מנחם שאל לפני 2 חודשים

https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly93d3cub21ueWNvbnRlbnQuY29tL2QvcGxheWxpc3QvZTFkOGNjMWUtYzc5NS00ODlhLTkyNDQtYWRiZDAwYThlNDMzL2E2MjQxMGQzLWY2MTMtNDA3Yy04N2E0LWFkYmQwMGU5OTQxZC9mOWVkMjkxMy1lNDIwLTQxMjItYTY5YS1hZTBhMDEwNjlhMzMvcG9kY2FzdC5yc3M/episode/YmMzNDgwZmUtNTI0Yi00ZGQ2LWE5ZGQtYWYwYTAwODExNjEz?ep=14

שמעתי את הפוסקסט איתך (מאוד נהניתי!!) והתקשיתי בדבריך. אמרת שאתה לא בטוח ב100 אחוז שהתורה אמת (נניח רק ב80 אחוז כרגע), ולכן אם יהיה לך תינוק עמלקי בידיים לא תהרוג אותו כי זה לא מוסרי.
אני מבין מדבריך שאתה יותר בטוח שזה לא מוסרי להרוג עמלקי מזה שהתורה אמת (נניח בטוח ב90 אחוז מול 80 אחוז). לכן אני לא מבין למה אתה מקיים מצוות, הרי אם זה לא נכון להרוג עמלקי אז התורה שקר, לא? ולכן כבר עכשיו (גם בלי תינוק עמלקי) אתה יותר בטוח שהתורה שקר מזה שהוא אמת.
ואם אתה רק מקיים מצוות על ה10 אחוז שזה כן מוסרי להרוג עמלקי אז אתה מנהל את החיים שלך ע"פ חששות רחוקות, אולי גם נתפלל לישו ומוחמד על הצד שאולי זה אמיתי.
תודה רבה!!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

ייתכן שלא אהרוג אותו. עד שלא אהיה במצב הזה איני יכול לענות.
טענתי שאני חושש שמא התורה אינה אמת, אבל אין פירוש הדבר מסקנה שהיא לא אמת. דברים קיצוניים שדורשים וודאות מלאה אולי לא אעשה, אבל דברים פחות קיצוניים כן. החשש שמא התורה אינה אמת נובע מההכרח לבצע את ההריגה ולא מההוראה עצמה. כמו בבן סורר ומורה שבפועל זה לא מתקיים.
מעבר לזה, החשש שהתורה אינה אמת אין פירושו בהכרח שלא ניתנה תורה או שהיא לא מאלוהים. החשש הוא שהתורה עצמה לא מתכוונת שאהרוג כל עמלקי, ולאו דווקא שהיא אינה אמת, כפי שהפוסקים עצמם מיתנו זאת למעשה. או כי הציווי הזה הוא תוספת מאוחרת, או כי היא פורשה בדרך לא נכונה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

ועוד נקודה. הציווי להרוג עמלקים הוא ציווי הלכתי. הוא לא אמור לעמוד בקריטריונים של המוסר, ויכול גם לסתור אותם. לכן גם אם התורה מצווה להרוג עמלקי אין זה אומר שזה מוסרי אלא שכך צריך לעשות. כאמור, החשש שלי הוא שאולי לא כך צריך לעשות.

י.ד. הגיב לפני 2 חודשים

לפי שיטת הרמב"ם עמלקי שקיבל 7 מצוות בני נוח אין לו גדר עמלקי ואסור להרוג אותו (עשה דלהחיות דוחה עשה דמחיה). ניתן לומר שתינוק עמלקי הוא בגדר ספק עמלקי שכן יכול להיות שיבגר ואז יחליט לקבל 7 מצוות בני נוח. ניתן לדמות אותו לגר קטן שגויר בבית דין שגיורו לא חל עד הבגרות שבו הוא מחליט לקבל את הגרות או לא. גם כאן דין העמלק לא חל על התינוק העמלקי עד שהוא בוגר ומחליט לא לקבל 7 מצוות בני נוח.

baykim הגיב לפני חודש 1

"ייתכן שלא אהרוג אותו. עד שלא אהיה במצב הזה איני יכול לענות" – סליחה שאני דוחף ראשי בין הרים גבוהים אך ביאור דברי הרב הוא שהרב צריך להרגיש את הסיטואציה ולהתחשב ברגשות המתרחשים ולא די לו בהחלטה רציונלית אפריורית?

השאר תגובה

Back to top button