כוננות בשבת

שו"תקטגוריה: הלכהכוננות בשבת
שמעיהו שאל לפני 5 שנים

שלום הרב מיכי.
חברה שלי נמצאת בכוננות השבת והיא משרתת בצבא בירושלים. במידה והיא באה אליי לשבת ותהיה לה הקפצה, האם מותר לי להסיע אותה באוטו לבסיס שלה?
אם אפשר יותר פירוט לגבי המותר והאסור, אשמח! 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אם מדובר בפיקו"נ ואין לה דרך אחרת להגיע לשם אז ודאי שמותר וצריך. אבל רצוי על ידי גוי. לגבי החזרה הביתה זה הרבה יותר בעייתי, ובפשטות נלענ"ד אסור אף לדעות שלרופא מותר (כי זו לא יציאה להציל של כוחות מוסמכים אלא הקפצה מקרית של אדם סתמי). אבל ודאי שלפחות לדעות האוסרות ברופא יהיה אסור גם כאן.

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

שאלת המשך:

שלום הרב מיכי.
בהמשך לשאלתי הקודמת – אם חברה שלי מגיעה אליי לשבת בזמן שהיא בכוננות בצבא ויכול להיות (סיכוי ממש קטן) שיקפיצו אותה לירושלים, לבסיס שלה- האם מותר לנו לשלם למונית שתקח אותה לשמה במידה ולא אפשרי בדרך אחרת?

תשובתי:
שאלה מעניינת.
לכאורה כן, שהרי אם אין דרך אחרת זה פיקו"נ. זה כמובן נכון אם באמת אין דרך אחרת. אבל כפי ששאלת בשאלה הקודמת יש דרך שאתה תקפיץ אותה (אלא שאתה כנראה חושש שלא תוכל לחזור). אם כן, לכאורה אין היתר להכשיל את נהג המונית במעשה שבת והוי מסייע לדבר עבירה ואולי אף לפנ"ע ממש.
מאידך, אתה לא אשם ואתה תמיד יכול לסרב להסיע אותה ואז אין לה ברירה אלא לקחת את נהג המונית. לדעתי אפשר לעשות זאת.

חיים הגיב לפני 5 שנים

כיצד ניתן להאמין לצבא שמדובר בפיקוח נפש? הרי הקריטריונים של צה"ל להקפצת חיילים אינם קריטריונים הלכתיים

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

ככל הידוע לי, עקרונית הקפצת חיילים וכל פעילות בשבת דורשת אישור רב צבאי. ברור שייתכנו פשלות, אבל כל עוד אין ראיה ברורה צריכים להאמין. אני מסכים שאם יש חשד ברור שהדבר לא נכון (וזה לא מופרך), לא צריך להיות ראש קטן.

השאר תגובה

Back to top button