לוגיקה קוונטית

שו”תלוגיקה קוונטית
אביה שאל לפני 3 שנים

שלם הרב,
במספר מקומות [מאמר “מהי חלות”, את אשר ישננו הארה 30, שתי עגלות וכדור פורח ועוד] אתה נוגע באינטרפרטציה לתורת הקוונטים המכונה “לוגיקה קוונטית”, ולטענתך לא ניתן להסיק על לוגיקה מסוג זה.
אמנם, לא ברורה לי טענתך מאחר ואני מסיק שיש בפוטון שתי תנועות הפוכות [דואליות של הגל- חלקיק] למה לא ניתן להסיק שיש לוגיקה שחושת אחרת מהעולם שלנו?.
אשמח לפירוט, שכן את הטענה כפי שהובאה בספר לא הבנתי.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

טענתי היא שאי אפשר להסיק לוגיקה מתצפיות אמפיריות. הלוגיקה שלנו כפויה עלינו, וגם התורה המתמטית ומכשירי המדידה שבאמצעותם הגענו לתורת הקוונטים בנויים על הלוגיקה המקובלת. אין לוגיקה אחרת.
חשוב האם אתה יכול לקבל ממדידות כלשהן שחוק הסתירה אינו נכון? הרי אם הוא לא נכון אתה יכול לזרוק את מכשירי המדידה שלך ואת המתמטיקה שבה השתמשת כדי לקבל את התוצאה הזאת עצמה לפח.
אמנם יש חלקים של המציאות שניתן לתאר אותם על ידי תורה מתמטית שנראית כמו לוגיקה אחרת. אבל יש לכל זה פשר במונחי הלוגיקה הרגילה, ולכן מדובר רק על צורת ביטוי.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני 3 שנים

אפשר פשוט לומר כפי שטען Werner Heisenberg בספרו Physics and Philosophy שיש צורך להחזיר את הדואליות האריסטוטלית בין העקרון הפוטנציאלי שבדבר לבין העקרון האקטואלי, כשהגל בעצם מבטא את החלקיק בפוטנציה אבל איננו חלקיק בעצמו עד שתתבצע הקריסה שאז החלקיק יוצא מן הכוח אל הפועל. פיסיקאים אוהבים לפעמים לתת דימויים פרדוקסלים וזה מוביל למחשבה המוטעית כאילו ניתן לחשוב נגד חוקי הלוגיקה בנוגע לתורת הקוונטים – שזו שטות גמורה.

אני מצרף כאן סרטון שהעליתי מקודם עד הראיה הקוסמולוגית שיצא לי בעבר הלא רחוק להציג כאן כדי שגיל יוכל אולי להצליח לעקוף את החסימה של רימוןmikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא הבנתי את טענתו של הייזנברג. אבל להבנתי במציאות עצמה (לפחות בפרשנות המקובלת) הגל והחלקיק שניהם רק מופעים מסוימים של פונקציית גל. מה שקיים באמת הוא יצור שאינו שניהם. לכן אין כאן שום בעיה לוגית ואין צורך להסתבך במישור הלוגי. הפיזיקה מספיק מסובכת גם בלי שיבלבלו לנו את המוח במישור הלוגי.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

הסרטון מעולה בעיניי, ולכן העליתי אותו לאתר בשרשור נפרד. ראה שם כמה התייחסויות שלי, ואולי שווה לשפר.
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%94%D7%A8%D7%90%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%98%D7%95%D7%91%D7%94-%D7%91%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8-%D7%9C%D7%A7%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D-2/

השאר תגובה