צער בעלי חיים

שו"תקטגוריה: הלכהצער בעלי חיים
אהרן שאל לפני 3 שנים

שלום הרב.
בתעשיית המזון מן החי (בשר דגים ביצים וחלב) יש כידוע בזמנינו הרבה צער בעלי חיים. צורת הגידול שונה כיום, ומכוונת כדי להפיק מבעלי חיים את מקסימום הרווח הכספי.
מבחינה הלכתית, ידוע שניצול בעלי חיים לתועלת אינו אסור, וככל שהאדם אינו מתעלל "סתם", אין בזה עבירה.
השאלה שלי: האם מבחינה הלכתית ניתן להגביל, ולומר שיש מינון מסויים של סבל סביר, וסבל שאינו מידתי יהיה אסור גם לתועלת? אם כן, ניתן יהיה לאסור הלכתית את צורת התעשייה בזמנינו.
אני מבקש רק נימוקים מבוססים הלכתית, ולא נימוקים מוסריים (אם יש הרחבה במקום אחר, אשמח שתציין לי).
תודה רבה ולילה טוב.
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

איני יודע להביא נימוקים מעבר לשכל הישר (מידתיות). גם אם אביא לך מקורות ותקדימים הם יתבססו על שכל ישר. לכן איני מבין למה אתה מצפה? יש כמה וכמה פוסקים שכתבו עקרונות כאלה (למשל לגבי פיטום אווזים), אבל כאמור איני רואה מה רבותא יש בדבריהם מעבר לסברא שלי.
נזכרתי כעת במשהו. בב"מ פה ע"א, איתא שנגזרו על רבי 13 שנות יסורים כי לא ריחם על עגל שהיה מיועד לשחיטה. ודוחק לפרש שגזרו עליו רק כי לא חש רחמים בליבו. בפשטות זה נגזר כי הוא לא נמנע מלשחוט אותו.

א. הגיב לפני 3 שנים

'ועשית הישר והטוב' [דברים ו, יח].

אהרן הגיב לפני 3 שנים

אשמח בכל אופן למקורות ככל האפשר.

בכלל, בעניין פיטום האווזים יש חומר כתוב על צער בעלי חיים, או רק בעניין הטענה שהפיטום גורם לפציעת הוושט ולהטרפת החיה? תוכל לתת לי מידע בעניין?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני מניח שאתה יכול לחפש כמוני.
על פיטום אווזים תוכל ודאי למצוא בפרסומים של אגודות צעבע"ח (אנימלס למשל) גם מקורות של פוסקים. הרב אריאל כתב שהכשרות אינה למהדרין בגלל צעבע"ח ועוד הרבה. יש ספר של אסא קיסר (תוכל למצוא ברשת), ולפני עור השלם: https://asakeisar.com/%D7%94%D7%A1%D7%A4%D7%A8/

breadtoeatandclothingtowear הגיב לפני 2 שנים

אם יורשה לי להוסיף גם בשבט הלוי כותב לגבי הרעבת תרנגולות מטילות 10 ימים כדי שייתנו יותר ביצים שזה צער גדול ולא מידתי לתאוות בצע ושזה אסור. עכשיו למיטב ידעתי כל הביצים הרגילות שמשווקות משתמשים בפרקטיקה הזאת (אולי ביצי חופש לא? אין לי מספיק בקיאות במציאות הדבר) מה שמוזר הוא שזה כל כך נפוץ ואף אחד לא מדבר, יש לזה כשרות כי ככול הנראה כשרות אינה קשורה לצער בעלי חיים? ואף אם אינו קשור עדין זה לא בסדר ומוזר שלא מוחים על זה, שלא יהיו דמויות מצוירות על אריזות חטיפים מוחים על זה ועל צער בעלי חיים לא

השאר תגובה

Back to top button