שתי שאלות לא קשורות

שו"תשתי שאלות לא קשורות
שואל שאל לפני 3 שבועות
  1. יש לי שכן ואנחנו מרבים להתווכח בנושאי אקטואליה וכו'. לאחרונה התחדד שנק' המח' היא שהוא חושב שרוב הערבים, גם הפלסטינאים, רוצים לחיות לצידנו בשקט ולא 'תומכי טרור' ואני חושב שרובם תומכים במאבק האלים בדרך זו או אחרת. א. איך מכריעים ויכוח כזה? ב. אשמח לשמוע מה דעתך
  2. האם העובדה שהארץ המובטחת היא מקום פחות עלול לרוע טבעי כגון סופות, צונאמי, הרי געש ורעידות הוא ענין מקרי או השגחה של הקב"ה על עמ"י?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות
  1. אני חושב שכמו בהרבה ויכוחים שניכם צודקים. ברור שרוב בני האדם רוצים חיים שלווים ושקטים. השאלה באיזה מחיר והאם הם יילחמו בשביל זה. אם הפלסטינאים היו יכולים להשיג חיי שקט כשאנחנו בים, אני מניח שרוב גדול מהם היו שמחים מזה מאד (וגם ההיפך לגבינו נראה לי נכון). אם הם צריכים להילחם נגד הקיצוניים כדי להשיג שקט – רובם לא עושים זאת. ובסופו של דבר, הבעיה העיקרית שלהם היא שהציבור תמיד מובל על ידי קיצוניים שלא מאפשרים להתקדם לשלום סביר. גם אם הרוב היו רוצים זאת במודע או שלא במודע, בפועל ההתנהלות הציבורית שלהם לא משקפת את זה.
  2. אני מניח שזה לא עניין של השגחה (כי לדעתי אין השגחה כזאת). אבל אני בכלל לא בטוח שזה נכון. אתה צריך להשוות לכל המקומות בעולם ולא רק לאלו שאתה שומע על רעידות אדמה. אני כמעט בטוח שתמצא לא מעט מקומות שקטים יותר. אבל גם אם זה היה נכון, זה יכול להיות תוצאה של הכוונה מראש ולא של השגחה שוטפת. יש גם אפשרות שהקב"ה בחר עבורנו מראש ארץ אופטימלית מבחינה גיאולוגית.
שואל הגיב לפני 3 שבועות

בהמשך לשאלה הראשונה. אני אנסה לומר על מה אני מתבסס. לומר שרק הקיצונים אצלם תומכים בטרור זה בערך כמו לומר שרק 100,000 שמאלנים מתנגדים לרפורמה שהרי זו כמות המפגינים. הרבה יותר סביר, לדעתי, שכאשר רואים כמות גדולה של פעילים (אני מקווה שאפשר להסכים תוצר של 14 נרצחים בחודש + המון פיגועים שסוכלו זו כמות גדולה של מחבלים בחברה הפלסטינית.) אפשר להבין שיש מנגנון חינוך ועידוד אקטיבי ופאסיבי בחברה הזו שהרוב משתייכים אליו. זה ככה בכל חברה, ע"ע השלוחים בחב"ד או הקצינים בציונות הדתית- אין הרבה שעושים את זה בפועל אבל הכמות הגדולה יחסית נובעת מכך שהערך הזו מקודש בחברה הזה. מקווה שהבהרתי את עצמי…

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

היה ברור גם קודם, ותשובתי בעינה.

השאר תגובה

Back to top button