תמ"מ מוכיח את הפאן-פסיכיזם

שו"תתמ"מ מוכיח את הפאן-פסיכיזם
א. שאל לפני 3 שנים

שלום. כבר דנתי אתך פה מעט על זה בעבר, אבל לא מזמן התפרסמה כתבה חשובה בה'ארץ' וכך היא פותחת: "התודעה אינה אלא פעילות חשמלית במוח? רבותיי, יש סימנים למהפכה. יותר ויותר הוגים כופרים באחרונה בגישה המטריאליסטית, הופכים את הקערה על פיה, ומאמצים את הפאן־פסיכיזם — הכל חומר? הכל תודעה!"
קישור: 
https://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/.premium-MAGAZINE-1.8995807?utm_source=App_Share&utm_medium=Android_Native&utm_campaign=Share&fbclid=IwAR2yNcF7JbTA88g5Q5TH-cp4XbWjluZ2ljf-jjwjvdATw8TgFurmTucSegg

בין היתר נכתב שם: "כריסטוף קוך, אחד ממדעני המוח המובילים בעולם, המשמש כנשיא וכמדען הראשי במכון אלן לחקר המוח, אמר כי תמ"מ מציעה גרסה מדעית ומפורטת של פאן-פסיכיזם, שהוא "ההסבר האלגנטי ביותר שישנו ליקום שבו אני מוצא את עצמי". תיאוריית ה"פאן-פסיכיזם המשולב", כפי שהוא קורא לה, היא לדבריו "צעד ענקי בדרך לפתרון חידת התודעה". 

כבר זה זמן שאני חושב על 'פאנפסיכיזם' כפתרון לתהיות. זה כמובן עונה על טיעון המורכבות. הבודהיזם והטאואיזם העלו רעיונות דומים. בין הפילוסופים שתמכו בזה הם שפינוזה ולייבניץ שאמרו שהחומר והנפש הם דבר אחד. המדע 'מוכיח' את הפאנפסיכיזם, שהחומר מודע לעצמו. בסוף הכתבה מובא: "קדוש קדוש קדוש ה' צבאות", אומר בתמצית ישעיהו, "מלא כל הארץ כבודו". או אולי, מלוא כל הארץ כבודה. תודעה." אבל בעצם זה היינו הך. ובקיצור: מה דעתך על הכתבה? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

חבורת מבולבלים. אין לי הרבה מה להוסיף על כך.
1. התזה שמולה הם נלחמים אינה שהתודעה היא זרמים חשמליים. זה משפט חסר פשר, שמאפיין מטריאליסטים שלוקים במידת אינטליגנציה ירודה ביותר (אם כי יש לא מעט כאלה). זה סתם בלבול מושגי. הם נלחמים נגד תזה מטריאליסטית שגורסת אמרגנטיות: שהמנטלי מגיח מהחומרי (ולא שהוא החומר עצמו). אבל זה לא דואליזם כי הטענה היא שהמנטלי אינו עוד סובסטנציה (רוח, נפש) אלא תכונה של החומר.
הפאן פסיכיזם לא מציע הסבר לכלום. הוא מסתפק בהצעת שם לתזה מוזרה שספק אם בכלל יש לה משמעות. הוא לא פותר מאומה, ואין בו שום הסבר לשתי החידות שהכותב מציג. אלו פשוט הבלים. וזה שהוא מצטט כמה מבולבלים שאומרים את ההבלים הללו לא באמת משנה את התמונה.
גם הניסוי שהם מציעים שתולה תודעה במורכבות/קישוריות, מניח בעצם את החומר כבסיס או כאינדיקציה לתודעה, ולכן לא משנה את כיוון החשיבה. הוא טוען שהתודעה היא הקישוריות? הרי הקישוריות היא תכונה של החומר שלנו, ואז הוא שוב חוזר לזה שהתודעה מגיחה מהחומר. ואם התודעה היא הבסיס והחומר מגיח ממנה, היכן ראית שם הסבר כלשהו לתזה המוזרה הזאת?
כבר כתבתי כמה פעמים בעבר שהקוגיטו של דקרט מוכיח את קיומה של המחשבה ולא של הגוף, ובעצם עולה ממנו שקיומה של הרוח הוא טענה בסיסית יותר מקיומו של החומר. לזה אני לגמרי מסכים. אבל זה לא אומר שהחומר מגיח מהרוח או נוצר על ידה. זו סתם סיסמא שלדעתי גם הם עצמם לא מבינים מה היא אומרת.
בקיצור, כשאנשי מדע מתחילים לעסוק בפילוסופיה המצב נראה רע. הבעיה היא שגם פילוסופים מסוימים לא מבינים יותר מהם.

א. הגיב לפני 3 שנים

הפאן-פסיכיזם מציע פיתרון לשתי בעיות: 1. מהו חומר. 2. כיצד תודעה עולה מחומר. וזה מסוכם בכך: 1. יש רק חומר אלא שהחומר במהותו הוא מודע (ברובד שלו). 2. התודעה ישנה ולא צריכה להפציע (ולא שהחומר נוצר ע"י). זה כן מסביר לי על החוקיות שבטבע (מה מפיח בהם חיים?) ואיך זה שקרה שאני מתכתב פה אתך.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא רואה כאן שום פתרון. גם בלי הפאן פסיכיזם אני מבין מהו חומר. חומר זה הדברים הלו שאני מכיר מהיומיום שלי. איני רואה כל בעיה. אני גם לא רואה שהפאן פסיכיזם מציע פתרון כלשהו פרט להצהרות (שבעיניי הן כמעט חסרות פשר ולא רק חסרות תוקף). אם תמצי לומר: כאן במקום שהתודעה תפציע החומר מפציע. בקיצור אלו סתם מילים.

. הגיב לפני 3 שנים

למעשה הבעיה של פאנפסיכיזם זוהי מעיין כשל ההרכבה? שאף אם לכל חלקיק יש תודעה לא ניתן להסביר את אחדות תודעתנו?
הייתרון בפאנפסיכיזם להבנתי הוא שבעוד במטראליזם גרידא מדברים על כך שסדר מסוים יוצר משהו *מהותי* שונה ממנו כמו רגשות בסוג של אמרגנטיות. לעומת זאת הפאנפסיכיזם טוען שכבר ברכיבי הבסיס קיימת אפשרות לתודעה כי כל אחד הוא תודעתי בפנ"ע.

השאר תגובה

Back to top button