תקיעות בשבת בירושלים שבין החומות. ודיני חרם…

שו"תקטגוריה: הלכהתקיעות בשבת בירושלים שבין החומות. ודיני חרם…

הייתי בירושלים שבין החומות.
נכנסתי לבית של רב. אחרי זמן מה התקבצו עוד כמה ת"ח. התיישבו כבית דין, דנו האם לתקוע או לא. והחליטו שבירושלים בטח בעיר העתיקה קל וחומר במקומות שרואים קרקע המקדש חובה לתקוע מדאורייתא, ולא חל תקנת חכמים שלא לתקוע כיוון שמראש במקדש לא גזרו שלא לתקוע. מה עוד שבפני בית דין התקינו שכן יתקעו. והנה הם בית דין אם כן יש חיוב מדאורייתא לתקוע פה. [בקום ועשה] ואין את האיסור של חכמים לא לתקוע [בשב ואל תעשה]. ועוד נימוקים רבים ש… לא זוכר.
פסקו בית הדין לתקוע.
תקעו.
מיד אחר כך, הכריזו חרם על מי שיגלה מי תקע,
יען יש לו בת בסמינר, וחשש סביר שיזרקו אותה העסקנים וידם הארוכה.
 
שאלותי ::

  1. האם הם צודקים וצריך לתקוע ?
  2. האם החלטת החרם תופסת ? [מעבר לאיסור לשה"ר השגרתי ?] ומה זה  אומר על מי שיפר את החרם ? אשמח לתשובות כב' הרב.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים
  1. יש בהחלט הסוברים שבירושלים תוקעים. https://ph.yhb.org.il/15-04-10/?gclid=CjwKCAjww5r8BRB6EiwArcckC_NamSdge_It2SSRkokN5Cs9EuK5j_BeJm8EG45lcMkaOafK1AoCvRoCatsQAvD_BwE
  2. יש לדון האם יש כאן איסור לה"R או רכילות. לכאורה זה גילוי סוד, אבל כשאדם משתף גם את עצמו איני בטוח שיש בזה איסור (בבי"ד הליכת רכיל היא לגלות שעמדתי הייתה שונה מזו של האחרים). ובכלל, לגבי שיטה הלכתית-תורנית איני בטוח שזה שייך. לגבי תקפותו של החרם, איני יודע. זו לא נראית לי סיבה מספקת להטלת חרם, אבל לעניין הזה אין גדרים הלכתיים ברורים. לכאורה 'חרמי ציבור' יכולים להיות מוטלים על ידי ראשי הציבור הרלוונטי על כל מי שיעשה מעשה כלשהו. אבל לא סביר שכל קבוצה תוכל להטיל חרם על כל אחד מחבריה.

השאר תגובה

Back to top button