הרהורים על יחסנו לרדיפת הפאלון גונג בסין (טור 491)

בס"ד

ביום ד האחרון קיבלתי את הרושם שמוניתי לסגנו של הדלאיי לאמה. בתמונה כאן הוד מעלתי, הדלאיי ככה, נושא דברים:

מדובר בהפגנה שנערכה מול שגרירות סין, שבה מחו המפגינים, בעיקר כמה עשרות מתרגלים אנשי הפאלון גונג בישראל בתוספת כמה אזרחים תמימים כמוני, כנגד רדיפת חבריהם בסין. המארגנים הזמינו אותי לדבר שם, והבנתי מהם שבאותו יום נערכו הפגנות בכל רחבי העולם בעניין זה.

הערה על התקשורת

אני מניח שרובכם כלל לא שמעתם על ההפגנות הללו, בדיוק כמוני. אילו לא היו פונים אליי לא הייתי שומע על כך וגם לא משתתף בהפגנה כמובן. נדמה לי שדיווח כזה לא הופיע אפילו בקצה העמוד האחורי של כלי התקשורת הזניח ביותר בישראל. טוב, בסך הכל מדובר בקבוצה של כמה מאות אלפי אנשים (יש גם הערכות שמדובר במיליונים), שמזה כשלושים שנה שלטונות סין טובחים בהם, סוגרים אותם במחנות ריכוז ו'חינוך מחדש', קוצרים מהם איברים ומתעללים בהם עד מוות (ועד בכלל). אז על מה בכלל יש לדווח? בכל זאת, הרי לא מדובר בריאליטי שבו שפית לסבית בוחרת לה זמר הומו ושניהם יוצאים לתחרות הישרדות בעירום באיים הקריביים. כאן מדובר בסתם שואונת שעוברת על כמה אנשים, אז על מה כבר יש לדווח?!

רדיפת הפאלון גונג

מדובר בקבוצה שדוגלת בתרגולים ומדיטציות שנועדו להשיג אמת, סובלנות וחמלה. הקבוצה הגדולה ביותר מצויה בסין, אבל ישנן קבוצות כאלה בכל רחבי העולם. ככל שהבנתי, לא מדובר בפולחן דתי כלשהו אלא בפרקטיקה רוחנית, נראה לי חלק מהניו אייג', ואתם יכולים להניח שזה לא ממש כוס התה שלי. אבל משפנו אליי וביקשו שאבוא לדבר, קראתי קצת חומרים על הקבוצה ועל הרדיפות הנוראיות שהיא עוברת, ונחרדתי. לא ראיתי שום קשר בין ההתחברות שלי עם הפרקטיקה הזאת או אפילו אם היה מדובר בעבודה זרה (שגם אצלנו לא אמורה לקבל יחס חמים במיוחד), לבין חובתי להשתתף במחאה הזאת.

בסין נוהגים לרדוף בעוצמות משתנות כל מיני קבוצות דתיות, כמו נוצרים, מוסלמים ועוד. הדבר נובע מהקומוניזם הפנאטי שעדיין שורר שם, אבל גם בגלל שהשלטונות רואים בקבוצה מאורגנת באשר היא סוג של איום עליהם. במיוחד אם מדובר בקבוצות שמפתחות עצמאות מחשבתית רחמנא ליצלן, ויש חשש שהם לא יסכימו להיות זומבים שמונהגים על ידי הוראות השלטון. יש לציין שהפאלון גונג היא קבוצה שוחרת שלום, ולמיטב הבנתי לא נשקפת ממנה כל סכנה ממשית לסין, שכן עיקר עניינם הוא התרגול הרוחני האישי (כאמור, חמלה וסובלנות ניו אייג'יים תמימים ומעוררי חמלה). ככל הידוע לי אין להם אספירציות פוליטיות, והם לא עושים דבר כנגד המדינה והשלטוןף למרות שדבקותם בהשקפתם מעוררת אצלי התפעלות והערצה. ובכל זאת, בשנות התשעים של המאה הקודמת השלטונות הסיניים החלו לרדוף אותם ביד קשה מאד. הדבר נובע כנראה מהאיום שהם חשו מגידולה של הקבוצה. הקבוצה היחידה שמותרת שם היא המפלגה הקומוניסטית הסינית.

בין היתר, מכניסים שם אלפי חברים מהקבוצה הזאת למחנות חינוך מחדש, שם הם עוברים התעללויות נוראיות עד שהם מביעים חרטה על פשעיהם ו'מתחנכים מחדש'. רבים מהם עומדים באומץ על תפיסותיהם ולא מעטים קיפדו את חייהם במחנות הללו ומחוצה להם. יש עדויות ברורות על אנשים שהומתו כדי לקצור מהם איברים ולמכור אותם לכל דורש. רופא ישראלי נדהם לשמוע שפציינט שלו מוזמן שבועיים מראש להשתלה בסין. אין צורך לומר שהשתלות נעשות תמיד בזמן אמיתי, שכן בשעה שאדם כלשהו מת צריך להזדרז ולזמן את המועמד להשתלה ולקצור במהירות את האיברים. אם מתאמים ניתוח השתלה שבועיים מראש, פירוש הדבר שיודעים כבר היום מתי ה'תורם' עומד למות. אתם יכולים להבין לבד מניין להם 'רוח הקודש' הזאת. אציין כי בעקבות בדיקות בינלאומיות ועדויות שנגבו בעניין, מדינות רבות (כולל ישראל) אסרו קניית איברים מסין. לא אכנס כאן לפרטים נוספים, ותוכלו לקרוא עליהם בהרחבה רבה בערכים הנ"ל בוויקיפדיה.

השוואה לשואה

בדבריי שם (כמו דוברים אחרים), השוויתי את מה שקורה שם לשואה. טוב שלא הייתה תקשורת, אחרת מזמן היו צולבים אותי וקוברים אותי בשדרת ליטאי אומות העולם ביד ושם. מדובר ברדיפה שיטתית, עינויים עד מוות, שימוש באנשים כחומר גלם לצרכים רפואיים ושאר מאפייני השואה ה'ייחודית' שהייתה רק לנו. אני בטוח שמיד יצוצו כל החוקרים החובבים ויסבירו לי שזה ממש לא דומה. אנחנו הכי מסכנים בעולם, ולא היו ולא יהיו מסכנים כמונו (Haven't the Jewish people suffered enough?, כמאמרם בן האלמוות של החמישייה הקאמרית)[1], לכן יש לנו פטור מוחלט מהתייחסות לצרות של אחרים.

ההתעלמות שלנו, כמדינה, כציבור וכפרטים, מהזוועות שמתחוללות שם, היא שערורייה בעיניי. כשהורינו התענו במחנות הם ייחלו שמישהו יתערב ויעשה משהו. גם אחרי השואה, עד היום, אנחנו מגנים את העולם האכזר שלא עשה כלום כדי להציל את האומללים. אבל לנו יש פטור, כי אנחנו הכי מסכנים. אין צורך לומר שאני לא מצפה שנפציץ את סין, כי זה לא ריאלי. אני אפילו לא בטוח עד כמה ניתן לדרוש מראש הממשלה שלנו לגנות אותם או לפעול נגדם במישור הפוליטי. האחריות שיש עליו לא מוטלת עליי, ולי קל להיות צדיק מהכורסה. אבל האם אנחנו לא צריכים אפילו להרים קול? לבוא להפגנה? לזעוק? למחות? עזבו את כל זה, לפחות לפרסם ידיעה בעיתון, על המעשים ועל ההפגנות נגדם? האם גם זה לא ריאלי?!

אני חייב  לומר שבניגוד לאפס המוחלט שאנחנו עושים לגבי השואה הסינית, בשואה שלנו דווקא היו רבים שהתערבו ולחמו בנאצים. הם לא בהכרח עשו זאת כדי להציל יהודים, אבל בשורה התחתונה נפלו שם מיליוני קרבנות מבעלות הברית, ובפועל הם הצילו הרבה מאד יהודים.[2] ואחרי כל זה אנחנו עוד באים אליהם בטענות. אבל אנחנו פטורים מהכל כמובן, כי הרי אותנו לא הצילו.

אותם אנשי פאלון גונג סיפרו לי שהם פנו לעוד רבנים, אישי ציבור ואנשי אקדמיה, שיבואו להשתתף בהפגנה, ולא נענו. וכאמור, התקשורת גם היא מתעלמת לחלוטין משואה של ממש שמתרחשת בסין כבר עשרות שנים. קשה להכחיש את תחושת חוסר האונים שעומדת בבסיס העניין. די ברור שאין הרבה מה לעשות ביחס לזוועות הללו. סין לא ממש מתרגשת מביקורת ציבורית, ובעלות בריתה, כמו רוסיה וצירי הרשע למיניהם, יתמכו בה בכל מאבק מול המערב הליברלי והדמוקרטי. ועדיין ההתעלמות הזאת מחפירה בעיניי. לפחות הייתי מצפה לחרם צרכנים מערבי, או אמצעים פוליטיים וכלכליים אחרים, שכן ניתן לנקוט בהם.

אם נשוב להפגנה, אנשי הפאלון גונג עמדו שם בשקט ובעדינות עם תמונות של מעונים מהמחנות ועם נרות דולקים, ועשו מדיטציה מול השגרירות הסינית. הבניין ההוא ניצב מולם כמו מחנה מבוצר ואטום, שאין בו פתח לרשות הרבים. הוא שידר דממה מאיימת ואפאתיות מוחלטת למחאה ולסביבה. ממש כאב לי הלב על השקט הזה, ועל כך שיחסי ציבור כנראה אינם השטח החזק של האנשים החביבים והעדינים הללו. היה ברור לי שאין להם שום סיכוי לקבל התייחסות כלשהי בשיח הציבורי הקולני שלנו. קולם לא יכול להישמע ברשות הרבים הישראלית הגועשת מרוב טמטום, מאסטר שף והישרדות. פשוט נורא.

השתתפות בהפגנות

כאשר הוזכרה ההפגנה הזאת בוואטסאפ, נשאלתי להיכן נעלמה מדיניותי המוצהרת לא להשתתף בהפגנות. עניתי שכוונתי הייתה להפגנות שמטרתן פוליטית, בעד או נגד מישהו או משהו. אבל הפגנות שמוחות כנגד רשע, דינן שונה.

בדרך כלל הפגנות אינן עוזרות ואין להן תוחלת. מעבר לזה, השתתפות בהפגנה נותנת תחושה של בורג קטן וחסר פנים בתוך קולקטיב גדול ואחיד, שהבמה (והשוטים שעליה, כמוני) מדברת בשמו ועבורו. כל אלו סיבות טובות לא להשתתף. אבל בהפגנות נגד רשע ועוול נכנס גם השיקול של הצו הקטגורי. גם אם תרומתי שלי לעניין אפסית ואין סיכוי שתזיז משהו, עדיין הצו הקטגורי אומר שיש לעשות את מעשיי באופן שהייתי רוצה שיהיה לחוק כללי. אם כל העולם היה מופיע להפגנות הללו זה כן היה מועיל, ולכן מן הראוי להשתתף בהן גם אם זה לא יועיל. מעבר לזה, בטור 122 עמדתי על כך שהדרך היחידה בכל זאת להזיז משהו היא שבפועל יופיעו וימחו מיליוני אנשים. אבל מיליוני אנשים בנויים ממיליוני פרטים שכל אחד צריך להחליט להגיע. לכן ציות לצו הקטגורי בסופו של דבר הוא גם הדרך היחידה להגיע לתוצאות. ראו על כך גם בטורים 252253.

פתאום הבנתי טוב יותר את המימרא החרדית (שמקורה בתלמוד כמובן. ראו תענית טו – טז), שבעת צרה "יש להוציא את התיבה לרחובה של עיר". המשמעות היא שיש ערך לעצם הזעקה הציבורית נגד רשע ועוול,[3] גם אם בסופו של דבר זה לא יעזור. לפחות ליבנו שלנו לא יישאר קהה כלפי התופעות הללו. מעבר לזה, אולי אותם אומללים ישמעו שיש מי שמשתתף בצערם ופועל למענם, מה שלא היה למעונים במחנות הריכוז בשואה. לכן קשה לי מאד לקבל את השקט הנורא ששורר אצלנו ביחס לתופעות הנוראיות הללו.

האם יש ממד דתי להשתתפות במחאות הללו?

על אף האדישות הכללית, קשה לי להשתחרר מהרושם (הלא בדוק) שהאדישות לנושאים כאלה בציבור הדתי גדולה יותר מאשר בציבור הכללי. זה מזכיר לי את האדישות הדתית הידועה לצער בעלי חיים. יש לכך הסברים שונים, טובים יותר או פחות, ובכל זאת הדבר מקומם. כשאני מדבר עם אנשים הם מסבירים לי, ממש כמו ביחס לצער בעלי חיים, שכידוע אין להאמין לתקשורת (הרי אנחנו רואים מה התקשורת העולמית עושה לנו), ומי אמר שזה באמת המצב שם בסין?! פתאום נדרשות ראיות של ברזל (שכמובן לעולם לא יכולות להינתן) כדי להחליט לצאת למחאה. פתאום התקשורת העולמית כבר לא רודפת רק אותנו בגלל אנטישמיות, אלא גם את הסינים הצדיקים, על לא עוול בכפם. התירוצים הללו מאפשרים לנו חוסר מעש מבורך, והמשך התמקדות בסבל האולטימטיבי שלנו, שכידוע אין בלתו (וגם ב'מסטר שף' ו'הישרדות' כמובן). אגב, מדוע אזרחי העולם היו אמורים להאמין לתקשורת שדיווחה על מעשי הנאצים? אולי היא סתם השמיצה אותם?! אני בטוח שגם להם היו תירוצים דומים.

על רקע זה, אני חייב לציין שדווקא בהפגנה שם השתתפו לא מעט דוברים דתיים. לפניי דיבר שם חוקר סין דתי בשם נועם אורבך (שסיפר על ההתעלמות של החוקרים באקדמיה מהנושאים הללו, בהשראת שלטונות סין). אחריי דיבר ידידי פרופ' הלל וייס, ממקימי הסנהדרין תובב"א (שכבר חטף ממני לא פעם על השטות ההיא). ראיתי שבעבר גם הרב שרקי השתתף בהפגנה כזאת. הצד השווה לשני האחרונים הוא ששניהם פעילים בארגוני בני נוח, והיה ניכר בבירור מדבריהם שהם באו בעיקר כדי לומר את דבר התורה ביחס לאירועים המזוויעים בסין. קשה היה לי להשתחרר מהרושם שהופעתם שם באה לבצר את מעמדה של הסנהדרין ושל הפעילים למען בני נוח, ולהראות את עמדתה של התורה והיהדות ביחס אליהם. איני מתכוון לכבוד אישי, אלא בכדי לעשות קידוש השם.

לעומת זאת, אנוכי הקטן פתחתי את דבריי בכך שאמנם הוזמנתי לדבר במשבצת של 'הרב', אבל זה מביך אותי. אני לא חושב שכדי להשתתף ולמחות על מעשים מזוויעים כאלה צריך להיות רב, או להחזיק באידאולוגיה או דת כלשהי. אמרתי שאני מדבר שם כאדם, לא כיהודי ולא כרב. מה שלא אמרתי שם, אבל אני מניח שרובכם יודעים, הוא שלשיטתי מוסר אינו שייך ליהודים, ואין דבר כזה מוסר יהודי. יתר על כן, לדעתי היהודים גם לא ממש מצטיינים בתחום הזה. מחויבותי המוסרית נובעת מהיותי אדם ולא מהיותי יהודי.[4] לכן גם איני מאמין בבשורה הגדולה שנושאת התורה לבני נוח (מה שמונח בבסיס הפעילות הנ"ל). אין שום בשורה כזאת. נדרש מהם להיות בני אדם, והם יודעים זאת היטב גם בלעדינו. הלוואי שאצלנו כולם היו מבינים זאת כמו שאנחנו מצפים מהגויים.

הערה על מוסר, קידוש וחילול השם

בדרך כלל כשאני שומע על דרישה מציבור דתי או מתלמידים דתיים להתנהג יפה, בנימוס ובדרך מוסרית, כדי למנוע חילול השם או כדי לקדש את השם, אני מקבל חום. לדוגמה, בסיום טקס של תלמידי החיידר של בניי שנערך במתנ"ס בירוחם, מנהל החיידר עלה לבמה ואמר שאל לנו להשאיר את המתנ"ס מלוכלך, וחשוב לאסוף את השאריות והעטיפות, כדי שלא יהיה חילול השם. אני כבר רגיל לסגנון המאוס הזה, אבל לא מצליח להשתחרר מתחושת הקבס שאוחזת אותי למשמע הדברים הללו. לא רק מפני שלשיטתי ההתנהגות הזאת לא קשורה לתורה וליהדות, אלא לאנושיות באשר היא, אלא גם מפני שהצדקה כזאת משדרת מסר כאילו אין כאן חובה אנושית פשוטה אלא רק צורך מצווה (חילול או קידוש השם). זוהי הכחשה של המוסר האנושי והחלפתו בהלכות וערכים דתיים. בעיניי זהו חינוך קלוקל.

אני יודע שבחז"ל ובראשונים ניתן למצוא ביטויים כאלה לעשרות, אבל דומני שהם חיו בתקופה שבה באמת היה הבדל בהתנהגות המוסרית בין יהודים לגוים (לפחות כך הם חשבו). במצב כזה יש מקום לראות בתורה בשורה מוסרית לאנושות כולה. אבל ברוך השם, אנחנו כבר מעבר לזה. אפשר לומר שהצלחנו להנחיל זאת לעולם (בעזרתם האדיבה של לא מעט גויים), ולכן המצב היום שונה לגמרי ממה שהיה מוכר לחז"ל ולראשונים, הן מצד הגויים שהתקדמו והן מצד היהודים שמצבם המוסרי והאנושי לא תמיד מזהיר ביחס לאחרים.

ככל הידוע לי, את הפגנות הפאלון גונג לא יזמו ולא מובילים יהודים. בסך הכל הצליחו להביא לשם כעשרה יהודים ועוד כמה עשרות מתרגלי פאלון גונג. אז להופיע בהפגנה הזאת עצמה כדי להביע במיקרופון את המסר התורני כאילו אנחנו אלו שמביאים את הבשורה המוסרית ונושאים את דגל המוסר והאנושיות בעולם, זו התנשאות מעצבנת ומנותקת. יסלחו לי פרופ' הלל וייס והרב שרקי, שאת שניהם אני מאד מעריך ומוקיר, אבל אחרי האדישות והכשל המוסרי שתיארתי, שמתבטאים בין היתר בדיוק בנושא הזה, לבוא וליטול את העטרה המוסרית לעצמנו, זהו שיא של חוצפה וניתוק בעיניי.

חשבו מה הייתם אומרים אם ארגון נוצרי היה בא ואומר לכם שאינו מנסה לנצר אתכם אלא רק להפוך אתכם לבני אדם. מטרתו להביא ליהודים הפרימיטיביים את בשורת האנושיות הנוצרית. אני בטוח שהייתם מזמינים אותם בכבוד לשאת דברים מעל בימת בית הכנסת או הישיבה שלכם…

[1] מדובר במערכון המפורסם בו מבקשים אנשי המשלחת האולימפית של ישראל יתרון בריצה עבור אחד מהמתחרים. הם מטיחים האשמות בשופט הגרמני על מעללי עמו בשואה, וצועקים את אחד המשפטים הזכורים ביותר: Haven't the Jewish people suffered enough?.

[2] מעניין להיזכר במחלוקת התנאים בשבת לג ע"ב לגבי ההערכה המגיעה לרומאים על מעשיהם למעננו:

דיתבי רבי יהודה ורבי יוסי ורבי שמעון ויתיב יהודה בן גרים גבייהו פתח רבי יהודה ואמר כמה נאים מעשיהן של אומה זו תקנו שווקים תקנו גשרים תקנו מרחצאות רבי יוסי שתק נענה רבי שמעון בן יוחאי ואמר כל מה שתקנו לא תקנו אלא לצורך עצמן תקנו שווקין להושיב בהן זונות מרחצאות לעדן בהן עצמן גשרים ליטול מהן מכס הלך יהודה בן גרים וסיפר דבריהם ונשמעו למלכות אמרו יהודה שעילה יתעלה יוסי ששתק יגלה לציפורי שמעון שגינה יהרג:

רבי יהודה מלמד אותנו שהכרת הטוב לא תלויה במניעים. אמנם ר"ש חולק (וכבר כתבו שזה לשיטתם במחלוקות לגבי אינו מתכוון ומשאצל"ג, האם מתחשבים בכוונות או לא.

[3] אם כי אצל החרדים כל הפצ'י הוא רשע ועוול שמצדיק הוצאת התיבה לרחובה של עיר. ראו את הפתיח לספרו של אמנון לוי, החרדים, שכבר הזכרתי כאן בעבר (למשל בטור 161).

[4] למרות שכתבתי לא פעם שכדי שהיא תהיה תקפה היא זוקקת אמונה באלוהים (ראו למשל בטור 456).

68 תגובות

 1. מסכים עם הדברים, רק אנסה ללמד זכות על הרב שרקי, שזכיתי לשבת ולהאזין לשיעוריו בימי צעירותי (כלומר בלייב וולא ע"י מלאך הזום), ואפרש את דבריו כניסיון לעורר את הציבור שלו עצמו לנושא בדרך הרמז.

 2. אני חושב שההבדל בין השואה למקרה זה כפול. ראשית, המטרה של רצח יהודים בשואה אינה הייתה בגלל שהם היוו סכנה לשלטון, אלא בגלל שהם היו יהודים. במקרה זה לעומת זאת, גם אם השלטונות הסינים טועים, מרושעים וכו' וכו', הם הורגים אותם בגלל סיבות פרקטיות. שנית, מטרת הנאצים הייתה להרוג כל יהודי על פני האדמה, במקרה הזה לעומת זאת, לא מפריע לשלטונות הסינים שיש בארהב ארגונים מעין אלו (אלא אם כן הם יכבשו את ארהב ואז המצב שונה). לכן אני גם מתנגד למושג השואה הארמנית, כיוון שאמנם נרצחו שם הרבה מאוד אנשים, אבל המניע הטורקי שונה מהמניע בשואה שהוא היה השמדה לשם השמדה

  1. השאלה היא – למה זה כל כך משנה למצוא את ההבדלים. בסדר, השואה היתה מיוחדת ואנחנו הכי מסכנים. אבל כל המאמץ הזה תמיד למצוא למה השואה היתה הכי גרועה הוא חסר תוחלת ומסיט את הדיון מהנושא העיקרי. כל ההשוואות האלו נועדו להיסטוריונים. מבחינת האדם הבודד לא מעניין אותו מה המניעים של הרדיפה והעינויים, ומבחינה מוסרית זה גם לא משנה בכלל.

  2. פלפול יפה. מסוג הפלפולים שצפיתי שיעלו כאן. השאלה היא איך כל זה נוגע לסבל של האנשים ולחוסר אשמתם? החברה הללו מסכנים את השלטון הסיני בערך כמו שהיהודים סיכנו את הנאצי. הסינים טוענים שהם מסכנים אותם, אבל גם הנאצים טענו שהיהודים מסכנים את העולם. איני רואה שום הבדל מהותי.

   1. א. אמרת שזה כמו השואה, לדעתי זה לא, אני מסכים שזה לא משנה את עצם העניין שאנשים סובלים, אבל הניסוח שמשתמשים משנה. הסיבה שהניסוח משנה, שכאשר קוראים לכל דבר שואה, אז עוצמתה של המילה קטנה, וכאשר באמת תהיה שואה היכולת שלך לגייס את דעת הציבור תפחת.

    ב. לעצם העניין של ללכת להפגנה, אני גם לא מסכים. אפשר לקשקש עד מחר בצו הקטגורי, בפועל לא הועלת כהוא זה למצב, ועדיף היה שאת הזמן שהקדשת להליכה להפגנה וכו, היית מעביר במפעל חלוקת מזון לנצרכים.

    ניתן כמובן לטעון שזה לא סותר וצריך גם וגם, אבל זה כן, ראשית כי לאדם יש משאב זמן מוגבל, ואם אתה כבר הולך להתנדב, תעשה אתזה במקום מועיל. שנית, כי היכולת לשים לב נפשית להרבה דברים מוגבלת. כאשר אתה הולך להפגנות מעין אלו, אתה בוחר בעצם בדרך הקלה, אתה צועק כמה זה לא מוסרי, כאשר גם אתה יודע שאין למעשים שלך כלום השפעה, וככה נהיים מוסרים בלי שום דבר (מזכיר את הלבנים בארהב, שמתעסקים,בכל מיני שטויות של ניסוחי לשון, מה מותר להגיד ומה אסור כדי לא לפגוע בשחורים, שאף אחד מהם לא באמת עושה מעשה). אם משקיעים את כוחות הנפש בעוולות מוסריות, נכון לעשות אתזה במקומות עם השפעה, להגיד כמה זה לא בסדר, זה כלום

 3. הרב מיכי היקר, תודה רבה לך על השמעת קול צלול וברור בעניין הזה. אני לא התעמקתי מעולם בנושא הזה (ככל הנראה גם בין השאר בגלל שהתקשורת מתאמצת להסתיר אותו) אבל שמעתי על כך ובעיני ההתעלמות ממה שקורה שם היא באמת חרפה, שמבחינתי מצטרפת גם לנטיה של הצבא המוסרי ביותר בעולם למכור כלי נשק למשטרים שמבצעים זוועות כאלו ואחרות. אני רק אוסיף בשולי הדברים הערה שהיא אולי קצת צדדית אבל לא לגמרי – התיוג שלהם כ"ניו אייג'" הוא בעיני גם לא רלוונטי וגם לא הוגן: ראשית, כי זה לא משנה בכלל מה האמונה שלהם ואפילו אם היא שטותית זה בכלל לא הנושא (זו אולי עוד דרך לבטל אותם בתור כת תמהונית). שנית – אמנם הפאלון גונג היא תנועה חדשה, אבל היא לא מגיעה מהאוויר. היא ענף של עץ שהשורשים שלו מגיעים עמוק לתוך הבודהיזם הסיני, ולמיטב ידיעתי (הדלה באמת) – היא הוקמה בתור דרך "ללכת עם (הדת והפרקטיקות הקדומות) ולהרגיש בלי" כדי לא לעצבן את מאו, למרות שזה לא עזר הרבה. "ניו אייג'" מתייחס בעיני לאופן שבו המערב לוקח את התורות העתיקות האלו, מרדד אותן והופך אותן לשחוקות, קלות לעיכול ונטולות כל ערך תזונתי. אבל פה מדובר על קנקן חדש מלא ישן. כאמור – זה לא מאד רלוונטי כי זה לא משנה במה הם מאמינים, אבל דומני שכאשר עומדים לצידם, ראוי גם לתת להם את הכבוד הזה.

  1. כתבתי להדיא שיחסי אליהם והיותם ניו אייג' לא משנה במאומה את העוול שהם סובלים ואת החובה לעמוד לימינם. ההבחנה שלך בין השימוש בתורות הללו במזרח לבין אימוצן במערב שרק הוא ניו אייג' נראה לי בהחלט נכון. מבחינתי שלי (כלומר כשאני אאמץ זאת) זהו ניו אייג', וכך ראיתי גם את הישראלים שמתרגלים זאת. לגבי הסינים איני מכיר ולכן זה באמת לא בהכרח כך. אבל כאמור זה לא משנה. להיפך, כתבתי זאת כדי לחדד שלמרות שזה אינו מדבר אליי הדבר לא נוגע להזדהות ולחובה לסייע ולמחות.

   1. מסכים לגמרי, זו באמת הערה שולית ואכן התייחסת לדברים. תודה!

 4. בס"ד כ"ו בתמוז פ"ב

  יש כאן שני עניינים נפרדים:

  א. קצירת איברים של נדונים למוות להשתלה. שזו שאלה מוסרית שיש לדון בה, שיש מקום לטעון שכיוון שהאדם ממילא עומד ליהרג – לפחות יביאו איבריו הצלה לאחרים. עכ"פ ממשלת ישראל אוסרת לייבא איברים ממקומות שבהם משתמשים באיברי מוצאים להורג, ובכלל זה אוסרת להביא איברים מסין

  ב. רדיפת מיעוטים אתניים ו/או דתיים הנוטים לבדלנות. כגון הטיבטים, האויגורים ווהמונגולים, ועל רקע זה מקיימים מהומות ואף פעולות טרור. מלבד הקבוצות הבדלניות האלה. יש גם רדיפות כלפי אנשי הונג-קונג שהורגלו במשטר חופשי בזמן שלטון הבריטים.

  ה'פאלון גונג' אינם רק 'מתרגלי תרגילי מדיטציה'. מדובר בקבוצה של עשרות מיליונים של בעלי השקפה דתית, המתנגדים לחיסונים, לאבולוציה ול'עירוב גזעי'. כשפרופסור סיני כתב נגדם שהם מסכנים את שלום הציבור בדיעותיהם הלא-רציונליות – הם קיימו הפגנות של אלפי אנשים מול האוניברסיטה שלו ובבירה ביי-ג'ינג.

  לגבי היחס אליהם היתה מחלוקת ב-1999 בין ראש ממשלת סין ששאף להגיע איתם להסכמות, לבין מנהיג סין צ'יאנג-דזה-מין שדרש 'לרסק אותם' ביד קשה, ודרכו אומצה גם ע"י ממשיכיו. אולי תרגום סיני של 'אין אדם שליט ברוח' יפתח את עיני ההנהגה בסין 🙂

  בברכה, צ'ינג-צ'ונג-צ'י איש לה-ווינג

  אגב, בין המיעוטים האתניים והדתיים שאינם זוכים לאהדת שלטונות סין, הם יהודי קאי-פנג היושבים בסין יותר מאלף שנים, שכמאה המשפחות שנשארו שם – יכולות לקיים חיים יהודיים רק בסתר. גם העליה לא"י לא פשוטה, משום שהם נהגו במשך מאות שנים שיהדות הולכת אחרי האב, ולכן הם אינם מוכרים כיהודים וצריכים לעבור גיור.

  1. חן חן על המידע. אבל לדעתי גם אם אתה צודק (איני מכיר) הוא לא באמת משנה משהו. ראשית, גם קבוצות בדלניות לא אלימות אין לנהוג כלפיהן כך. שנית, זו לא קבוצה בדלנית במובן הפוליטי אלא קבוצה שמאמינה בטכניקות רוחניות. גם אם הם מתנגדים לחיסונים, זו ודאי לא הצדקה לביצוע שואה כלפיהם. כזכור, גם הנאצים הסבירו שליהודים יש השפעות מזיקות נוראיות על העולם. אגב, אכן היו להם (הם היו דומיננטיים בין מחוללי הקומוניזם והאנרכיזם), הם געו בגזע הארי המושלם וכדומה.

  2. ובקיצור:
   הרדיפה אינה אינה מנת חלקם של הפאלון גונג' בלבד. סובלים מרדיפה גם האויגורים, המונגולים, הטיבטים, תושבי הונג-קונג וסתם סינים מתנגדי משטר. יחד איתם סובלים מדיכוי אלים גם עשרות מיליונים בצפון קוריאה, באפגניסטן, באיראן, בארצות ערב ובמדינות רבות באפריקה.

   פתרון לבעיה יהיה רק עם העולם החופשי יתאחד וייזום מלחמת עולם שלישית שתמגר את כל המשטרים המדכאים, אך 'עולם חופשי' מטבעו אינו יוזם מלחמות. שום מדינה מערבית לא תיזום מלחמה כל עוד לא מתקיפים אותה ישירות, ע"ע פרל הרבור. מה שמנחה את העולם המערבי הוא השאיפה לשקט המביא לרווחה כלכלית, ומבחינת האיטרס הכלכלי והמדיני – עדיף לשמור על יחסים תקינים גם עם משטרים אפלים ורצחניים. זה בינתיים 'מה שיש' עד ביאת גואל צדק בב"א.

   1. התביעה נגד העולם החופשי בימי השואה היא:

    א. שסירבו לקלוט פליטים יהודים שעמדו בפני השמדה טוטאלית, שלא כמרבית המדוכאים תחת גרמניה הנאצית. חלק מהיהודים ביקשו להימלט, וה'עולם החופשי' נעל כמעט הרמטית את שעריו.

    ב. כשכבר יצאו למלחמה כנגד גרמניה הנאצית והפציצו קשות מטרות צבאיות ואזרחיות ללא רחמים – נמנעו מלהפציץ את מסילות הברזל שהוליכו יהודים לאושוויץ, וכך המשיכו הרכבות להובין כ12000 יהודים 'דבר יום ביומו' להשמדה, וכך הספיקו הגרמנים המובסים לחסל מאות אלפי יהודים מהונגריה במשך כחודשיים. כמה הפצצות על מסילת הברזל היו חוסכים זאת.

    גם כיום דואג העולם החופשי למשטרי הטרור הרצחניים של אש"ף והחמא"ס, ומגנה את ישראל המתגוננת תוך הקפדה מירבית על אי פגיעה ב'לא מעורבים'.

    בברכה, צ'ינג-צונג-צ'י איש לה-ווינג

    1. הבעיה הייחודית בסין המבדינה אותה ממשטרים דיקטטוריים אחרים, היא שבדרך כלל דיכוי פוליטי כרוך גם בהחשלות כלכלית, וכך יש מצב שהמשטר קורס בשל המצב הכלכלי האיום, וכפי שקרה בבריה"מ ובמזרח אירופה.

     הסינים הצליחו לשלב חופש כלכלי עם דיקטטורה פוליטית, וכשהעם שבע וטוב לו כלכלית – ו'אין ארי נוהם מתוך קופה של תבן'. כשטוב לאזרח הסיני מבחינה כלכלית – הוא רגוע.

     בברכה, צ"צ צאל"ו

     1. השאלה שצריך לחשוב עליה היא האם נפילת משטר דיקטטורי לא תביא לעלייתו של דיקטטור גרוע יותר, ראינו מה קרה ברוסיה כשהוחלף הצאר בקומוניזם; מה קרה באיראן – שהשאח הוחללף בחומייני; ומה קרה במצרים – כשבמקום מובארכ עלו 'האחים המוסלמים'. לפעמים המצב הקיים הוא הרע במיעוטו.

      בברכה, שרגא פייביל הלוי קונקטטור

      1. בס"ד י"ג באב פ"ב

       בשבת איקלע לידי 'מקור ראשון' וקראתי את הכתבה 'איך אומרים הפגנה בסינית'. שם מתואר שהשלטונות מפזרים בכוח את ההפגנות, אך מיד אחר כך ניגשים לבדיקת טענות המפגינים ופותרים את הבעיה שהביאה להפגנה.

       כך גם נהג ראש ממשלת סין ב-1999, ששאף לפתור בדרכי שלום את בעייתם של אנשי ה'פאלון-גונג', אלא שגברה ידו של מנהיג סין שדרש לנהוג בהם בתקיפות ו'לרסק אותם'. עכשיו אחרי 23 שנים שבהם הפך הקונפליקט בין שלטונות סין ל'פאלון-גונג לפולמוס בינלאומי – כבר קשה שבעתיים 'להחזיר את הגלגל אחורה.

       אולי נפתלי בנט, שהראה את כוחו כראש 'ממשלת האיחוי והריפוי' וכמתווך בין רוסיה לאוקראינה – יתגייס למשימה להשכין שלום בין שלטונות סין ל'פאלון-גונג'? 🙂

       בברכה, צ'יאנג לא-זמין

   2. המציאות הוכיחה, שבחלק גדול מהעולם, ריסוק משטר דיקטטורי, הוביל לא למשטר דמוקרטי ופיתוח המדינה, אלא לאנרכיה ושקיעה (אולי לגבי סין זה לא תקף, אבל ודאי לגבי חלק מהמדינות שהזכרתה. אז זה לא רק יזימת מלחמה, זו גם מחוייבות לקולונאיזם נאור (יחסית) ברוח המנדטים שלאחר מלחמת העולם הראשונה. כמובן שאין שום סיכוי שזה יקרה, אז עדיף משטר דיקטטורי רצחני וסבל על אנרכיה וסבל פי אלף.

    1. איני מסכים בתרתי: 1. עובדתית איני בטוח שברוב המקרים התוצאות גרועות. 2. גם אם זה נכון, אז יוצא שאל לנו לפעול נגד משטר אכזרי אף פעם. מאד לא סביר, בטח על פי הצו הקטגורי.

 5. יפה שאיכפת לך מה שקורה בקצה העולם, אבל למה ללכת עד לסין בדבר שלא קשור אלינו בשום צורה אם ממש פה ממשלת ישראל מעבירה כל חודש מיליונים שהולכים לרשות הפלסטינית שתומכת ישירות בטרור!!!!האם זה לא מוסרי יותר לדאוג קודם במה שקורה אצלינו?! איפה המחאה? גם "הימני" נתניהו זרם עם זה.
  https://jcpa.org.il/%D7%A4%D7%A8%D7%A1-%D7%9C%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A8-%D7%AA%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%94%D7%A8%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%9E%D7%97%D7%91/

  1. יש שם שיקול מדיני-ביטחוני שמעדיף שקט והסכמים שונים על פני תסיסה ומלחמה ישירה. זו מדיניותן של כל ממשלות ישראל לסוגיהן. אני לא מסכים (לפחות לא למינון בין מקל לגזר), אבל ההשוואה הזאת היא נואלת לדעתי.

   1. ומה עם הארגונים שמוגדרים כתומכי טרור על ידי ממשלת ישראל המקבלים מימון מהאיחוד האירופי? קודם תפגין במשרדי האיחוד לפני שאתה דואג למה שקורה בסין, זה וודאי יותר מוסרי לדאוג קודם לבני עמך.

    1. מנחם אני בטוח שאתה כמובן מפגין גם שם וגם שם (וגם תורם למאמצים וגם מחרים תוצרת אירופית וסינית) ולא רק מצקצק כלפי אחרים העושים. צקצוק כזה הוא הטכניקה הרגילה של נפוחים כנאד כדי שיוכלו להמשיך לספר לעצמם שהם לא סתם אגואיסטים מצחינים כמו 99% מהעולם.

     1. למה אתה כזה ציני? אני פשוט לא מצליח להבין אלו שדואגים לאחרים קודם ( אני לא מפגין נגד האיחוד כי זה ממילא לא יעזור) שדואגים לבני עמם פה בבית.

      נ.ב. יכול להיות שלהפגין נגד תמיכת הטרור של האיחוד האירופי לא מצטלם כל כך טוב במיוחד לאדם מזוקן עם ציצית בחוץ? רק מהרהר בקול.

      1. יכולות להיות כל מיני סיבות, למשל שברור שישראלי שמפגין לטובת ישראל זה משהו פחות משמעותי כאשר ממשלת ישראל הנבחרת עצמה מביעה את הפגנתה לטובת ישראל. ועוד שבעיני האיחוד האירופי כנראה אשם גדול מוטל על ישראל בכך שהיא ממשיכה את ההתנחלויות כך שלהפגין נגדם כישראלי ייראה די מגוחך. אבל הנקודה היא שלא צריך סיבות, כל אחד יעשה ככל אשר ידבנו ליבו והעיקר שיעשה משהו. ולהתחיל להגיד לאחרים שעושים למה אתם לא עושים משהו אחר זה מגוחך. ובעיניי זה נובע קודם כל מניסיון להצטדק ולהגיד כן ההוא שעושה זה כי יש לו כל מיני מניעים קטנוניים ואינטרסנטיים והנה ראיה שהרי הוא לא עושה משהו אחר יותר חשוב, ולכן מובן שאני שאין לי את את המניעים הקטנוניים האלה אז אני יושב רגל על רגל ולא עושה מאומה שום כלום חוץ מלצקצק, אני בסדר גמור לא פחות ממנו.

       האם כל מי שעושה פעילות כל שהיא אתה תפנה אליו בשאלה וואט אבאוט משהו אחר למה הוא לא משקיע את אותם מאמצים בפעילות שנראית לך יותר חשובה? מי שמגייס כסף לעידוד לימוד תניא תאמר לו למה שלא יגייס כסף לחיזוק קריאת שניים מקרא ואחד תרגום. וכשהוא יעבור לגייס כסף לשניים מקרא ואחד תרגום תגיד לו עדיף דף יומי. וכשיגייס לדף יומי תגיד לו עדיף להקמת בתי מדרשות. ואז עדיף לתמיכה בכוללים. ואז עדיף לאלמנות ברוכות ילדים. גם אם יש מניעים אישיים בעשייה ובוחרים מה שקל ומכבד וכל מה שיעלה על הדעת זה הרבה פחות חשוב מעצם העשייה. כאמור: העיקר לעשות משהו.

       1. הדוגמאות שהבאת לא דומות ההשוואה היא לאחד שעוזר לנזקקים לכל העולם אבל לאח שלו הוא מתנכל.

       2. מתנכל זה בעייתי בלי קשר לעזרה לנזקקים אחרים. אם כי גם ההתנכלות כשלעצמה לא מפחיתה ממעלת העזרה שלו לנזקקים.

       3. חידדת יפה הויכוח בינינו, בעיני מי שדואג לכל העולם ונותן לאחיו לרעוב מרעב הוא אדם רע וליגטימי לשאול מה מניעיו ובעיניך להעיר לו על זה היא רק תירוץ למה אני לא עוזר לנזקקים…

 6. מן הראוי לציין שמגזין אפוק (גילוי נאות: אני כותב בו) מתייחס באופן עקבי לרדיפת הפאלון גונג ובכלל לפשעי המפלגה הקומוניסטית הסינית, ולמעשה הוא הוקם על רקע המאבק נגדם. אז אם אתה מחפש כלי תקשורת שמתייחס לנושא, בבקשה.

 7. אני מתלבט.
  בתחילה השתכנעתי מדבריך וחשבתי על מה ניתן לעשות? (לכתוב בנושא לכמה מובילי דעת קהל וכו')
  אבל כ שראיתי שהם מתנגדי חיסונים הבנתי שמדובר בקבוצה באמת מסכנת
  שהם מתנגדי אבולוציה הבנתי שמדובר בקבוצה באמת מסכנה ומסכנת (בבערות ונחשלות שתמיד מביא צרות ורע)
  התנגדות לערבב גזעי? לא ממש יודע מה זה.
  שהם מפגינים נגד מלומדים שמסבירים שהם מסוכנים, זו פעולה שפה ובעוד דמוקרטיות יכולה להיחשב לגיטימית, ואולי בסין זה מראה על תעוזה גדולה ופוטנציאל עתידי לאלימות ?

  נכון שניתן לדון לכף זכות שהם שוגגים ולא מבינים כמה רע וסבל שיטתם והם עלולים להביא על העולם, ועל האומה שבקרבה הם חיים.
  אולי הם ממש תינוקות שנשבו.
  ועדיין הם מסכנים סיכון לא מבוטל את האומה שבקרבה הם חיים.

  נכון שהמדיניות דמוקרטיות התרגלנו להכיל קבוצות שמסכנות או מנצלות את הכלל.
  אבל מי חימר שבין מחויבת למה שמדינות דמוקרטיות התרגלנו ?

 8. תיקון
  *אבל מי יימר שסין מחויבת בדיוק למה שמדינות דמוקרטיות התרגלו להכיל ?

 9. אני מודה ומתוודה שידיעותי על הפאלון-גונג דלות מאוד, ואינני יודע מדוע השלטונות הסיניים רודפים אותם. אבל אני יודע ששלטונות סין קומוניסטים, ומספרו של שמש העמים סטאלין (שקיבלתי כמתנת בר-מצוה מדודי הקומוניסט האחרון באה"ק זצוקלה"ה) למדתי שלקומוניסט לא באמת דרושה סיבה כדי לרדוף מישהו. באחד הנאומים הקלאסיים שנדפסו בספה"ק הנ"ל מסביר סטאלין שמוטב לרצוח אי אלו אלפים חפים מפשע שממילא לא יוכלו לנקום בך על חשד בעלמא, מאשר להותיר אויב פוטנציאלי אחד בחיים, שמי יודע, אולי יום אחד…

  אבל, תמיד תהיתי האם ההתנגדות למשטרי הרשע נובעת ממעשה זה או אחר (רדיפת יהודים או, להבדיל, רדיפת פאלון-גונגים, או רדיפת ארמנים וכו'), או מעצם היותם משטרי רשע, גם אם לעת עתה הרשע רדום. האם יש לרצוץ את ראש הנחש רק כשהוא מכיש, או מעצם היותו נחש? בן סורר ומורה נדון ע"ש סופו וכו'.

  היטלר היה רשע מרושע גם לפני שפרצה מלחה"ע השניה ולפני שהחלה ההשמדה השיטתית של יהודי אירופה, והקומוניזם הוא רשע צרוף (לא פחות מהנאציזם, וגם חשבון הדמים שלו ארוך הרבה יותר) ולכן יש להיאבק בכל ממשלה קומוניסטית, גם אם אינה רודפת את הפאלון-גונג יותר מאחרים (כנאמר: אנטישמי הוא מי ששונא יהודים למעלה מהדרוש). וודאי שאין להצדיק את רדיפת הפאלון-גונג, אבל הרדוקציה המשתמעת (גם אם לא מכוונת) של המאבק בקומוניזם למאבק ברדיפת הפאלון-גונג נראית לי שגויה מוסרית ואולי גם פוליטית. לא צריך להזדהות עם הפאלון-גונג כדי להיאבק ברשע הקומוניסטי. והקומוניזם יוסיף להיות רשע גם אם ממשלת סין תיכנע ללחץ בינ"ל ותרפה (זמנית) מהפאלון-גונג. המעשים המתוארים של שלטונות סין נגד הפאלון-גונג זוועתיים. אבל לב הבעיה טמון ברשע השטני שעליו מבוסס המרקסיזם, ולא בגחמה של דיקטטור זה או אחר השולט כיום בסין.

  ועוד משהו לידיעת המתכננים נסיעה לסין: שמעתי על ישראלי שנסע לסין, חש ברע, אושפז שם בבית חולים ונותח "ניתוח חירום להצלת חייו". רק כשנה לאחר שחזר ארצה התגלה שיש בגופו כליה אחת בלבד… לא בדקתי את אמיתות הסיפור הזה, אבל שמעתי אותו פעמים רבות ממקורות שונים.

 10. לטעמי הכנסת השואה לנושא ממש לא לעניין החובה למחות נגד הרוע הזה אינה תלויה בשאלה האם היא רעה כמו השואה או לא בשום צורה. הטיעון ש"אבל לנו יש פטור, כי אנחנו הכי מסכנים" אני לא מכיר אף אחד שטוען כך. כל עוד לא הבאת סימוכין לכך שזו טענה רווחת בציבור הישראלי (גם אם מצאת איזה קומיקאי שאמר משהו דומה) נראה לי ממש לא לעניין להציג אותה כטיעון של החברה הישראלית.

 11. הרב מיכי החכם והיקר.
  ראשית כל חזק וברוך. עניין מזעזע, וטוב שמעוד כיוון מזכירים לי את האסון הנ"ל.
  לא אכנס איתך לענייני בא נשווה עם השואה, 1) כבר נכנסו איתך לזה וזה לא יועיל. חוצמיזה "אתה התחלת" אז אני לא אמשיך.
  לגבי, מושגי ה"לא נשאיר מלוכלך כי זה חילול השם" הכוונה האמיתית היא, "אנחנו דוסים ושונאים אותנו" ולא נשאיר לחילונים סיבה טובה להמשך הסטיגמה עלינו, אף על פי שכמובן לשיטתך (אני יודע שאתה לא באמת חושב כך, אבל לפעמים מתפלקות לך שטויות שהרי הינך אדם) חילונים מערביים אינטליגנטיים לעולם לא מונעים מסטיגמות ורואים בדוסים יצורי אנוש כמותם, אז למה בכלל צריך לחשוב שהם ישנאו דוסים כי הם דוסים.

  הכי חשוב. לפלא כי לא הזכרת איך אינג' קלוד לנגנאוור המכונה הרב שלמה אבינר שהוא קווניק, פנאט, חרד"ל ושאר ירקות, שלא זכה להגיע למעלתם המוסרית של אחינו הליברלים, דווקא הוא כבר בראשית שנות האלפיים כאיש ציבור כותב על הנושא, ופעם בכמה שנים מזכיר אותו בעלון השבת שלו. מצרף סרטון מ2008. "לא צריך תורה בשביל זה כל אדם נורמלי לא יקבל" (שם,שם) https://www.youtube.com/watch?v=WomrgNlzqiE (שלא תזוח דעתו שהרי …קדמך)

 12. האם הוכנסו לאורך הטור (ובכותרת) שינויים קלים אחרי שכבר נכתבו תגובות?

 13. סחתיין על הדיאטה, הרב. עברו שנים מאז ראיתיך בפעם האחרונה בלייב, וההבדל ממש בבחינת שמים וארץ.

  1. רק אבהיר שלא מדובר בדיאטה אלא בניתוח (שבעקבותיו דיאטה). שלא תתלה בי את מה שאין בי בעוונותיי.

   1. אז מה אתה רוצה מהסינים? הרי גם בארץ מקצרים איברים 🙂

    בברכה, בארי אטרי

    1. מה אתה מתרגש?!
     מסתבר שלסינים גם יש "חרדים ורבנו ראשית" משלהם, והם מתרגמים הלכה למעשה את הטורים שלך. הם כמוך רק אמיצים יותר.

     נ.ב.
     עצה לחברי הפאלון גונג, שיכבדו את הוריהם וכך חייהם יתארכו לאחור.

 14. כל רב סביר, לא בהכרח מופיע כנציג היהדות עלי אדמות אלא כאיש ציבור, מנהיג, אדם שמקשיבים לדבריו. לכן לא חייבים להקצין את המשמעות של נוכחותו כרב. כמובן שאני אומרת זאת במגבלת העובדה לא הייתי שם אז אין לי מושג מה נאמר.

 15. השלטון הקומוניסטי הסיני מתנגד לכל תנועה עצמאית, לדתות חדשות, לשיטות לימוד הטרוגניות, לאידאליזם, לתאיזם, ובעיקר למוסר הנוגד את עקרונות המרקסיזם. כשעלו לשלטון, החרימו את הכתבים הקונפוציאנים, תשתית חכמת המוסר הסינית העתיקה. וב-50 השנים האחרונות הפאלון-גונג נתפס על ידם כאיום הגדול ביותר על השלטון, ואת מלחמתם בו הם מכנים: מלחמת המדע (כלומר השלטון הקומוניסטי הנאור) באמונות טפלות כפריות (כלומר מוסר ודת). לשלטון הקומוניסטי בסין יש היסטוריה ארוכה של שפיכות דמים. מאו היה אחראי לטבח אכזרי של 30-45 מליון אנשים בשנים 1958-1962 וקודם לכן רצח 46,000 מלומדים. בשנים 1966-1976 כל מי שנחשד כאדם מסורתי, או כמחנך, או כאינטלקטואל, נרדף, מליונים נכלאו ועונו במחנות חינוך מחדש, וכחצי מליון עד שני מליון איש נרצחו או אולצו להתאבד, ביניהם מלומדים ומדענים מפורסמים. מאז סין עברה בהדרגה לכלכלת שוק, אבל ההשקפה של המפלגה הקומוניסטית לא השתנתה. השלטון הסיני עדיין טוטליטרי, עדיין אכזר. לדאבוננו אין חדש תחת השמש.

 16. אגב, בשנים האחרונות, מפאת דתם המוסלמית לפחות כמליון וחצי אויגורים נשלחו בסין למחנות חינוך מחדש, לבתי כלא, ולעבודה בכפיה במפעלים. נשים נאנסו ועונו באופן שיטתי, ועשרות אלפי אנשים נרצחו ונעשה מסחר באיבריהם. האויגורים נאלצים לחיות בסין תחת מעקב טכנולוגי, שלעומתו הספר "1984" של ג'ורג' אורוול – פיקניק. אין שום הבדל בין המשטר הנאצי שרדף יהודים לבין המשטר הקומוניסטי הסיני הרודף אויגורים ומיעוטים אחרים. כמוכח בדורות האחרונים, בכל מדינה בה אין חופש דת, בה השלטון מתנגד לדרכי מוסר, בה אסור לחשוב מחשבה אחרת מזו של הפקידים, בה ה"דת" היחידה היא סגידה לאומנית לכת טוטליטרית, יש משטר מרושע של פראים אכזריים הרודפים בני אדם.

  טוב שהרב מיכי כתב את הטור.

 17. היי מירי טור ממש מעניין .ובעיקר כנה אותנטי ונוקב מאוד כמצופה ממך .ואני אומר זאות ללא טיפת ציניות .נחמד מאוד לקרוא את מאמרייך .כי הם לרוב נקיים מזהירות יתר אפטולגיקה או פולטיליקורט ובכך מעוררים כמה נקודות למחשבה.

  1 .הזכרתה את השואה .את הדמיון המסיום שיש בין המתרחש שם היום .למה שקרה שם .לעם שלנו .
  בלי להיכנס בכלל לשאלה כמה המקרים האלה דומים או לא .כי אני חושב שזה לא עיקר הטור .
  אלא השאלה למה כיהודים אנחנו לא זועקים .ולאו דווקא למה האנשים דתיים אנחנו לא זועקים .אלא למה אין בכל אדם יהודי דתי גם מימד אנושי פשוט בלי קשר לדת .או לאומיות שמתקומם בצורה טבעית כלפי המעשים האלו .
  אני חושב שכאשר סוגיית האצבע המרשימה כלפי בנות הברית לאומות העולם מסביב שלא התערבו בכוונה להציל יהודים מפני ציפורניי הנאצים יש כמה סוגי האשמות שונים מחוגים שונים :

  – יש כמה שמבקרים את אומות העולם על התנהגותם בזמן זה .חלקם שומרי מצוות מחוגים שנוטים לזלזל במוסר אנושי אונברסילי וממילא לא רואים את הגוים והיהודים שותפים אפילו בצורה שטחית ובסיסית לעקרונות משותפים .אם כך מגיע התמיהה מדוע הם מלינים על הגוים שלא עזרו ליהודים?.אנשים מהסוג הזה .מניסיוני שופטים את אומות העולם דרך המשקפיים שלהם ובאים להעביר מסר מסיום :חשבתם שהעולם נהיה יותר מוסרי מתקדם ונאור ?עזבו את מה שיש לתורה לומר על זה .לולא הגוים באמת היו מתקדמים ומוסריים .יתכן מאוד שהיינו צריכים .בעל כורחנו להיות שותפים איתם לחלק מהעקרונות.לעזור להם כפי שהם עוזרים לנו .לפחות בתחומים מוסריים שאין בהם סתירה מפורשת לדברי התורה .אבל הנה .קרה אסון נורא .מיליונים מבני עמנו נטבחו נרצחו עונו נאנסו .נשדדו .ואף אומה כאומה כקולקטיב לא בא לעזור .במקרה הטוב .ובמקרה הרע.הייתה שותפה לעיתים אקטיבית לאותה זוועה .הטלפיים של החזיר המראה עצמו טהור נחשפו .לכן אין לנו כל מחיובת אנושית בסיסית לערכי העמים מסביב .משום שכל ערכיהם ממילא צבועים ולא מחזיקים מים .מראית עין .
  אותם אנשים יאמרו שהם לא ימחו על אותה זוועה מאחר והם לא מוצאים .על פי שיטתם חובה בתורה למחות על זה .ומאחר וכל ערכי הנאורות יתגלו כבדיה
  גם אין שום מקור חיצוני לוגי שמחייב זאות .

  – יש כאלו הטוענים שהשואה הייתה ממש סוג של חטא דתי מצד אומות העולם .שנרצח עצמו והזוועות שבאו בעקבותיו מזעזעות לא כי הגוים רצחו בני אדם .אלא כי הם רצחו את בני העם הנבחר .טענתם לאומות הם במישור הדתי והסביבה שהם יצרו את אי מחאתם אי זכיה רצח של יהודים על ידי גוים חמור פי מיליון מרצח של גוים על ידי גוים .וגם כי אין מקור תורמי האומר למחות נגד עוולות כאלה בזמן שאין יד ישראל תקיפה

  — שאר הטור הוא ביקורת שאני מסכים עם חלק גדול ממנה על התכחשות למוסר אנושי טבעי לגמרי .ורק אהעיר שכנראה יש בזה עוד משהו .אני חושב שכל אותם שלא מוצאים עניין למחות על עוולות שנעשות בעולם כבני אדם .כי הם לא מרגישים שהמחאה הזו היא חלק מעולים הערכי .כן ימחו על עוולות שנעשות לשכנים שלהם ובני עמם .כבני אדם וכיהודים ללא קשר לדת .מקרי האונס של חיים ולדר ויהודה משי זהב שם רשעים יעקב .תפסו מחאה בכל החוגים הדתיים כמעט .מהליברלים הגדולים ביותר עד השמרנים האדוקים ביותר ומטיעונים גם של רצח נפשות .חוסר יכולת להכיל מפלצתיות ואכזריות .ולא רק משום טעמים דתיים של עבירות מין וחילול השם

  – בהקשר זה רק אומר בלי להיכנס לתיאוריות פסיכולוגיות שהגאוגרפיה לפי דעתי משפיעה .יהודים דתיים שמתגוררים בארצות נוכריות .זוכים ליחס טוב והגון מהאוכלסיות המקומיות .במשך הרבה זמן ובעקביות .כן נוטים הרבה פעמים לראות את עצמם שותפים לבעיות החברתיות והמוסריות של הארץ שבה הם חיים .ולעיתים ממש לראות את עצמם גם כבנים לאותה אומה לצד ההשתייכות הדתית והאתנית שלהם לעם ישראל .
  לדמעות כמו בן שפירו לדוגמא .או להבדיל אלפי הבדלות באיכות והסגנון .הרב הלורד יונתן זקס זצ"ל הם דוגמא מובהקת לכך

  1. מסכים לגמרי. רק אומר שמשי זהב וולדר הזיקו ליהודים, ולכן המחאות נגדם לא מייצגות משהו עמוק יותר.

   1. אכן הם אינם מייצגות איזשהי תפיסת מוסר שיכולה להשתקף ממנה ראיית ערך של סובלנות ואו חשיבות לכל בן אדם שנמצא במצוקה ורדיפה .
    ציינתי זאות מתוך כך .שאם אפילו במקרים כאלו התגובות הרשמיות של הציבוריים השמרנים יותר היו עוסקים רק בערך של עבירה על איסורי עריות/השחתת המידות הטובות של החוטא/חילול השם /גרימת עזיבת ונטישת הדת כתוצאה מצעדים אלו של רבים .
    המצב היה די מדאיג אותי אישית .כאדם ששואף להיות דתי ואנושי בו זמנית .ועצם זה שיש הכרה ספונטנית וטבעית בכך שמעשים כאלו הם גם מפלצתיים .ורצחניים .מראה על שפיות בסיסית טובה בעייני .גם אם ההכרה הזו מגיע כרגע בעיקר כשמדובר במעשי זוועה לא אנושיים נגד יהודים

 18. המשטר הסיני מבצע פשעים חמורים.
  השואה של אירופה המערבית הנאורה גם מוזכרת במאמר הנוכחי.

  נזכיר :
  הטבח הסלבי ההמוני שקורה בימים אלו במזרח אירופה.
  בארה"ב לא חסרים מטורללים שרוצחים.
  ועל רמת המוסר של המוסלמים ואפריקה לא נרחיב.

  אבל מיכי עדיין סובר שהוא לא רואה הבדל מוסרי בין גויים ליהודים. אין בכלל הבדל.

  מה רבו מעשיך ה'!

  1. המטורללים הרוצחים בארה"ב הם חריגים ולא נכון לשפוט את הכלל לפיהם.

   בבריטניה וקנדה יש הרבה פחות רציחות (למיטב זכרוני) וגם הם לא השתתפו בשואה

   אם אתה רוצה לומר שעם ישראל טוב יותר בממוצע מהגויים או שהוא בין האומות היחסית מתוקנות אז ניחא אבל אני לא רואה כאן הבדל כללי בין יהודים לכל הגויים

   1. אריק, אני בד"כ לא טורח לענות לשואלים מהסוג הזה.
    ממה נפשך, או שהם באמת מאמינים במה שכתבו, ואז אני רק יכול להצביע על הבדלי אינטליגנציה בין יהודים לגוים, או שהם אינטליגנטים ואינם באמת מאמינים בזה, ואז אין קשב ודיון ענייני ולכן שוב אין טעם לענות.

 19. יש משהו מקומם (יותר) ברוע אנושי מאשר ברוע טבעי (במונחיך). רוע אנושי כגון הרדיפה הנוראית שתיארת בטור, ורוע טבעי כגון מחלות רעב ועליבות שנפוצים בכמה ארצות באפריקה (לצורך העניין זה 'נחשב' רוע טבעי לפחות ברמה מסוימת). אפשר לחשוב על כמה הבדלים ביניהם לרעת הרוע האנושי. א' חומרת הנזק. ב' קלות התיקון. ג' עניין המחאה כמו שכתבת על התיבה ברחובה של עיר (כלומר המוחה עוסק בעצמו או בעתידות). ד' אולי אשם תורם של קבוצת הסובלים. ה' ענישה שראויה ליוצרי הרע. ו' המיותרות שבעניין כלומר יכל להיות אחרת ולכן משווים לאוטופיה.
  אבל כל אלו נראים לא מספיקים להסביר את ההבדל המשמעותי בהתייחסותם של אנשים חיצוניים. לא הצלחתי לחדד את זה לעצמי כך שיזוקק לשאלה אבל אני חושב שזה עניין מעורר הרהור.

  1. בס"ד כ"ט בתמוז פ"ב

   לט"ג – שלום רב,

   הרעב, הנחשלות והמחלות שב'עולם השלישי' אינה 'תופעת טבע'. הארצות האלה יושבות על אוצרות טבע רבים, ועם כמויות המים שזורמים שם אפשר היה לפתח חקלאות ותעשיה משגשגת.

   סיבת הנחשלות בארצות האלה הוא בלגיטימציה שהמערב נותן לנחשלות ולמישטרים דיקטוריים מושחתים וכושלים, שאינם דואגים לפיתוח ארצותיהם, ומשקיעים את משאביהם במלחמות חיצוניות ופנימיות, בהקמת מנגנוני דיכוי או בבנקים שוויצריים.

   והמערב רואה ומשלים. וכי מה יש לדרוש מאסייתים ואפריקנים שלא זכו ליאור בנאורות המערב? וכי מה ניתן לדרוש מאומות שסבלו מדיכוי קולוניאליסטי? אמנם כבר חלפו יובל שנים ויותר של עצמאות מדינית, אך 'טראומת הנכבשים' לא חלפה. ולמה תחלוף? הרי קל ונוח לחלוב את המערב רדוף רגשי האשמה מאשר להתפתח ולהגיע לעצמאות כלכלית.

   כדאי להציע לשליטי אסיה ואפריקה ללמוד מהסינים, שאף שסבלו מקולוניאליזם, ומהכיבוש היפני במלחמת העולם, ומהכלכלה הקומוניסטית בימי מאו-טסה-טונג שהביאה לרעב. ועם כל זאת הצליחו להנהיג כלכלת שוק, שהפכה אותם למעצמה כלכלית מדינית וצבאית. שבתור מעצמה חזקה ניתן לבןא אליהם בטענות (מוצדקות!) על זוועות משטרם, אך כמובן לא לעשות דבר ממשי כדי שלא להיגרר למלחמת עולם 🙂

   ולסינים יש להציע שכשם שראו ברכה כלכלית בהנהגת כלכלה חופשית – כך יראו ברכה מדינית וחברתית בהנהגת משטר דמוקרטי לגמרי, או לכל הפחות סובלנות כלפי מיעוטים אתניים ודתיים, אך חוששני ש'אין בדור הזה מי שיודע להוכיח'. אולי יתרגמו לסינית את דבריו של הרב גר-שונג אדלשטיין המלמד שדווקא יחס של 'כבוד וידידות' מביא לקירוב מי שנטש את הדרך האידיאולוגית? 🙂

   בברכה, צ'ינג-צ'ונג-צ'י איש לה-ווינג

   Loewing הוא כפר בדרום סין על גבול בורמה, שבו פעלה 'טייסת 113 – הנמרים המעופפים', שבה שירתו טייסים אמריקנים ובריטים שהתנדבו לעזור לצבא הסיני במלחמתו ביפנים. בעת כיבוש בורמה ע"י היפנים פעלה הטייסת מבסיס שמוקם ב'לואווינג'. עם כניסת ארה"ב למלחמת העולם בעקבות הפצצת פרל הרבור, שולבו 'הנמרים המעופפים בחיל האויר של ארה"ב.

   הח"מ מעלה – הכותב את שם משפחתו Loewinger, העלה השערה שמקור המשפחה ביהודי-סיני 'צ'ינג צ'ונג צ'י' שבא מהכפר 'לה-ווינג' וסיפק ליהודי הונגריה פפריקה מהמזרח הרחוק ונשאר שם. כשבא לבית הכנסת ביקש הגבאי להעלותו לתורה ושאלו לשמו והוא ענה 'צ'ינג צ'ונג צ'י'. אז קרא הגבאי שלא הבין סינית: 'יעמוד ר' שמשון צבי…' 🙂

   1. תודה ר' צ'ינג.
    לגופם של דבריך יש לעיין ומחבריי שמעתי שנשתברו בזה קולמוסים הרבה מדוע המערב ואסיה התקדמו עד כדי כך ואפריקה נשארה מאחור.
    ומ"מ גם אם אנשים הובילו למצב הנה כעת המצב לפנינו. משל לדבר בא אדם פריץ וקצר רוב תבואת השדה וכעת הכפר כולו רעב, סיבת הסבל טבעית דהיינו רעב וסיבת הסיבה אנושית שרפת השדה. מה שאין כן אדם פריץ שבכל יום ויום בא ונוטל פיתם מידם שסיבת הסבל אנושית. ואמנם עיקר צערו של האיש הרעב אחד הוא בזה ובזה.

    1. לט"ג – שלום רב,

     על המצב באפריקה וסיבותיו, ניתן לקרוא ב'ויקיפדיה' ערך 'כלכלת אפרייקה', ובמאמרו של ד"ר בני פירסט, 'מדוע נותרה היבשת השחורה מאחור?', באתר 'אקונומארקס'. נראה שיש שיפור במצב בשנים האחרונות.

     בברכה, צ"צ צאל"ו

     1. דברים בסיסיים אני מכיר ואולי גם קצת יותר (כמו רובים חיידקים פלדה). אבל מאי נפ"מ בזה. בעיקר הדבר לעניין המטרה לעזור לנרדף אין חשיבות לסוג הרודף אדם אריה הר געש או בצורת. אבל כמדומה שכל העולם ואני בכללו חש יותר-דחיפות כשהרודף בעל בחירה, וזאת נקודה שמבחינתי לפחות זוקקת פשפוש.

     2. דבר מעניין שעשה נשיא מאלאווי, בניגוד לעצת כלכלנים אמריקנים, היה לסבסד את הדשן, ובכך עודד את הכפריים לדשן את שדותיהם ובכך להגביר את היבולים. חקלאות משופרת יחדעם שיפור של תנאי ההובלה – יביאו להפיכת אפריקה להיות אסם של מזון, ראשית כל לצריכה מקומית, ובשלב הבא לייצוא.

      עידוד הכפרים – ימנע גם את התהליך של נהירה ל'משכנות עוני' בפרברי הערים, תופעה הרסנית גם מבחינה בריאותית – צפיפות המביאה לתחלואה – וגם מבחינה תרבותית, הגירה המונית לפרברי עוני – גורמת למהגרים לאבד את המסורת השבטית בלי לקלוט באמת את תרבות המערב. המרחבים והאוויר הנקי יפים גם לבריאות, וגם יכולים להגביר משמעותית את התיירות

      חבל לוותר על החקלאות, הכפרים והמסורות השבטיות. תעשיה והשכלה מערבית הן טובות, אך במידה ובזהירות, שלא תפרק כליל את המסגרות הישנות וערכיהן: כבוד למבוגרים וסולידריות קהילתית ונאמנות משפחתית.

      בברכה, אדם שאלתיאל דורפמן

      1. גם לכלכלתה של סין ייטב אם יינתן יותר חופש תרבותי ודתי לתושבים. אדם שעסוק בענייני 'עבודה רוחנית' פחות ממורמר ויותר נוטה להיות נוח לשלטונות. וכבר עמד קארל מארכס על השפעתה המרגיעה של הדת על ההמונים.

       כך שאפילו מבחינה תועלתנית גרידא – עדיף היה לו היתה מתקבלת עמדת ראש ממשלת סין ב-1999, להניח ל'פאלון גונג' לחיות לפי מנהגיהם. חבל שלא התקבלה עמדתו.

       בברכה, אש"ד

       1. מה שקרה ב-1999 הוא שה'פאלון גונג' עשו הפגנות ענק כנגד עמדת השלטונות, בתגובה הורה מנהיג סין (בניגוד לעמדת ראש ממשלתו) 'לרסק אותם ביד קשה, ומאז מתחולל 'מעגל קסמים' שלאיבה. השלטונות מעצימים את הדיכוי והם מעצימים את המחאה הבינלאומית.

        אין מוצא מזה אלא בתיווך שיביא להידברות שתביא להסדר של חיים ביחד. הפ"ג יבהירו שאינם לוחמים במשטר והשלטון יאפשר להם לחיות על פי מנהגם, ובא לסין גואל 🙂

        בברכה, אש"ד הי"ו

       2. ובמפגש כדאי גם שיביאו כיבוד קל כדי לפתוח את הלבבות

       3. לtea-רגיץ – שלום רב,

        בוודאי שבמפגש הפיוס הסיני, יוגש המשקה המסורתי של סין, תה ירוק בתוספת בצליםף מיץ של חמוצים וזנגביל.

        אין כמו התה להפיג את משקעי המרירות ולחבר את האדם ל'אני האמיתי' שלו כמבואר במאמר 'תרבות מסורתית: מרבות התה של סין', באתר 'פאלון-דאפא', ובמאמר 'מורה נבוכים לעולם התה', באתר 'מסע אחר'.

        ויהי רצון שיתקיים בסינים 'גדולה לגימה המקרבת את הרחוקים' ותהא השעה הזאת שעת רחמים ועת רצון ופיוס.

        בברכה חמה
        אדם שאלתיאל דורפמן הי"ן

       4. לצד התנ יוגשו רקיקים, שהרי 'רקיק' תרגומו 'גריץ', והרי זה: 'טי-גריץ'. או שיטגש 'פאי' לקיים: 'מפקי כולי שתא בצ'אי-פאי 🙂

        תעמוד חהם זכותיה דאהרן אוהב השלום, שיום פקודתו מחר ראש חודש אב הרחמן.

        בברכה, אש"ד

 20. תרומות כליה, משפחות אuמנה, ארגונים כמו יד שרה, זכרון מנחם… איפה הדתיים ואיפה החילונים

 21. האמת, היה לי על זה דיון במשפחה, אני די מתנגד לכל הסיפור הזה ( אם כי כמובן, מסמפט את הפאלון גונג )
  1) השאלה החשובה שעומדת כאן בבסיס ההתיחסות, היא האם למשטר לא דמוקרטי יש לגיטימיציה. נניח- מלוכה. האם יש לגיטימציה למוסד מלוכה ( מונרכיה אמיתית, לא כמו בבריטניה ) ולמלך העומד בראשו, או שנתייחס למלך לפי התרבות הנוכחית ונאמר שהוא שליט לא לגיטימי? ( נצמצם את השאלה לגבי גויים בלבד, כדי לא להיכנס לשאלת המלוכה בישראל )
  2) אם תשובתך שמלוכה לא לגיטימית ומלך הוא עריץ לא לגיטימי, הרי שאין לי וויכוח איתך לגבי פאלון גונג ( יש לי ויכוח אחר, נשים בצד כרגע – ראה בהערה בסוף )
  3) אבל: אם אתה מכיר בלגיטימיות של משטרים לא דמוקרטיים- הרי שאתה לא יכול להתנגד לרדיפתם של הפאלון גונג.
  4) בכל מדינה, דברו של השליט הוא החוק ( רק שבמדינה לא דמוקרטית אין לזה קשר לאזרחים )
  5) בכל מדינה הפרת חוק היא עבירה פלילית שעונשה בצידה.
  6) אין יחס בינלאומי מחייב לרף הענישה- לאותה עבירה מתיחסים במדינה אחת בסלחנות ובמדינה אחרת עונשים בחומרה רבה… גם בהשוואה בין דמוקרטיות.
  7) נקודה אחת כן זהה בכל המדינות: בכל מדינה יש איסור חמור למרוד בשלטון ( גם בדמוקרטיה יש איסור לפעול לביטול שיטת השלטון, ולפעמים גם לפעול נגד הממשלה הנבחרת – ד"ש לפייגלין מ"זו ארצנו" )
  עם זאת, בהתאם לסעיף (6) לכל מדינה יש פרשנות שונה לאיסור המרד וענישה שונה.
  8) עכשיו לתכל'ס:
  אם מדינה לא דמוקרטית היא לגיטימית, הרי שיש לה זכות קיום=>
  -אז יש לה זכות להתגונן מפני איומים, למשל מרד=>
  -אז יש לה לגיטימציה להגדיר בחוק מרד מהו, ומה עונשו =>
  -וכמובן שיש לה לגיטימציה לשפוט ולהעניש לפי החוק הנ"ל את המורדים, בדיוק כמו את שאר הפושעים הפליליים.
  9) אז הפאלון גונג: כאמור, אני מסמפט אותם, זה קל… קבוצת אנשים שלוחמים למען אמונתם כנגד משטר קומוניסטי לא דמוקרטי. אבל, ככל שיש לגיטמיציה למשטר שאיננו דמוקרטיה, הרי שאסור, כמובן, למרוד בו. ועם כל הסימפטיה, לא ניתן להתעלם מכך שזה בדיוק מה שהפאלון גונג עושים:
  10)הם מבצעים טקסים שנאסרו על ידי השלטון, באופן קבוע, כחלק משגרת יומם. איפה שניתן, הם מבצעים אותם בקבוצה גדולה ובפרהסיה. כאשר קבוצת אנשים גדולה ומובחנת מפירה את החוק: כקבוצה, בהפגנתיות, בפרהסיה ובאופן קבוע – ניתן בקלות לראות בזה נסיון למרד… עם כל הסימפטיה, למשטר הסיני יש לגיטימציה מלאה לתפוס ולהעניש אותם (כמובן שבמדינה לא דמוקרטית, עצם ההפגנה כנגד השלטון היא עצמה מרד -שהרי ההבדל המרכזי בין דמוקרטיות לשאינן כאלה הוא ביכולתן להחליף את השליט בדרכי שלום )
  11) כמובן, ניתן לטעון נגד חומרת הענישה ( המזעזעת! ) אבל, גם זה גלגול עיניים: כאמור בסעיף (6) גם בין דמוקרטיות יש שונות גדולה בחומרת הענישה על אותה עבירה- ואין מדינה שלא מסכימה שמרד הוא עבירה שראויה לעונש חמור…

  12) עוד כמה נקודות להשלמת התמונה: מעל כל האירוע הזה, מרחפת הבחירה שיש לכל מתרגל פאלון גונג:
  ירצה המתרגל – יעזוב את אמונתו / ישמור אותה בינו לבין עצמו / יהגר אל מחוץ לסין וכו' – ויחיה בשלום את שארית חייו עם כל איבריו הפנימיים. לא ירצה – אללה ירחמו.
  א) – רדיפת המתרגל מוכוונת מטרה- להביא את המתרגל לעזוב את אמונתו. כשיעשה זאת יניחו לו ואיש אינו מונע זאת ממנו.
  ב) – איש לא יכול למנוע מהמתרגל לתרגל בביתו כשהתריסים מוגפים, כל עוד אינו יוצר התארגנות פאלון גונג.
  ג) – איש אינו מונע מהמתרגל להגר מסין למדינה סובלנית יותר.
  אם נחבר את כל הנקודות האלו יחד, תצא לנו תמונה חדשה ומעניינת:
  13) מתרגלי הפאלון גונג הנרדפים, נרדפים משום שהם עושים דווקא:
  – דווקא בצורה מאורגנת
  – דווקא בפרהסיה
  – דווקא בסין, שכמדינה לא דמוקרטית שחפצה לשרוד כך, היא חייבת לראות בכל הפגנה מרד בשלטון ולהעניש בהתאם.

  14) כעת, לאחר שעשינו סדר, נשאר לנו לברר מה הביא את מיכאל אברהם ( ועוד רבים וטובים ) לשגיאה של התיחסות כל כך מוגזמת לנושא כל כך רגיל. לדעתי זו השגיאה האפיינית לדורנו, דור תקשורת ההמונים- שגיאת הוויזואליות. ברגע שמציירים בדמיוננו מחנה ריכוז לקצירת איברים ( שככל הידוע לנו, קיים באמת! וזה אכן נורא ואיום ) מיד מחפש מוחנו אסוציאציה, לחבר אותה לזוועה הזו- ומוצא אותה בשואה…
  כאשר במקום זה, עלינו לבחון את הסיפור בצורה לוגית, מבעד לערכי המשפט והמוסר המקובלים – ולהבין שאכן קרוב לוודאי שמחנה כזה קיים – אבל הוא לא כל כך מחנה ריכוז אלא יותר אגף הנידונים למוות שבכלא לפושעים מסוכנים.
  15) אם אצטרך כעת, לאחר המסגור מחדש של הסיפור, למצוא מקרה דומה לצורך אסוציאציה – אולי, אולי אשווה את זה לרדיפת הדת אצל יהודי ברית המועצות – אם כי שם המצב היה גרוע בהרבה מבחינת ( 12)ב) לא ניתן לשמור על הדת בינך לבין עצמך כאשר מחייבים אותך, למשל, לעבוד בשבת; וגם מבחינת ( 12)ג) לא ניתן לעזוב כרצונך את ברית המועצות- יש את מסך הברזל. כלומר אפילו הרדיפה הזו היתה חמורה הרבה יותר ובוודאי שאין קשר לשואה, או לטבח הח'מר רוז וכדומה.

  הערה לגבי לגיטימציה של משטרים לא דמוקרטיים:
  ראשית, ברור שאני דמוקרט בהשקפת עולמי, ולו גם מטעמי נוחות- לא רוצה לגור בדיקטטורה.
  אבל, לא ניתן להתעלם מכך שרוב מדינות העולם אינן דמוקרטיות- ואם בוחנים את ההיסטוריה המצב קשה יותר.
  אז, טיעון מספר
  1) – פרקטיקה: קשה להתעלם מרוב מדינות העולם, ולא ניתן להחרים אותן. אי החרמה פרושה סוג של לגיטימציה, נרצה או לא.
  2) בכל הנוגע לצדק, מעולם לא הוכרע הוויכוח- האם נכון יותר / צודק יותר, אדם בודד/ קבוצה אליטיסטית תמשול, או כל העם. לכאורה, נראה שהדמוקרטיות מנצחות במבחן התוצאה, במדדים כמו כלכלה ואיכות חיים; אבל דווקא סין והודו מראות שזה לא תמיד ככה והווכוח עדיין פתוח ( אם כי אני בצד של הדמוקרטיה, כמובן )

  1. ההודעה הזאת היא אחת הפסגות הנישאות וההזויות של האתר הזה, למרות תחרות לא מבוטלת שמתעוררת מצד כמה הודעות אחרות בעבר.
   אקדים ואומר ברשות מרנן ורבנן חכמי מדעי המדינה ויודעי דת ודין, שאין לכל הדיון כאן ולו בדל קשר לשאלת הלגיטימיות של משטר לא דמוקרטי. אפילו עם מיקרוסקופ איני מצליח להבחין בקשר כזה.
   אז למרות הנימוקים העלובים שהובאו כאן לטובת הלגיטימיות של משטר כזה, הבה נניח לצורך הדיון שמשטר לא דמוקרטי הוא לגמרי לגיטימי. השאלה שנותרת בפנינו היא האם למשטר לגיטימי, דמוקרטי או לא, יש רשות להתעלל באזרחיו? ואם לא – האם זה שהוא מחוקק זאת בחוק הופך זאת ללגיטימי? למיטב הבנתי הקלושה והבלתי מלומדת – בהחלט לא. להבנתי, למיטב הבנתך המלומדת – בהחלט כן.
   אעיר כי אפילו חז"ל שהכירו בהחלט בלגיטימיות של משטר לא דמוקרטי (מלוכני), בכל זאת הגבילו את הכלל דינא דמלכותא דינא בכך שהדין יהיה דין הוגן וצודק ולא חמסנותא דמלכא. אבל מה הם מבינים?!
   בכל אופן, אני מבין שלדעתך יפה עשה היטלר שחוקק חוקים נאורים והשתמש בהם כדי לרדוף ולהשמיד כל מיני קבוצות שלא מצאו חן בעיניו. הוא אפילו הסביר שהן מהוות איום על המדינה והעולם, לא פחות מהפאלון גונג. אני תוהה מדוע במשפטי נירנברג לא קיבלו את הטענה הזאת (מילאתי את החוק)? טוב, משפטנים אינם יודעי כל, ובפרט שלא הייתה מונחת בפניהם המשנה המודרנית הזאת של מוסר ומדינה. אני בטוח שאם החברה שם בנירנברג היו חושבים על זה, הכל היה נראה אחרת והיו עושים משפט צדק בדמוקרטים ועוזריהם. אה, שכחתי לרגע את החילוק המבריק בין מדינה שמאפשרת לעזוב למדינה שלא מאפשרת לעזוב. לא שאני מבין את ההיגיון שביסוד החילוק הזה, אבל לפחות בשנים הראשונות הנאצים בהחלט אפשרו ליהודים לעזוב.
   אתה יודע מה? אני יכול לחשוב גם על מדינה שאוסרת על אזרחיה לנשום וללכת. היא אפילו תסכים שהם יעזבו את המדינה (אם רק ישאירו את הרכוש כמובן), כל עוד אינם נושמים או הולכים בדרך לשדה התעופה. הם יכולים להגיע לשם עם הנשמה מלאכותית בשידה תיבה ומגדל.
   כעת חשבתי על עוד מודל מעניין. קם בריון ומשתלט על כל אדמות השכונה ורכוש תושביה וממנה עצמו למלך השכונה. כעת הוא מחוקק חוק שלפיו כולם מעבירים אליו את רכושם ועוברים לאוהל סיירים. אבל ברוב נאורותו הוא מאפשר לכל מי שירצה לעזוב את השכונה או המדינה. את המשטרה שמגיעה לאכוף שם את החוק הוא מסלק עם תותחים שקיבל מבעלי ברית שמעבר לגבול. מי יכול לחלוק על הלגיטימיות של משטר והתנהגות כאלה?!
   אני יכול לחשוב על עוד כל מיני דגמים של מדינות שיתאימו למשנה המופלאה שהצגת כאן, אבל אחסוך לציבור את דמיונותיי הנלוזים.
   מה שנותר לי לתהות הוא רק מדוע אתה עצמך כותב שאתה מעדיף לחיות בדמוקרטיה? ממש מפתיע ולא מובן. טוב, זה כנראה הדבר הכי פחות לא מובן בהודעה ההזויה הזאת…

   1. נו באמת… אני דווקא השתדלתי להישאר ענייני…
    לנושא:
    1)בוודאי שיש לזה קשר לשאלה אם משטר לא דמוקרטי הוא לגיטימי או לא- משום שאם הוא לגיטימי בוודאי שיש לו זכות ( וחובה, אם הוא חפץ לשרוד ) לרדוף את מתנגדיו.
    2) עשיתי כמיטב יכולתי הדלה, כדי להרחעק את הדיון מהיטלר, ואתה, בשמחה, קפצת ראש למדמנה הזו…
    שוב, אין קשר בין המקרים, רק דמיון חיצוני בלבד: – היטלר רדף אנשים בגלל גזעם! לא בגלל אמונתם או מעשיהם. שום דבר שהיו עושים/נמנעים מלעשות לא היה מניח את דעתו.
    בעוד שפה מדובר בקבוצת אנשים שבוחרת למרוד בחוקי סין.
    -אצל היטלר, מחנה הריכוז והמוות לא היו עונש על משהו שעשית, אלא החוק עצמו ( אם תרצה, עונש על עצם קיומו של היהודי )
    בעוד שפה מדובר בעונש חמור באופן לא פרפורציונלי. על מרד, שהיא עבירה חמורה מאוד.
    זה בכללי, כעת לפרטי תשובתך:
    כתבת " השאלה שנותרת בפנינו היא האם למשטר לגיטימי, דמוקרטי או לא, יש רשות להתעלל באזרחיו? ואם לא – האם זה שהוא מחוקק זאת בחוק הופך זאת ללגיטימי?" ומשם התקדמת לחז"ל, חמסנותא דמלכא, משפטי נירנברג וחוקים נגד הליכה ונשימת אוויר.
    במחילה- החמצת את הפואנטה.
    -מדובר במרד בשלטון. חוק נגד מרד בשלטון הוא החוק הכי לגיטימי שיש, וקיים כך או אחרת בכל מדינה בעולם. ( בהנחה שהמשטר עצמו לגיטימי )
    לאסור למרוד בשלטון זו התעללות באזרחים?!
    זו חמסנותא דמלכא?!
    זה חוקי נירנברג?!
    זה חוקים נגד הליכה /נשימת אוויר?!
    כשם שמלך- כל מלך- יאסור על הנפת דיגלי היריב או שירת ההימנון שלו כך החליטה המק"ס שרעיון הפאלון גונג הוא יריב שלה. זה הכל.
    ועכשיו למודל הבריון שהצגת:
    אקווה שתסלח לי אם אומר שאני לא מוצא בו כלום, אבל ברשותך את הכלום אחלק לשני חלקים:
    1) מודל הבריון – בעצם הגדרת פה, כבדרך אגב, את מודל המדינה הלא דמוקרטית… תוך שאתה מגדיר אותו כלא דמוקרטי באותו האגב. אז מה החידוש? זו שאלת הבסיס.
    2) חוק נגד הוצאת הרכוש: זה כבר מעניין יותר- יש חוק כזה בסין? מהמעט שאני יודע יש חוק שאוסר על אזרחי סין להחזיק במט"ח ( כמו בישראל עד שנות ה 90 ) לא מכיר חוק שאוסר על הוצאת רכוש למהגרים, אבל אשמח ללמוד. בכל מקרה, החרמת רכוש ( ככל שהיא קיימת, ובצורה אפקטיבית ) היא אכן מחסום הגירה משמעותי שמשנה במעט את התמונה הכללית – אבל רק במעט.

    מדוע אני כותב שאני מעדיף לחיות בדמוקרטיה? נו באמת… השאלה החשובה באמת, היא מדוע אנשים מעדיפים לחיות שלא בדמוקרטיה… ועליה לא מצאתי תשובה שמניחה את הדעת.

השאר תגובה

Back to top button