אפולוגטיקה?! או אמת

שו"תקטגוריה: כלליאפולוגטיקה?! או אמת
גיורה חושינסקי שאל לפני 2 שנים

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אם יש שאלה, נא לנסח אותה ולהעלות אותה בפירוש.

Ao הגיב לפני 2 שנים

מר חושינסקי אנא נסח לטובת כולנו 🙂 , לכאורה יש הסתמכות על נתונים ממוסדות רציניים. שווה דיון לדעתי העלובה.

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

רבים וטובים ובניהם הרב טוענים כי החרדים הם נטל כלכלי על המדינה, ובלשון העם שודדי הקופה הציבורית.
הרב זמיר כהן בסרטון המצורף מביא נתונים המראים שההיפך הוא הנכון.

כ95% ממס ההכנסה משולם על ידי שלשת העשירונים העליונים! וה5% הנוספים משולמים על ידי שבעת העשירונים התחתונים = רוב אזרחי המדינה חרדים/ושאר כל אזרחיה.

וגם ב5% הללו:
1.במס עקיף כולם שווים (מע"מ וכדו'), מס עקיף הינו קרוב למחצית מהכנסות המדינה.
2. מס ישיר (מס הכנסה), בציבור הכללי (טרום הקורונה) אחוז העובדים הינו – 78.2 אצל החרדים אחוז העובדים הינו 61.2. (ע"פ נתוני הלמ"ס)
סה"כ פער של כ17 אחוז בלבד. (שגם הם משלמים מס עקיף כאמור).
2. א. אותם שבעה עשר אחוזים שלא משלמים מס ישיר:
לפי המכון הישראלי לדמוקרטיה, החרדים הינם שנים עשר אחוז, ומתוכם שבעה עשר כאמור אינם עובדים.
3. לפי הלמ"ס שבעים אחוז מהחרדים רכשו דירות, חמישים אחוז מערך הדירה הולך לקופת המדינה.

כך שכל הסיפור הוא על ה17% פחות משאר האזרחים מתוך ה5% של שבעת העשירונים התחתונים הזניח ביחס להכנסות המדינה ממס הכנסה.

תרומת החרדים לקופת המדינה על ידי עמותות חסד:
מתוך כתבה באתר nrg: ארגונים חרדיים חוסכים לקופת המדינה מיליארדי שקלים, המופעלים על ידי מתנדבים המופעלים עשר שנים ויותר, (לא רק שלש שנים).

יד שרה: (הוקם ע"י הרב אורי לופוליאנסקי). מונע אישפוזים מיותרים בבתי חולים, הארגון חוסך למעלה ממיליארד וארבע מאות אלף ש"ח בשנה!!! (הסכום עולה על תקציב הישיבות השנתי)

עזרא למרפא: (הוקם על ידי הרב פירר) מסייע ללמעלה ממאה אלף ישראלים ביעוץ רפואי, מפעיל מרכז שיקומי לבעלי נכויות, טיפול רפואי ביתי, מערך טיפול ביתי לחולי סרטן ועוד, חוסך לקופת המדינה למעלה ממאה מיליון לשנה.

ארגוני מזון המחלקים עשרות טונות שלאוכל כמידי שבוע למשפחות רווחה.
'מאיר פנים' 'כרמי העיר' 'חסדי נעמי' 'יד עזרא' .
ארגון זק"א החוסך רבות ועוד…

כתבה נוספת מוואלה:
ארגון כמו יד אליעזר תומך בלמעלה ממאה ושלושים אלף איש, תקציב הארגון עובר את תקציב משרד התקשורת, תקציב נשיא המדינה ביחד!!

איחוד הצלה: כרבע מיליון איש נעזרים דרכם כמידי שנה, למעלה מ2500 מתנדבים, המחזור התקציבי של הארגון זהה לתקציב של משרד האוצר!!!

הפעילים רובם ככולם חרדים ואיש אינו מחשיבם כ"תורמים למדינה"

(בסוף הכתבה שם צויין: " העובדה שהמתנדבים הרבים בארגונים הללו אינם פועלים במדים עם דרגה כזו או אחרת על כתפיהם, אינה מורידה מתרומתם בכי הוא זה").

עוד מהמכון הישראלי לדמוקרטיה:
בציבור הכללי יש נסיגה בתרומות, והם ירדו ל63% מתורמי הכסף מבני עשרים ומעלה.
בציבור החרדי המספרים מגיעים ל90% מקרב בני עשרים פלוס !!

ראשי הישיבות והכוללים מכניסים מטבע זר בתרומות של מאות מיליוני דולרים בשנה.

ההוצאות של המדינה על תרבות יהודית בישיבות הינו פחות מארבעה% ממה שהיא מוציאה על לומדי תרבות הרומאית והיוונית העתיקה.

מה החרדים מקבלים:
לפי מרכז המחקר והמידע של הכנסת:

תקציב התיאטרון השנתי עומד על כ94.9 מיליון ש"ח
הקולנוע: 79.5 מיליון
מוזיקה וזמר עברי: 64.9 מיליון.
פעולות לתרבות ערבית: 10.5 מיליון.
פסטיבלים תרבות ואומנות: 9.8 מיליון.
אומנות פלסטית: 4.9 מיליון.

התקציב כל מוסדות החינוך התורני במדינה עומד על כ8.3 מיליון.!!! (אגב, תרבות תורנית עובר אף לעמותות חיוניות, תחת הכותרת של תרבות תורנית).

הבימה:17,111000 ש"ח
הקאמרי:12,228000 ש"ח
וכו' (מצורפת טבלה)

הוצאות המדינה על אסירים בבתי הכלא, שרובם אינם בני המגזר החרדי הינם כשלש וחצי מיליארד ש"ח!

האם האחוז המינורי שהוצג אינו אינטרס לאומי ששווה להשקיע בו, לפחות כמו הסטודנט הלומד באוניברסיטה על התרבות הרומאית העתיקה? והתרבות היוונית…?

שאלתי היא: האם הרב זמיר מסלף את הנתונים המוצגים ומסתיר מידע? או שמא האמת איתו, והסיבה שהחרדים נתפסים כאוכלי חינם היא שקר? למה לתת משקל לאותם שוליים קיצוניים בציבור החרדי כמייצגים של כלל החברה?

תודה מראש. (גם למר AO על הדרבון…)

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לגיורה חושינסקי

אני לא מבין. אתה בעצמך כתבת שרוב מס ההכנסה מגיע משלושת העשירונים העליונים. אני מנחש שאחוז החרדים שנמצאים בהם הוא אפסי. אז יוצא שהם תורמים למיסים פחות מאחוז ( נניח שהם 20 אחוז מהאוכלוסיה. הם פחות. 16 מנדטים בכנסת מתוך 120)

אז מה כל הדיון ? הם לא שודדי הקופה הציבורית. פשוט שאר הציבור הישראלי הוא פראייר שנותן להם אזרחות ומשלם על השכרת האצבעות שלהם בכנסת ( וגם לערבים)

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, ראשית אחוז העשירים מהעשירון העליון בחברה החרדית גדול ביחסו לחברה הכללית, במקומות לבייב גרטלר ודומיהם.

עניין נוסף, לא התייחסת לכלל הטענות, הן של תרומת הארגונים החרדיים, והן של המענקים המחולקים לשאר עניינים שאינם גוברים על מטרת שימור ה17 אחוז של הלומדים בחברה החרדית על פני שאר האוכלוסיה.

התייחסת רק למס הישיר, ואין הבדל בינך לבין חרדי שנהנה מהעשירונים העליונים, אם אינך אוכל חינם ושודד הקופה הציבורית, אף הוא אינו שודד הקופה הציבורית..

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

מליארדר אחד או שניים לא משמעותיים להכנסות ממס . מה שמשמעותי זה ההייטק ובעלי המקצועות היצרניים שבו אחוז החרדים הוא אפסי. מסחר לא תורם דבר לכלכלה. מנטליות יהודית גלותית תחמנית. רק יצרנות. והחרדים אפילו בתחום התורני הם לא יצרניים ( כמות איכות ההבנה בתורה שמיוצרת בזמן נתון לעומת כמות הלומדים)

התרומה של החרדים לעמותות זה כמו מישהוא שמסרב לשלם ועד בית ועל דעת עצמו מחליט להתנדב למשהוא בבניין . זו אחיזת עיניים. זה פשוט אגו של החרדים שרוצים להחליט על דעת עצמם מה חשוב לכלל ומה לא ולא מוכנים לקבל את החלטת הכלל ולמרות שזה השכל הישר של איך מתנהגים. זה חוסר בדרך ארץ וחוסר בדעת. אל תשתמט מחובות ואל תעשה טובות. אבל כאמור זו החלטה של הציבור החילוני לאפשר להם לחיות בתוכו. אני חושב שהוא פראייר ( וטיפש) וזהו ( והיחס של החרדים אליו זהו העונש שלו). לומדי תורה יש גם בציבור הציוני דתי ובהם אפשר להחזיק . אין שום ערך לציבור הישראלי בלימוד תורה של בני אדם שמזלזלים בו. אני כשלעצמי כלל לא מדבר עם חרדים. כלפי כל מי שלא מהם הם משקרים לו ומרמים אותו ( ורובם שלא במודע אפילו. זה נרכש עם חלב אימם. חלק מהדת החרדית ( יותר מדויק מהמנטליות היהודית הגלותית) זה לרמות את הפריץ. ולשם כך צריך פריץ תורן. שאר הציבור הישארלי לא מבין שהוא ממלא את הפונקציה הזו של הפריץ התורן )

גם אתה כנראה מרמה אותי איפהשהוא רק שככל הנראה אתה לא מודע לכך (תועמלנות חרדית).

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

אפשר לומר שהחרדים הם מבניו של יעקב – היהודים – אשר אין כוחו אלא בפיו להתפלל וגם לרמות. כלומר בלי פעולה ומעשה ובלי יצרנות. בעוד הציונים – לפחות בשאיפה וברצון ( הם מבינים מה טוב ומה רע) – רצו להיות מבניו של ישראל ( וישורון) שכוחו – בסייעתא דשמייא – גם בידיו. ושהוא גם פעלתן ולוחם. (בניגוד לשאר האומות שכוחם רק בידיהם והם ברברים – מתלמידיו של עשו) והוא לא רמאי אלא לכל היותר תחבולן וחכם אבל לא רמאי אלא ישר ( שעל כן גם השם ישראל נדרש לא רק רק שרה עם אל אלא גם ישר אל – (יו"ד בשווא נע ושין ימנית וריש בשווא נח). כלומר ישר מאוד ( כמו הררי אל ורוח אלוהים ועיר גדולה לאלוהים ונהרות ה' ועוד שהוספת שם האל מציינת את הגדלות של האובייקקט גדלות) .

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

למעשה כל החישוב הזה של השתלמות כלכלית של אחזקת הציבור החרדי היא בעצמה מסחר יהודי לא יצרני ( זה למעשה המקום שבו אתה ( גיורה ) מרמה אותי שלא במודע). הציבור הציוני צריך באופן עקרוני לא לעודד חוסר יצרנות ולהתנתק ממי שכן מעודד את זה. וצריך להאמין שגם בטווח הארוך הגישה הזאת בעצמה תשתלם כלכלית ( כמו עצם ההתיישבות היהודית והקמת המדינה היהודית ישראלית). אבל מה נעשה ששליש מהציבור החילוני – השמאל – הוא כבר לא ציוני ( לא מאמין בשום לאום ובפרט בלאום היהודי) .החרדים חייבים לשמאל את עצם קיומם כחברה משגשגת. אלו ואלו מעודדים בטלה ונגד הקיום הלאומי היהודי. גם לשמאל יש דת שמתנגדת לציונות ( דת הדמוקרטיה והסוציאליזם). וביחד עם הדת החרדית מורידה את כל הציבור לתהום.

(אגב יצרנות תורנית היא יצרנות לכל דבר. אבל אצל החרדים בטלה ( חוסר מעשה . פאסיביות. ריאקטיביות) היא עקרון דתי ולכן גם בתחום התורני נוכחתי לדעת שהציבור החרדי עלוב מאוד . רוב חידושי התורה של חרדים ( ויש לומר גם בציבור הציוני דתי הנמשך מהם בדרכם) שקראתי הם ברמה נמוכה ( ווארטים). לא הבנה. בוודאי ביחס לכמות העצומה של הלומדים ( שהם באמת לא לומדים . ללמוד זה להפעיל את השכל . מה שאסור כמובן לפי הדת החרדית) .

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, נראה כי הינך מחפש להתנגח ולא לנהל דיון או להתיחס לנתונים, כלך לך אצל טובים ממני במריבות, איני חרדי, והגיע סרטון זה לידי, ונשארתי עם הלשון בחוץ, אם אותך זה לא שיכנע זכותך, רק את ההכללות הגורפות שאתה עושה לציבור שלם הייתי ממליץ להניח, הנתונים שהציג הרב זמיר, הינם על פער של כ17% כאמור בין כלל הציבור הישראלי שעובד לבין החרדים העוסקים רק בלימוד תורה, איני מכיר אותך, אבל נדמה שחוית חויה קשה עם ציבור זה, או שמא הינך נפלט ממנו ולכן כעסך הגדול, תעבור שוב על כלל דבריו של הרב זמיר ותיווכח שהחרדים כחברה תורמים הרבה מעבר לכבשת הרש הניתנת להם.

אגב ראויים הם לשבח שיש להם ערכים מלבד כסף, ואצלם חינוך הוא ערך עליון, ולא רק הגיל הרך בכדי שההורים יוכלו לפרנס, אתמול ראיתי בתוכניתו של גיא זהר איך הוא משבח את החברה החרדית שיש לה ערכים ושצריך ללמוד ממנה, גיא אינו חובב חרדים, אך יודע לעשות את הדיכוטומיה ולתת ציון לשבח כשמגיע!
אם בעינך תרבות רומאית חשובה מתקציב תרבות יהודית, כנראה שאין לי איך להושיע אותך.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

אכן אינני אוהב את הציבור החרדי. אין פה שום התנגחות. יש בו משהוא רע שאני מתעב. לא עברתי שום חוויה קשה איתו ולא נפלטתי ממנו. גדלתי בציונות הדתית בעיר יחסית חילונית . נחשפתי לרעתם כשפשוט נחשפתי להם באתרי החדשות החרדים (כיכר השבת , בחדרי חרדים, בעולמם של חרדים וכו ' . בעיר שלי יש בעיקר חבדניקים שהם טיפה שונים אבל אני יודע שבליבם הם חרדים רגילים ושסניקים שהם הרבה פחות גרועים מהאשכנזים הליטאים ובעיקר החסידים) . הציבור הזה הוא בלוף. אין לו שום ערכים (כמו לשאר בני האדם. כסף הוא לא ערך) . אין לו מושג למה הוא חיי ובשביל מה הוא חיי ( כמו כל שאר בני האדם). הוא פשוט חי בדמיונות. הוא סתם ציבור שמרן ( כמו המורמונים בארה"ב) . התורה משרתת לו את האגו ( כמו שכל שאר האידאולוגיות בעולם משרתות את האגו של מקמיהן). רק כשזה בשם התורה זה מכעיס ומגעיל. וחוסר המודעות שלו לזה רק הופכת את העניין הזה לעוד יותר גרוע. אני מגיב כמו כל אדם שנחשף לבלוף מגיב. זה הכל .

אין לי צורך בסרטון הזה כי אני לא מאמין ממילא ( כמו שהרב מיכי לא מאמין) לרב זמיר הזה. הוא פשוט שקרן או שלא מודע לזה שהוא כזה ( הוא רואה מה שנוח לו לראות. או מייצר מציאות לפי צרכיו) . הוא תועמלן חרדי ומן הסתם משמיט נתונים חשובים או מעוות את התמונה. הוא צריך למכור את הציבור החרדי. לך תאמין לאיש מכירות אגרסיבי. אתה רוצה לקנות שיהיה לך לבריאות. אני לא קונה מסוחרים כמוהו שימכרו קרח לאסקימוסים. אם החרדים תורמים כ"כ אז הם יכולים להפרד מאיתנו בכל מקרה ולא צריכים אותנו ואת מסינו. לדעתי צריך להיפרד מהם ללא שום חישוב כלכלי שכזה. ואם לא טוב להם שיעזבו את הארץ

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

בנוסף אולי אתה לא חרדי אבל אולי אתה חרד"לי. בכל מקרה בכל וויכוח כל צד מעוניין להשתכנע לפי אישהוא אינטרס ( אתה מעונייחן למשל להיות זה שגילה אאת האור ואת הבלוף הגדול של החרדים שהם שודדי וכו'. בקיצור אתה רוצה להאמין בזה כי זה מקדם אותך ( לפחות בעיני עצמך) . עניין של מודעות עצמית. בכל מקרה אני אכן מכליל ציבור שלם. ואלו הכללות חזקות מאוד כמו שהקב"ה הכליל את סדום. שהצדיקים שבו יעזבו אותו וינצלו. הדבר היחיד "לזכותו " שאני חושב עליו זה שהוא לא מודע לרע הזה שבו ( הוא אינפנטילי וילדותי. כמו ילדים. אבל גם פראי ומניפולטיבי כמוהם) . חוץ מזה זה ציבור שהוא שקר אחד גדול ואני אינני רוצה עימו שום עסק. נקווה ששאר הציבור הציוני יבין את זה במהרה לפני שהוא ימוטט אותו כלכלית באמצעות סגרים. אגב, דבריי חלים ביתר שאת על הערבים אבל זה טריויאלי כמובן

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, העדת שהיכרותך עם החברה החרדית היא דרך האתרים, צר לי לאכזב אותך, אבל לא כך מכירים אנשים ותרבויות, זה נראה קצת מתנשא להכיר אנשים על בסיס פובליציסטים מטעם, ועל בסיס סיקור תקשורתי, שברובו מציג את הדברים שיזכו אותו בזמן מסך, לא מסקרים יומיום כי זה מעניין!

איני חרדלי, אתה מסיק מסקנות על בני אדם על בסיס חשיבה ביקורתית שהם מעלים, זהו החטא בו הינך חוטא אף כלפי המגזר החרדי , יצא לי להסתובב בתוך החברה הזאת לא מעט, יש שוליים כמו בכל מקום, אבל הקו הכללי אייכותי וערכי, לא סתם פולקלור, הדבר היחיד שהפריע לי הוא שהרגשתי שקיומם על חשבוני והם חייבים אותי האזרח הקטן, בסרטון הרב זמיר הציג נתונים בצורה ברורות ומכובדת, בלי לתקוף אף אחד, ועל כך שאלתי האם אכן הוא מסתיר נתונים, אתה טענת, שהוא תועמלן חרדי ומן הסתם משמיט נתונים חשובים או מעוות את התמונה. כלשונך, אך היה מן הראוי שתציג סימוכין לטענותך, לזרוק מילים וסיסמאות ריקות מתוכן, הוא מקצוענות של תעמולנים, אם אינך כזה ואתה מתנגד לאלו, הינך מוזמן להציג כאן את מרכולך, ונדון בה, אני גם הבאתי את ספקנותי ואדרבה אשמח לנתונים שהרב זמיר הסתיר .

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לא ולא

המסקנה שהגעתי אליה לא הייתה רק דרך כתבות. גם דרך טוקבקים, דרך מאמרים, דרך הצלבת מידע, וגם מחרדים שאני מכיר מדיבוריהם מהשפה שלהם, מהסאבטקסט, מהניואנסים , מהמון דברים. רוב הדברים שהם מדברים (כשהם נאמרים כלפי חוץ אבל במיוחד בינם לבין עצמם) הם לא במילים אלא בשפת גוף ובסאב טקסט ( הם אפילו לא מודעים לזה. הם כמו תינוקות או בעלי חיים). והמסקנות שלי גם מסבירות המון תופעות אצלם שכלל לא חשתי באי מובנותם לפני כן. זה לא ציבור איכותי. ולא ערכי לא שטויות. כל חסד דעבדין לגרמייהו עבדין. אל תבלבל במוח עם סימוכין ושאר מילים רשמיות ריקות. זאת התרשמות שלי מאלפי פרטים ופרטי פרטים שנבנתה לאורך שנים ולא שייך שאשכנע אותך בזה ע"ג האתר פה. אתה לא חייב להאמין לי וזו זכותך (וגם חובתך בהקשר ההלכתי) אך דבריי הם לא ססמאות ריקות (אולי לך. אך אם הוא ריק ממך הוא ריק. אמון זה לא משהוא ששייך לשכנע בו ע"ג אתר. זה דבר שנבנה מחוויות ישירות והתנסות אישית – זה לא מחקר אקדמי) . וגם הרב מיכי הגיע למסקנות דומות (אם כי הוא נאיבי מדיי לטעמי). כמו בדברי לשון הרע ( שזה מה שאני כותב פה) אסור להאמין עד שתראה במו עיניך אבל לחשוש מותר. אז חשוש לדבריי. ואם יש לך שאלה על נקודה ספציפית אם יהיה לי כח אז בעז"ה אענה לך. המכובדות של הרב זמיר היא חלק מדרכי הרמאות שלהם. הם כמו ערבים .יגידו כל דבר. אין להם בכלל מושג של אמת בכל מה שקשור לחוץ מהחברה שלהם. אתה חווה דברים אחרת אז בסדר ותתחיל בחקירה מחדש. או שלא.

אני אכן מתנשא אבל גם צודק. כל הציבור החרדי הוא פובליציסטים מטעם. הם אפילו לא מודעים לזה. הפשוטים שבהם עוד יותר גרועים מהעיתונאים ואוסף הליטאים הביקוריים שבהם ברגע האמת יפנו לך את הגב כפי שעינינו רואות בימים אלו. לא יודע אם קיומם על חשבונך אךאני סמוך ובטוח שאין להם כבוד עצמי והם ינסו כל שטיק וטריק בשביל להוציא מכל מי שאפשר כסף כיהודי גלותי קלאסי .

אמרתי שאתה אולי חרדלי כחלק מהנסיון שלך להגן עליהם. אם אתה ביקורתי זה בסדר. אך ביקורתיות אמיתית היא שקטה ולא מנסה להצית וויכוח בין שני צדדים ( ניסית לגרור את הרב מיכי – שאף לו אין אמון בהם – לדיון בזה ). אז אתה לא חרדלי אבל כפי שאמרתי אתה ניזון ממוטיבציה לשחק אותה יוצא הדופן שנגאל משטיפת המוח האנטי חרדית. זו לא ביקורתיות. זו ילדותיות מתלהבת.

Ao הגיב לפני 2 שנים

אני מודה באשמה, האמת שבלעדיי לא היה כל ויכוח בנושא כנראה. צפיתי בסרטון שנראה מבוסס ומאוד סקרן אותי לראות איך גם עכשיו מיכי יפרק את טיעוניהם כדרכו, אך גם כששאלתי על כך שאלתי נמחקה. כנראה שממש נמאס לו לדבר על זה. אני חושב שמיצינו. ?

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, שלל דבריך אכן ראויים לדיון על אף ששוב הינך מכליל בגסות והינך רואה את המציאות בצורה סובייקטיבית, כפי שהעדת אתה לא סובל אותם ולכן אין לך את היכולת לבחון האם כשהם עושים דבר הוא חיובי או שלילי, כל דבר אפשר להציגו כשלילי אפילו כשאדם פועל בכבוד ובממלכתיות כפי שהצגת את הרב זמיר, הדברים יכולים להתפרש על כל אדם ועל כל חברה, כל עניו יכול להתפרש כגאוותן פתלוגי המתגאה בחכמה על ידי הצגתו כעניו, זה לא רציני אלא מראה על ילדותיות בה האשמת אותי, שכפי הנראה אתה יכול להיות הנכד שלי.

לא יודע אם שמת לב, בסופו של דבר גם אתה הסכמת שאינם שודדי הקופה הציבורית באחוז המינורי של הלומדים ביחס לאוכלוסיה כפי שכבר הוצג לעיל, דווקא מקבלי הפנסיות התקציביות הם אלו שודדי הקופה הציבורית ביחד עם כל המדינה ששודדת את קופת הציבור בארצות הברית ללא בושה עם תקציבי ענק של עשרות מליארדי דולרים.

אתה לא אוהב אותם, זכותך, אבל זה הכל בראש שלך, בכל חברה ישנם שוליים, וכדאי שתנסה לבחון דברים ללא אמוציות וללא רגשות עזים, סתם בשביל בריאותך.

ולא ניסתי לגרור את הרב מיכי, אלא בתור אדם בעל חשיבה ביקורתית כמותו, המרבה לבקר את החרדים ולא פעם הזכיר את הנטל שלהם על כלל החברה, ציפתי ממנו להתייחסות, אך התבדתי וצר לי על כך, כנראה שגם הוא מוטה כמוך ואינו מסוגל לבחון אותם אולי דווקא בתקופה רגישה זו שהם הותרו לכל צייצן הרוצה מעט רייטינג או כל פוליטיקאי שאין לו מה להציע מתקבל בברכה כשמציג את האיום הגדול על הכלכלה שלנו מפני אלו השודדים.

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

AO או שנמאס או שאין איך להפריך?. .

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

אין פה סובייקטיביות. זאת חוויה אובייקטיבית שלי ( כמו ראייה בעיניים). רקשפשוט אאין לי שום דרך בכמה טוקבקים פה להעיבר התנסות של 15 שנה. זה לא רציני. אני פשוט שם דברים על לבבך. ואכן מהרגע שהגעתי למסקנה שאין לתת בהם אמון למרבה ההפתעה אינני נותן בהם אמון ( כל עוד הם לא חוזרים בתשובה. מה שלא מדברים עליו כרגע. הם אפילו לא יודעים שהם בוחרים ברע) ומפרש כל פעולה שלהם כשלילית. כמו שאני עושה אצל הערבים. לכן גם אינני רוצה עימם כל עסק. אני לא קורא להם שודדי הקופה משום שהם לא לקחו בכוח אלא אנחנו החלטנו לתת להם וזו לדעתי טעות וזהו. אסור לעשות עסקים עם רמאי. ולא לדבר איתו. וזהו. כל שאר הדיונים על הפנסיות וזהו זה חלק מהנסיון להסיט את הדיון. זו בעיה פנים ציונית ישראלית . החרדים הם עם אחר שמעמיד פנים שהוא חלק מהעם שלנו כדי להשיג טובות הנאה וזה דיון נפרד. זה כמו הדיון מה היחס שלנו לחברה הערבית ותשלומי הביטוח לאומי להם. זה כלל לא קשור לפנסיות התקציביות. מקבלי הפנסיות התקציביותהם חלק מאיתנו ובוחרים להיות חלק מאיתנו רק שנאחזו בטובות הנאה פרטיות. זו לא חברה מאוגדת ( קשורה בקשרי משפחה ). ואם הם כן אז גם איתם אסור שיהיה לנו עסק. אם זה המצב אזזו לא ציונות וצריך לחזור לגולה ולפרק את המדינה. בכל מקרה גם בגלות אסור שיהיה לנו עסק עם החרדים.

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל על זה כעסך? על התקציב זעום של כלל מוסדות החינוך התורני במדינה שעומד על כ8.3 מיליון ש"ח? לא הגזמת? תקרא לזה מעשר מן המעשר, אבל למה לכעוס? הרי אינך נמנה על השליש העליון המממן כ95% מהמיסים הישירים אפילו בלי לבקש את רשותו
עמנואל השינאה מעבירה אותך על דעתך ודתך, להשוות את אחיך שלא לקחו ממך מאומה ומאחל לך לא להשתמש בשירותי ההצלה שלהם ושאר ארגונים שהוזכרו, חבל שזה יהיה ההתפכחות שלך, כי בדרך כלל זה כבר מאוחר מדי, קצת חשיבה ביקורתית על השינאה ועל זריקת האשמה על כבשת הרש לא תזיק.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

אני לא מבין מה אתה רוצה. אני אומר לך את מה שאני אומר על סמך התבוננות ביחסים של החרדים עם שאר העם. אתה מנסה לשחד אותי ? אז מה אם אני לא מהעשירונים העליונים (אולי אני כן ? מאיפה אתה יודע ?). כמו שהם מתייחסים אליהם ככה גם הם יתייחסו אליי. כל הקטע של חכם זה לראות את הנולד. ואם תפחיד אותי זה ישנה את דעתי ? דבריי יפסיקו להיות אמת ? אמרתי לך שהיחס הזה הוא סוג של שוחד. נעזור לך כשאתה מסכן. אבל אני לא רוצה להיות מסכן מלכתחילה והמנטליות ההיהודית הגלותית בנויה על המסכנות הזאת. נאהב אותך כשאתה מסכן אבל חס ושלום שלא תצטרך אותנו. אז על מה אני מבקש מהקב"ה בברכת בונה ירושלים "ונא אל תצריכנו לא לידי מתנת בשר ודם ולא לידי הלוואתם" ? חס ושלום לחפש תרופות למחלות או לחשוב איך למנוע אותן. ריאקטיביות ופאסיביות ולא פרואקטיביות. כשיעזרו לי אחרי שיפסיקו לקבל תקציבים (כשניפרד) אז נדבר.

אני אגב לא שונא אותם ( אני אכן תיעבתי אותם אבל כבר נגמר לי הכוח לזה) . אני מתעב את המנטליות שלהם ואין ברירה אלא להיפרד. גם אם אח שלי היה מתנהג אליי ככה לא הייתה לי ברירה אלא להתנתק ממנו מבלי לעשות חישובים. ואפילו שאני אוהב אותו. אם זו הבחירה שלו אז זה לא טוב לי ולא טוב לו.

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

עמנואל קשישא, אני אמנם אנונימי כאן אבל אם אתה הסולן אני מצטרף למקהלה ושר איתך כמעט כל תו. עברתי (כשותף וכצופה) מספר לא מבוטל של דיונים עם תועמלנים טרחנים שיסובבו אותך בכחש והיתממות כהקפות התיבה בהושענות ומסקנתי היא שאת השיח צריך להותיר לכלכלנים או לשלוח את שומעי התעמולה לקרוא ולקרוא טרם ישתבצו במשבצת החרושה לעייפה. ומי שיש את נפשו לטרוח בהיפטרות מהבעיה (אני פשוט מכופף את ראשי ועוסק בשלי. סה"כ אם אני לא מסתכל רחוק מידי בזמן ובמקום המצב טפו טפו חמסה חמסה, אז מה לי ולצרה הזאת. ואני די מגודר).

ישי הגיב לפני 2 שנים

כמה הערות על דבריו של הרב זמיר כהן.
1. חרדים לא משלמים מס עקיף. תלך לבני ברק תראה שהכל כסף שחור(לצערי יש עוד ציבורים שעושים את זה וחושבים שזה בסדר).
2. למה זה בסדר ש40% מהחרדים לא עובדים ולא משלמים מיסים וחיים ממש על קופת המדינה מבחירה.
3. החרדים מהווים נטל לא רק כלכלי אלא גם ביטחוני ומשאבי בזמן שהם לא נותנים כלום לחברה.
4. למה שממשלה בכלל תתמוך בחברה ששונאת את הממשלה ולא נותנת לה שום דבר זה ממש לא הגיוני והזוי.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

מלוא רוב ארצך

תבוא עליך ברכה (ואתה דווקא חרדי (לשעבר ?), לא ? ככה מהבנתי מדבריך כשאמרת שהיית היחיד שקרא את אבן ג'נאח וספר השורשים לרד"ק בימיך המוקדמים . מי היה מאמין ) . כבר חשבתי שאני המשוגע היחיד ששם לב לדברים הללו ( כאותו משוגע מהסיפור של רב נחמן מברסלב על החיטה) . ואכן גם אני לא הייתי מדבר על כל זה אלמלא הסיפור הנוכחי של פתיחת תלמודי התורה בציבור הליטאי. אם זה יגרום להגברת התחלואה שוב, כבר לא נצא מהעסק הזה כלכלית או רפואית.

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

אני לא חרדי אבל חלק מהאחים שלי הומרו מחרדליות לחרדיות, ואני עצמי הייתי בעבר על המסלול וברוך ה' שפקחתי עיניי לפני ששופכו אשוריי. כל העניין עם הקורונה לא כזה מעניין אותי במאקרו ואני לא משתמש בו לגבש את דעתי הכללית, משיקולים שונים. אגב דווקא לא נראה לי שלקרוא את השורשים זה משהו חרדי אלא אדרבה (את הרקמה של ג'נאח אי אפשר לקרוא מכריכה לכריכה בלי לפגוע בשפיות הנפשית וזה אחד הספרים הבודדים בחיי שהתחלתי וחשבתי שכדאי לקרוא אבל פשוט לא אצרתי כח לסיים. הספרים של רדק הם משהו אחר לגמרי למרות שגם להם לגמרי לא תזיק עריכה מחודשת)

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

ישי:
1. עם כסף שחור אי אפשר כמעט היום לעשות כלום, אולי לשדרג את הסובארו אברייכים לטיוטה קורולה רובוטית.., אני עובד בתור רואה חשבון למעלה משלושים שנה, וכל היום אני עסוק עם לקוחות מכלל המגזרים שמבוקר ועד לילה מנסים לעקוץ את המערכת על ידי הוצאות פיקטיביות במידת האפשר, הלקוחות הגדולים בכלל לא משלמים מיסים הם עסוקים כל הזמן להגדיל את החברה ולפתוח עוד ועוד סניפים עם הוצאות הגדולות על ההכנסות ןבכך נמלטים מהמס, בתקופת הקורונה רבים מהמעסיקים המשיכו להעסיק בשחור עובדים שיצאו לחלת, כשקיבלו מענקים על שימור עובדים החזירו את כולם כמובן, כווולם כל הזמן עסוקים בלגנוב ולא לשלם מיסים, מי יותר ומי פחות, אם החרדים לטענתך מצליחים יותר, זה כנראה כי הם יותר משופשפים, איני חושב שהם מצליחים יותר, וכפי שכבר ציינתי כסף שחור אינו שווה הרבה היום, אתה לא יכול לקנות עם זה נדלן וכמעט כלום.
מלהסתובב בבני ברק אי אפשר לראות שהכסף שחור אלא אם שמת על עצמך משקפיים סובייקטיביות.
2. זה לא בסדר בדיוק כמו שלא בסדר שבחברה הכללית חיים כ23% על חשבון קופת המדינה. ההבדל הקטן שאצל ה17% החרדים הדבר נובע מאידיאלוגיה ולא מפינוק. זה דרך חיים בעל ערך המקדש את התורה על פני שאר הדברים.
איני מבין מדוע אתה גם טוען שהארבעים אחוז הללו חיים על חשבון קופת המדינה אחרי שהרב זמיר טרח להסביר הייטב שמדובר רק על המס הישיר שרוב רובם של הציבור הישראלי אינו מממן אותו, אלא רק חמישית אחוז מהמס משולם משולם על ידי כלל האזרחים מתוכו כחצי מס עקיף שגם הם משלמים נשאר אחוז מינורי והוא רק 17% אחוז יותר משאר החברה, ועל זה אתה מתאונן?!

מה ההבדל בינך אם הינך משבעת העשירונים התחתונים הנתמך על ישי העשירונים העליונים, מדוע אין זה שדידת העשרים? כי אתה משלם מס שולי נמוך? מדוע מקבלי הפנסיות התקציביות אינן שודדי הקופה? ומדוע קקל וההסתדרות היהודית עם כל הקומבינות וגזילת המליארדים אינן שודדי הקופה? נכון עמנואל יקירנו החליט מי נחשב חלק מהמערכת ומי לא, אבל מה אשמים החרדים שעמנואל החליט להוציא אותם מהכלל?

3. הרב זמיר הביא נתונים גם על הפשיעה בארץ שבתי הכלא עולים כשלש וחצי מליארד וכידוע אין שם יותר מדאי חרדים, איזה נטל ביטחוני בדיוק הם מהווים? בני הציונות הדתית הגרים במאחזים ובהתנחלויות מהווים נטל כלכלי הרבה יותר גדול, וזה בסדר כי זה נובע מאג'נדה? מה ההבדל בין מי שאצלו קדוש ערך התורה לבין זה שקדוש אצלו ערך ארץ ישראל? מדוע כלל ההרוגים בגלל פרובוקציות בהתנחלויות או בעליה להר הבית אינן בגדר נטל כלכלי ובטחוני? למה אתה אומר שאינם נותנים כלום לחברה אם הרב זמיר הציג נתונים שרק יד שרה לבדה חוסכת למדינה יותר מכל התקציב שניתן לבני הישיבות והכוללים?

4. מי שונא את הממשלה? אפילו חסידות סאטמר אינם שונאים את הממשלה, יש וויכוח הלכתי לגבי השיבה לארץ, כן ישנם מיעוט קיצוניים במאה שערים כמו שיש מיעוט שמאל ראדיקלי, למה לתת להם משקל בכלל? למה הם מייצגים את כלל החברה? עך כמה תמיכה מדובר? תרבות ערבית מקבלת יותר מאשר התרבות היהודית, כמה תקפו את מירי רגב על שרצתה לשלול תקציבים לסרטים שמייצגים מחבלים, אתה בכלל משווה? מאיפה הבאת את זה שהחרדים שונאים את הממשלה?

לכל אחד יש ערך עליו הוא נלחם גם כשהחוק עומד מנגד, אם זה השמאל עם ההפגנות, או ארגוני זכויות בעלי חיים כשנוח להם, אם זה המתנחלים, או החרדים.

קצת חשיבה ביקורתית לא תזיק לקוראי האתר כאן!

אחמד אבו נאג'מה הגיב לפני 2 שנים

הגדיר את זה בטוב טעם הפילוסוף הנודע סלבוי ז'יז'ק "לכן, ליהודים היה מקום גדול בתקופת הנאורות באירופה, וגם במהפכות הסוציאליסטיות והקומוניסטיות. בלעדיהם, אירופה לא הייתה מגיעה להישגים האלו. במקום שאנחנו נהפוך כולנו להיות כמו יהודים, היהודים הציונים הפכו להיות בדיוק כמונו. כלומר, הזהות של היהודים-הישראלים מחוברת לחלוטין לטריטוריה, וכרגע היא מוגדרת רק על ידי טריטוריה שבה הם רואים את עצמם – על פי חוק של מדינת ישראל – כגזע בעל פריבילגיות על פני הילידים".
עמנואל ומלא רוחב:
אתם שונאים את רוב רובו של היהודים ובעיקר את היהודים המסורתיים כמו החרדים שהם אזרחים סוג ב' במדינה היהודית שלכם. כלומר כל הרוע היהודי מול היהודי היא מעצם הסיבה שהקמתם מדינה.

תם. הגיב לפני 2 שנים

יציבא בארעא ו'גיורה' בשמי שמיא…
גיורה, חבל על המאמץ האנשים פה מונעים מאג'נדות ונתונים לא מעניינים אותם גם אם תוכיח להם שהם מדומיינים ונגועים ממניעים הם יישארו בשלהם. אף אחד כולל הרב מיכי לא הביא נתונים אחרים כי אין! כל ההליכה מסביב לחומה של עמנואל ושות' היא כי אין לו דרך להתמודד עם עובדות, לכן הדרך הטובה ביותר היא לתקוף ולא לענות עניינית על הטענות!

לגבי הקרונה שעמנואל מיודענו כל כך לחוץ ממנה ומצא לו את החרדים האשמים, עכשיו זה עם התלמודי תורה שנפתחו שבועיים לפני כולם,
עמנואל די להאשים את החרדים הקרונה!
העניין של החרדים עם הקורונה הוא חוסר אמון במערכת בדיוק כמו כולם, רק שבהם קל לחבוט!
אלו הן העובדות: עד שגנץ פירק את כחול לבן, רוב רובו של המדינה לא לקחו את ביבי נתניהו עם הדרמה שלו ברצינות. לא המדיה הכללית ולא הפוליטיקאים ואפי' לא הבג"ץ הזכור לנו לטוב שפתחה את הכנסת ביום חמישי והבג"ץ נגד השב"כ עם סיפור הפלאפונים. כולם חשבו שזה רק פוליטיקה. לכולנו יש זיכרון לפחות למה שהיה לפני שבועיים שלוש. אתם זוכרים את הסרטון של לפיד למשל?
את הפרסום של יאיר שריקי תמונה מצה"ל אייך חיילים יושבים ביחד בבקו"ם.
למה הבת שלי צריכה להגיע לעבודה שיש שם יותר ממניין עובדות, ולבן אסור להתפלל במניין ? כלומר כל זה הביא לחוסר אימון מוחלט במערכת. שמצד הכלכלה והצבא מותר הכל. אבל שמגיע לנושאי דת כמו להתפלל במניין וחינוך הילדים כלומר לימוד התורה וכו' וכו', זה אסור, ואם לא קיימו את הצו, שלחנו עליהם את השוטרים כמו שכל מדינת משטרה בעולם השלישי נוהגת. אלא א"כ זה בבלפור שם אסור להפעיל אלימות כנגד המפגינים כמובן.

הסיפור האמיתי של הקלות דעת לגבי הקורונה מצד כלל הציבור כולל החרדים (שאצל החרדים זה היה יותר קריטית כי הם קהילות ומשפחות ובתי כנסת ושכונות צפופות וכו) זה כל מרכז שמאל הפוליטי כולל בג"ץ והמדיה שנתנו נותנים לכולנו את ההרגשה שהקורונה זה דרמה פוליטית של נתניהו ותו לא. כלומר האשם האמתי זה המערכת הפוליטית הקלת דעת כולל מערכת המשפט עם הבג"ץ. נוסיף לזה את התקשורת ואת המדיה שחגגו ביחד עם המרכז שמאל נגד הדרמה של ביבי נתניהו, ותוסיפו לזה את אי היכולות לנהל כלום במציאות הפוליטית עם הממשלה הפריטטית הנוראית כל אלה הביא ומביא את הציבור לקבל את הצווים בערבון מוגבל, אין לשלטון החובבני הקלת דעת שום קשר למיעוטים ולמנהיגי המיעוטים. ולכן מה עושה שלטון חובבני שכזו ? שולחת את בריוני המשטרה ישר להמונים, ישר מול הילדים. אין לה שום דרך אחרת להתנהל עמם אלא עם בריוני המשטרה. זה מה שנקרא מדינת משטרה. הרי אין שום דוברות בין המשטר לנכבש שזה החרדי. הכל מתנהל עם משטרה ושוטרים. כלומר מדינת משטרה. הרי זה אבסורד, בנושא חיים אין הבדל בין אנשים כי כל בני אנוש חפצים בחיים, ככה שאם היה איזה שהוא דיבור ישיר בין המערכת למיעוטים, כל זה לא היה קורה. אבל שאתה שולח משטרה, זה אומר, שאתה לא כן ואמיתי. מכאן החוסר אימון של המיעוט במערכת אפי' שהמערכת מדברת על סכנת חיים אמיתי. שנבין, לכל חרדי הכי קיצוני יש חשמל ומים ומערכת ביוב בבית ויש לו רופאי משפחה וכו' וכו' וכל אלה מתנהל ישירות ביניהם לבין הרשויות. ויש לכל הצדדים אימון אחד בשני. אז למה במקרה של הקורונה או כל מקרה אחר, אין את הקשרים הטבעיים שיש בין המשטר למיעוט. ולכן טבעי הוא שאתה שולח שוטרים במקום לתקשר, אתה נותן להם את ההרגשה שאתה לא כן עמם ולכן אתה מתנהג כבריון. מכאן החוסר אימון של ההמונים מול הנושא שהכי נצרך האימון.

ואת כל זה (= החוסר אימון במערכות כנ"ל), בלי החכמת חיים של הציבור באופן פרטי. כלומר נניח אדם עשה כל מה שהרשויות אמרו לו ובכל זאת הרגיש לא טוב ועשה בדיקות באותו מערכת שלטונית ויצא שלילי. הוא חוזר לבית ומתמוטט ותוך יום מת. ובדיעבד התברר שהיה חיובי. ומדובר על יהודי שאין חרדי בעולם שלא הכיר אותו מקרוב ממש. הלו הוא ר' בן ציון קופרשטוק זצוק"ל. כלומר סיפור כישלון המערכת בבדיקה פשוטה מתפשטת במהירות הזמן אם מדובר באדם שכולם מכירים אותו.

נתתי דוגמא טרגית של אדם שבאמת ובתמים הלך תמיד על פי מה שאמרו לו. הוא לעולם לא היה מהסוג של החכמולוגים. והציבור רואה ומפנים שאין לו על מי להישען. נוסיף לזה שהציבור ער כתמיד לוויכוחים הגדולים בין בעלי המקצוע כאן בארץ שזה בדרך כלל אגו, אבל אפי' בחוץ לארץ יש וויכוחים גדולים על הדרך הנכונה. אין עד הרגע הזה משהו שאפשר לסמוך עליו. לפני כמה ימים מתברר שהנגיף נישא עד 8 מטר באוויר (מחקר שנעשה על ידי חוקרי מכון הטכנולוגיה האמריקני MIT, מצא שרסיסי רוק בהם עלולים להימצא נגיפי קורונה, מגיעים גם עד מרחק של שמונה מטרים לאחר עיטוש או שיעול, ולא שני מטרים כפי שדורשות ההנחיות בעולם). כלומר ארגון הבריאות העולמי אמרה שני מטר מספיק. והנה מתברר שזה לא מספיק וזה יכול להסביר את ההתפרצות בישובים חרדים שהם שכונות צפופות. כלומר חרדים נהגו בסדר כמו כלל הציבור, רק התברר שלא מספיק רק שני מטר.

תם. הגיב לפני 2 שנים

https://youtu.be/rZCEyduGmPQ

https://youtu.be/lT34ZNkKCVM

קצת סאטירה לא תזיק.

המשך יום מקסים לכול, תם.

ישי הגיב לפני 2 שנים

גיורה,
1. הטענה שכולם גונבים לא משנה את העובד שגם חרדים גונבים . חוץ מנדל"ן ורכב אפשר לקנות כמעט הכל בשחור.
2. דבר ראשון צריך לראות במה מדובר בסטטיסטיקה הזאת. האם היא כוללת גם את הבדואים(שהם לכולי עלמא מהווים נטל על המדינה וכן גוזלים שטחים שלא שלהם)? זה כולל גם זקנים שמבוגרים מדי ולא צריכים לעבוד? בכל מקרה האנשים מהציבור הכללי שלא עובדים לרוב חיים אצל ההורים או עובדים בצורה לא רשמית או שהם הומלסים וכן יש עוד מקרים. דבר אחד בטוח זה שהם לא עושים את זה מתוך אידיאל ובטח שלא רואים את זה בתור מצב אוטופי שחיים על חשבון אחרים. לעומת החרדים שמקדשים את זה ו40% מהם מתפרנסים על חשבון המדינה.
3. יש צורך לשמור עליהם ולהגן עליהם בזמן שהם לא מתגייסים. הם לא מספקים משאבים למדינה לעומת המתנחלים שעובדים ומתגייסים ועוזרים להגן על עצמם. יש גם דבר כזה שנקרא משק ורוב החרדים לא תורמים ולא כלום לתמ"ג גם אם העמותות שלהם הם מאוד יפות ועוזרות הרבה.(מה שהופך אותם לנטל כלכלי)
4. להלן כמה ציטוטים:
א.הרב אביעזר פילץ, ראש ישיבת תפרח, בעצרת למען יהדות התורה לפני הבחירות תשע"ה, במעמד
כל ראשי היהדות הליטאית:
אין לנו ויכוח עם סאטמר. ללכת לצבא זה טרייף, תנועת הציונות היא אסון. אבל אנו בדרך
גדולי ישראל שהורו לנו להצביע למרות הכפירה שבציונות.
ב.מספרים שפעם אמר מרן החזו"א ז"ל מה ביני לבין אחרים, אחרים אומרים זו מדינה, ממילא
אסור לפנות אליהם ולהשתתף אתם במשהו ואין צריך לומר למוסדותיהם, ואני אומר זו חבורה
של לסטים, וצריך להשתדל עמהם כדי למעט את ליסטנותם וגזלנותם.
ג. הרב אליעזר ש"ך, ספר בסערת אש ערך השקפה:
פעם דיבר הרב הצדיק ר"א קצנלבויגן זצ"ל, מראשי נטורי קרתא, בביתו שעה ארוכה, והשמיע
השקפותיו ודעותיו בכל חריפותו.
כשיצא ממנו אמר לי: איך האלט דער גלייכער ווי איהם – נאר די נוסח אונד דרך הנהגה איז
אנדרש ]דעתי כדעתו רק הנוסח ודרך הנהגה שונה[.
ד.רבי יואל ]מסאטמר[ שלח לשאול את מרן שליט"א ]הרב שטיינמן[ אם אכן כדאי לו
בעצמו לעלות לארץ הקודש. מרן שליט"א השיב לו כי היות וכבר חתנו האדמו"ר
מסאסוב עלה לארץ הקודש ובכוונתו דרך כאן לפעול נגד כוונותיהם של הציונים, ראוי
כי הוא )אדמו"ר מסאטמר( יישאר בחו"ל וכך הם ילחמו יחדיו זה מכאן וזה משם, ואכן
רבי יואל סבר וקיבל ]קונטרס כאיל תערוג[
בקיצור ההשקפה החרדית מאוד ברורה ומתנגדת לציונות בכל תוקף. דרך אגב החזו"א בכלל לא הסתיר את זה הוא ממש אמר את זה לבן גוריון בפרצוף במשלו הידוע על שתי עגלות. דרך אגב מאוד תמוה בעיני שהממשלה תומכת בערבים שמתנגדים לממשלה.(כמובן שלא כל הערבים מתנגדים לממשלה אבל אלה שכן מאוד תמוה שהמדינה תתמוך בהם וכן הדין לגבי נערי גבעות)

איש הגיב לפני 2 שנים

אל תצפו לתגובה ממיכי, השנאה שלו לציבור החרדי כ"כ גדולה, שלא תמצאו אצלו קורטוב של נכונות ללמד עליהם סנגוריה או למצוא בהם צד זכות.

אחרי ככלות הכל רבות רפורמיות לא יוצאות מציבור זה, אז אין שמץ מאורח חייהם והתנהלותם שיזכה לבחינה ודיון רציני מצדו, מקסימום הם ישמשו כמטרות לחיצי לעג ושטנה כמיטב כשרונו.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לאחמד

היהודים הקומוניסטים ניסו ( בעיוורון ובטירוף הדעת) לתקן עולם במהפכות וכיוון שהיו מונעים ע"י האגו ( האגו היהודי שמנסה להסתדר בכל כוחו בגלות אצל הפריץ. הקומוניזם היה השיא של זה ( מחק לאומים , דתות, מה שלא תרצה בשם השוויון ( השקרי ) הקדוש שעליו יש מפקחים ש"שווים אבל שווים יותר") , הכל התפוצץ להם בפנים בשואה. לא פלא שהציונות מתעבת את המנטליות היהודית הגלותית הזו.

דווקא הציונים הבינו באופן מוזר שעמ"י הם עם לבדד ישכון ושאם אנחנו לא נדאג לעצמנו אף אחד אחר א ידאג לנו. אכן האויב הגדול של הציונות כיום היא הדת השמאלנית הדמוקרטית. השמאלניות והחרדיות הן בעלות ברית נאמנות. שתיהן מקדשות את הפרט ( ואצל החרדים גם הקהילה – אנ"ש) ומתכחשות ללאום.

לתם

הגישה שלי לחרדים נבנתה במשך כ 15 שנה. הקורונה רק שמה עליה חותמת סופית ( למעשה לא שינתה יותר מדיי אבךל באמת שלא האמנתי שהחרדים יכולים להיות עד כדי כך כסילים שאפילו בענייני בריאות כל דבר של הממשלה הוא שמד טפילו כנגד ההגיון והשכל הישר). המנטליות הילדותית שבאה בטענות למפירי קורונה ספורדיים ( שלא פועלים כחברה חוץ מהמפגינים שדינם אכן כחרדים) ורק מחפשת איך לחזור לשגרה החרדית מבלי להתחשב בהשלכות היא בדיוק הדבר שאותו אני מתעב. מה גם שההפרה של ההניחות ע"י החרדים היא מערכתית. יאיר לפיד הוא לא אדמו"ר של אף אחד ואין לי שום ציפיות ממנו . הוא ילד. אבל ציבור שלם שבאופן שיטתי לא אכפת לו משום דבר חוץ מקיום אורח חייו השמרני בעיוורון ובאירוף זה כבר אסון כבד. אכן השמאלניות ומאמיני דת הדמוקרטיה ( האינפנטילים) דינם שווה לדין החרדים היה סמוך ובטוח שיש לי איבה רבה גם למנטליות הזו ולעיוורון שכרוך בה. אנשים שלא אכפת להם משום דבר חוץ מעקרונות הדת ( הלא תורנית) שלהם. הצד השווה שלשניהם לא אכפת מהלאום והכלל וההשלכות של מעשיהם עליו. ואגב, די הרבה מחוסר האמון הזו בממשלה הוא תוצר של אנשים שרואים את המנהיגים שלהם פעם אחר פעם נכנעים לקבוצת לחץ ( החרדים ) בשל תאוות שלטון. זה מייאש כל אדם. רק שהפעם זה יעלה לעם הרבה מאוד כסף וחיים

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

ותם

אגב חלק מהדברים שכתבת הם לא ייאמנו בטיפשותם ואטימותם. יש 20% אבטלה וגרעון של 11% , עסקים קטנים נסגרים , אנשים מאבדים מטה לחמם – והחרדשים הם היחידים שהתקציבים שלהם לא נפגעו בעקבות המשבר – ואתה מבלבל לי במוח על תפילה במניין שהיא בכלל מותרת רק שבחוץ ? אתה משווה לי את הצבא שהוא צורך הכרחי – הוא לא איזה קטע של החילונים – תאמין לי הם היו מעדיפים לוותר על הצבא – לתפילה במניין ? אתה בסדר ? אתה חושב שלעבוד זו איזה חובה שיש לבת שלך ? שתגיד תודה שבכלל יש לה עבודה וממה להביא לחם לביתה. אתה חושב שלעבוד זו איזה זכות שיש לחילונים ? אתה חושב שחילונים רק רוצים לעבוד בשביל הכיף שלהם ? שזה איזה בילוי ? או זכות "דתית " שלהם יש ולך אין ? עובדים בשביל שיהיה מה לאכול ובין היתר גם לשלם את התקציבים לחרדים והם עוד בחוצפתם הרבה מנסים להרוס כל מה שמנסים להשיג בסגר הזה רק כי קשה להם ללמוד תורה בבית ולהתפלל מחוץ לבית הכנסת וריקודים בשמחת תורה ( פולקלור יהודי. אפילו לא מנהג ובטח לא דין של ייהרג או בל יעבור או מיטוט הכלכלה). העובדה שאתה לא מבין דברים כ"כ בסיסיים רק ממחישה לי לאיזה תהומות של טיפשות ואטימות הציבור החרדי הגיע

בקיצור אתה בדיוק ההוכחה החיה לכל מה שכתבתי פה למעלה.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לגיורא

אגב נסיונך בתור ר"וח. אכן מנטליות הגניבה והקומבינה שאתה מתאר של לקוחותיך היא אכן המנטליות היהודית הגלותית הקלאסית שעדיין דבקה ברוב ככל היהודים בעולם ואף ברוב ככל היהודים הישראלים . כי אכן אולי היהודים הישראלים יצאו מהגולה אבל הגולה עדיין לא יצאה מהם ( כמו שקל להוציא את העבריין מהשכונה אבל קשה להוציא את השכונה מהעבריין). אולם שבעוד אצל שאר הישראלים דרך החיים הזו היא פגם שמושרש עמוק במנטליות שהורשה להם מהוריהם הגלותיים ( ולפעמים הכרחית כנגד שרירות שלטונית שאכן קיימת ומתוארת היטב אצל אפרים קישון ), אצל החרדים המנטליות הזו היא מוצגת בראש חוצות ומקובעת באופן לכתחילי ואידאולוגי בדרך החיים שלהם. אני ספק אם הם יכולים אפילו להקים מדינה משל עצמם. איזה פריץ הם ירמו ויקמבנו ?

ואכן קקל וההסתדרות והשמאל ומוסדותיו הם דוגמא מצוינת לאנשים שרצו בממלכתיות אולם היצר שלט בהם ובסופו של דבר לא הצליחו גם הם להמלט מזרועותיה של המנטליות הלא יצרנית והנצלנית ( הניצוצות נפלו אל הקליפות). אבל איכשהוא מתוך התוהו ובוה של האגו קמה מדינה שהיא בעצמה סוג של נס איך יהודים בכלל מסוגלים לשתף פעולה אפילו בשביל להציל את חייהם וכבודם ( ועל זה שווה להגיד אפילו הלל ביום העצמאות) . אבל החרדים מנסים להלחם בכל כוחם אפילו במעט הטוב שיש. הנה לך מדוע הוצאתי דווקא את החרדים מהכלל. אגב השמאל היום עושה עבודה מצויינת גם להטציא את עצמו מן הכל. בג"ץ הוא החבר הכי טוב של החרדים.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

בקיצור בעוד שהישראלים עליהם אתה מדבר מודעים לכך שמה שהם עושים זה רע ויש סיכוי שיחזרו בתשובה. החרדים בכלל לא מודעים שדרך החיים הזו היא רעה. זה ההבדל הגדול בין קקל וההסתדרות לחרדים

Gil הגיב לפני 2 שנים

עמנואל ( מכיר את הפירוש הנוצרי לשם הזה?). מבדח ומעציב אותי לראות בגנים הדתיים לאומיים ובבתי הספר תמונות של קומץ רבנים. בכל כיתה ומסדרון הרב קוק והרצי"ה, עם כל מיני משפטי אהבת ישראל והאומה והאור. ועוד מידי פעם הרב נריה, הרב עוזיאל והרב ניסים. כל שנה מוצאים בחמ"ד חוברות לימוד שנתיות על דמות נבחרת. אשתקד; הרב שאול ישראלי. שנה לפני: הרב נריה. גרדו חומר וקוששו כל חצי סיפור כדי לבנות הגיוגרפיה מפוארת של איזה שבעה רבנים שהצד השווה בהם; הרבנות הראשית, קדושת הלוחם, וציונות מגויסת. אה וכמובן! אהבת ישראל. כי זה השורש לכל התורה. לא תמצא זכר לרב אלישיב שטיינמן החזון איש הגרא הבעשט ועוד. למרות שמקבץ המעשיות והסיפורים המנחים שניתן לחלץ מהם עבור הילדים הרכים נגיש ומצוי בהרבה ממה שתקבץ מכמה רבנים חלקם זוטרים מאד. מה התוצר של החינוך מחדש הזה? איזו יהדות קמה מהאהבת "ישראל" הזו? התוצר הוא עמנואל. כמוך יש עד בלי דיי. השנאה שבך מזכירה מאד את זו שהציג הפיהרר ברייך השלישי. מזל שאין לך את הכריזמה שלו. מזל שאתה שופך זמנך לבטלה פה ולא מצוי בעמדת מפתח (שלא הייתה מותירה לך זמן לכל היומנים האישיים שפזרת פה). כי בסוף, למרבית טענותיך יסכימו גם החרדים,, אבל בשונה ממך ומחבריך אוהבי ישראל אדוקיי המסכה, הם לא מעוניינים בהכחדתם.

Gil הגיב לפני 2 שנים

הנה דוגמא לאיש חכם ובקורתי (מורי ורבי בכמה עניינים) שההכרות שלו עם המגזר החרדי מעמיקה לא פחות משל ידידינו בן העלמה https://www.makorrishon.co.il/magazine/249567/

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לגיל

אינני יודע מדוע אתה חושד אותי באהבת ישראל. אינני אוהב ישראל . אני פשוט הבנתי מההסטוריה שצריך לשתף פעולה עם יהודים אחרים אחרת אני אמות. גם אנשי מרכז הרב אינם אהובים עליי במיוחד. אבל איתם אני עוד יכול לשתף פעולה כי הם מבינים את הרוע הזה עליו אני מדבר ( אף שהוא דבוק גם בהם כמו בכולנו). אבל שיתוף פעולה הוא עניין הדדי וא"א לשתף פעולה עם מי שלא רוצה בו. אני אינני מעוניין בהכחדת החרדים . הם היו מאוד רוצים בזה כמוך (שארצה בהכחדתם). איזה יופי. יש צורר חדש ( המן) שנוכל לשרוף את בובתו בלג בעומר. אבל אני פשוט מעוניין להיפרד מהם. אני אדיש להם. לא אשמח בנפילתם ולא אעצב בעלייתם. אני אוהב את עצמי ורוצה בהצלחתי והחרדים מפריעים לי. זה הכל.

אגב הפיהרר . אני דווקא עם השנים הולך ומבין אותו. הוא אכן ראה את הרוע הזה שיש ביהודים ( שקיים אף בי לצערי) . הבעיה איתו הייתה שהוא היה פרא אדם ופעל מהבטן שלו ( פעל מתוך טירוף הדעת ולא מתוך שיקול הדעת). בשביל להיפרד מהחרדים ( או מהיהודים ) לא צריך ( ואף אסור) לרצוח בני אדם. רק צריך להיפרד וזה הכל. לתת להם אוטונומיה . מה שיעשו בה זו כבר בעייתם . רק שלא יציקו לכל השאר שכן מעוניינים לשתף פעולה. אגב טכניקת האד היטלרום הצדקנית שלך היא תכסיס חרדי ידוע שאף אותו אני מתעב. אתה מנסה לנגן לי על המיתרים הליברליים שאין לי ? לך תחפש פראיירים אחרים. ותאמין לי שהשקעתי מחשבה על ההשלכות של ההיפרדות מהחרדים והגעתי למסקנה בכובד ראש שאין מנוס ממנה והיא שווה את המחירים שנשלם. חוץ מזה האנשים שנמצאים היום בעמדות השפעה הם לא אכפתיים יותר ממני. הם פשוט חבורת אינטרסנטים שתמכור הכל ( אפילו את הציבור שלהם) בשביל לשבת בעמדות ההשפעה האלו.

בעניין הכריזמה. אני לא חושב שהוא היה כזה כריזמתי . הוא פשוט עלה על משהוא שכל השאר ידעו אותו רק שלא ידעו שהם יודעים אותו. אני חושד שדווקא אינני נופל ממנו ביכולתי הכריזמתית ( לדעתי המשוחדת בעליל). אולי באמת אני צריך להתחיל לדבר בפני קהל. נתת לי מוטיבציה.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לגיל

ובנוסף ,אינני מבין מדוע החרדים שמסכימים לכל דבריי כ"כ רוצים לחיות עם השאר ביחד. למה הם באו לפה לארץ אחרי הציונים ( חוץ מהיישוב הישן) ? בשביל למרר את חייהם ? גם לאוגנדה הם היו באים אחרינו ? למה הם בטוחים שא"א לחיות בלעדיהם. אם צריך לומדי תורה נקים אותם מקירבינו.

תיקון (לגיל) הגיב לפני 2 שנים

בס"ד ג' בחשון תשפ"א

לגיל – שלום רב,

הדמות הנבחרת של החמ"ד לאשתקד (שנת תש"פ) היתה הראש"ר הרב יצחק נסים. הוא היה בקשרים מצויינים עם הרצ"פ פרנק, עם הרש"ז ואיערבאך והרי"ש אלישיב, שאיתו ישב יחד בית הדין הגדול. את הר"ש ישראלי הביא הרב נסים מכפר הרא"ה לבית הדין הגדול, ואף הוא היה בקשרים מצויינים עם הרשז"א והרי"ש אלישיב. ויש לקוות שגם לר"ש ישראלי תוקדש שנה בחמ"ד.

בברכה, ש"צ לוינגר, ספרן 'יד הרב נסים'

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

עמנואל אתה נשמע כמו גלגול של יודנראט

בס"ד יום ד' לס' מאלה נפרדו תשפ"א

לעמנואל – שלום רב,

הרעיון להיפרד ליחידות מדיניות נפרדות הוא רעיון לא רע שיחסוך כמה וכמה עימותים, אלא שצריך קצת להשלים אותו.

לא די במדינה נפרדת לחרדים ומדינה לכל השאר – צריך עוד כמה מדינות: מדינה לליטאים, מדינה לספרדים ומדינה לחסידים, ומדינות נפרדות לחב"ד ולברסלב , וכן מדינה נפרדת לכל תת-זרם.

כמוכן, גם בציבור הדתי לאומי, צריך מדינה נפרדת לליברלים מדינה לחרד"לים, ועוד מדינה לאלה שבאמצע. וכמובן מדינה לרמדאיסטים שתהיה 'מדינת כל מגיביה' 🙂

אף לחילונים צריך מספר מדינות, אחת לימין ואחת לשמאל, אחת למסורתיים ואחת ל'חילוניים-חרדים', אחת לביביסטים ואחת לחסידי הבג"ץ וכו'.

וכן מספר מדינות למיעוטים: אחת למוסלמים וכמה לנוצרים לפלגיהם השונים, אחת לדרוזים ואחת לצ'רקסים, אחת לסודנים ואחת לאריתראים וכו'.

בקיצור נקים כאן 'חבר עמים ישראלי', ונזכה לייצוג של עשרות מדינות באו"ם. כך נזכה לייצוג הולם באו"ם, שיאזן את עשרות המדינות הערביות והמוסלמיות.

לא חייבים להיות גבולות קשיחים בין כל מדינות 'חבר העמים הישראלי. כמו בקופות החולים – יוכל כל אחד לבחור את המדינה שתיתן לו את השירותים שמדינה נותנת.

בברכת 'יעבדוך עמים וישתחוו לך אשכנזים', ש"צ'

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל.
כפי שכבר כתבתי לך בתחילת השרשור איני מעוניין בשיח מתנשא ומתלהם ובפטרנליזם על כזה או אחר, אתה גררת את הנושא למחוזות השינאה ללא קשר לגוף השאלה שנשאלה, עם כל דברי הבלע שלך עדיין לא ענית על השאלה מדוע החרדי נתפס כשודד הקופה הציבורית בזמן שכ95% מהמס הישיר משולם על ידי העשירון העליון, כך שרוב אזרחי המדינה הם משודד הקופה הציבורית.
בתגובותיך תשובתי נענתה, הם אכן אינם שונים משאר החברה, מלבד זה שכנגדם אפשר לומר הכל בלי כל צנזורה, להשוות אותם לטרוריסטים, אםילו את היטלר ימ"ש גייסת לשורותך, הוכחת לכולנו איפה השיח הישראלי המקטב עומד היום, ואיך אי אפשר לנהל שיח ענייני עם אנשים שטופי מוח תקשורתית כבר חמש עשרה שנה.
האנלוגיות שלך מופרכות עד כדי שהסכמת לקחת על עצמך מעט מהגלותיות בה אתה רואה כחזות הרוע השקר והכישלון, איני יודע אם אתה מודע או שאינך מסוגל להכיל נתונים שכאלו, אבל בני אדם בטבעם כל הזמן עסוקים בלקמבן תמערכת, מיסטר דונלד טראמפ אינו יהודי וגם הוא אוהב לא לשלם מיסים על ידי קומבינות כנל ליאונל מסי וכריסטיאנו רונאלדו או כל אדם עם הרבה כסף ומעט כישורים, אין קשר בין תאבת בצע ליהודים, היהודים אולי יודעים לעשות זאת יותר טוב כפי שאני רואה במשרדי, כנראה יש משהו בגן שלנו מעט יותר חכם, מה רע בכך?!
יפה ענו לך ש"צ וגיל, אם אינך מרוצה מאלו החורגים מחוץ לספטרום המצומצם שלך, לך לך לברלין או לשוויץ ותסתדר שם עם ריבועים, החברה הישראלית הינה הומוגנית ומורכבת, צריך לכבד את דעתו של האחר גם אם אינו מתאים לתפיסותי.
כתבתי לך כבר שאני מכיר את הציבור הזה שהים רבות אף שאיני נמנה עמו, יש לי לא מעט ביקורת כלפיו כמו על כל חברה ועל כל אדם אין מושלם בעולם, הכיוון שלהם הוא חיובי הרבה מעבר לחברות אחרות כאן בארצנו הקטנה, זה שאתה עושה זום אין על הקיצוניים שבהם אינו משנה את המציאות האמיתית, נדמה שהוכחת כאן לעין כל שאינך מסוגל להביט בעין חיובית על חברה זו.
אני אישית כאבתי את זה שהם חיים על חשבון כולנו, וחשבתי לתומי שאת כל המיסים שאני משלם הם לוקחים, הרב זמיר הציג נתונים אחרים, הבנתי שהתקשורת הצליחה לשתוף את מוחי בנקודה הזו, חשבתי לברר זאת כאן באתר, אולי יש מידע שהסתיר מאיתנו הרב זמיר, ואכן החרדים הינם נטל כלכלי יותר ממה שהוא הציג, עד לרגע זה אף אחד כולל אתה עם שלל האנלוגיות שלך לא הפרכת את עובדותיו. ואל תספר לנו סיפורים אם היו לך עובדות להציג היית מנפף בהם על כל במה אפשרית כפי שכתבת על שאיפתך להעביר הרצאות בעניין הפירוד מכל אלו שאינם תואמים את האג'נדה שלך.
מסקנה, החרדים אינם נטל כלכלי, אולי אפילו במכלול תורמים יותר מאשר לוקחים, הציג זאת הרב זמיר בטוב טעם ודעת, וחבל שהרב מיכי ברח מהדיון החשוב הזה לדעתי.
בהצלחה לך עמנואל עם האוטונומיה שתפתח לך, רק אל תיקח איתך את הטייקונים שמחזיקים אותך ואתה שודד את זיעת אפם.

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל:
אני עדיין מופתע מכמות השינאה שלך, אתה קולט שאתה כתבת כדבר הזה:
"אגב הפיהרר . אני דווקא עם השנים הולך ומבין אותו. הוא אכן ראה את הרוע הזה שיש ביהודים ( שקיים אף בי לצערי)" .
איבדת לדעת אף את המנגן שהצטרף איתך למעלה לשירת הרפש והשינאה.

ישי הגיב לפני 2 שנים

1. גיורה לא הגבת למה שכתבתי.
2. מאחר שאני אדם דתי אין לי כל כך בעיה עם החרדים. אני לא אוהב את האידיאלוגיה וההתנשאות החרדית. אבל עם אנשים פרטיים אין לי בעיה וכמובן שיש לי הרבה מה ללמוד מהם.
3. אני כן חושב שזה תמוה שמדינה חילונית תומכת בחברה שכל כך מתנגדת אליה ומזלזלת בה. בן גוריון בטח מתהפך בקברו שהוא הסכים לתת תקציבים לחרדים. הרי הוא עשה את זה רק בגלל שהוא חשב שה400 חרדים שהוא מממן הם האחרונים במדינה והוא לא האמין שהחברה החרדית כל כך תגדל.

כולם מוזמנים להצטרף הגיב לפני 2 שנים

עכ"פ, אם החרדים חיים כל כך טוב, על חשבון העשירונים העליונים הנאנחים והנאנקים תחת העול הכבד – הרי שיש לנו פתרון פשוט: 'בואו והצטרפו:

במקום לעבוד קשה ולבזבז את הכסף על מותגים בילויים וחופשות בחו"ל – יוכלו הנאנקים להצטרף לציבור החרדי – ללמוד בכולל מהבוקר עד הלילה ולקבל מילגה צנועה שאינה מגיעה לשכר מינימום, לגדל עשרה ילדים ויותר בדירה צפופה, וכך ליהנות מהחיים על גבם של העמלים המסכנים.

קום התנער עם חלכה, עם עבדים מזי רעב, הצטרפו לחרדים ותיהנו מהחיים. חילכם לאורייתא!

בברכה, ה' דוניסט

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לגיורא ולש"ץ

קודם כל לא שינאה אלא תיעוב. כן. יש תיעוב. אני לא מתנצל על זה. זה לא חטא. אני רואה משהוא רע שאתה לא רואה. ואותו אני מתעב. יום אחד גם אתה תראה כשהגישה שלך תתפוצץ לך בפנים. כמו שקרה לרב מיכי. . אל תתרשם מהחרדים כפרטים. באחד על אחד כל בני האדם הם נחמדים ( כל בני האדם צריכים ממך משהוא). אבל במה שקשור לאינטרסים שלהם הם מתחבאים מאחורי הסינר החברתי שלהם בשביל לקחת ממך כל מה שאפשר (להציל מן הארי ומן הדב). הם פשוט לא מודעים לצד הזה של ההתנהגות שלהם. ואמרתי שאני אכן באמת מבין את הנאצים. הבנה זה לא טאבו. נאצים זו לא מילה ששולפים בשביל לסיים דיונים. לא אכפת לי מבלבולי מוח על שיח מתנשא. יש לי פה טענות. תתייחס או שלא. לא אכפת לי ממגינים עליי או לא. אני לא כותב בשביל לרצות מישהוא. מצדי שאהיה האדם האחרון והיחיד ע"פ האדמה שאומר את זה. זה לא יעלה מהאמת ( או אי האמת) שבדבריי.

בנוסף הבנת הנקרא. יש לי תחושה שאני כותב לעצמי. אני כן חושב שהחרדים שונים מכל השאר. כל השאר מנסים לקמבן את המערכת בדיעבד ומתוך ידיעה שזה חטא. אם הז היה לכתחילה החברה האנשית לא הייתה יכולה להתקיים. וגם זה מה שקרה בסוף ימי בית ראשון ( ירמיהו – " אבדה האמונה ונכרתה מפיהם") שבסופו הייתה גלות. אצל החרדים זה מלכתחילה ומצווה. הם פשוט לא רואים בשאר היהודים חלק מאותו עם. מבחינתם אנחנו גויים שמותר לגנוב מהם. זה לא נאמר ונחשב במפורש אלא ליבא לפומא לא גלייא וזוהי מנטליות תת מודעת שעוברת מדור לדור ( עם חלב האם). הדברים הללו נכתבו מתוך התבוננות של למעלה מעשר שנים. זה פשוט חלק מהמנטליות החרדית שהיא המשכה של ההמנטליות היהודית הגלותית. כל הדיונים על חישובי המיסים פה לא רלוונטיים. אין לי מושג וגם לא יכול להאמין לאף אדם כי הדיון מזוהם ( כל אחד מציג רק נתונים שתומכים לשיטתו). מה שיש לי זה רק מראה עיניי והשכל הישר. ואחר 15 שנה זו הההתרשמות ( הדי חזקה ומבוססת) שיש לי שא"א לתת באנשים האלה (כחברה) אמון ושאם הם יוכלו הם ירמו אותי ( ברמה החברתית לאומית) כמה שאפשר. אני גוי ( לא מאנ"ש) שממנו מותר לגנוב ומצווה להציל מן הארי ומן הדב (אתה רואה את פליטות הפה של החזון איש והרב עובדיה ושל כל גדולי הדור החרדים מפעם לפעם) . מבחינתם אני הגנב כל עוד אני לא אחד מהם וזו אקסיומה ועיקרון אמונה של הדת החרדית ללא קשר לאיזשהיא מציאות חיצונית. אז מה אכפת לי אם בפועל הם הצליחו לגנוב יותר או פחות ? אני לא רוצה לחיות עם מי שכל רגע רק חושב איך לקמבן אותי. ואם הדברים הגיעו ברמה כזו לכל הפרטים במדינה אז יש לפרק את המדינה כדברי ירמיהו " מי יתנני במדבר מלון אורחים וכו' ".

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לש"ץ

נושא פיצול המדינה לכמה מדינות הוא אכן הבאת המצב לדי אבסורד. אבל אכן אם האגו ישתולל במדינה היא אכן תתפרק (לכל אחד תהיה מדינה לעצמו). אבל תקרא שכתבתי שאני מוכן לחיות עם כל מי שמוכן לשתף פעולה בחובות של אחזקת מדינה. כלומר לחיות עם כל מי שרוצה לחיות איתי באמת. החרדים באופן מובהק מתבדלים מהמדינה ( זו זכותם וחובתם לפי שיטתם) אבל לא מתקציביה ושרותיה (ופה רשעותם). אם החרד"לים ילכו בדרכם אז גם איתם אי יהיה אפשר יהיה לחיות אבל נדמה לי שזה לא המצב. הם עובדים ומשרתים בצבא. אז הם גם צדקנים קצת ( בעצם הרבה). אבל גם השמאלנים כאלו. בקיצור אני רוצה מדינה של יהודים שמאמינים שמגיעה לעם היהודי מדינה משל עצמו ומוכן לתרום לקיום המשותף. החרדים והערבים הם לא.

ולגיורא

באמת הייתי הולך לברלין אלא ששם המצב עוד יותר גרוע. שם הם מממנים מוסלמים שרוצים להשמידם שזה בדיוק מה שאני כותב פה וכך זה בכל שאר מערב אירופה ובאמריקה וקנדה ואוסטרליה זה מה שהולך להיות באדיבותו של השמאל המשוגע והטיפש שמשתט על המדינות הללו. בקיצור במזרח פריטמיביים ברברים ובמערב אינפנטילים רפי שכל צעקניים. הצד השווה שבכל העולם שולט עכשיו חוסר הצדק ואנחנו באמצע. מה שאנימציע זה מה שצודק.למה שאני אלך לברלין ? שהחרדים יילכו לשם – הם הרי אלה שאוהבים את הגלות. מה הם רוצים ממני ? אני גם לא רוצה לשלוח אותם לשם . רק להיפרד פה בארץ. כולם יכולים להישאר פה

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

יש גם הרבה נתונים של כלכלנים רציניים ותחזיות ומכוני מחקר. אבל לא כל פעם שיקפוץ מישהו תורן עם פתית תעמולה לעוס חדש צריך לעמוד דום ולהתחיל איתו את הדיון מחדש ולהיזכר בכל הפרטים ולהתגושש איתו על מה שהוא הביא ולרוץ לחפש מקורות. מי שעוד לא הגיע למסקנות מבוססי נתונים שיקרא ידון ויגיע. לאחרים יש את המסקנות שלהם. ואם אדבר על עצמי, הרגש היחיד שפועל אצלי בדיונים כאלה הוא בוז וחשש, למרות שאחרים נהנים לחשוב שכל מי שחושב שהם כישלון אנושי מחפיר ופושטי רגל מוסריים-כלכליים אומר זה כי הוא טעון מהעבר או כל מיני פסיכואנליזות (למרות שאני לא מזלזל גם בטיעונים שהמוטיבציות שלהן הן כאלו). ודווקא לגבי הקורונה אני באופן אישי לא ככ ביקורתי ומבין במידת מה את המהלכים (וגם כשיש עדר דוהר האינסקטינקט שלי אומר לי רגע רגע. גם אם אני לא חושב שהעדר טועה)

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, נראה כי הדיון הגיע למדי מיצוי.
אסכם:
א. כולנו מודים שהרב זמיר הציג לפיהם החברה החרדית רחוקה מלהוות נטל כלכלי.
ב. מלא רוחב טוען שיש נתונים אחרים אך נמנע מלהציגם.
ג. עמנואל לא סובל את החרדים, זכותו, כנל כל אלו הבונים תיאוריות על גבי תיאוריות שאינן ניתנות להפרכה, כי הרי גם החרדי אינו מודע לכך שהוא שקרן.
ד. כולם גונבים אצל החרדים זה לכתחילה ואצל אחרים זה באיסור, (איני יודע מה יותר גרוע) .
ה. כל העולם שאינו בספקטרום שלך עמנואל, טועה, ויביא אותנו לאבדון.
ו. כולנו היינו מעדיפים לאבד את הארנק בבני ברק….

תיקון הגיב לפני 2 שנים

לידי מיצוי

תיקון הגיב לפני 2 שנים

א. הרב זמיר הציג נתונים לפיהם…

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

ולש"ץ

אל תתרשם מאורח החיים "הצנוע" של החרדים. לו הם היו יכולים רובם הגדול אכן היו חיים חיים חומרניים. אבל רובם ( החסידים והספרדים בעיקר) הם פשוט אנשים חסרי כישרון ולא מוצלחים או נעבכים שגם בחברה החילונית היו עניים ולוזרים . ולא מבחירה. אז אורח החיים החרדי (ובשאר העולם – הדתי- נוצרי או מוסלמי)הוא המפלט שלהם. כל השאר ( אלו שכן בעלי כשרון) אלו פשוט אנשים נאיביים.בקיצור האידאליזם הזה הוא בלוף ורמאות. כל אדם בעולם יהיה מוכן לתת הרבה בשביל משמעות לקיומו . כי זה יהפוך אותו למשמעותי. אנשים אפילו מוכנים למות בשביל שתהיה להם ( בעיני עצמם לפחות) איזשהיא חשיבות (somebody) ולא יהיו סתם בני אדם ( nobody) ובשביל זה אנשים מוכנים להקריב הרבה. אבל מצד האמת האנשים הללו לא באמת יותר רוחניים מהציבור החילוני. בציבור החרדי מולידים 10 ילדים כי, בנוסף לחכמה וכישרון, זה מטבע העובר לסוחר בחברה הזאת ( כמו בשאר חברות פרימיטיבות שבטיות אחרות). מי שיש לו יותר יותר ילדים שווה יותר ( כמו כסף בחברה החיונית). אז אם אדם בחברה הזאת לא חכם הדבר היחיד שיש לו לעשות שיתן לו איזה חשיבות זו התרבות וכמה שיותר. אני ספק אם יש אפילו אחד בציבור החרדי ( ובכלל בין בני האדם ) שבאמת מקיים מצוות פרו ורבו ( כלומר שמצד עצמו לא היה מוליד כלל לילדים ורק בגלל ציווי ה' עושה זאת)

אני פשוט לא מאמין כמה אנשים יכולים להיות שטחיים ולא מסוגלים לראות דברים לעומק

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

אתה חושב מישהו עובד אצלך או מה. אם היית מביא מחקר של כלכלן רציני שהיה מציג ניתוחים או מסקנות שעומדים בסתירה לדעות שאני גיבשתי לעצמי אז הייתי שוקל להיכנס לדיון מחדש כי אולי דעתי תתעדכן. אבל מה הבאת כאן – הבאת פטפטן ידוע שאין לו יד ורגל בכלכלה וגם המתודולוגיה שלו בעייתית לדעתי, וזה נראה לך מצע סביר לדיון נורמלי?. ברור לי שאם אכנס לדיון הזה אז אני אהיה זה שיעשה פה את כל העבודה הרצינית של הבהרה מתודולוגית והצגת נתונים וניכוש טעויות והבהרה למתקשים וברירת המוץ, ולי אין שום כוונה לעשות את זה. אבל אם אתה חושב שהוצג כאן איזשהו אתגר אני מתכבד לבשר לך (באופן חגיגי) שאתה טועה. חוץ מזה שלא כל דעה שיש לי אני גם מעוניין לבשר אותה בהרחבה בקהל רב, גם אם היה זמני בידי (ולצערי הוא לא בתקופה הקרובה) והייתי מוכן ומזומן לטעון מחדש את כל הנתונים והאבחנות בחזרה לראש (ואני לא מוכן) ולהיות מלמד דרדקי של כל מיני אורחים מזדמנים (מה שאני כמובן לא מעוניין להיות) – האקלים הנוכחי הוא לא זמן מתאים לדחות עוד אבנים אחר הנופלים. מי שתפקידו זה תפקידו, אבל אני לא תפקידי לנגב למישהו את השטויות.

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

מלוא רוחב:
הזמן שאתה מבזבז על סיבובים סביב סביב בלי להציג בדל נתון הינו פתטי למדי, אני מבין את מצוקתך, אך כפי שכבר כתבתי איני צעיר דיי בכדי להתכתש, הצגתי את דבריו של הרב זמיר כי חשבתי שכנראה הוא מסתיר משהו או מסלף וכו', חשבתי שכאן באתר אקבל מענה, הרב מיכי ברח, וכל שאר הטרחנים קפצו והובילו את השיח למקום אחר לגמרי, האם החרדים ככלל צודקים בדרכם, לגבי הנטל הכלכלי לא לך ולא לחברך עמנואל פתרונים.

חבל שהשינאה מוציאה אתכם מדעתכם ואי אפשר להתמודד עם נתונים והצלבות, או פשוט להודות שהלכנו כולנו שבי אחרי פופוליזם זול.

ולך עמנואל, קצת ענווה לא תזיק, עמדותך הנחרצות לגבי כל דבר ועניין רק גורמים פחות להשתכנע שדבריך כלפי החרדים באים ממקום של התבוננות וביקורתיות אובייקטיבית.

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

אגב הנתונים של הרב זמיר מבוססים על הלמס ועל עובדות מכלכלנים. כך שלטעון שאינו מבין בכלכלה בלי להתמודד עם העובדות ולזרוק סיסמאות לא ממש משכנע, סתם נקודה למחשבה, בשבילך מלוא רוחב.

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

פתטי לא פתטי, אני כבר שבע מדיונים ולא מעניין אותי לעסוק בזה יותר. ההבדל בין כלכלן לרב זמיר הוא לא רק בגישה לנתונים של הלמס אלא להבנה איך מודדים גרעוניות של קבוצת אנשים, ולכן אם אתה מעוניין לגבש לעצמך חוות דעת אז המלצתי לך לחפש מחקרים רציניים של אנשים רציניים או דיונים במקומות אחרים שבהם אנשים רציניים נטפלו ללמד את האפרוח התורן. אבל אם אותך זה שיכנע אז הכל טוב ויפה ולי ממש אין בעיה עם זה, מזוג לך חי רוטל ופצח בריקוד סוער.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לגיורא ולמלוא רוחב

אני גם לא מבין למה אתם מתעלמים מהקורונה. עיקר הבעיה שלי זה לא עם ההדבקה והזלזול של האנשים הפרטיים אלא, כבר עוד אחרי הצפצוף הכללי של הרבה חסידויות ובעלז בראשן, עם ההנחיה המפורשת של הרב קנייבסקי שפשוט צפצפה על הממשלה ועל חברי הכנסת החרדים האשכנזים שהתייצבו מאחוריה ( הם עמדו מאחורי הרב קנייבסקי). אי אפשר בכלל להמשיך לחיות ככה. אין לאנשים הללו שום מושג של כבוד למושג החיים בחברה בין בני אדם. זה הם ואין בלתם. הרי לשלול תקציבים למוסדות שיפרו באופון שיטתי את ההנחיה א"א כי חברי הכנסת החרדים יפרשו מהממשלה וביבי יתן להם הכל . הוא עושה זאת כי הוא יודע שגם הצד השני ( השמאל) יהיה מוכן לתת להם הכל ובזה הוא צודק. יוצא שהאנשים הללו שולטים בנו. היה פשוט מבזה לראות את נתניהו מתחנף ומתחנן שיעשו לנו טובה ויישבו בבית. בסגר הבא מי יהיה מוכן לסגור את העסק שלו כאשר החרדים מצפצפים עליו ואין אכיפה. מי בכלל ישמור פה איזשהוא חוק אחרי הסיפור הזה. זה פתח לכאוס וחורבן. אין ברירה אלא להיפרד מהחרדים אחרת זה יהיה הסוף של היישוב היהודי פה

גיורה חושינסקי (לישי) הגיב לפני 2 שנים

ישי, עכשיו ראיתי את דבריך, ואפנה אותך לטור 321 על הסאבטקסט החרדי , אין לך מה להתרגש ממילים פומפוזיות של רבנים כנגד המדינה, לא מדבר על הקיצוניים כהנטורא קרתא.
2. התנשאות חרדי היא עניין סובייקטיבי, לדעתי אינה שונה משאר האוכלוסיות במאקרו. ואם היית מכיר את הנתח השקט והמרכזי שבאמצע שאינו זוכה לסיקור היית משתומם מהתנהגותם המכבדת.
3.בן גוריון אינו הבעל הבית כאן, וסביר להניח שאם הוא מתהפך בקברו, זה על חולאים רבים וטובים מהשקלים שנזרקים לחברה החרדית, מה גם שרק ארגון יד שרה לבדו חוסך כאמור הרבה מעבר לתקציב כל הישיבות כולו כולל אלו של הדתיים לאומיים.
4.הדיון היה על שודדי הקופה הציבורית, נדמה שבזה גם אתה כבר הסכמת ששטפו לנו את המוח.
5.לגבי כסף שחור, אם כולם גונבים מה אתה רוצה מהם, בפרט שאתה הסקת על בסיס סיבוב בבני ברק, נראה לי קצת לא רציני, ואם אתה יכול לקנות עם הכסף השחור רק אוכל ומקסימום כורסא, אני מפרגן להם, זה ג'וקים קטנים, הכסף הגדול שנגנב נגנב בלבן על ידי כלל העצמאיים ביתר שאת וביתר עוז, אני מכיר את הנתונים מבפנים.

גיורה חושינסקי הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, כפי שכבר כתב כאן תם, הסיפור של הקורונה עם החברה החרדית הוא משבר אמון חמור, התקשורת הציגה זאת כטרלול פוליטי של ביבי, כל ספקולטור קיבל במה מכובדת בכל כלי התקשורת מפרופסור לס, ועד אחרון המומחים של ליברמן שהציג את הנגיף ככלי פוליטי של ביבי.
במקום להשקיע בהסברה בחברה החרדית החשדנית העדיפו לשלוח את המשטרה, ההתנהלות של הממשלה מופקרת כל יומיים משנים את החלטות הממשלה, אין כמעט אדם שיכל למנוע את ערכיו או את נזקיו ולא מנע אותם, כל גוף שיכל להתאגד וליצור מנוף לחץ עשה זאת, בין אם היו אלו ארגוני השמאל העצמאיים או המסעדנים, הפרטיים נותרו מסכנים וחבולים, ההבדל בין הפרטיים החרדים לאחרים הוא שאין להם כח שמאגד אותם, הכח החרדי הוא בציות לרבנים דבר שמאחד אותם ולכן הם מצליחים, כשהסתדרות המורים רוצים משהו הם פועלים ללא מורא כנגד כולם, כך גם בהסתדרות העובדים וארגוני הנכים, כוח מנצח כך זה במחוזותינו.

אגב עמנואל, אם היה לך ערך מסויים שבשבילו היית מפר חוק, אל לך להתאונן, כל אחד וערכיו תכבד אותם כפי שאתה מכבד את ההפגנות ואת ליברמן שקרא לנהוג לפי השכל הישר אפילו שהערך שלו הוא לשרוף את כולנו כל עוד ביבי בפנים.

ועוד נקודה למחשבה, הקורונה היא בעיה כלל עולמית אף שהחרדים אינם תושבי כלל הגלובוס, תנוח דעתך עמנואל, גם אני כאוב על המצב בו כל מי שהוא בעל מאוגד עם כוח של ציבור שלם המשתף פעולה עם הגיגיו עושה ככל העולה על רוחו.

נקודה לסיום ספציפית אני חושב שהחרדים צודקים בפתיחת מוסדות הלימוד לגיל הרך , כרגע החיסון לא באופק והנזקים הנפשיים של הילדים חמורים בהרבה מהסיכונים שלהם להסתבך עם הנגיף ,היה מן הראוי שאלו בעלי הסיכון ישמרו על עצמם כי כך שפר עליהם גורלם, כמו שנשים בהריון נשמרות יותר, אלו החיים, לפעמים יש מורכבויות ואי אפשר לצאת ראש עם כולם, המיעוט שבסיכון או הזקנים יאלצו להמתין בסבלנות , היה מן מראוי שישקיעו בהם תוכניות שיקבצו אותם ויתנו להם מענה הולם לתקופה זו, ולא יכניסו את כולנו למערבולת הזו.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

גיורא

יש לך בעיה רצינית. באמת אין טעם . אפשר לתת תרוצים לכל דבר. אם אתה לא מבין מה כ"כ חמור אז אתה בבעייה רצינית. אין פה שום דיון הוא האם הם צודקים או לא. הם פשוט מסרבים לקבל את החלטות החברה שבה הם חיים וזו. לא אכפת להם משום דבר אחר. א"א שכל אחד יאמר במדינה ככה . המדינה תתפרק . העם צריך לקחת אחריות ולשמור על ההנחיות של הממשלה אחרת כולנו נסבול – גם החרדים עצמם. לאנרכיסטים תמיד יש טענות שממילא כולם מפירים את החוק. אבל אין חברה שמפירה חוק שלם. המפגינים היו פרטים שלא קשורים בקשרים חברתיים והמשטרה גם אכפה עךיהם את החוק. שתדלנות ולוביזם קיימים מערש ימי האנשות ועדיין רוב האנשים שומרים על החורק לא בגלל הצדקנות אלא אחרת איש את רעהו חיים בלעו ואת זה החרדים לא מבינים. לא צריך להשקיע בשום הסברה. אם חרדים לא מבינים דברים כ"כ בסיסיים הם חסרי דעת ולא אמורים להיות חלק משום חברה מערבית. והאמת כבר נמאס לי מהתועמלנות המגוחכת הזאת. אם אתה לא מבין מה לא בסדר בזה אז גם אתה בדיוק אינפנטיל כמוהם . ובזה מיציתי . נגמר לי הכח.

תם. הגיב לפני 2 שנים

מדהים לראות איך הרב מיכי נעלם כשיש דיון ענייני על חרדים.

עמנואל, לא אדרדר לשיח האלים והמתנשא שלך, רק אמליץ לך לעבור שוב על דברי, לא אמרתי שערך התפילה במניין במרחב הסגור חשוב כמו לצאת ולהניע את המשק, סה"כ טענתי שיש משבר אמון חריף בחברה החרדית, האנלוגיה למניין לא היוותה דבר מעבר לנסיון להעביר את ההלך רוח אצל החרדים.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

ואני לא אגב לא מכבד את ההפגנות ולא את ליברמן. אתה קורא את דבריי פה ? כמה פעמים אני יכול לכתוב ? מה לא בסדר איתך ? יש לך בעיה בהנת הנקרא ? . את ליברמן ולפיד היה צריך להעמיד לדין באשמת המרדה. אף אחד אחר לא נלחם על ערכיו חוץ מהמפגינים המשוגעים שאפילו הם רק מתכנסים בחוץ וגם אצלם הייתה אכיפה. אתה לא רואה את השמאל נלחם שייפתחו את מוסדות התרבות כי זה באולמות סגורים. גם הם עדיין לא איבדו את השכל הישר. כל השאר נלחמים שיהיה להם כסף שיהיה להם מה לאכול. רק החרדים קיבלו את כל התקציבים שלהם ועדיין זה לא מספיק להם. אני אכן בעד שלא יקבלו שום תקציב ושיעשו כתר על עריהם ושיעשו שם מה שרוצים ושהם יטפלו בחולים שלהם. מבחינתי כל מי שמפר חוק בעניין קורונה שלא יקבל טיפול רפואי בבית חולים.

אתה לא מבין שכל שאר האנשים פה במלחמה על הקיום הפיסי שלהם ? מה הסיפור עם החרדים ? לא יכולים ללמוד בבית ולהתפלל מחוץ לבית כנסת ? הורים לא יכולים ללמד את ילדיהם בבית ? מה זה הפינוק הזה ? אפס התחשבות עם שאר הציבור. מה לא בסדר עם האנשים הללו ?איך אפשר להיות כזה אינפנטיל וטיפש?

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לתם

הרב מיכי נעלם בצדק ( אף שאני בטוח שהוא לא בצד שלי. הוא תמיד ינסה בכוח להיות באמצע) . חוסר הדעת והאטימות שבתועמלנות הזאת יכולה להוציא אדם נורמלי מדעתו. לחרדים תמיד יש משבר אמון חריף עם המדינה. אצלם כל דבר של המדינה ( כל מדינה כל מי שלא הם) זה שמד. זה כבר רפלקס. עושים לנו טובה שמקיימים חוק ומתנהגים כמו בני אדם. נמאס מזה כבר. זה כבר בלתי נסבל

תם. הגיב לפני 2 שנים

נתוני מפקדת אלון: 41% מהישראלים בבידוד הפרו אותו, אלפים מסרו מידע חלקי בחקירות • גורמים בכירים: "אין לנו פתרון"

https://www.israelhayom.co.il/interactive/amp/article/803713

ראבאק איך זה קשור לחרדים, כתב יפה גיורא, החרדים מאוגדים ולכו הם שמים קצוץ ופועלים לפי ההגיון הבריא, כל השאר אוסף של פרטים שאין מה שמאחד אותם ולכן הם מפירים לבדם את החוק רק שזה לא יוצר באזז

תם. הגיב לפני 2 שנים

לעמנואל
הרב מיכי נעלם כי הוא לא מתמודד עם נתונים ועובדות כמוך, הוא מעדיף להאמין לאלו שטענו שיש זעקות שבר בדירות בבני ברק ועוד כל מיני בולשיטים אני אעתיק ואצרף אם אינך מכיר את דבריו ההזויים בטור 290 כנגד החרדים.
אתה שב ומכליל את כל החרדים בהאשמות שווא בגלל דעותך הקדומות והמוטות כנגדם כפי שהוכחת לכולנו, אין דרך לשכנע נעולים.
התנהגות קיצונית או אובססיבית של אדם בתחום מסוים בדרך כלל משקפת מלחמה שלו עם עצמו בתחום הזה.

בחזרה לרב מיכי , נורא מאכזב לראות איך הוא הגן על החרדים היוצאים בשאלה כשטענתי שרובם אינם יוצאים ישראלים נורמאליים כן באשמת החרדים או לא זו עובדה, הוא טען בשצף שהוא נגג הכללות והגן על שאלותיו ההזויות של מר גורלין על קיללותיו כנכד שכניו החרדים, אז טען הרב מיכי שזה שאלה חשובה הראויה לדיון וענה בטוב טעם וסבלנות , כאן הוא בחר לברוח אל החור במעורתו כי זה פשוט נוח יותר מאשר להסתובב ולגדף כמוך וכמו מלוא רוחב בלי יכולת להתייחס לעובדות.

להזכירך/ם בטור 290 מיכי כתב בתוך דבריו

כתוצאה מההתנהלות המופקרת והאינפנטילית הזאת, אנחנו מתבשרים בימים האחרונים שבבני ברק עיר התורה, הצדקות והחסידות, איבדו שליטה לחלוטין על העניינים. אני רואה כעת הודעות היסטריות שבאות ממשתמשי רשת חרדים שמדברים על אנשים שמתים ברעב, מגפה נוראה, אבדן שליטה וחוסר מנהיגות, פחד גדול וייאוש גמור. אני חושב שהדברים הללו אינם פרופורציוניים אפילו ביחס למצב בבני ברק, ואולי חלק מהם הם הטרלות, אבל הם בהחלט מצביעים על התחושה שנוצרה שם, ואך צפוי בעיניי שכך יהיה.

איך כתב פעם הרב מיכי :
להבנתי המלחמות של אדם מתנהלות ברוב המקרים בעיקר עם עצמו, אלא שהוא משליך אותן על זולתו. הדרך שלו להתמודד עם דברים שמציקים לו ומטרידים אותו בתוכו פנימה, בפרט כאשר הוא חש חוסר אונים מולם, היא להילחם בתופעות הללו כשהן מופיעות אצל אחרים. זהו גוון מסוים של תופעת הפוסל במומו. לפעמים הוא מאבחן אצל אחרים את הבעיות שקיימות אצלו למרות שאינן קיימות אצלם (זה מה שקרוי בפסיכולוגיה ‘השלכה’), אבל גם אם הן קיימות אצלם הוא מתייחס לכך בקנאות ובקיצוניות רבה מדיי. אנשים ששלמים עם עצמם ועם דרכם מתנהלים בדרך כלל בשלווה.

בהצלחה עמנואל, רק תשתדל להתיחס לסימוכין כמו הלינק האחרון שהבאתי.

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

תם. ראשית, גם אתה נלחם כאן ואני מניח כמובן שאצלך אין השלכות אלא אתה בסה"כ עומד להגנת האמת ורק מציג עובדות שאין עליהן שום ויכוח בלי לערב חלילה את שיפוטך האישי. שנית, איך מצד אחד אתה נדהם למראה "היעלמות" (אף שהסברתי לעיל שזאת ממש לא צורה רצינית לפתוח דיון שכבר נעשה אינספור פעמים ברשת, וגם שלא זכור לי שראיתי דיונים טכניים כאלה בנושאים אחרים כאן באתר) ומצד שני את מי שמתייצב אתה מאשים בהשלכות (אף שבעיניי כשיש טענות אין נפק"מ אם השלכה או לא, כמובן).
המסקנה מהנ"ל היא שאתה משתמש ב"השלכות" רק כדי לנסות לרופף את דברי יריביך ולהסביר איך ייתכן שהם טעו בדברים פשוטים כל כך ולא מסכימים עם דעותיך שלך, ולזה אתה מבאר שהם מוטים ומשליכים וכל מיני ניתוחים פסיכיים (וכעת תורך לומר שאני משליך עליך את החשש הפרטי שלי שאני הוא שטועה בדברים פשוטים ומוטה וכו'). אני אגב, בתמורה לתיאוריית ההשלכה, מנתח אותך שאתה חובבן בינוני חדל אישים שצף ראשו ורובו בתעמולה וזה מסביר לי יפה מאד (אר בריבוע של 1, מי פילל ומי מילל) את כל מה שאתה נוהג לשרבט כאן בנושאים שקשורים לזה. עם תיאוריה מוצלחת כל כך אולי אפשר לפרסם איזה פייפר איפשהו.

ישי הגיב לפני 2 שנים

גיורה לא חשבתי שהציבור החרדי לוקח את כל התקציב של המדינה. הוא כמובן עדיין לוקח חלק מהתקציב( הרבה פעמים בקמובינות שלא פונות רשמית לציבור החרדי אבל בתכלס הם כמעט היחידים שנהנים מהקומבינות האלה). וברור שלא את הכל, האם יש פה חידוש? בכל מקרה אני עדיין רואה משהו בעייתי בזה שהציבור עושה אידיאליזציה מלקחת כסף מהמדינה בתמורה ללמידה. אם הם רוצים רק ללמוד ולא לעבוד תפאדאל.(למרות שאני חושב שהרמבם צודק כאן לגמרי כשהוא אמר שזה עושה חילול ה' ואם אתה לא מסכים פוק חזי) אבל לקחת כסף מהמדינה בלי שהיא בכלל מעוניינת שיהיו ישיבות זה כבר לא בסדר. שהרי המדינה לא מעוניינת בתלמודי תורה וישיבות. לכן אנשים שמעוניינים בכך צריכים לממן זאת. באמת זה הזוי שהמדינה מממנת ישיבות.

נ.ב. הרב זמיר כהן עשה כאן דמגוגיה כאילו שרק החרדים שומרים תורה ומצוות.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

תם

אתה (שכנראה חרדי) בדיוק הסיבה למה אני מדבר על היפרדות מהחרדים. אתה בכח מסרב להבין ומסובב אותי בכחש. אתה לא באמת מנסה להבין את הטענות שלי אלא שוב מתעמלן איתי (מלשון תעמולה). אתה בדיוק הדוגמא לרמאות של החרדית עליה אני מדבר ושגורמת לי לא לרצות להיות איתם בקשר ולא להתעסק איתם . הסתר פנים. וזו כנראה הסיבה למה הרב מיכי נמנע מלתקשר איתך. ולכן בעתיד אם לא אענה לך זה לא בגלל שלא יהיה לי מה לענות לך אלא משום שאין לי כל רצון כזה כי זה חסר תוחלת . אתה לא רוצה לשמוע. אולי בשבילך זה משחק שאתה נהנה ממנו או שאתה מנסה כמו כל חרדים להוציא ממני משהוא ( חלק מהתעמולה הכללית). אז במקרהכזה לא אענה כסיל כאיוולתו

תם. הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, צירפתי לינק המראה שלמעלה מארבעים אחוז שיקרו על המערכת, והפרו בידוד הכתבה מראה את פרצופו של האדם הישראלי המצוי, החרדים אפילו לא מוזכרים שם.
האם אני חרדי או לא, זה לא הנושא, אם היה לך מענה על הכתבה בלי לרדת לפסים אישיים ולהיתלות באד הומינם חלש, היית עושה זאת בגאון, בחרת ללכת למחוזות הדמגוגיה האישי והתקיפה, זו כנראה אישיותך, הוכחת זאת במשך כמעט כל תגובותך כאן יש לציין, הידרדרת למחוזות אפלים רק בכדי להצדיק את הגיגך על היפרדות מהחרדים, והכל כי במוחך הבנת למה חרדי עושה מה שהוא עושה, והכללת את כל החרדים, כבר אמרו חזל אין אדם מדבר אלא מהרהורי ליבו.
עמנואל אין צורך שתענה ובפרט אם אתה מתכוון להמשיך את השיח האלים והבוטא שלך, אם בכל זאת יש לך הסברים למצב בו כמעט חצי מהמבודדים הפרו בידוד וחולי קורונה מאומתים שיקרו למערך החקירות אף שאינם חרדים, נשמח כולנו לשמוע.

לבנתיים שיהיה המשך יום מקסים לכולם, תם.

תם. הגיב לפני 2 שנים

ולך ישי, מדובר כאן על תקציב שהינו פחות ממה שיד שרה לבדו חוסך למדינה כאמור בדבריו של הרב זמיר כהן, כמליארד ומאתיים מליון, כך שהחרדים רק מארגון זה בלבד בקיזוז נשארים עדיין עם מינוס.

כמו שהמדינה מממנת תרבות ושאר דברים שמנה הרב זמיר כהן כך היא גם יכולה לממן את התרבות היהודית ולזרוק מעט שקלים לבחורי הישיבה, אולי אינך מודע אבל הדתות של בחור ישיבה הם בסביבות המאתיים פלוס מינוס בקושי לחם פרוס אפשר לקנות עם זה, בזמן שכולנו חיים על חשבון השליש העשירון העליון פלוס על אזרחי ארצות הברית ללא בושה.

אגב לגבי הדמגוגיה שהאשמת את הרב זמיר כהן לגבי החרדים השומרים תו"מ, אכן ישנם עוד ששומרים תורה ומצוות אבל החרדים לקחו את זה כדרך חיים, בבחינת איסתכל באורייתא וברא עלמא, ולא חיים את החיים ומתמודדים עם בעיות ההלכה כפי שהרב מיכי מתייחס ליהדות שאין בה דבר מלבד ההלכה וגם היא נתונה לחיפופים לפי מוחו הקודח.

הנזק שהחרדים גורמים הגיב לפני 2 שנים

נזק כלכלי שברור שהחרדים גורמים, הוא הזמן שמוקדש לויכוחים איסופיים על תרומתם לכלכלה. הרי באותו זמן שאנחנו משקיעים בבדיקת תרומתם או אי תרומתם של החרדים לכלכלה – יכולנו לפתח איזו המצאה פורצת דרך שתגבדיל בצורה משמעותית את התל"ג. 🙂

בברכה, זוזמאן געלטמאכער

ומה עם הנזק של הרוסים? הגיב לפני 2 שנים

כמה הכל מטומטם? אביגדור ליברמן – ההוא שקרא לציבור לא להישמע להנחיות ולחוקי הקורונה – מפיץ תוכנית למלחמה בקורונה.
ומי 'המומחה' שעומד בראש התוכנית? נכון, לאוניד אידלמן, האיש שלא מזמן הסביר לעם ישראל כי הצעדים שביצעה ישראל להתגוננות מהקורונה הם קונספירציה של נתניהו וליצמן להורדת אחוזי הצבעה בבחירות.

עכשיו, משתדל מאד לא להתייחס לכלומניקים כמו ליברמן. ספק אם נשארו אנשים עם אונה מתפקדת שטרם הבינו שמדובר בשרלטן חסר בושה. אבל יש בסיפור הזה משהו יותר רחב: תרבות של אפס אחריותיות.

בישראל 2020 עיתונאים, פוליטיקאים ואנשי ציבור הכריזו מלחמה על כל תרבות של אחריות. אחריות הפכה למושג ריק. חלול. ממנדלבליט דרך גילה גמליאל ועד אסתי חיות. לא משנה גודל הפדיחה, העיקר להמשיך כרגיל. משבר הקורונה הביא את זה לרמות חדשות. מדי יום אנשי ציבור מפשלים (ברמות משתנות, מרשלנות ועד זדון) וממשיכים הלאה כאילו כלום. מקסימום מתנדבים בטובם לשלם את הקנס. יותר מזה, הכל כך כך חסר בושה דמויות שישבו בפריים טיים וטעו והטעו ברשלנות ומפוזיציה את הציבור, לא מתביישים אחר כך – בלי התנצלות, הסתייגות או הסקת מסקנות רצינית – לקפוץ ולהציע 'תוכניות' שיצילו סוף סוף את ישראל מהקורונה. היה משהו? עזבו שטויות, בקטנה. לא זוכרים כלום. הכל מטומטם והכל יתיישר.

לינקים וסימוכין –
1. אידלמן על המלחמה בקורונה כמזימת בחירות של נתניהו וליצמן – https://www.mako.co.il/news-israel-elections/2020/Article-ec8190cab037071027.htm
2. ליברמן מכריז על תוכנית הפלא שלו למלחמה בקורונה – https://twitter.com/AvigdorLiberman/status/1316004456111255553

אדם גולד הגיב לפני 2 שנים

קרדיט אדם גולד?

אלחנן הגיב לפני 2 שנים

וואו, דיון כזה – ישר לסימניית המועדפים.
הרב מיכי – תוק תוק! איכה?

י.ד. הגיב לפני 2 שנים

הטענות של הרב זמיר כהן גם דמגוגיות וגם לא נכונות. רוב העובדים – ובכללם החרדים שעובדים – לא מגיעים למדרגות המס הרלבנטיות של מס הכנסה ישיר. את מרבית המס הישיר משלמים אותם אלו שאינם חרדים. אז הקשקוש הזה כאילו הבעיה נמצאת רק במיעוט החרדים שלא עובדים פשוט לא הולך. הבעיה נמצאת ברמת ההשכלה הטכנולוגית הנמוכה, באי ידיעת האנגלית ובחוסר כישורים לעבודה מודרנית שמשאיר את החרדים ברמת יצרנות נמוכה ובהתאם גם ברמת הכנסה נמוכה.

בנוסף גם הטיעון של המס העקיף לא מחזיק מים. ההכנסה של מרבית המשפחות החרדיות מאד נמוכה (8-20 אלף ש"ח) ובהתאמה גם המס העקיף שהם משלמים הוא יחסית נמוך לשאר האוכלוסיה. מרבית המס העקיף משולם על ידי מי שאינם חרדים (שחלק גדול מהם הוא מצרף לחרדים בהינף יד) שמרוויחים יותר ולכן גם צורכים יותר. אותה טעות יש גם לעניין דירות. מרבית החרדים קונים דירות במחיר נמוך ולכן מרבית המס מנדל"ן מגיע בעיקר מחילוניים.

ולבסוף ההתעלמות מהסובסידיות האין סופיות שכל משפחה חרדית נהנת מהן. הנה כאן יש תחשיב שמראה כיצד הן לפחות 17 אלף שקל בחודש:
https://mikyab.net/posts/66883#comment-36076
(הכותב ויתר ולא הכניס את הוצאות שירותי הביטחון שגם מהן נהנות משפחות חרדיות).
אם נכלול את כל הסובסידיות הללו כחלק מההוצאות הלא גלויות של כל משפחה חרדית, החברה החרדית תהפוך לגירעונית. את הגירעון מכסים אך ורק החילוניים. בזמנו אורי רדלר חישב ומצא שבמדינת ישראל כל משפחה משלמת בערך 40-50% מההכנסות שלה. אם משפחה חרדית רגילה מרוויחה בין 8-20 אלף, משפחה חילונית יכולה להכניס 20-60 אלף ש"ח וכמובן יותר. ברור ש50% ממשפחה חילונית יוצא הרבה יותר ממשפחה חרדית וברור שההפרש הזה מכסה את הפער הגרעוני בהוצאות החברה החרדית שבהן איננה מכירה.

על הטיעון של ארגוני החסד דומני שעמנואל ענה היטב – חסד לנפשיהו גרים.

ועדין לכאורה האם הצריכה הכלכלית החרדית לא מניעה את הכלכלה?
הטיעון הזה לוקה באותו כשל של משל החלון השבור ( https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A9%D7%9C_%D7%94%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%9F_%D7%94%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A8);
הוא מתעלם מהעלות האלטרנטיבית שיש לצריכה הזו. אם לא הייתה החברה החרדית כפי שהיא מסובסדת היום, הכסף שהיום מועבר בכפיה היה נחסך ומושקע בשיפור פני הכלכלה הישראלית. מספר שעות העבודה היה יורד ואנשים היו יכולים לבלות יותר בבית ועוד.

בסופו של דבר כל הטיעונים של הרב זמיר כהן הם קשקוש והם רק מדגימים את הטענות של עמנואל.

בס"ד ד' בחשון תשפ"א

הנחת היסוד של הדיון (שאותה בעצם מקבלים גם פרופ' מואב וגם הרב זמיר כהן) היא שמי שמשלם יותר מסים – תורם יותר לכלכלת המדינה.

וזה אינו נכון. אדרבה, פוליטיקאי או איש אקדמיה בכיר, משלם מס גבוה שבו הוא מחזיר חלקית את משכורת העתק שהוא מקבל מקופת הציבור בלי לתרום דבר לכלכלת המדינה.

לעומתו עובד ייצור העובד בשכר נמוך במפעל המייצא לחו"ל – מביא תועלת כלכלית גדולה, משום ששכרו הנמוך מקטין את תשומות הייצור ובכך מגביר את ריווחיותו.

אז למשל עובדת היי-טק חרדית המשתכרת שכר נמוך ביחס לעמיתיה החילוניים – תורמת לכלכלת המדינה הרבה יותר מפרופסורים למדעי החרטא, הלוקחים משכורות עתק מקופת המדינה, ומשלמים למדינה בהוצאת דיבתה ועידוד החרמתה.

ובקיצור: לא המס הגבוה שהאדם משלם מהווה תרומה לכלכלה, אלא תרומתו בעבודתו לייצור וריווחיותו.

בברכה, ש"צ

אגב, יש ענפי כלכלה שלמים שרק בזכותו של הצורך של הציבור הדתי במזון כשר למהדרין – יש להם קיום.. כך למשל ענףפי היין הבשר והחלב, היוצרים צורך בחקלאות ומפעלי ייצור בארץ הניתנים להשגחה מהודרת – היו מזמן מתחסלים מחוסר יכולת לעמוד בתחרות כנגד סחורה זולה מחו"ל.

בלופר הגיב לפני 2 שנים

זה נראה שלא קל למצוא סתירות ובלופים אצל מיכאל אברהם. אבל מי שקצת מעמיק יכול למצוא סתירות שאין כדוגמתם, לדוגמא היחס שלו לחרדים חרדל"ים ורבנים שמרנים הוא מתנשא מזלזל ובאפס נכונות לבדוק את דבריהם, לעומת זאת היחס שלו לקטנסרבטיביים ורפורמים (ובעיקר רבות רפורמיות) הוא עדין ומתחשב, הוא ישקיע את כל כישוריו בלהסביר ולבאר את השטויות שהם מפיצים ולא יכנס בהם.
באופן כזה האג'נדה שלו בכל מיני נושאים מובילה אותו לא לדון בסתירות או בעיות שבשיטתו, הבאתי כאן דוגמא קטנה, אני בטוח שיש עוד עשרות כאלו.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לש"צ

אתה לא תופס את העניין. העכשהחרד"ליםוא הזלזלול במדינה והראייה של שאר הציבור כעם אחר ואת עצמם כעם נפרד (חוץ מהחבדניקים בצורה לא ברורה . אבל הספרדים כל עוד הם בוחרים בחרדיותם גם הם בסופו של דבר בעתיד יראו אותנו כעם אחר למרות שזה לא טבעם הבסיסי וגם זה לא המצב כרגע( כפי שינינו רואות שהםדווקא משתפים פעולה עם המדינה וחלק מהקונגרס הציוני)) . מותר להם ואני אפילו מבין אותם. הבעיה היא שזה יוצר להם באופן תת מודע לגיטימציה לרמות את שאר הציבור ( הפריץ הרשע. קיומו הוא אחד מעקרונות האמונה החרדית : " אני מאמין באמונה שלמה בקיומו של פריץ בתוכו אני יושב ואותו יש לתחמן ולקמבן …" גם באנטרקטיקה הם ינסו לרמות את הפינגווינים. או אחד את השני ( כל פלג את חברו)). למי אכפת כל החישובים הללו ? הרי בסופו של דבר כמעט בטוח החישובים יהיו לרעתנו ?

בינתיים מחלת החרדיות הזו פושה בציבור הציוני דתי ( החרדל"יות .למרות שהם עדיין לא הגיעו לפירוד הזה מהעם. אבל חכה קצת. הם כבר פחות ופחות מתגייסים לצה"ל) וגם אצלך עם התועמלנות בלתי נלאית שלך. זה לא לימוד זכות, ש"ץ. זה ממש אווילות וכסילות. אם אתה לא מסוגל להגיד על מישהוא משהוא רע אין ערך לדברים הטובים שאתה כותב עליהם.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

תיקון שורה ראשונה:

" אתה לא תופס את העניין. הבעייה של החרדים היא הזלזול במדינה וכו'…"

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

בוא ננסח את זה ככה :

החרדים רובם שלא במודע רואים בציבור הלא חרדי שוורים וחמורים שאמורים לעשות את מלאכתם.( בוודאי ובמודע אצל מנהיגיהם ע"פ גמרות ומקורות שונים וזו חשיבתם . ואצל שאר הציבור זה מגיע מחינוך בלתי מצד המנהיגם ונפלט להם מדי פעם כשותא דינוקא בשוקא שזה או דאבוהא או דאימיה) ממילא לא שייך ניצול בשור וחמור. לזה הוא נועד. עכשיו החמור או השור מתפתחים עפ הזמן ולא מעוניינים להיות שוורים וחמורים ( אפילו אם הם עדיין כאלה). חלק מההתפתחות הזאת היא לא להיות חופשי (אמנם זה לא מספיק) משום שהכביכול אדם הזה ( הרי בפועל הם עוד יותר שוורים וחמורים מאיתנו) מעוניין שנישאר בבהמתיותינו ע"מ שימשיך להשתעבד בנו. אפילו כל הנסיונות שכנוע שלך מוזרים. אם המצב הוא כזה שהחרדים תורמים לכלכלה בדיוק כמונו מה אכפת להם להתנתק מאיתנו או לעבור למדינה אחרת ? למה כל הנסיונות האובססיביים הללו לשכנע אותנו בנחיצותם? למה היללות והבכיות כשהם לא בממשלה ? אדרבה אנחנו צריכים לרדוף אחריהם.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

תיקון באמצע הפיסקה : "חלק חלק מההתפתחות הזאת היא דווקא להיות חופשי מהם"

חופש ביטוי/שיסוי הגיב לפני 2 שנים

לא מזמן כתב מיכי:

"המדיניות שלי היא שכל עוד ההתבטאויות הלא ענייניות הללו פונות כלפיי (וכאמור כלפי גורלין יש בהן ממש, גם אם לא בשאלה זו) איני מוחק אותן. התבטאויות כלפי אחרים, ציבורים או פרטים, שלא מכילות תוכן ענייני או שהן פוגעניות מדיי, נמחקות. זאת מפני שאכן חשוב לי חופש הביטוי"

אם ישאל השואל איך זה שמיכי כאן לא התערב כשעמנואל שפך את כעסו והכליל ושיסע את לשונו במגזר שלם ללא שום התייחסות ענינית לגוף השאלה שנידונה כאן?
צ"ל שחיסורא מחסרא והכי קתני:

כל עוד זה נגד הדוסים כל המרבה הרי זה משובח!

ישי הגיב לפני 2 שנים

אני קצת תמה על האנשים פה. אתם יודעים שהרב מיכי למד בישיבה חרדית שנים רבות נכון?
ואז גם שלח את הילדים שלו לחינוך חרדי נכון?
אז יש לו ביקורת על ההשקפה החרדית, זה לא מוריד מההערכה שלו לציבור הזה.
לא צריך להיעלב מכל דבר.

פשוט יהודי הגיב לפני 2 שנים

מיכי לפי דבריו היה דתי לייט, חילוני, חרדי, (חרד"ל?), והיום הוא מגדיר את עצמו כהכי קרוב בדעותיו לקונסרבטיביים, לא בדיוק הטיפוס הכי עקבי שיש.

אני מניח שהשלב הבא הוא רפורמיות (כבר עכשיו הוא רוחש סימפטיה גדולה לרבניות רפורמיות להקדיש להן ולקשקושיהן לא מעט טורים). התחושה שלי שבסוף המסלול גם אם לא יהיה אתאיסט, רוב הסיכויים שבסוף המסלול הוא יגדיר את עצמו כאגנוסטיזם, ויטען שלא ניתן להוכיח בצורה חד משמעית וסבירה את קיומו של הא-ל.
עד כמה שזה יכול להשמע מוזר (הוא הרי כתב ספרים שלמים בעד אמונה באל ובתורה), מי שיתבונן בהיסטוריה שלו ובתהפוכות דעותיו והשקפותיו, ימצא את זה כדבר סביר בהחלט. ימים יגידו.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לחופש

למרות שלא כ"כ אכפת לי אם הרב מיכי ימחוק את דבריי ( לא חשוב לי ש"קולי יישמע". זו סוציולוגיה ריקה. חשוב לי שהדברים יונחו על השולחן ויובאו לתודעת הקוראים והם ידונו בנושא בעצמם. יש לדעתי לנושא הזה השלכה חשובה על עתידנו במדינה).

אני ענייני לגמרי. אני טוען שהנחת היסוד שעומדת בבסיס השאלה שנשאלה פה ליתא מעיקרא. כלומר שבמצב העניינים הנוכחי של הלך הרוח בציבור החרדי הציבור הישראלי ייפגע כלכלית מכך שיישאר מחובר לציבור החרדי. ונימקתי את דבריי בהמון נימוקים למה זה ככה ( אולי אני טועה. אבל לא הגעתי למסקנות האלו בקלות ראש וקלות דעת). אני חושב שזה ענייני מאוד.

Dani abu הגיב לפני 2 שנים

שלום, וסליחה שאני מתערב. החלטתי לבדוק מעט את הנתונים במקום להתקתש כאן מבוקר ועד ליל בלי להגיע לתשובה בגוף הדבר, האם החרדים הם נטל כלכלי על המדינה, והאם הם לוקחים יותר מאחרים מהקופה הציבורית.ראיתי את תגובתו של י.ד. אתייחס אליה, (היחידה אגב שהתיחסה לנתונים) אך גם הוא שוב בורח מעיקר הנקודה לטעמי, גם את הלינק לנתונים של גבריאל יש לבדוק.ראשית לגבי מה שאמר הרב זמיר שיש מס ישיר ומס עקיף וזה בערך פיפטי פיפטי.1.טען י.ד. שמס ישיר, מס הכנסה בעיקר, כאן התפוקה לנפש ואחת כמה וכמה למשק בית קטנה בהרבה, משום שאין יצוג בעשירונים עליונים, בקושי עובדים.האם אתה יכול להכריח אנשים לעבוד ולהכניס משכורות גבוהות? הרי רוב העם, דהיינו השע עשירונים אינם נושאים בנטל של הקופה הציבורית ובעצם הם חיים על חשבון העשירונים העליונים, דין פרוטה כדין מאה, מה זה משנה אם העשירונים העליונים לצורך העניין מממנים את פלוני בכך וכך אחוזים ואת אלמוני ביותר אחוזים הרי בסוף בסוף כולם לוקחים מהקופה.2. מס עקיף, בעיקר מע"מ, גם כאן חרדים נותנים פחות, משום שחיים בצורה יותר זולה, הנתון הוא שתשלום מע"מ לנפש חרדית בבני ברק הוא 2000 ₪ ובנפש בת"א הוא 5000 ₪. נו, ו?.. האם הטברינים והבארשבאים ושאר הפריפריה, ובעצם כלל העובדים במשק שמקבלים שכר מינימום ומטה נחשבים לשודדי הקופה? אתה לא יכול להכריח אותי לקנות, כל זמן שעל מה שאני קונה אני משלםכמוך אנחנו בסדר. אולי גם לא ניתן להוציא כסף בחול? אילו מן טענות מופרחות אלו?!3. מיסי נדל"ן תורמים 3% מכלל המיסים, הביא הרב זמיר שכשבעים אחוז מהחברה החרדית קובעלי דירה, תרבות קניית הדירות בציבור הזה הוא כמעט מעשרת הדברות, האזורים החרדיים יקרים עקב הביקוש הספציפי לאוכלוסיה המתאימה לאורח חייהם, גם כאן הזוג החילוני שקונה דירה בפריפריה בקריות או הדתי לאומי באיזה התנחלות אינו משלם מס על כך כל זמן שזה פחות ממליון וחצי.יתכן שאם נחשב דירה פר זוג הורים, חרדים משלמים יותר.
מתוך אתר משרד האוצר, על דו"חות הכנסות המדינה. כאן יש תרשימים והסברים על התפלגות הכנסות המדינה בשנת 2018 .הכנסות המדינה בשנת 2018 היו 280 מיליארד ₪.50% מהכנסות המדינה, 139 מיליארד ₪, הגיעו ממסים על צריכה – מס עקיף,ו-50% מהכנסות המדינה, 140 מיליארד ₪, הגיעו ממסים על הכנסות – מס ישיר.ולפירוט (הסכומים העיקריים והמשמעותיים):מס עקיף: • מע"מ – 94.2 מיליארד ₪• מכס – 3 מיליארד ₪• מס קנייה (בעיקר רכבים) – 18 מיליארד ₪• מס דלק – 17.8 מיליארד ₪• אגרות (בעיקר רכב) – 6.7 מיליארד ₪• מס טבק – 0.7 מיליארד ₪מס ישיר:• מס הכנסה שכירים– 44.2 מיליארד ₪• מס חברות – 36 מיליארד ₪• מס הכנסה עצמאים – 15.3 מיליארד ₪• מנהלי חברות בכירים – 11.2 מיליארד ₪• רווחי הון (בורסה, דיבידנדים) – 9.4 מיליארד ₪ • מסים על מוסדות (פיננסיים, מעסיקים ומלכ"רים) – 14.5 מיליארד ₪• מסי נדל"ן (מס רכישה ומס שבח) – 8.7 מיליארד ₪ כאמור, עיקר ההכנסות הם משליש העשירון העליון, ההכנסה משכירים היא כ44 מליארד שהפער בחברה החרדית בין החברה הכללית בין העובדים לאלו שאינם עובדים עומד על כ17% בלבד. אם אנו מדינה של כ5.9 בעלי זכות הצבעה, וכ500 אלף חרדים שזה פחות מעשר אחוז מאלו היכולים לצאת לשוק העבודה, והפער בניהם לאחרים בסהכ עומד על כ17%?! אז על מה כל הבכי והנהי?
חרדי משלם מסים עקיפים, לפחות כמו חילוני, ואף יותר.1. החרדים הם צרכני התחב"צ הגדולים ביותר, וכמו שכתב כבר ש"ץ יש לזה השלכות, על התחבורה ועוד, כמה כסף משקיעים כדי להעביר את המדינה פה לתרבות של הונג קונג בו אפשר לנוע ממקום למקום בתחבץ בלי לזהם ולפקוק את המדינה..2. מה שנשאר זה בעיקר מע"מ ומכס (ומסי טבק, במידה מועטה מהחילונים) – 35% מהכנסות המדינה בלבד.3. החרדים הם בעלי משפחות גדולות, ולכן הם צרכנים יותר גדולים, ולכן המע"מ המשולם על ידם גבוה יותר. משה גפני אמר במאי 2010: "הציבור החרדי משלם את המסים העקיפים – מע"מ, מס קנייה וכו'. באמצעות מסים אלו החרדים הם שמממנים את החילונים, כי הציבור החרדי מוציא יותר מהחילוני על מסים אלו" . ובכן, ניתן לבדוק את היקף תשלומי המע"מ באמצעות בדיקה פשוטה של הוצאות משקי הבית על צריכה. על פי מחקר של מכון טאוב, הוצאות משק בית של יהודי לא-חרדי על צריכה עומדות על 14,501 שקל, לעומת 11,807 שקל במשק בית חרדי, הפרש של 23%, כך  שנכון שהמע"מ שמשולם על ידיהם גם נמוך יותר, אבל ביחס להכנסות הוא לא פרופוציונלי, אם פערי השכר עומדים על יותר מפי שניים!!. (לא התייחסתי להוצאה לנפש, מאחר שמשפחות חרדיות גדולות יותר באופן משמעותי). 4. ניכנס יותר לעומק הנתונים, התפלגות הוצאות הצריכה. לפי המחקר הנ"ל, אף שלפי הנתונים אין ענף אחד בו הוצאת משק בית חרדי גבוה יותר ממשק בית חילוני, על אף שיש להם פי שניים ויותר ילדים.  ההבדלים המשמעותיים ביותר: בדיור ובתחבורה. אבל שוב, מה שמשנה כאן הוא היחס בין ההכנסות להוצאות שאצל החרדי הם יותר גבוהות, וכאמור כפי שאינך יכול לבוא בדרישה לקופאי לעבוד בהייטק כך אין ל לבוא בטענה לחרדי .5.עוד נתון מעניין: לפי המחקר הנ"ל אחוז התשלום על דיור מתוך כלל הוצאות הצריכה, עומד על 27% לחרדים, לעומת 23% ליהודים לא-חרדים. כמובן יש להוסיף גם את הסכום הזה מתוך תשלומי המע"מ שמשולמים על ידי החרדים, על מס רכישה, שכפי הנתונים שהציג הרב זמיר כחצי מתשלום הדירה הולך למדינה אמנם אין מע"מ על תשלומי משכנתה/שכירות שוטפים, אבל מספיק דירה אחת של חרדי בפרברים של ירושלים באחד נקודה שמונה מליון כדי שכל חייו הוא לא יצטרך לתת מעבר ל900 אלף שקצרו ממנו אחרי שגם עליהם הוא כבר שילם מס ישיר.הציבור החרדי מקבל פחות לנפש כאמור.
תקציבי שב"ס ותרבות ביחס לתקציב הישיבות ענקיים מאוד אך וודאי פחותים בהרבה משאר התקציבים, 
  הממוצע לדירה נכון לתחילת 2013 הוא 1.13, גבוה יותר ממחירי דירות חדשות באלעד, ק"ס, וביתר.בירושלים המחיר הממוצע 1.65 אבל המחיר בשכונות החרדיות דומה יותר לזה בב"ב, ולכן הוא כמו הממוצע.היישובים בהם הממוצע גבוה במיוחד הם תל-אביב, רעננה, רמת השרון וכדומה, בהן כמעט ואין ציבור חרדי, אך גם בבאר שבע אילת הקריות טביה ושאר כל הפריפריה אינן מעוזים של החרדים. לכן, בממוצע על כלל הדירות הנרכשות בציבור החרדי, בעיקר בירושלים בוני ברק, עלותן (למשק בית, וכ"ש לנפש) גבוהה יותר.בנוסף, יש לזכור, שיעור מיסי הנדל"ן אינו אחיד. על דירות עד מליון וחצי ₪ לא משלמים מס רכישה בכלל. כפי שכבר הזכרתי.
גם אם למשהו עדיין לא מתאים תקציב זה או אחר המחולק לחרדים, בתכל'ס זה מה שהמדינה קבעה, אתה לא יכול להאשים את החרדים על זה גם אם נניח שהם מקמבנים תמצב. הנפק"מ הוא בשאלה האם לשנות את המצב, אם זה רק משחק בתוך ה- 5% וכדו', שעה בעצם עיקר טענתו של הרב זמיר בעצם כולנו משלמים בסה"כ חמש אחוז מס ישיר, לא נראה ששווה בכלל לנסות ולשנותו, התחזיות הקודרות של עמנואל אינם כי אם שינאה לחרדים כפי שהוא כבר טרח לציין לנו הא ותו לא מידי!גם אם דבר כזה זה עוד ישוב שהמדינה יכלה לבנות, עוד פיתוח שהמדינה יכלה לפתח. בא נגיד אפילו שזה שווה כמה מיליונים טובים.. עדיין אין לדבר סוף, אפשר במקביל לחתוך שלל תקצובים שאינם תורמים להזרמת המשקף מה גם שכאמור החרדים חוסכים למדינה על ידי הארגונים מעבר למה שהם מקבלים.במקום להתבכיין, לא בימי קורונה כמובן, יש לא מעט דברים פחות חשובים שהיה אפשר להוריד מהתקציב ולבנות כאן עוד  איזה בית חולים וחצי אם לא עוד כמה מחלפים מפנקים עם איזה רכבת קלה כך בקטנה כל שנה… אז השאלה היא האם לשנות את המצב הזה שהמדינה נותנת כסף לאברכים, האם לשנות את הסבסוד לגני ילדים ומעונות וכדו'. הרי מי שמחזיק פה את כולנו כי כפי שהראתי ברורו שהעשירים נותנים יותר, וכמו שזהו המבנה החברתי, כך הוא בנוי. גם יש הגיון בכך, והמדינה הרי לעשירים סייעה בכספם, איך הם נסעו לפגישות? (כבישים שהמדינה בנתה) איך הם קיבלו הגנה וביטחון בחיים?  אז המדינה סייעה להם, כמובן גם בהלוואות ובשאר הטבות, בסוף בסוף העשירים חייבים אותנו העניים, כך גם החברה חייבת את החרדים, כמו שהיא גם חייבת את הפריפריה והעניים.הגיוני אולי שיהיה מס אחיד לכולם, לא מבחינה כלכלית פיננסית,  איני כלכלן וסביר להניח שמצב כזה לא שייך באמת במציאות שלנו כאן מדינה,  ואולי גם לא בשום מקום אחר בגלובוס. ככל שיש לך יותר כסף אתה משלם יותר מה לעשות.. (אני בעד מס שטוח, כולם משלמים 20 אחוז, לא שכל סכום נוסף אתה עולה בדרגה). המבנה החברתי נועד לכך שתהיה חברה תקינה, אם החברה מעוניינת שיהיה בה כאלה שמוקדשים לשמים (תורה פילוסופיה, כל חברה והרצונות שלה) – אחלה, זה הבנה היהודי שלנו אם מישהו עושה נגד החברה הוא בעייתי כי הוא הורס את המבנה. ולכן הצעקות על החרדים וכו' אין בה נפק"מ באמת, החרדים מנצלים את החוק. ואאם זה מתסכל אותך עמנואל יש דרכים לטפל..אגב דווקא למיכי יש דוגמא יפה לזה, הוא פעם הגיע לכנס בקיבוץ מסוים לגבי הרבנות או משהו כזה, והם התחילו לצעוק עליו על הרבנות וכו' וכו', אז הוא פעל בחכמה ואמר להם, חצופים, אני מאשים אתכם! הרי מי בוחר את הרבנים כל פעם? החילונים! יש בחירות וראשי ערים בוחרים וחברי כנסת וכו'. אתם בוחרים בהם, אני אומר לא לבחור בהם, אני אומר להוריד את המוסד. אז מה אתם מאשימים אותי, לכן הדיון האנטישמי מיותר ואין כל כך נפק"מ בדיון הזה בכלל. למעיישה, זה מה שהחברה רוצה, והשאלה אם מישהו מורד בחברה או לא.
העיקר שכולנו נהנים על חשבון האתר של מיכי, אפילו שנראה שהנושא הזה מעצבן אותו…  

וכמה הערות נוספות הגיב לפני 2 שנים

עוד כמה הערות בתחום 'החרדים והכלכלה'

א. העשירונים העליונים, שגם בהם יש גם חרדים, אמנם משלמים הרבה מיסים ישרירים, אך כפי שהזכרתי לעיל, הכנסותיהם במקרים רבים באות מקופת הציבור ללא תרומה שלהם לכלכלת המדינה.

לזה יש להוסיף שחלק ניכר מהוצאותיהם של העשירים אינן מחזקות את הכלכלה הישראלית. הכספים הרבים שהם מוציאים על ייבוא רכבים ומוצרים יקרים וחופשות בחו"ל – כרוכים בחיזוק הכלכלה בחו"ל ובריחת מטבע זר מכלכלה הישראלית.

לעומתם העשירונים הנמוכים ובכללם מרבית החרדים – צורכים בדרך כלל מוצרים פשוטים יותר מתוצרת מקומית, נוסעים בתחבורה הציבורית ואינם וממעטים מאד ביציאות לחו"ל. לאידך גיסא, כוללי האברכים מגייסים כספים במידה רבה מחו"ל, ובכך מגדילים את המטבע הזר המוזרם לכלכלה הישראלית.

ב. האידיאל של 'חברת לומדים' קיים בעיקר בזרם הליטאי. אצל החסידים והספרדים מקובל שאחרי כמה שנים בישיבה ובכולל יוצא הגבר לעבודה המפרנסת את ביתו. גם במיגזרים בהם רבים יותר אברכי הכוללים – הרי הדבר מתאזן ע"י נשיהם היוצאות יותר לעבודה בחוץ. כך שבכל מקרה יש חלק גדול מאד של עובדים גם במיגזרים החרדיים.

***

כל זה כתבתי במסגרת הדיון: איזה מיגזר תורם יותר לכלכלת המדינה. אבל יש לשאול: האם על הלחם לבדו יחיה האדם והעם? האם ערכו של אדם נמדד רק ע"פ הכסף שהוא מביא? האם תרומה לפיתוח ערכי הרוח הנצחיים של עם ישראל ולצביונה היהודי של 'מדינת היהודים' אינה בעלת חשיבות מכריעה?

בברכה, ש"צ

אחמד אבו נאג'מה הגיב לפני 2 שנים

כמה עולים לנו המתנחלים?
בין מליארד לשתיים וחצי מיליארד, אין נתונים מדוייקים. תלוי את מי שואלים ..
האם זה תורם? או גורם לחרמות בעולם כנגדנו ולטרור, שוב תלוי את מי שואלים..
כמה עולות לנו תנועות הנוער (הזימא) כבני עקיבה ושאר התנועות הקיימות בעיקר בציבור הדתי לאומי, כמה עשרות מליונים מתוך תקציב החינוך, למי יש אינטרס בכך ? למה כולנו אשמים ?
החיידרים והתלמודי התורה אינם מתוקצבים אינם במסגרת החוק חינוך חובה, בשונה מבתי יעקב ששם כן מתוקצבים עד הסמינרים שאינם מתוקצבים כי אינם לומדים במסגרת הבגרויות, בשונה מהבתי ספר הממלכתיים והאולפנות הישיבות התיכוניות והמכינות .

הילודה אצל החרדים גדולה על הילודה בציבור הדתי בכילד וחצי בממוצע.

כך שלחשב עלויות חינוך עלויות או ספסודים למעונות ושאר קשקושים לפי תקציב חלקי ראש חרדי זה קשקוש, רוב תקציב החינוך המנופח אינו מגיע לחרדים, החרדים מתוקצבים בזעיר אנפין בתחום זה.

אז כמו שאת החרדי לא מעניין ההתנחלויות תנועות הנוער קידומים נוספים בחינוך וזה בסדר שהמדינה מממנת את זה כי כחברה יש בה כל מיני גוונים וצריך לכבד , כך התקצוב הזעום שמגיע לעולם הישיבות שהוא חצי מההתנחלויות לא צריך להפריע לאף אדם כולל לעמנואל הכעוס.

י.ד. הגיב לפני 2 שנים

דני אבו,
עוד 1000-2000 שח שחרדים משלמים בחודש מס על הדירה לא משנה את המבנה הגרעוני של החברה החרדית. החרדים מוציאים יותר ממה שהם מכניסים ואת הפער מכסים אנשים אחרים.
הבעיה רחבה יותר מהחברה החרדית וקשורה למדינת הרווחה אבל החרדים מקצינים את הבעיה כשהם לא מלמדים את הילדים את מקצועות הליבה וכאשר הם לא משרתים בצבא. והדינמיקה של התהליך הזה תהפוך את ישראל למדינת עולם שלישי כמו שקורה היום בלבנון.
על זה הדיון ולא על כל ההתבכיינות של החרדים. עמנואל מפנטז להיפרד. לדעתי זה לא ישים. לדעתי צריך לאמץ את המודל הברזילאי לפיו אין הטבות סוציאליות לחרדים אם הילדים לא עומדים במבחני הליבה.

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

למה לא ישים להיפרד (מבחינה כלכלית ומדיניות פנים-קנטונית)? נראה לי ישים יותר מ'המודל הברזילאי', כי צריכים משהו שקשה להחזיר אחורנית על ידי ממשלה פדרלית חדשה. וגם קל לנגן רגשית נגד קשירת הטבות סוציאליות בתועלת (בעבר או בעתיד) למיטיבים. דמוקרטיה אחת מאוחדת לכל הקבוצות בארץ היא בעיניי רעה מאד בטווח הארוך. מיליארדים שיגיעו לערבים בתמורה לתמיכתם במדיניות פנים יעבדו לטובת הכלכלה (שיפור תשתיות וחינוך ודיכוי פשיעה => הגדלת הפריון), בדיוק להיפך מהשותפים הטבעיים הנוכחיים. יש פוטנציאל כלכלי עצום אם החרדים כקבוצה משמעותית יחליטו להגר כלכלית למדינת ישראל (דמיון מסויים לעלייה המשובחת מברית המועצות) אבל אני פסימי מכדי לחשוב שיש סיכוי שהפוטנציאל הזה ימומש מספיק לפני שיהיה כבד מידי.

אחמד אבו נאג'מה הגיב לפני 2 שנים

י. ד. ומלוא רוחב.

איני מבין את הדינמיקה שלכם, הרי מודים אתם שהחברה כאן בנויה על הטייקונים מי יותר ומי פחות, החברה הומוגנית יש התנחלויות יש פריפריה יש רווחה ויש ערבים ויש חרדים, כל זמן שאנשים אינם פועלים נגד האינטרס הישראלי כאידאולוגיה, אלא מתוך סתירה לערכיהם זה בסדר, אני לא חושב שהחרדים נגד עבודה, אלא שבמצב הנוכחי זה מגיע על חשבון ערכים שלהם, כמו שהפציפיסט לא מתגייס גם הם אינם מתגייסים וזה בסדר, דיבורים על היפרדות אינם אלא פטרונות וגאווה, בזמן שהעשירים אולי גם היו שמחים להיפרד מהרבה עניים, וכחצי מהחברה בארץ היו רוצים להיפרד מהמתנחלים.

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

ממש לא בנויה על הטייקונים. גם המיסים שהטייקונים משלמים הם תולדה של הפריון של אחרים ואם פלוני לא היה עובד לרווחת הטייקון אלמוני הוא היה עובד לרווחת הטייקון פלמוני וסהכ התוצר היה דומה. מבחינה כלכלית מה שחשוב הוא הפריון. אבל אני לא מתכוון לדון כאן על הפער הכלכלי בין מצב שבו החרדים עובדים באחוזים ובפריון מתאים ליכולתם ובין המצב הנוכחי. יען בדיון הטכני הזה כבר השתתפתי יותר מידי פעמים בכל מיני מקומות והוא דורש ממני משאבי זמן כח ועצבים שלא מתחשק לי להשקיע וכל דכפין יצא וילמד. אני בא להחליף פטפוטים, עם אנשים שכבר הגיעו למסקנות כלכליות דומות לשלי, מה סביר לעשות הלאה. בהינתן שלהסביר דברים לאנשים או לשכנע זה דבר חסר תוחלת וצריך לחשוב בצורה אקטיבית מה עושים כשפלוניים חולקים עליך ולא תשכנע אותם וגם כבר לא כ"כ סביר שאני אשתכנע גם כן. ערכים של אחרים לא מעניינים אותי ואני מודד כל דבר קודם כל במאזניים כלכליות (ואחד הדברים שהמאזניים האלה מודדות הם האינטרסים והרצונות של מי שמייצר יותר ממה שהוא מקבל). גם המתנחלים ממש לא מעניינים אותי, אבל גם אם לדעתך הם פוגעים בביטחון ובמעמד הבינל של ישראל (וגם לדעתי, שהייתי שמח להיפרדות בכמעט כל מחיר מהקבוצה הפלסטינית הכושלת שאין לי רצון בשום מגע איתם. אבל אני כן חושב שבהתנחלויות יש יתרון בתור קלף מיקוח מקומי/בינלאומי בנסיגות או הסכמים עתידיים) הם וילדיהם עדיין יצרנים בצורה סבירה והבעיה היא לא כרונית. בכל מקרה את עצמי אני טורח לגדר מפני בעיות בעתידים אפשריים שיבואו ומאמין שבכל תרחיש שיהיה פה אני אמצא דרך להסתדר מספיק טוב כאן או במקום אחר, ועבור אחרים אני לא מספיק אידיאולוג כדי להילחם. לכן שום דבר לא בוער לי במיוחד מבחינה פרקטית. מקסימום אני אמצא פתרונות לעצמי ומשפחתי ואמנם אשלם מחירים אבל לא כל כך ביג דיל. ובזה אשים קנצי למלין והיה זה שלום וברכה ושלווה בארמנותיך.

תם. הגיב לפני 2 שנים

מלוא רוחב מה דעתך על הפריפרה והנגב?

לתם – שלום רב,

בתחשיב הכלכליים מחשיבים רק את 'מלוא רוחב הארץ' לא את האורך, ובני ברק מפריעה לשלימות היעילות הכלכלית בין הים לירדן ומשום כך מתקיים בתושביה דמפקי לכולי שתא בשה"י פה"י': "ולמלך אין שוה להניחם' 🙂

וכבר למדנו מדור הפלגה, שערכה של הלבנה התורמת לכלכלה רב הוא.

בברכה, ארפכשד

תם. הגיב לפני 2 שנים

ש"ץ אין איזה ווארט לשבת על פרשת נח? שחרר תפלגה למרות האקטואליות.

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

תם. בעיניי כל האנשים שמתאמצים ורוצים להגדיל את התלג (או לפתח דברים שרצויים למי שמגדיל את התלג) הם הזדמנות לשותפות. ואני בשמחה אשתתף איתם בדמוקרטיה ובמדינת רווחה גם אם כרגע במקרה אני בצד שתורם ולא בזה המקבל. ברור שקבוצות יותר מוצלחות ממני יכולות להחליט לנפנף גם אותי. וכשיש רצון הדדי אז אני לא חושב שיהיה כ"כ קשה ליצור מדינת עולם ראשון משגשגת בקנטון האלוקים הקטן שיהיה כאן. לבעיות טכניות צריכים מומחים טכנוקרטיים, בתקווה שימצאו מסלול מוצלח. ואם לא ימצאו אז חבל וזה מה יש.

תם. הגיב לפני 2 שנים

כמו שהקבוצות שיותר טובות ממך מקבלות אותך לטעמך, היה מן הראוי שתקבל אחרים גם אם אינך רואה את תרומתם הישירה לתלג

מלוא רוחב ארצך הגיב לפני 2 שנים

קודם כל לא ברור לי שיש קבוצות יותר טובות ממני. אם אני מחלק את התקציב השנתי במיסוי השנתי שלי אני בעודף גדול. ואני לא מקבל שום הנחות ופטורים ומענקים ופטורים וכדומה. חוץ מזה הסברתי שאין לי בעיה עם מדינת רווחה, אני לא קפיטליסט (כלומר אני כן, דה פקטו מבחינת מבחן התוצאה, אבל ברוחי סוציאליסט). בחרדים יש עניין מיוחד של עקרונות. עקרונות של אחרים אני לא גורס. ולכן אני חושב שהדרך הכי טובה (עבורי) היא ללחוץ ידיים ולהיפרד כידידים מנוכרים. והשאר ינוהל באמצעות סחר מכר. אני מן הסתם אקנה כמה ספרים שיוציאו רבנים חרדים. אגב דבר דומה פועל אצלי לגבי המהגרים מאפריקה. מקובל (בחוגים מסויימים) להביע תמיכה בהישארות של "מתנגדי משטר" ולהתנגד להישארות של "מהגרי עבודה". אני חושב בדיוק להיפך. מתנגדי משטר הם אנשי עקרונות – שילכו לפתח את העקרונות שלהם בגרמניה או בארצות הברית אחרת. מהגרי עבודה לעומת זאת, הם אנשים שלקחו סיכון ועשו מאמץ להגיע לארץ שלא כל כך מסבירת פנים, כדי לשפר את רמת החיים שלהם. זאת שפה שאני דובר ילידי שלה, ולהם אני אומר וולקאם טו דה קלאב. להערכתי זה סוג של אנשים שהוא תלגניק יותר מהממוצע בארץ ולכן אני מקבל אותו בזרועות פתוחות. בדור הראשון הם אמנם יהיו חוטבי מים ושואבי עצים, אבל בדור השני או השלישי אני סבור שהם יהיו מהנדסי אלקטרוניקה ויקימו וינהלו חברות (טיפוסי לדור שני-שלישי של מהגרים). כנראה ממוצע הנוכחים באתר כאן הוא אנשים אידיאליסטיים שמנסים ללטש את השקפת העולם שלהם חזור ולטש ועסוקים בעקרונות. אני מסתכל על הכל קודם כל דרך החור של הגרוש, ואין לי סנטימנטים משום סוג לאף אחד שאני לא מכיר בשמו.

הקישור לפרשת נח (לתם) הגיב לפני 2 שנים

בס"ד ח' בחשון תשפ"א

לתם – שלום רב,

הקישור לפרשת נח מבואר בפרשה. נח בברכתו לבניו מחלק תפקידים לבניו: את ההרחבה של העולם מוסר נח ליפת, באומרו 'יפת, ירחיב, אלקים ליפת', וזו יכולה להיות הרחבה כלכלית או הרחבת הדעת. לעומתו נועד לשם התפקיד של יצירת החיבור עם האלקים, ככתוב: 'וישכון באהלי שם'.

יפת ידאג ל'תל"ג' = 'תוצר לאומי גשמי", בעוד שם ידאג ל'תל"ר', = 'תוצר לאומי רוחני', ושניהם יחד משלימים זה את זה.

ולפיכך אין כלל מקום למדוד את העוסקים בתורה בתרומתם הכלכלית. הם נדרשים לטפח את התרומה הרוחנית.. ככתוב בישעיהו: 'ואל זה אביט אל עני ונכה רוח וחרד על דברי'.

בברכה, ארפכש"ץ

השאר תגובה

Back to top button