התלבטות בבחירת תואר אקדמי‎‎

שו”תקטגוריה: כלליהתלבטות בבחירת תואר אקדמי‎‎
ג' שאל לפני חודש 1

היי, מה שלומך?
אני עוקב אחרי התוכן שלך בשנים האחרונות ונהנה ממנו מאוד.
לאחרונה אני עסוק בהחלטה לאיזה תואר ראשון אני רוצה להרשם, ויש לי כמה שאלות שאין לי את הידע לענות עליהם בעצמי. חשבתי שאולי אתה, בתור אחד העוסק גם במדע וגם בפילוסופיה, תוכל לעזור לי.
תודה רבה מראש!
 
הכיוון שמעניין אותי כרגע, הוא עולם הפילוסופיה. אין לי עוד מספיק ידע וניסיון כדי לדעת איזה תתי תחומים מעניינים אותי במיוחד, אבל דרך החשיבה הפילוסופית ומהות התחום מאוד מעניין אותי. 
השאלה שלי היא – האם לשלב מקצוע מדעי (פיזיקה/מתמטיקה) עשוי לעזור לי להיות פילוסוף טוב יותר? אם כן, אז רק בתחום הפילוסופיה של המדע, או גם בתחומים אחרים בפילוסופיה כמו מטאפיזיקה ותורת ההכרה. 
אני מעריך שכל תחום שאתה לומד (היסטוריה, מדעי המדינה, משפטים) משפר אותך בעיסוק הפילוסופי של אותו התחום, אך הכוונה שלי היא האם אתה חושב שיש קשר רחב יותר בין העיסוק במדע לעיסוק בפילוסופיה גם מחוץ לדיסציפלינה של אותו התחום.
סיבת ההתלבטות היא שאני לא עילוי בתחום הריאלי, ומרבית המקצועות לא מספיק מעניינים אותי לכשלעצמם (הפילוסופיה מאחוריהם כן מעניינת אותי). תואר ראשון במתמטיקה/פיזיקה ידרוש ממני המון השקעה, ומכיוון שאין לי כוונה להיות מתמטיקאי או פיזיקאי, אני תוהה האם העיסוק בהם מהותי לעיסוק בפילוסופיה.
 
תת-התלבטות נוספת היא איזה תחום מתקשר יותר לפילוסופיה – מתמטיקה או פיזיקה. לימודי פיזיקה והבנה מדעית של העולם נשמע לי יותר מעניין עבורי מהעיסוק המתמטי הטהור. האם יש חשיבות לדעתך לעשות תואר ראשון במתמטיקה לשם הבנה עמוקה של המתמטיקה בבסיסה של הפיזיקה או שניתן לעסוק בשאלות פילוסופיות בתחום המדע גם בלי להבין לעומק את המתמטיקה שבבסיסה. 
 
תודה רבה 🙂 

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1

שלום רב.
אין לי תשובה כללית לזה. כל אחד ונטיותיו.
מתמטיקה היא עצמה ענף של הפילוסופיה לדעתי. אבל גם פיזיקה יש לה השלכות רבות.
אבל לדעתי לא שווה ללמוד תואר, ובוודאי תואר קשה כמו מתמטיקה או פיזיקה, רק כדי לשפר את הפילוסופיה שלך, אלא אם יש  לך עניין בתחום הנוסף כשלעצמו.
 

ג' הגיב לפני חודש 1

תודה רבה על המענה, מאוד מוערך.

מה הכוונה שלך שלפיזיקה יש השלכות רבות על הפילוסופיה, ולדעתך המתמטיקה היא חלק מהפילוסופיה? (כתבת על זה טורים במקרה שאני יכול לקרוא?)
אני חושב שזה לא הועבר מספיק ברור מהניסוח שלי – אני כן חושב שיש לי את היכולות ורמת העניין הנדרשות לתואר במתמטיקה/פיזיקה, אני פשוט רוצה להבין את היתרונות שזה יקנה לי בתחום הפילוסופי.
במידה שלא אעסוק במדע, לדעתך יהיו תחומים בפילוסופיה שיסגרו בפניי או שהעיסוק בהם יהיה פחות מקצועי? או שלימוד מדע לא יותר משמעותי ללימודי פילוסופיה מכל תחום אחר?

שוב תודה רבה!

מיכי צוות הגיב לפני חודש 1

השאלה אינה של כישרון אלא בעיקר של עניין. אם הנושאים הללו לא מעניינים אותך, אז לא נראה לי ששווה להשקיע בהם מאמץ כה גדול.
כתבתי סדרת טורים על הגדרת פילוסופיה. 155 והלאה. ראה גם בטור 434.
לא הבנתי האם ההתלבטות היא לגבי עיסוק מקצועי או עיסוק פרטי (תחביב). פרטית זה ודאי לא שווה תואר שלם אלא קריאה או לימוד עצמאיים. לגבי העיסוק המקצועי, פילוסופים בד”כ לא למדו עוד תחום מדעי והם עוסקים בחקר הפילוסופיה. לכן אין כאן נעילת דלת. אבל כמובן שהשכלה בתחומי מדע שונים יכולה להעשיר את העיסוק שלך.

Back to top button