חייוב לקיום מצוות

שו”תקטגוריה: אמונהחייוב לקיום מצוות
ש.ש. שאל לפני 2 שנים

ערב טוב הרב, 
לאחרונה קראתי את המחברת החמישית, ועדיין החיוב לקיום מצוות לא ברור לי מספיק. הטענה שעצם ההבאה של אדם לקיום כמו הורה שיוצר ילד ושיש לו משכון בגופו של האדם הנברא בעייתית ועוררה בי כמה שאלות.

  1. האם יוצא מזה מהות החיוב היא סובייקטיבית בלבד?

אמנם לאדם יש חובות או שייכות מסויימת להוריו, אך עד גבול מסויים. הרב הביא דוגמא להורים ביולוגיים שילדם לא היה עמם בקשר, אך דוגמא זו בעייתית כי טיב הקשר חלש יחסית, אין האדם מצווה להיות מוכוון ויש יגידו כבול למערכת חוקים מסועפת הנוגעות לכל רגע בחייו. ועוד אם הילד היה מרגיש כי לא רק שיש ניתק אלא שיש השפעה שלילית של ההורה על הילד לדוגמא בהורים מכים אני מסופק האם הילד יחוייב להורים. 
2) הרב טען במ”א כי כיום אין השגחה נראית לעין או לפחות היא שמורה למקרים נדירים. אם אין השגחה אז הטעם לקיום מצוות מהווה קשר חד כיווני רופף שיש יגידו אפילו מפקיר לרוחות העולם, איך קשר שכזה אמור לחייב אדם באופן כה טוטאלי?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים
  1. לא הבנתי מה פירוש סובייקטיבית? אולי כוונתך חלשה? מידת הכרת הטוב האונטית היא כמידת התלות. הקב”ה האו מקור הכל כולל אותי, ולכן המחויבות כלפיו היא טוטלית יותר מאשר כלפי ההורים.

2. ראשית, הקשר קיים דרך חוקי הטבע שהוא יצר אותם. שנית, מי אמר שצריך קשר שוטף כדי להכיר טובה אונטית?
 
 

ש"ש הגיב לפני 2 שנים

1) התכוונתי כל אחד לפי איך שהוא מרגיש את עוצמת המחוייבות.
2) הכרת טובה היא מניע מוסרי, ומוסר זה דבר תלותי בזמן ומקום אז למה שזה יחייב אותי? נניח שאני לא מאמין שצורך הכרת טובה כה גדולה עד שאהיה חייב לציית לחוקים מדרך החשיבה שלי (לאהבה ויראה) ועד דרך קשירת השרוכים בנעל.
מה עוד שלמעשה עקב חוסר השגחה לא יהיה למעשי שום השפעה אישית עלי. ובהתחשב בזה שהמונחים עולם הבא וגן עדן מופיעים רק בכתבים מאוחרים מהתנך והסבירות שהם הוספות מאוחרות לא נמוכה באופן זניח אני לא רואה מקום לעוצמת חיוב חזקה.
אשמח אם הרב יוכל לתת עוד סיבות למה לקיים תריג מצוות או לחזק את הטענה על הכרת תודה אונטית.

מיכי צוות הגיב לפני 2 שנים

1. ממש לא. מה שאתה מרגיש לא רלוונטי. השאלה מה נכון. גם אם אתה מרגיש הכרת טובה בעוצמה חלשה – אז תטעה. אכן בפועל תקיים פחות, אבל בטעות. זה כמו שמי שלא חש מחויבות מוסרית לא יתנהג באופן מוסרי. האם זה אומר שהמוסר סובייקטיבי?
2. תורף טענתי במאמר הוא שהכרת טובה אונטית אינה מניע מוסרי. בכל אופן, אם אתה לא מאמין בכך אל תקיים (אבל אתה כמובן טועה. ראה סעיף 1). מה השאלה?
אתה שואל שאלות על גמול ותועלת כשכל ענייני היה להסביר שאלו לא הסיבות לקיים מצוות. ברגע שאתה רוצה סיבות אתה כבר לא מחויב ואין כאן עבודת ה’. ראה גם בסוף המאמר בדיון על “לשמה” (כמדומני שזה מופיע גם במחברת):
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%94%D7%9B%D7%A8%D7%AA-%D7%98%D7%95%D7%91%D7%94-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%A8-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%98%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94/

השאר תגובה