מחויבות מתוך זהות ומסורת

שו”תקטגוריה: פילוסופיהמחויבות מתוך זהות ומסורת
אביעד שאל לפני 5 שנים

ערב טוב כבוד הרב.
אני קורא המון את כתביך, ואתה נותן ערך רב לקיום מצוות אך ורק כשהם מתוך מחויבות לציווי טרנצנדנטי לאדם (כשקיים אלוהים כמצווה). 
השאלה שלי היא מה אתה חושב על מחויבות כנה להלכה מתוך זהות נפשית של האדם ורצון שלו להיות חלק מהדבר הזה שנקרא “יהדות הלכתית”. הנפקא מינא של התפיסה הזו היא שגם אם בפועל לא התקיים מעמד הר סיני, אמשיך לשמור מצוות מכיוון שהיהדות בנויה ברובה על התושב”ע (שאר הדתות הגדולות גם מאמינות בתנ”ך). בנוסף, אני חש שהיהדות היא חלק בלתי נפרד ממני, והביטוי המובהק של היהדות הוא ההלכה כמובן. הרי כל התורה שבע”פ, שתופסת מקום מרכזי אצלנו לא נמסרה מאלוהים לפי המסורת. כידוע, “לא בשמיים היא”. האם יש ערך דתי בעיניך כשקיבלתי עול מצוות מכך שאני מחויב לקודקס ההלכתי שחז”ל כתבו, אך לא מכורח התגלות על טבעית?
בהערכה רבה,
אביעד

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום אביעד.
קיום המצוות הוא בעל ערך כשהוא מבטא מחויבות לסמכותו של הקב”ה (=המצווה). זו משמעות המושג מצוה. קיום המצוות מפני שהן מחייבות הוא הקיום היחיד בעל הערך הדתי. לכן אם אדם מקיים מצוות כמו אחד העם (יותר מששמרו ישראל על השבת שמרה השבת על ישראל) זה חסר ערך דתי. אדם צריך לקיים מצוות מתוך היענות לציווי של הקב”ה והבנה שדברו מחייב ותקף.
כעת עליך לשאול את עצמך מה מהווה בסיס מספיק לכך שתבין שיש ציווי ושהוא בא מהקב”ה ושהוא מחייב. מבחינתי זו רק התגלות. אחרים חושבים שגם אינטואיציות רוחניות מספיקות לזה, אולי כמו צווי המוסר שמבוססים על תחושה פנימית (אמנם זה תמוה בעיניי ביחס למצוות).
המחויבות לקודקסים שנכתבו ונוצרו אחרי מעמד הר סיני יכולה להתבסס רק על המעמד הזה עצמו. אף אדם או עם לא נתפסים אצלי כבעלי סמכות מחייבת לגביי. אני יכול לעשות מה שהעם או חכם זה או אחר רוצים כדי להזדהות איתם או סתם כי זה מוצא חן בעיניי. אבל זה לא קיום מצוות אלא לכל היותר תרבות כזו או אחרת.
הסברתי כאן כמה פעמים שזה מה שהרמב”ם בהל’ ע”ז פ”ג ה”ו קורא “קבלה באלוה”.

מני הגיב לפני 5 שנים

ענית לרב חיים נבון!
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/905/659.html

Back to top button