על מהי יהדות, או שיח יהודי- בעיקבות קריאת הספר של גודמן

שו”תקטגוריה: מחשבהעל מהי יהדות, או שיח יהודי- בעיקבות קריאת הספר של גודמן
נריה שאל לפני שנה 1

שלום הרב.
רציתי לשאול מה דעתך לגבי הטיעון של גודמן על \”מהי יהדות?\” 
הבסיס של הטיעון זה הטיעון הליבוביצייאני על כך שאין דבר כזה היהדות אומרת. המקובלים פירשו את המילים \”ה\’ אחד\” מערכת הרמונית ואחידה, והרמבם כבלתי ניתן להשגה/ חלוקה.
אלוהים של המקובלים הוא עבודה זרה לרמב\”ם ובכל זאת שניהם נכללים במושג יהדות.
מכאן שיהדות היא לא משהו שאתה מאמין בו אלא שיח שאתה מצטרף אליו. כל מה שמצטרף לשיח ביהדות נכלל בהגדרה של יהדות.
מה שונה שיח של יהדות של חילוני מדתי?
שחילוני יכול להצטרף לשיח ולבחור מה לשים בחדר ומה במרתף (מה להיות מחיוב אליו) אבל השיחה שלו תכלל בהגדרה של יהדות.
האם אתה מסכים לגבי ההגדרה של יהדות כשיח?
יש לציין שלא מדובר על הגדרת מיהו יהודי אלא מהי יהדות או שיח של יהדות. תודה רבה. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אני מסכים שאי אפשר לתת הגדרה חדה, אבל לא מסכים לריקון מוחלט של המושג. לגבי שיח, תלוי למה מתכוונים. אני חושב שהשיח גם אומר משהו מאחוריו. בכל אופן, לדעתי במישור המחשבתי כמעט אין דברים שמהווים מסגרת. קיומו של אלוהים, בריאת העולם, יציאת מצרים ומתן תורה במובנים מסוימים. כל מה שמעבר לזה, הוא באמת עניין אישי. עיקרה של היהדות היא ההלכה, וגם שם כמובן יש דעות שונות ובעיקר זה סוג של שיח (אבל זה לא מרוקן את המושג הלכה מתוכן).

נריה הגיב לפני שנה 1

שלום הרב.
לא הבנתי את התשובה, האם “קיומו של אלוהים, בריאת העולם, יציאת מצרים ומתן תורה במובנים מסוימים” נכללים במושג שיח על יהדות? אם הבנתי נכון – אז למה? הרי קיומו של אלוהים ובריאת העולם זה לא דיון ושאלה יהודית זו שאלה פילוסופית, יציאת מצרים והתגלות זו שאלה ארכיאולוגית\ אפיסטימולוגית היסטורית (כולל פילוסופיה של ההיסטוריה), לא יהודית. לא כך?
ולגבי החלק השני שהשיח של היהדות הוא ההלכה הכוונה לשלול את החלק הראשון (שכל הדברים לעיל לא נכללים במושג) או להוסיף? ואם הכוונה לשלול באיזה מקרה חילוני כן שותף פעיל בשיח שהכותרת שלו היא יהדות?

תודה רבה

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

כל עיקרון עובדתי הוא עובדה כמובן, ולגבי עובדה אם היא נכונה היא נכונה לכולם, ואם לא – אז גם זה לכולם. ועדיין בשיח יהודי עוסקים בעובדות הללו.
חילוני לא יכול להיות שותף בשיח של יהדות (אולי קצת בשיח על יהדות, אבל בזה יכול להשתתף גם גוי בדיוק באותה מידה). אין לו וליהדות מאומה (פרט למוצאה של אמו). ראה כאן:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%A2%D7%9C-%D7%96%D7%94%D7%95%D7%AA-%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%96%D7%9E%D7%A0%D7%A0%D7%95-%D7%95%D7%91%D7%9B%D7%9C%D7%9C/

השאר תגובה