גדר סכך

שו"תקטגוריה: הלכהגדר סכך
נועם שאל לפני 11 חודשים

הרב מיכי שלום.
הגמרא במסכת סוכה בתחילתה מביאה ג' נימוקים מדוע חכמים פוסלים סוכה שמעל 20 אמה.
אחד ההסברים הוא שסוכה מעל 20 אמה הצל מגיע מהדפנות ולא מהסכך. שאלתי היא : במהלך היום הרי יש זמנים שבו החמה נמצאת מעל הסכך {כאשר היא נמצאת בצד דרום} ואז רוב הצל מגיע מהסכך ולא מהדפנות ואז לא משנה בעצם מה גובהם של הדפנות א"כ לכאורה יהיה ניתן להכשיר סוכה מעל 20 אמה. לעומת זאת ישנם זמנים בהם דפנות הסוכה מתחת ל 20 אמה אך השמש במזרח.במקרה זה ניתן לומר שרוב הצל בא מהדפנות ולא מהסכך. א"כ מהי הנוסחה להגדרת סכך שצילתו מרובה מחמתו?
בברכה ובהערכה.  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

כמה הערות.
1. זה כמובן תלוי במיקום על הגלובוס.
2. כמובן שאין לדרוש שבכל רגע זה יהיה  מקור הצל. יש כאן הערכה כללית וממוצעת.
3. די ברור שאלו נימוקים סומכים ולא יוצרים, כלומר שההלכה הייתה ידועה והנימוקים באו רק אחרי זה כדי לסמוך אותה. עובדה שכל ההסברים הללו מגיעים משום מה בדיוק לגדר של 20 אמה (כנר חנוכה וכמבוי).
4. אם יש צל גם מהדפנות וגם מהסכך זה עדיין יכול להיות בסדר. כך רואים בגמרא עצמה (דל עשתרות קרניים", והנפ"מ של רב הונא אמר רב לגבי סוכה גדולה). 
5. נראה שההלכה משתמשת בקריטריונים הללו כדי להגדיר אוריינטציה של סוכה, אבל אין דרישה שבאמת הצל יבוא מהסכך ולא מהדפנות. לשון אחר, הצל הוא סימן ולא סיבה. כך משמע קצת מהנפ"מ הנ"ל של רב הונא אמר רב לגבי סוכה גדולה (למעלה מד' אמות), שהרי בסוכה כזאת עדיין יש צל דפנות אבל יש גם צל סכך לפחות חלקית. לגבי ההסבר של דירת ארעי הגמרא בהמשך אומרת זאת בפירוש (שלא באמת צריך ארעי, וזה רק סימן ולא סיבה).

השאר תגובה

Back to top button