מוסר אובייקטיבי כחוקי המתמ' ואלוהים

שו"תקטגוריה: אמונהמוסר אובייקטיבי כחוקי המתמ' ואלוהים
ק שאל לפני 3 שנים

בס"ד
שלום הרב שליט"א, 
נוהגים לומר שהמוסר מוכיח את קיום אלוקים, גם הרב משתמש בהוכחה הזאת.
אך לאחרונה נתקלתי ביותר ויותר פילוסופים אתאיסטים בני זמננו שמאמינים במוסר אובייקטיבי (ולעיתים בעוד כל מיני ישויות פלטוניות אובייקטיביות), אך הם אינם רואים שום יחס בין המוסר לבין אלוהים.
אם יורשה לשאול כמה שאלות,
א. נראה לי שבעקבות הגישה הזאת עולה שאלה מתבקשת כיצד בנ"א מודעים לאותו אובייקט חיצוני, נראה שתורת האבולוציה לא תוכל כלל לגשר על הפער הזה ממש כפי שהיא איננה יכולה לקשר על כניסת הנשמה לגוף האדם מנק' מבט דואליסטית. אז אף שאנחנו נכנסים למישור מאוד ספקולטיבי, נראה שאלוהים יכול להסביר זאת היטב ובלי אלוהים אנחנו מקבלים כל מיני עובדות תמוהות למדיי שככל הנראה לעולם לא ימצא ביניהם הסבר או חוט מקשר. האם שימוש בכזה טענה נשמעת לך GOD OF THE GAPS קלאסי? ועדיין, האם היא נשמעת לך סבירה? כי בד"כ אנחנו נוהגים להסביר את העולם כמה שאפשר ופשוט בלי אלוהים לא נראה שלעולם נוכל לדעת על הסבר אחר שנשמע סביר לאנושות (סוף סוף אלוהים זה העמדה על המוכר),
מצד שני, מה זה יהיה שונה מהותית מהסברים תכלתיים אריסטוטלים משהו בסגנון שהנשמות בעולם הרוחני רצו להיכנס לעולם הגשמי והם מצד עצמם יכולות לחזות בנועם אידאת המוסר. או הסברים דטרמיניסטיים כמו שקיים חוק שמקשר בצורה אקראית בין קיום מוח להבאת נשמה, ואידאת המוסר משרה על בנ"א שדה מידע מוסרי.
לי אישית נשמע שההסבר עם אלוהים הוא עדיף, אף שלכאורה אין שום דרך לנמק זאת. מה דעת הרב על כך?
ב.  במידה ואנחנו מניחים שקיימת אידאת מוסר, אז אנחנו יכולים להגדיר שמעשה X הוא מעשה רע, אבל האם זה יכול להסביר לנו מדוע עלינו להימנע ממעשהX ?
זה נשמע הרבה יותר סביר שאידאה לבדה יכולה לספק לנו רק מידע אינפורמטיבי אבל הרבה פחות להוות דרך למידע טעון ומצווה. אבל מצד שני, המאמין שאומר שצריך להימנע ממעשה X כי אלוהים מצווה על כך, גם כלפיו ניתן לשאול מדוע להקשיב לאלוהים, ובד"כ הוא יטען שזה אקסיומה. אבל אם ככה מה זה שונה מהטענה שצריך להקשיב לאידאה כי זו אקסיומה?
ג. האם אתה סבור שיש דרך נוספת להראות קשר ישיר בין קיום המוסר לבין אלוהים (אילמלי שאר הראיות) או מה שהזכרתי קודם?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא מבין את כל הקטע הזה. הסברתי באורך את דעתי על מוסר בלי אלוקים. עכשיו אתה שואל האם זה אפשרי? אמרתי שלא. אתה שואל האם יש דרך אחרת להראות זאת? למה שתהיה. כתבתי מה הדרך לדעתי.
באופן כללי אומר שהתפיסה שהצגת כאן של אתאיסטים שדוגלים במוסר דומה בעיניי לאמירה שלא שייקספיר חיבר את מקבת אלא בן דודו שגם לו קראו שייקספיר. בראיה מן המוסר, אלוקים הוא היישות שאחראית ומתקפםת את המוסר.כל עוד גם הם חושבים שישנה יישות כזאת הם לא אתאיסטים אלא מאמינים בה.

ק הגיב לפני 3 שנים

ראשית כל, אני חושב שאני כן מכיר את דעתך, אף שאני לא מכיר שיש לך ניסוח בודד לראיה הזאת.
כי זה נראה כאילו אתה הצגת הרבה ניסוחים. למשל, לעיתים משתמע שאתה הולך בכיוון של בקשת טעם מספיק של לייבניץ לאידאה במעין ראיה קוסמולגית. לעיתים בעקבות דילמת אותיפרון אתה הולך בכך שהאידאה היא טבע אלוהים והמוסר הוא רצונו ומתקפו כמו טור 278. ולעיתים אתה הולך שאתה מגדיר את האידאה כאלוהים וזהו. אבל רק בעקבות שאר הראיות בתוספת התער של אוקאהם אתה מוסיף לה עוד ועוד ניסוחים עד שמתקבלת תמונת עולם יותר תאיסטית. ככה משתמע גם באתרים חיצוניים לאתר שאתה מצוטט בהם.

אני שואל זאת, בגלל שכפי שאמרתי בתחילה נתקלתי ברצף של פילוסופים אתאיסטים שטוענים בתוקף שאין שום קשר. ובקיפדיה מכנים אותם בשמות תואר מספיק חשובים כדי לבחון את עמדתם… כאילו כל אחד הוא לפחות אריסטו או קאנט של דורו בעקבות כך שאלתי. (בעוד שדתיים פעמים רבות לא מקבלים כאלה מחמאות ויתירה מזאת חלקם גם לא מופיעים בעברית כמו אלווין פלנטינגה).

בכל אופן, לכן אני שואל האם ניתן לומר שאידאה תתקף את המוסר. זה נשמע לא הכי סביר, אבל עד כמה שההנחה האקסיומתית שרצונו של האל כן מסוגלת לתקף נשמע אפשרי להניח שגם המוסר לבדו ישמש כמתקף עצמי.

וגם שאלתי את שאלה ב. מהצד האפסטימי, ולגביו לא כל כך זכורה לי התייחסות שלך אליו למען האמת פרט לאיזכור לכך שהוא הטמיע את חוקי המוסר. אבל לא זכורה לי מערכה שיטתית על הנק' הזאת. למשל האם ההיפותזה שיש אלוהים יכולה להסביר נק' זאת בגלל כל מיני סיבות בצורה יותר טובה מכל תאוריה אחרת שאיננו מכירים אף שיכולים לעלות על דעתנו וכו' וכו'.

בכל אופן, אני מקווה שלא תפנה אותי לטור 247 בעקבות כך 🙂

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

לומר על מוסר שהוא אובייקטיבי זה בדיוק כמו לומר שטעם וריח הם אובייקטיבים.
בקיצור הבלים.

M הגיב לפני 3 שנים

ק, עיין בדוקטורט של משה רט שדן בדיוק בתיאוריה הזו. נמצא באתר שלו

השאר תגובה

Back to top button