קצירת איברים של נידונים למוות ומחבלים

שו”תקטגוריה: כלליקצירת איברים של נידונים למוות ומחבלים
אורן שאל לפני שבוע 1

שלום הרב,
לאחרונה התפרסם פוסט של אברי גלעד שמציע לקצור איברים של מחבלים לצורך השתלות כאקט הרתעתי (שכל מחבל ידע שמותו יציל חיי יהודים). רציתי לשאול באופן כללי אם ראוי שמדינה תעשה שימוש באיבריהם של נידונים למוות בכלל, ובפרט לגבי מחבלים? חשבתי שאולי יש פה בעיה שאנשים יחשבו שהמדינה ששה לדון למוות כדי להשתמש באיברי הנידון או אולי המדינה תשתדל פחות למנוע את הפשעים שמובילים לעונש מוות כי ממילא התוצאה תביא ליותר חיים. זה הזכיר לי גם את הפסוק “וכי יגח שור את איש או את אשה ומת סקול יסקל השור ולא יאכל את בשרו” שאולי יש פה עניין של התרחקות מהרוע והשמדת זכרו. גם בעולם מקובל לראות בפרקטיקה כזו כפרקטיקה של משטרים אפלים (כמו סין למשל ואפילו הם הפסיקו את הפרקטיקה הזו ב2015). 
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שבוע 1

אין לי שום בעיה עם הצעה כזאת, אבל כמובן שבחברה האמוציונלית שלנו ושל המערב בכלל אין לה סיכוי להתקבל. נסה להציע שלא יטפלו במחבל פצוע או שיתנו לו עונש מוות. כשעולה הצעה כזאת כולם מאד מזועזעים, ומתחילים לקשקש על סחר באיברים וכו’. הקדשתי בעבר טורים לערכים אנושיים מול מוסריים ולערבוב של רגשות עם מוסר (הדוגמאות של הפסיכולוג היידט).
היו הצעות בעבר לא להחזיר את הגופות של מחבלים, או לא לקבור אותם אלא לזרוק את גופותיהם כנבלות השדה. כולם מאד הזדעזעו.  אני זוכר גם הצעה לקבור אותם בעור של חזיר, שלפי אמונתם זה מונע מהם עוה”ב (על כל הנאותיו). גם על זה כולם מאד הזדעזעו. אנשים מטומטמים, מה לעשות.
כמובן שצריך מנגנוני בקרה שיפוטיים כדי לוודא שלא עושים בזה שימוש לרעה (זה היה החשש בסין. איני יודע אם זה נכון). אבל ברגע שבין כה וכה הורגים אדם, למה שלא ישתמשו באבריו להצלת חיים?!

רסק עגבניות ממשי הגיב לפני שבוע 1

הרב לא התייחס בתשובה משום מה להיבט נוסף.
(שמעתי מהרב שרלו שהיה חלק מהוועדות שקובעות תרומות איברים והסדרתם בכל ההיבטים)
כל נושא התרומות איברים וכנראה גם המחקר עליהם אנחנו ככל המדינות המפותחות חלק ממשהו עולמי נתרמים ותורמים ממאגרים בינלאומיים משותפים.
אם נעשה מה שבא לנו פשוט נורחק מהארגון הבינלאומי של זה ואז פשוט ימותו פה הרבה יותר אנשים.
חוץ מהנושא שאם בעיני העולם משחקים בנושא הזה זה משהו הזוי בזוי ושפל, מדינה שעושה דברים כאלה נחשבת למצורעת ודוחה וזה גם חילול ה’ (מעבר למחירים המיידיים בהרבה תחומים למי שנחשב למצורע דוחה ומגעיל)

הרב מסכים עם הטיעונים הפרקטיים האלו ?

(בהגינות עלי לציין שדברי הרב שרלו לא היו ספציפי לשאלה הזו אלא על המילה לשלם כסף על תרומת כלייה כדי להרבות ‘תורמים’ ותכלס’ לכאורה להציל חיים.
מעבר לבעיה האמיתית של סחר שבוודאי יתפתח באיברים מקונצים כאלו ושאר ניצולים מזעזעים ושפלים שבוודאי יגיעו, ומעבר לכך שסביר שתכלס’ יגיעו פחות כליות ל’תרומה’ ברגע שזה יהיה מסחר…
שורה תחתונה הארגון הבינלאומי ידית אותנו הוכרז כמצורעים ואז ימותו פה הרבה יותר מאשר המשחק השפל של כסף תמורת איבר.
הוא לא דיבר על התאמת מחבלים, אבל הטיעון הבנילא”מ תקף לעניות דעתי גם למחבלים)

רסק עגבניות ממשי שלא הגיה הגיב לפני שבוע 1

צ”ל :
*אלא על ההצעה לשלם כסף
*הארגון הבינלאומי ידיח אותנו נוכרז כמצורעים
*הוא לא דיבר על התרמת מחבלים

להשתיל למחבלים לב יהודי הגיב לפני שבוע 1

חלילה לקחת מהם איברים. אדרבה יש לעקור את ליבם הרע ולהשתיל בהם לב יהודי חם!

בברכה מכל הלב, אבן לב

mikyab צוות הגיב לפני שבוע 1

לא הבנתי את ההערה הזאת. הרי זה בדיוק מה שכתבתי.

השאר תגובה