מתקשה לגבש עמדות באופן יציב ושלם

שו”תמתקשה לגבש עמדות באופן יציב ושלם
יהודה שאל לפני חודש 1

אבי אינו אדם משכיל. אנחנו מתווכחים די הרבה ואני יותר ויותר שואל את עצמי למה אני משקיע ככ הרבה מאמצים בלנסות לגרום לו להבין דברים שלדעתי ולהערכתי הוא לא מבין או מפספס למרות שכל נסיונות העבר נחלו כישלון חרוץ??
בשבת האחרונה הבנתי שאני למעשה מסרב להכניס אותו לקטגוריה שהשם שלה הוא ״אנשים שאיתם אא לדבר״ או״אנשים ששבויים בסובייקטיביות שלהם״.
הבנתי אולי אפילו יותר מזה. שאני מסרב לקבל את קיומה של קטגוריה כזו. כי מניין לי שאא לדבר איתו? מה בגלל שהוא לא מבין את מה שאני מבין או רוצה לומר?? מניין לי שלא אני האטום בניינו ואני הוא אחד כזה שאיתו אא שלדבר (כפי שהוא מרבה לטעון)?? ככ הרבה אני מנסה לגרום לו אם לא להסכים אז לכל הפחות להבין את מה שאני מבקש לומר אבל זה פשוט נכשל שוב ושוב.
בתוכי הוא נתפס כאדם אטום שמפחד להעלות על הדעת (באמת אבל) את האפשרות שזה שהוא קולט או חושב משהו לא מעיד על אמיתתו באופן ישיר.
בתוכי הוא נתפס כמי שנעדרת ממנו החדוד השכלית והרחבות הנפשית שנדרשת כדי להבין את מורכבות הדברים כפי שאני אולי מצליח הרבה פעמים לעשות (לא ממקום מתגאה או מזלזל חלילה!)
תמיד מלווה אותי בשיחותינו התחושה שהוא פשוט לא מבין את הסוגיה!!!!! זה נוכח בי כה חזק!!!
אבל אז אני מעלה בדעתי את העובדה (אותה הוא מרבה להזכיר) שגם הוא בדיוק כמוני חווה את אותו תסכול מכך שהוא מזהה שאני פשוט לא מבין כלום וכי אינו מצליח להוביל אותי לראות את הדברים שלא מתוך העיוורון והעיוות שאני שרוי בהם. (״אתה יותר מידי מתחכם״ הוא אומר לי. או ״שהשכל שלך דפוק ומעוות״). אני מרגיש שזה מעכב ממני את היכולת לגבש בצורה מוגמרת, כזו שמניחה את הדברים על הנפש בצורה יציבה (עד כמהשניתן כמובן כי וודאות אין בכלום) את עמדתי בייחס לסוגיות הנידונות. איך פותרים את הבעיה הזו?
מצד אחד אני מרגיש ששלי יותר אמת משלו ושהוא לא מבין לעומק את הדברים. אבל מצד שני אותו מבנה נפשישכלי שיוצראת דעותי באותם עניינים גם מכריח אותי לחשוב שמא אני הטועה והלא יורד לעומקם של דברים ולא הואמהעושים?????? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

איני חושב שאתה צריך לפתור את הבעיה. התפקיד שלך הוא לגבש עמדה עבורך ולא עבור אביך. שמע בקשב רב את מה שיש לו לומר ותחליט אם זה משכנע אותך או לא. זה הכל. באשר לדעותיו שלו – השאר אותן לו (אתה יכול כמובן להציע לפניו את טיעוניך, ואם יקבל או לא – עניין שלו). החזו”א כותב באיגרת שאין דרכו להיכנס בוויכוחים כי אנשים לא משתכנעים.

יהודה הגיב לפני חודש 1

הרב לא הבין את הבעיה שאני מבקש לפתור. לא רציתי לדעת איך לשכנע את אבי על אף מה שהוא נתפס אצלי כאחד שאא לדבר איתו.
הבעיה היא שלמרות שאני מזהה שאני מחזיק יותר צדדים בדעתי משלו בכל זאת אני לא מצליח לגמול בליבי את ההבחנה שהוא פשוט אטום ולא מבין. אני תמיד מסופק שמא אני הוא שלא מבין ואיני יכול להניס אותו לקטגוריה של האנשים שאיתם פשוט אא לנהל שיח..
אשמח אם הרב יקרא שוב ויענה לאור זאת..
בתודה

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אני מבין. כפי שכתבתי, אתה אמור להפעיל את הראש במיטב יכולתך וזהו. יותר מזה אינך יכול לעשות וכלן גם לא צריך לעשות. קרא בעניין זה את טור 247:
https://mikyab.net/posts/63841

הפוסק האחרון הגיב לפני חודש 1

בני אדם אטומים סביב עמדתם, זו משמעותה של עמדה.
הטיעונים הלוגיים לעמדות מגיעים כתירוץ ומניפולציה להצדקת העמדה שמקורה בכלל רגשי.
וברור שאתה תצדיק את עמדתך שהרי אין אדם משים עצמו רשע.

ל הגיב לפני חודש 1

i think it’s just a psychological blockage nothing more..and harav michi is simply a wrong address for it..

השאר תגובה