סמכות התלמוד

שו"תקטגוריה: כלליסמכות התלמוד
רןעי שאל לפני 6 ימים

הרב כתבת באיזה מקום שסמכות התלמוד זה בגלל שקיבלו את זה כל בית ישראל אך האם זו הסיבה היחידה כי אם נגיד בית ישראל היה מקבל עבודה זרה או לא יודע להשחוות לבעל או במקום לא תרצח היו אומרים שמעכשיו זה תרצח האם עדיין מקבל את הדברים, ואם חז״ל היו מדברים שטיות וכל התלמוד היה מלא בזה עדיין מקבל את זה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 ימים

היה כאן עניין לקיים את מה שהציבור קיבל, אבל כנגד זה היה עומד הערך לא לעשות שטויות או דברים רעים, והוא כנראה היה גובר. בדיוק כמו חוק שמורה לי לפעול נגד מצפוני, זה דחויה ולא הותרה.
אגב, זו גם לא סיבה יחידה, כלומר היא לא עומדת לעצמה. יש מאחוריה גם היגיון כלשהו (הקרבה למקור בהר סיני נותנת לחז"ל מעמד טוב יותר משלנו להבין את רצון התורה). אבל סברה זו כשלעצמה לא הייתה יוצרת סמכות פורמלית אלא רק מהותית. לכן יש את הקבלה. כמו שבמצוות התורה יש בכל אחת מהן היגיון מדוע היא נאמרה, אבל התוקף המחייב הוא מפני שהצטווינו.

רועי הגיב לפני 6 ימים

אז בעצם זה מתחלק לסמכות פורמלית וערכית בעצם, הבנתי נכון?

mikyab צוות הגיב לפני 6 ימים

מה מתחלק?

נודניק הגיב לפני 6 ימים

ראיתי ברב קוק ולכאורא כך משמע בגמ' במגילה
שכל החיוב בכלל לציית לתורה היא יותר בגלל 'קיבלו'
ופחות בגלל שזה דבר ה'
זה ה דאורייתא
ק"ו מה שמפורסם מתקופת אגרת ר' שרירא גאון
ולך תדע מי כתב את זה

/ הגיב לפני 5 ימים

אם זה רק בגלל שקיבלו מה התוקף הדתי בכך?
ראיתי באתר למורשת הקראים הסבר יפה על החילוק שלהם בדברים, מה דעתך עליהם (עיקר הדברים בפיסקה השנייה):

"

ימי הפורים

כל עם ישראל מקיים את ימי הפורים שהם ימי שמחה. ביהדות הקראית, מקיימים שני ימי פורים בכל יִשוב ויִשוב, ככתוב: "לִהְיוֹת עֹשִׂים אֵת יוֹם אַרְבָּעָה עָשָׂר לְחֹדֶשׁ אֲדָר, וְאֵת יוֹם חֲמִשָּׁה עָשָׂר בּוֹ בְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה". בנוסף, אנו חוגגים את ימי הפורים לעולם בחודש השנים-עשר שהוא חודש אדר בכל שנה ושנה, בין אם זו שנה פשוטה ובין אם זו שנה מעוברת שאז החודש השנים עשר הוא אדר א' דווקא ולא אדר ב', ככתוב: "חֹדֶשׁ שְׁנֵים עָשָׂר הוּא חֹדֶשׁ אֲדָר", ולא באדר ב' בשנה מעוברת שהוא החודש השלושה-עשר.

הבדל חשוב נוסף הוא שאנחנו לא מברכים על קריאת המגילה בתור מצווה. איננו רואים את ימי הפורים, או את קריאת המגילה כמצווה מהאל ית"ש, אלא כחובה הנובעת מהחלטה של עם ישראל כמאמר "קִיְּמוּ וְקִבְּלוּ הַיְּהוּדִים עֲלֵיהֶם וְעַל זַרְעָם וְעַל כָּל הַנִּלְוִים עֲלֵיהֶם, וְלֹא יַעֲבוֹר, לִהְיוֹת עֹשִׂים אֵת שְׁנֵי הַיָּמִים הָאֵלֶּה, כִּכְתָבָם וְכִזְמַנָּם, בְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה"."

mikyab צוות הגיב לפני 5 ימים

ראה בית ישי דרשות סי' טו.
ככלל, בכל מערכת חוקים קביעות הציבור מחייבות את הפרט.

גישת הקראים אפשרית. המסורת שלנו הכריעה אחרת. לא רואה בזה שום בעיה.

השאר תגובה

Back to top button