טקסטים קדושים

שו"תקטגוריה: הלכהטקסטים קדושים
מוש שאל לפני 5 שנים

כאן – ובהמשך – רטיתי ביקורת נוקבת ומנומקת על מאמרו של הרב על טקסטים קדושים.
לא ראיתי שהרבה התייחס לכך. הרב יכול לכתטב תשובה, אפילו בקצרה, בכמה מילים.
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=22173&start=120#p219324

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אין לי אלא להצטרף לביקורת.

דוד הגיב לפני 5 שנים

כלומר?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

שהוא צודק. גם אני מסכים לביקורת.

אילון הגיב לפני 5 שנים

הרב אומר שהוא חזר בו מהדברים שבמאמר זה.(זה היה כנראה בתקופתו החרדית מה,בה עדיין תפקד לעיתים רחוקות (כפי שגם ראיתי ממאמר אחר שלו מתקופה זו) כשופר (ואני מקווה שלא קלטת) של מכתמים חרדיים נפוצים (כמו כל חרדי רגיל))

אבל אני דווקא כן מאמין באופן כללי בעקרון.אני כבר לא זוכר את המאמר – אבל אני כן מאמין (וקצת יודע.העסק הזה עבד לי לא פעם אם כי התובנות היו עדיין גולמיות )שלדברי הגמרא יש כמה שכבות של משמעות (דרש.אבל אמיתי) ובדברי אמוראים כלולים דברים הרבה יותר ממה שהם התכוונו לומר ,למרות שאכן אין מאמר יוצא מדי פשוטו הכרוניסטית וכוונתו הפשוטה של אומרו.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

טוב, זה טריביאלי. ברור שאם תחשוב תמצא דברים נוספים. עדיין התזה על ההשגחה נראית לי מפוקפקת. אמנם ברמה המתודולוגית יש מקום להתייחס לנוסח שהגיע אלינו, לפחות כל עוד לא הוכח שהוא שגוי.

TY הגיב לפני 5 שנים

אבל נראה מדבריך שחזרת בך לא מחמת הביקורת הנ"ל אלא רק משום שהשקפתך על ההשגחה השתנתה (וזה לא אומר שהשקפת הפוסקים שמהם הבאת בזמנו ראיות לא אוחזת בהשקפתך הישנה על ההשגחה).

אילון הגיב לפני 5 שנים

ההיבט של ההשגחה ביחס לטקסט הוא דוגמא טובה גם לביקורת הנוכחית המוצדקת של הרב על עצמו הישן וגם לפספוס של האמת שדווקא כן הייתה שם.פשוט צריך לנסח את ההיבט הזה בצורה פחות ילדותית.ההנחה ששום דבר סתם לא קורה ובמיוחד אם טקסט מסוים נלמד במשך למעלה מ 1500 שנה ויש לו גם הגיון משל עצמו,לא נעזוב בקלות הלכה שהתבססה עליו ונהגנו לפיה בגלל עד נוסח שהתגלה זה מקרוב.זו הקאנוניזציה שעליה הרב מדבר.אני זוכר שכבר אז ב2002 צרם לי הניסוח של ההשגחה וכו' אבל מכיוון שחשבתי על דברים די דומים בעצמי באותו זמן אז לא יכלתי שלא להסכים.

באופן כללי נאמר שמה שקורה פה זה די דומה לתוקף החיוב של מנהגים (למרות שהוא נובע מקבלת העם את המנהג – אבל גם בזה אפשר לדבר על קבלת העם את הנוסח,כי הרי כבר אז היה אפשר להגיד שיש טעות בגרסא כמו שקורה לא אחת אצל מפרשי טקסטים כמו במדרש רבה למשל).יש פה משהוא שדומה לאבולוציה ,שאם דברים שמחזיקים הרבה זמן מעמד,אז זה אומר משהוא לגבי התאמה לסביבתם (פה נכנסת משמעות העומק של הכתוב).ומצד שני כמו שמנהגים ,אפילו כאלה שנכתבו במשנה,יכולים להתבטל במשך הדורות, לכן גם תגליות של נוסח יכולות להוות משקל כשלשהוא (שיכול לגדול עם הזמן) נגד הלכה מקובלת.

mikyab123 הגיב לפני 5 שנים

אילון, הרבה מההלכות הללו לא מיושמות בפועל.

אכן חזרתי בי מהמיסטיקה.
מראש לא התכוונתי לטעון על דעות של פוסקים אלא לומר את דעתי.

השאר תגובה

Back to top button