תוספת שבת

שו"תקטגוריה: הלכהתוספת שבת
נועם שאל לפני 11 חודשים

שלום הרב,
שישי שעבר (שביעי של חג) הגעתי אחרי צהריים לבית כנסת שם התקיימה סעודת משיח (של חבד). אחד החבדניקים ניסה לשכנע אותי לאכול מצה, ולאחר דין ודברים נזכרתי שבכלל קיבלתי על עצמי תוספת שבת בדרך לבית הכנסת. ברגש הודיה לה' הודעתי לחבדניק כי איני יכול לאכול שכן הכנסתי את השבת ואני מחויב בקידוש. הוא מצידו טען כי תוספת שבת היא לא מדאורייתא ובשביל צורך מצווה (הוא כולל את סעודת משיח ככזה) אני פטור מאיסורי השבת של תוספת זו. לאחר מכן ראיתי כי תוספת שבת היא מדאורייתא וכי במסכת ראש השנה אף דורשים אותה מהתורה (סבורני בהיקש), אך גם טענה זאת שלי נתקלה בתגובתו כי על אף שעצם המצווה היא מהתורה, הרי שהאיסורים שחלים בה עלי אינם מדאורייתא. נימוקו הראשון היה הצבעה על היחס של הפוסקים לזמן תוספת שבת וההיתרים השונים אותם הם מציעים כאשר יש צורך, ונימוקו השני היה כי איסורי השבת חלים מהתורה בזמנם ובאופן אובייקטיבי , ואיני יכול לבחור מתי להחילם. 
אשמח לדעת את דעת הרב בנושא  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

ראשית, סעודת משיח אינה צורך מצווה אלא מנהג של הבל חב"די כדרכם. יש עניין גדול להתרחק מהם ומהמונם ולא להיות מושפע מהשטויות ומהמיסיונריות שלהם. לכן בלי קשר לשאלת התוספת לא הייתי נכנס לשם.
לקבל תוספת שבת פירושו להתחיל לנהוג את איסורי שבת. וחיוביה (כולל קידוש) האם זה דאורייתא או דרבנן זו מחלוקת הפוסקים. ראה שו"ע או"ח רסא ס"ב ובנו"כ שם. לשיטות שזה דאורייתא יש באיסורי מלאכה בתוספת משום ביטול מצוות עשה דאורייתא ולא איסורי דרבנן.

השאר תגובה

Back to top button