מוסר לא אינסטרומנטלי

שו"תקטגוריה: אמונהמוסר לא אינסטרומנטלי
אלון שאל לפני חודש 1

לרב שלום,
אחד הטיעונים של הרב לטובת ייתכנותו של מעמד הר סיני, או לפחות של גילוי אלקי כזה או אחר, הוא שסביר להניח, שה' יוודא שאנחנו נדע מה מצופה מאיתנו. ולשאלה "והרי ה' כבר הטביע בנו את ערכי המוסר, ואם כן למה לחפש את ציפיותיו מאיתנו ממקור נוסף?", הרב עונה שערכי המוסר הם אינסטרומנטלים, שהרי מטרתם לשמר את הבריאה, ולא ייתכן שהתפקיד של הבריאה הוא לשמר על עצמה בלבד, ושלא תהיה לה שום מטרה מחוצה לה עצמה. סליחה על הפראפרזה ועל אי-הדיוקים אם יש.
ברצוני להקשות על הטיעון הזה באופן הבא:
ישנם מערכות ערכים ונוהגים לא מוסריים בעליל, שגם הם משמרים על העולם ועל החברה. ספרות מדע בדיוני דיסטופית מלאה בדוגמאות: הריגת חלק מהאוכלוסיה כדי ששאר חלקי החברה יחיו בשפע(logan's run), קטגורזציה של האוכולוסיה לסוג א,ב, ג, ד' (brave new world)… חברות מבוססות על ערכי המלחמה, הכבוד, וכו' גם הן יכולות להתקיים ללא מוסר.
אם כן, למה לא נאמר שה' לא מצפה מאיתנו מאומה מלבד היותינו מוסריים, כאילו אומר לנו "כשאתם חיים ומתפקדים בעולם, תפעלו בדרך מוסרית, ובזה שבחרתם במוסר דווקא תתגשם(לא משנה איך בדיוק) המטרה שלי
ואם כן חוזרת השאלה, למה לנו לצפות להתגלות אחרת מזאת המוטבעת בנו והברורה כל כך?
 
תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לא הבנתי את השאלה
 

אלוו הגיב לפני חודש 1

אנסה שוב. אולי בשלבים.

יש דרכים רבות לשמור על הבריאה. המוסר הוא רק (אוליי) אחד מהן. לכן אם ה' הכניס בנו את ערכי המוסר דווקא, סימן שהוא לא רק מעויין שנשמור על הבריאה (אם בכלל) אלא שנתנהג באופן מוסרי (גם) מסיבות אחרות. נקרא לסיבות האלה "הסיבות הדתיות"

אם כן, ניתן לומר שה' כבר התגלה לכל בני האדם, בזה שהוא ברא אותם אם ההבנה של מה טוב ומה רע מבחינתו

האם מובן עד כאן?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אלו תפיסות מוסר שונות ולא ערכים מעבר למוסר. מה שמיועד עבור חייהם ורווחתם של בני האדם זהו המוסר.

Effy הגיב לפני חודש 1

למה אי אפשר להגיד את הדבר הבא:
1. מוסר הוא אמצעי ל – 'חברה מתוקנת' (ולכן מוסר זה לא המטרה של הבריאה. כי אל תברא חברה ולא תצטרך לברוא מוסר).
2. 'חברה מתוקנת' היא אמצעי שהמטרה שלו היא הבריאה (ואז לא צריך מערכת חוקים דתית מקבילה למוסר, ולא היתגלות כמו שהוסבר לעיל), זה אפילו מפשט את העניין.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לא הבנתי את 2 ומה הוא בא לומר (להקשות, חהציע אלטרנטיבה למשהו)

Effy הגיב לפני חודש 1

תודה על התגובה,

הוא בא להציע אלטרנטיבה לשיטה שאומרת שיש 'סיבות דתיות' לבורא, מלבד המוסר,
שיטה שלפיה אני מסכים שצריך היתגלות כלשהי כדי לדעת מהן החוקים הדתיים,
כי אנחנו מגדירים אותם כלא רלוונטים למוסר (וכלא ניתנים להבנה שלנו).

אז מה שאני מציע בהמשך לשאלה המקורית שנשאלה זה להגיד שאין סיבות דתיות לא מובנות, אלא רק סיבות מוסריות, וזה יותר פשוט כי לא צריך היתגלות, (והסיבות המוסריות עוברות בחוש המוסר או איך שנגדיר את ה'ידע' הזה שקיים בנו).

עכשיו לגבי הבעייה של:
'אם המטרה זה ליצור חברת מוסרית אז אין צורך לברוא חברה כלל',
כי אני בונה משהו עבור משהו חיצוני לו,
אז אני מציע את מה שכתבתי ב – 2, שחברה מוסרית זה לא המטרה הסופית אלא גם כן אמצעי למטרה חיצונית, בדומה לחוקים הדתיים הלא מובנים שמהווים סיבה לבורא.

וכמו שאני לא יודע איך חוקים דתיים 'עוזרים' לבורא, ככה אני לא יודע איך 'חברה מוסרית' עוזרת לבורא, אבל ההצעה פה היא שהחברה המוסרית היא לא המטרה אלא אמצעי. ואז החלק הדתי מיותר.
אני אומר (או שואל) שזה שחברה מוסרית היא מטרה (ידועה) של המוסר לא אומר שהיא לא יכולה להיות גם אמצעי למטרה 'נשגבת' (ולא ידועה) של הבורא.
(וסתם לפי זה יוצא שהבורא הוא לא רק התוקף של המוסר, אלא הוא גם נתרם ממנו בעקיפין)

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

עקרונית זה אפשרי, אבל עדיין יש כאן מטרה מעבר למוסר. אם הקב"ה היה מתגלה ואומר שהמוסר הוא הוא המטרה (כלומר אמצעי למטרה) זה לא היה שונה. אבל הוא התגלה ואמר שהמטרה הדתית מושגת על ידי חוקים אחרים.

Effy הגיב לפני חודש 1

תודה רבה,

אוקי הבנתי, כן, עדיין יש מטרה מעבר למוסר,
אתה אומר אז שכדי שנדע שחברה מוסרית היא היא המטרה (האמצעי למטרת הקב"ה, "הצורך הגבוה") היה צריך גם התגלות?
אם כן, אז אני רוצה לטעון שבשביל זה יש את ה – "חוש המוסרי", שלא כמו חוקים דתיים ששם אני מסכים שצריך התגלות, כי אין לנו "חוש דתי" (אולי יש במידה כלשהי? לא יודע..).

(במחשבה נוספת אני מסכים שהטיעון הזה שמייתר את ההתגלות לטובת החוש המוסרי הוא לא כזה פשוט, אבל הוא כן נשמע לי כרגע כמו אופציה לא זניחה שצריך לחשוב עליה. כי מצד שני גם התגלות זה לא פשוט, אבל אני לא פוסל)

השאר תגובה

Back to top button