קולות חרדיים למען השתלבות (טור 558)

בס"ד

לפני כמה ימים ראיתי פוסט של אדם בשם הרב מיכאל נכטיילר, העונה לשם "החרדים לטיס", ובו הוא קורא להשתלבות של החרדים בכל מערכות המדינה, בעקבות המחאות של טייסים, כלכלנים ואנשי אקדמיה שהצליחו להשהות את הרפורמה המשפטית של הממשלה. כבר קראתי ושמעתי קולות כאלה גם בעבר, ואנצל את ההזדמנות כדי לבחון כמה נקודות ששוות דיון.

והרי דברי קודשו:

אז אמרנו להם "תקפצו לנו!", והם קפצו.

קפצו על המדינה שלנו, על הכלכלה, על הצבא, על החוק, על הרחובות, ובעיקר על כל מוסכמה קדושה אפשרית. הם קפצו והוכיחו לנו שהרוב כאן לא קובע.

מיעוט ליברלי שהפסיד בבחירות בנוקאאוט, קבוצה שהולכת וקטנה דמוגרפית וזהותית, אבל שלטה כל העת, החזיקה בדגל הכחול לבן ולא הרפתה ממנו מעולם. היא היתה שם כל העת, נותנת לילדים לשחק בגבולות הריבוע, דואגת פה ושם ליישר את הסוררים, להבהיר להם שיש מעליהם אדון, מאפשר, אבל אדון.

והיא לא אשמה, ברובה הגדול היא לא מושחתת, היא פשוט הייתה שם לפנינו, בתודעה ובמעשה, נותנת לנערים לשחק לפניה כל עוד אינם משנים את כללי המשחק ובראשם – עצם שלטונה ושלטון ערכיה.

וכל עוד הם שם ולא אנחנו, כל עוד את חדרוני המשרדים במגדלי תל אביב ממלאים אנשים ליברלים על מלא, כל עוד את קוקפיטי הטייסות מאיישים בני ישראל הראשונה, כל עוד מול מקלדות לוחמי הסייבר יושבים צאצאי סביון, כל עוד עונדי הפלאפלים במשטרה ובצבא, לובשי הגלימות בהיכלי המשפט, ודוברי האנגלית הרהוטה במשרד החוץ, כל עוד אלו יהיו נציגיהם, זה לא ישתנה.

בשביל לשנות את המשחק למשחק דמוקרטי, בשביל לעבור לכיסא הנהג ולגעת בדוושות המדינה, בשביל שנוכל להתחיל להנחיל למדינה באופן שאינו קוסמטי את ערכינו, לא די בדמוגרפיה, נדרשת הקרבה. נדרשת אחריות.

אנחנו כחרדים חייבים להיות שם עם טובי בנינו, במשרדים ובטייסת, בסייבר ובמפקדות, בנקודות המשטרה בארץ ובנציגיות ישראל בחו"ל, אנחנו צריכים להיות אליטה.

עד שלא נהיה שם, המציאות הוכיחה שאין לנו שום יכולת להנחיל את תפיסת עולמנו. נמשיך לשחק בתוך הגבולות ההולכים ומצטמצמים של המשחק שיוגדר לנו, ולחכות שיאפשרו לנו, אולי עוד קצת אויר וזמן משחק.

הקריאה מהחודש האחרון אינה צריכה להיות לדמוקרטיה. זו אינה באמת קיימת כפי שהוכיחו נתיבי איילון. הקריאה היא לעלות אל ההר וליגוע בקצהו, הקריאה היא לכבוש את האליטה.

למרות הקושי, למרות המרחק האידיאולוגי, למרות הפער הסוציולוגי, ולמרות שמדובר בתהליכים של עשורים, אם באמת חפצי חופש אנחנו, אם באמת ערכינו חשובים לנו ואנו חושבים שהם קריטיים לעתידה של ישראל ולעתיד העם היהודי, הגיע הזמן לקרוא בקול גדול, בציבור שלנו, פנימה:

החרדים הטובים – לטיס!

ניתוח ראשוני: גניבת הבחירות

דבריו משקפים את אותו מרמור שעומד בבסיס המחאות החדשות של תומכי הרפורמה שהחלו השבוע, שטוענים כי המוחים גנבו להם את הקול. הם זכו בבחירות האחרונות, ציפו לשינוי חוקתי לפי המובטח, וכעת הממשלה פועלת לפי תכתיבים של המיעוט שהפסיד.

רק אעיר כי זהו סילוף של העובדות, כמקובל במחוזותינו. איני נכנס לוויכוח האם זה אכן הובהר בתעמולה ובמצע לקראת הבחירות (לדעתי – דווקא כן), אבל חשוב לדעת שלפחות כיום ברור שרוב גדול של הציבור (כולל מעל חצי ממצביעי הליכוד) תומך בהשהיית הרפורמה ובשיח לקראת הסכמות. ועדיין אני יכול להבין שזה יוצר תסכול עצום אצל מצביעי הקואליציה השמאלנית העכשווית. ניתן להבין זאת היטב דרך שיחתו הוויראלית של מכונאי מטוסים עם אראל סגל, שכששמעתי אותה ממש נשבר לי הלב. כדאי להאזין, למי שעוד לא קיבל את זה בוואטסאפ. למרות הכאב, אני חייב לומר שלדעתי הוא לא צודק, וההשוואה שלו לא נכונה. ועדיין ניכרים דברי אמת שיוצאים מהלב. תחושה דומה קיימת אצל החרדים, ושם אין ספק שגם היום הזה ממש מדובר ברוב גדול מאד של המצביעים שציפו לרפורמה הכי קיצונית והתאכזבו.

נכטיילר, כאמור, מבכה גם הוא את חטיפת הבחירות. וטוען שמה שאפשר זאת הוא הכוח שיש לטייסים, אנשי הייטק, אנשי אקדמיה, משטרה וצבא, אישי משפט וכו'. לכן הוא קורא לחברה החרדית להיכנס לתחומים הללו, כדי שלהבא לא תקרינה חטיפות כאלה. (ואולי כדי שלהבא דווקא הם יחטפו את קולות מתנגדיהם לכיוון שלהם.) לטענתו, זהו בעצם אינטרס חרדי.

אני חייב לומר שבקריאה ראשונית לא הייתי בטוח שכוונתו באמת לקרוא לשינוי מדיניות חרדי. היה לי חשד שזוהי כתיבה סרקסטית (ואז הכותרת פספסה את כל העניין), שמטרתה בעצם למחות על גניבת הקול החרדי. אבל מחיפוש ברשת על הכותב התרשמתי שזה דווקא כן נכתב ברצינות. יתר על כן, נראה שהוא עקבי במאמציו לאזן את החברה החרדית, וייתכן שקריאתו זו לא מכוונת באמת לקידום האינטרסים החרדיים, כפי שניתן להתרשם, אלא לקידום האנשים החרדיים ולפתיחת אופציות בעולם החרדי. הוא תולה זאת באינטרס של החברה החרדית כי כך כותבים שם, אבל בעצם מתכוון לומר שכך ראוי. צריך להכיר את המאפיינים של כתיבה חרדית, בפרט כאשר היא עוסקת ברעיונות רדיקליים (כמו לצאת לעבוד, לרכוש השכלה, לחשוב, או לתרום לחברה רח"ל). במקריים כאלה היא משתמשת בשפה כפולה, כלומר כותבים טיעונים לגיטימיים לאוזן החרדית, כשמאחוריהם מתחבאים טיעונים ביקורתיים שפונים למבינים (במו אוזניי שמעתי כבר בעבר מכותבי "צריך עיון", ממחוזותיו של נכטיילר, שהם אכן כותבים בשפה כפולה כזאת). בכל אופן, כאן אתייחס לדברים עצמם ואניח שהם נכתבו ברצינות. דבריו הם רק טריגר לדיון, וזה מה שחשוב לי כאן.

האם באמת הטייסים גנבו לו את הקול?

כאמור, רוב הציבור כיום רוצה פשרה והשהייה. בהסתכלות הזאת דווקא תומכי הרפורמה שיצאו בעת ההשהיה (יום ב) לרחובות הם שרוצים לגנוב לכולנו את המדינה. לקואליציה אכן יש רוב והיא אכן זכתה בבחירות בדין. אפשר להתווכח עד כמה זה לגיטימי לפעול כעת מכוח רוב שקיבלת בבחירות כאשר עכשיו ברור שאין לך רוב בציבור (אגב, ייתכן שגם לא רוב בין ח"כי הליכוד, אם אוסף השפנים שם היו מוכנים גם לומר את דעתם בגלוי וביושר ולא רק לא לפרוטוקול). אבל בטח לא סביר לקרוא לדבר כזה 'גניבה'. זו כפייה כוחנית באמצעים אזרחיים על הממשלה, במטרה להביאה לייצג את רצונו של רוב הציבור. זה נשמע קצת אחרת מגניבה, לא?

כמובן שלגבי אמצעי הכפייה בהחלט יש מקום לדון. רובם לגמרי לגיטימיים בעיניי. לחץ כלכלי פוליטי והפגנות, סוערות ככל שיהיו, אלו כלים דמוקרטיים למהדרין. כך ציבור מביע דעה, וככל שלדעתו המצב קיצוני יש גם הצדקה לצעדים קיצוניים. זו אינה הפעם הראשונה שחוסמים כאן כבישים (כן, גם בהתנתקות חסמו. ונכון, לא ספרתי כמה פעמים. גם חרדים חסמו, אתיופים חסמו ונכים חסמו). בפרט שכאמור רוב הציבור כיום דווקא לא מסכים לדהירת האמוק של הממשלה ולכן בהחלט סביר לטעון שאין תוקף מוסרי למעשיה, גם אם יש להם תוקף חוקי.

לגבי הסרבנות בצבא, אני אישית חשבתי שאין בזה בעיה בנסיבות הקיצוניות שנוצרו (לפחות לגבי מי שהגיע למסקנה שהדמוקרטיה עצמה בסכנה, ושהכללים השתנו באופן שמפר באופן מהותי את החוזה החברתי. למרות שאני לא נמנה על אלו). אבל בימים האחרונים יש לי הרהורים נוספים בעניין (בין היתר בגלל ההאזנה למכונאי הנ"ל), ואין לי לגביו עמדה חד משמעית. ברור שזה גם תלוי בהערכת הסיכונים הצפויים, ובזה אני חלוק על רוב המוחים (לדעתי אין סכנה לדמוקרטיה גם אם הרפורמה הייתה עוברת, בטח במתכונתה המצומצמת). אני גם חושב שהם פתחו את ההערכה בדבר סכנה לדמוקרטיה בקלות דעת רבה מדיי, ובזה יש בהחלט ממד של רשלנות.

אלא שהחרדים הם האחרונים שיכולים להלין על סרבנות להתגייס ולשרת בצבא. תלונות כאלה הן פסגת צביעות שכמותה טרם ראיתי. אתה לא רק משתמט ומתנשא, לא רק מקבל זכויות על לא עוול בכפך, כעת אתה גם בא בטענות לאלו שמסרבים למסור את נפשם למענך, ומתלונן על זכויות יתר של משרתיך הנאמנים. הם מעזים להשתמש בכוח שצברו בדין, שלך אין אותו כי אינך מוכן לשאת בנטל, אבל להתלונן על כך אין לך בעיה. פלא שלא דורשים לתת נשק גם לבחורי הישיבה בשם השוויון בפני החוק. החרדים עומדים על זכותם להשתמש בכסף שמייצרים אנשי ההייטק והכלכלה, לצרכיהם הכיתתיים, בלי שהם מוכנים לתרום לזה מאומה. ואז באים בטענות לאלו שמשתמשים בכוח הכסף שלהם או ההקרבה וההתנדבות שלהם כדי להשפיע. אין גבול לאטימות.

כדאי לזכור שיצחק תשובה משלם מיסים בערך כמו עיר שלימה. למה גם שם לא נבוא בטענות על שוויון בפני החוק? למה לוקחים ממנו יותר מאשר מכל אחד מאיתנו? וכי הקול שלנו שווה יותר משלו? לדעתי כמו שסביר לקחת מנו יותר מסים, כך גם לגמרי סביר שיש לו יכולת השפעה גדולה בגלל כוחו הכלכלי, יותר ממה שיש לאזרח רגיל. לא בקלפי, אבל במאבקים דמוקרטיים – בהחלט כן. כבר הזכרתי בטור קודם שלארה"ב יש זכות ווטו במועצת הביטחון ולבלגיה לא. היכן השוויון? לכאורה סתם מתן קרדיט לכוח. אבל המבקרים את העניין שוכחים משום מה שארה"ב היא זו ששולחת חיילים ומשקיעה הון במשימות בינלאומיות, ולא בלגיה וגם לא ישראל. לכן בהחלט יש צדק לתת לה כוח והשפעה עודפים בהחלטות בינלאומיות. מי שמשלם את המחיר ונושא בתוצאות מגיע לו כוח השפעה בהתאם.

הערה מוסרית

אגב, אם לדעת נכטיילר החרדים יכולים להתגייס לטייס (כמה וכמה שנות שירות, כולל המון ימי מילואים) כדי להשפיע על האינטרסים שלהם במדינה, ואם הם יכולים להיכנס לתחומי ההייטק והכלכלה כדי להשפיע, איני מבין מדוע הם לא יכולים להתגייס ולתרום לתוצר גם כיום, סתם כדי למלא את חובתם. גם אם לא היו "גונבים להם את הקול", הם יכולים וצריכים לתרום את חלקם. אולי צריך להזכיר שמותר לקיים את חובותיך גם אם זה לא מקדם את האינטרסים שלך. בשביל ערך אזוטרי ושנוי במחלוקת כמו מילוי חובה מוסרית ואזרחית, כנראה אין שום הצדקה לשאת בנטל. בשביל זה נולדו הפראיירים מסביב. הבעיה היא שלפעמים הפראיירים שוכחים את חובותיהם, וצריך להעמיד אותם במקומם.

זוהי תפיסה מוסרית מזעזעת בעיניי, אם כי היא ממש לא מפתיעה אותי. אגב, הזכרתי למעלה את השיח החרדי הכפול, ואני חושד שנכטיילר בעצם רוצה לומר שמן הראוי לתרום לחברה ולשאת בנטל, אבל כותב זאת בדרך החרדית המקובלת (=זה האינטרס שלנו לכן צריך ונכון לעשות זאת). הנה, אפילו לימדתי עליו זכות. אגב, אני באמת מעריך שזו אפשרות פרשנית סבירה לדבריו. כמה פעמים בעבר (ראו למשל במאמרי כאן) הסברתי שלא מלמדים זכות בטיעונים לא נכונים.

האם החרדים החדשים עדיין יהיו חרדים?

השאלה המעניינת שעלתה אצלי לגבי הפוסט הזה היא האם אותם חרדים שישתלבו בכל תחומי העשייה עדיין יהיו חרדים, ובאיזה מובן? הם לא יאמרו הלל ביום העצמאות? זכרו שהיום המפלגות החרדיות הן 'המחנה הלאומי'. ממש ציונות רדיקלית. אני נתקל בשאלה הזאת בכל פעם שאני שומע חרדים שקוראים לשינוי מהותי בחברה החרדית, ביחסה לעבודה והשכלה, ביחסה לצבא, ביחסה לנשים, ביחסה למוסדות המדינה, ביחסה לערכים חיצוניים ופתיחות לסובב, לאמנות וכדומה. אחרי שכל זה ישתנה, מה יישאר מהחרדיות של הקבוצות הללו? הגרטל והכפתן? אי אמירת הלל ביום העצמאות? אולי הציות המוחלט לגדולי הדור (שכמובן גם הם, או לפחות דעותיהם, ישתנו, שהרי כיום הם נגד כל ההצעות הללו). לפי הקריטריון הזה, בעצם אפשר אפילו בכלל לוותר על תורה ומצוות, לציית למוהר"ר דוד גרוסמן ומועצת גדולי מרצ, ואחרי כל זה להישאר לחסות תחת הכותרת 'חרדי'. במניפסט שלי (טור 500) עמדתי על כך שחרדיות, אם מתעלמים מהכפתן והגרטל, היא חיבור בין שתי אידאות כמעט בלתי תלויות: התנגדות לציונות והתנגדות למודרנה וערכיה. במבט הזה עוד יותר ברור שהחרדיות המוצעת כאן לא מקיימת מאומה מהקריטריונים המהותיים שמאפיינים אותה.

חשוב לי לחדד שזו אינה ביקורת. אין שום חובה להישאר חרדי וגם אין קדושה בשמות ומונחים. בוודאי מותר לאדם להציע לעצמו ולכולנו לא להיות חרדים (גם אני מציע זאת בחום), לא ביחס לציונות ולא ביחס למודרנה. אבל התחושה שאני מקבל ברוב המקרים שבעלי ההצעות הללו רוצים לשנות את החרדיות ולא לצאת ממנה. בעיניי זה דומה להצעה למתמטיקאי לעסוק בשירה, כי זה ראוי יותר למתמטיקה. או כמו להציע ליהודי לאמץ את ההינדואיזם ולוותר על תורה ומצוות, כי זו יהדות נכונה וראויה יותר. אגב, יש לא מעט שמציעים הצעות דומות. כך, לדוגמה, רוב ככל ההצעות לזהות יהודית חילונית[1] אומרות בערך את זה: היהדות שלי היא סט של ערכים ליברליים (בתוספת כמה מרכיבים אתניים ותרבותיים, כמו דיבור עברית, שירות בצבא, רצחו את סבי בשואה וכו'). כך גם מדעי החרטא מציעים לראות בהם עצמם מדע. חלק מהעוסקים בהם מציעים לערוך מחקר איכותני ולא כמותי ומתעקשים לראות גם בזה מדע וכן הלאה. הצד השווה לכל ההצעות הללו הוא שהן בהחלט יכולות להיות ראויות, אבל אין שום היגיון בהתעקשות לראות בהן שינוי של המצב/התחום הקיים ולא מעבר למצב/תחום אחר.

הצעות אלו פירושן ריקון של החרדיות מתוכן מהותי, והישארות עם מונח ריק, או היצמדות להגדרות סוציולוגיות (שגם הן ישתנו מאד). זהו קיבעון שמתעקש להמשיך ולהיקרא חרדי גם כשאינך כזה. אולי אותם אנשים חשים סנטימנט עמוק למילה 'חרדי'. אבל בעיניי זהו סתם שימוש במילה. דיון סמנטי שלא ממש מעניין. שימו לב שאם זו הייתה כוונתו, אז נכטיילר בעצם מציע לכולם "להשתמד" (אליבא דהתפיסה החרדית המקובלת) ולא רק לשנות את החרדיות. כאמור, איני יודע אם הוא מתכוון לזה (זכרו את ענייני השפה הכפולה).

הבעיה הלוגית, הערכית והפסיכולוגית

עד כאן תיארתי בעיה לוגית-מושגית. מעבר לזה, נראה שיש כאן בעיה פסיכולוגית שעומדת בבסיס העניין הלוגי-מושגי. אדם לא מוכן להתנתק ממקומו, או להכיר בכך שהתנתק, ולכן מתעקש להיכנס לסתירות מושגיות. אבל מעל הכל יש כאן גם בעיה ערכית בעיניי, ובה אגע כעת.

רבים מאלו שדיברו אתי על הסוגיות הללו מצפים שיעשו עבורם את העבודה. שוב ושוב שואלים אותי כיצד תיעשה המהפכה? איך ניתן לשנות את העיוותים של החברה וההשקפה החרדית? נראה שהפונים מצפים שאני, או מישהו אחר, יעשה עבורם את העבודה. שנה לנו את החרדיות, הם אומרים, ואז נוכל להישאר בנחת חרדים. זהו רצון למהפכה אבל בלי מוכנות לשלם מחירים. מהפכה מהכורסה. אני אומר לאותם יהודים שברוסיה בתחילת המאה העשרים אנשים מסרו את חייהם על מהפכה. הם לקחו סיכונים, שלעומתם מה שלוקח על עצמו מהפכן חרדי בימינו הוא בדיחה טפלה ועלובה. אם חשוב לך לשנות, אם אתה רוצה לבטא את עמדותיך ולנהוג על פיהן בחופשיות, היכבד וקח סיכונים עם מוכנות לשלם מחירים. אתה לא יכול לצפות לחיים נוחים, עם כל 'הלוקסוס החרדי' (המפוקפק), אבל לדרוש או לצפות שתיעשה מהפכה עבורך, בלעדיך.

שוב ושוב מתברר לי שישנה קבוצה חרדית (?) גדולה למדיי, שבתוכה כל אחד לחוד רוצה מהפיכה, אבל אין להם אפשרות להתארגן כי אף אחד מהם לא מוכן להיות ראשון. בני סיפר לי פעם על כשל שידוע כ"בעיית הפקס". נניח שהמצאתי כעת את מכשיר הפקס. אין לי דרך להתחיל למכור אותו כי כדי להשתמש בו צריך שיהיה לפחות עוד אדם אחד שיש לו פקס (רצוי מישהו שיש לי קשר אליו). אין לתהליך כזה איך להתחיל. בטור 67 עמדתי על בעיה דומה ביחס למרד נגד רודנים (כמו סטלין). זה כבר ממש מחזיר אותנו למהפכה החרדית (רק בקנה מידה זניח לעומת המקור).

זה מזכיר לי את בני דודנו הפלסטינאים שמייללים כל הזמן שאכלו ושתו להם, לא מוכנים לשלם שום מחיר, ומצפים שאחרים (אנחנו למשל) יסדרו עבורם את כל העניין. על זה אמר יורם ארבל: "כך לא בונים חומה". שינויים כאלה נעשים על ידי אנשים שמוכנים לשלם מחירים. אם זה חשוב לך, לך על זה. אם אינך מוכן, כנראה זה לא ממש חשוב לך, אז תאכל מה שבישלת (או סירבת לבשל).

הצעתי לציונות הדתית

אני חושב שאם ניישם את הצעותיו של נכטיילר כלשונן, הן רלוונטיות מאד לציונות הדתית. שם לא ייקלעו לאותן בעיות שתיארתי ביחס ליישומן אצל חרדים. כל אלו בציונות הדתית שמעלים את אותן תלונות עצמן, שגנבו להם את המדינה ואת הקול, ייכבדו ויתפסו את עמדות הכוח שמאפשרות להשפיע. כאן לא תיווצר סתירה מושגית, ולכן הדרך בהחלט פתוחה. הציונות הדתית לקחה על עצמה לא פעם משימות חדשות (התנחלות, קצונה בכירה בצבא, השתלבות באקדמיה ובמערכת המשפט, בעיתונות ועוד), אבל כנראה שלא הגיעה לעמדות השפעה מספיק משמעותיות, ולכן ממש  בימים אלו ה'מיעוט' שהפסיד בבחירות עדיין מצליח להביס אותה. נראה שאנחנו בדרך, ובהחלט יש התקדמות, ועדיין המרחק רב.

אולי זה יפתיע אתכם, אבל להערכתי הדברים אמורים בעיקר בתחום ההייטק. לפני שנים רבות הזמינו אותי לישיבת ההסדר במעלה אדומים לכנס בוגרים. דיברתי שם על ההתגייסות להייטק. אמרתי להם שהתרגלנו לכך שמותר וצריך לוותר על ערכי משפחה וערכי לימוד תורה וכדומה, כדי להתגייס ולתרום בסיירת, או בקצונה קרבית בכירה בצה"ל. אבל משום מה בתחום ההייטק אין לזה לגיטימציה. צריך להבין שהקמת סטרטאפ זה לא כסף שנוזל מהשרוול. גם אחרי שיש לך רעיון ויש  לך כישרון, מדובר במאמץ אדירים, עם עבודה סיזיפית, עם לקיחת סיכונים גדולים, איבוד שנות חיים ומתח רב, וכל זה כמובן בא על חשבון המשפחה. אין אפשרות להיכנס לתחום הזה אם לא מוכנים להקריב באופן דומה למה שקורה ביחס לשירות בצבא.

חבר טוב שלי שמצוי בתחום אמר לי פעם שיש פער גדול מאד בין אנשי הייטק חילוניים לדתיים, ואין פלא שיש מעט מאד סטרטאפים שמובלים על ידי דתיים. זה כנראה לא הבדל בכישרון, אלא בהתמסרות. עובד דתי הוא נאמן יותר (כך הוא אמר), מסור וחכם לא פחות, אבל יש לו משפחה, שעות עבודה מוגבלות, חלוקת קשב בין חזיתות שונות (אצל מי עושים את ליל הסדר? מה קורה לגבי דף יומי?), וזה לא מאפשר לו להשקיע את ראשו ורובו בעבודה. כך אפשר לעבוד בהייטק, אבל כך לא בונים סטרטאפ. הוא אמר לי שאיש ההייטק התל אביבי המצוי הוא צעיר שקם בעשר, חולם על מה שקורה כשלוחצים על ה- CAPS LOCKביחד עם SHIFT 8, מחליף חוויות עם החבר'ה בבר על הנושאים הללו, מתעדכן בכל מה שנעשה, מתחתן בגיל מאד מאוחר, אם בכלל, ואחרי כמה שנים יש לו רעיון והוא משקיע את כל כולו במימושו. חברו הדתי בינתיים עובד כעשר שעות ביום במסירות, אבל בשאר הזמן הוא מטפל בילדים, מכין את ליל הסדר, לומד תורה וכדומה. אין לו אפשרות באמת להיכנס לעולם הסטרטאפים.

אמרתי להם שבישיבה מחנכים אותנו לא לזנוח את הלימוד גם כשאנחנו יוצאים לשוק החיים. לא לוותר על התעלות רוחנית ודתית, ולדעת לשלב בין התחומים. לגדל משפחה לתפארת ולחנך ילדים. ובכלל, העבודה זה לא הכל. אה, יש גם סייעתא דשמיא, כך שעם יראת שמים אמתית נצליח גם בלי להשקיע כל כך הרבה כמו "הרשועים הארורים,. קרוב ה' לכל קוראיו. טוב, זה כנראה לא ממש עובד. כך, אמר לי אותו חבר, אנחנו מגיעים למצב שמבין המתעשרים החדשים בעולם ההייטק והסטרטאפים יש מעט מאד דתיים יחסית. יש לזה השלכות רחבות מאד. לדוגמה, זה מקרין על היכולת של הציבור הדתי לעמוד על רגליו שלו (אין תורמים גדולים), והוא נזקק לחסדיהם של אחרים שלא ממש מאמינים בערכים שלו ולכן פחות יתרמו להם. מי בדיוק יחזיק ישיבות אם אין גבירים חדשים דתיים?! יש לזה כמובן עוד השלכות, ואמרתי להם שם שכדאי לתת את הדעת על הכיוון הזה. ההרואיות של הצבא צריכה להתרחב לתחומים נוספים.

בימים אלו נוכחנו לראות שיש עוד סוג של מחיר להיעדר סטרטאפיסטים דתיים: ההשפעה החברתית-פוליטית. ראינו שהכוח הכלכלי והציבורי של המוחים היה פקטור מכריע בעוצמתם. החזקה בעמדות המפתח, טייסים, אנשי אקדמיה בולטים, אנשי הייטק ומנכ"לים גדולים וכדומה, נותנת לך כוח אדיר. כך "גונבים" לכם את הקול, חברים.

איני מתכוון שנכון לכוון כך את כלל הציבור. זה מתאים לבודדים ממש. אבל הבודדים הללו נושאים על גבם את המשק כולו (אפרופו המחאות), ולכן לדעתי צריך לתת לגיטימציה למי שמתאים ומוכשר ומוכן להקרבה הזאת ללכת על זה. זה כמו סיירת או טייס, והציבור צריך את זה לא פחות ואולי יותר. כן, לא רק בשביל עם ישראל אלא גם בשביל הציבור הדתי. אגב, זה אמנם אינטרס כיתתי, אבל הוא לגמרי לגיטימי ואף ראוי. כל עוד הוא בא בדרך ישרה ולא על חשבון שאר החברה אלא למענה. סטרטאפים תורמים המון לכלל החברה בישראל, ואם החברה הדתית תיטול בהם חלק יותר משמעותי, זה יועיל לכלל החברה וגם לחלק הדתי שבה. לגיטימי וראוי.

אז קדימה: הטובים לטיס ולסטרטאפ.

[1] ראו על כך במאמר כאן, בטור 425, בסדרת הטורים 336339 ועוד.

121 תגובות

 1. זה די מדהים, אתה מציע לציונות הדתית להיות חזקה ועשירה יותר, כדי שבפעם הבאה שיעצבנו אותה היא תוכל להיות אלימה\סרבנית יותר? זה מופרך עד לא יאומן. לחלוטין לא רלוונטי, לדעתי, שכן ההצעה הזו הפוכה לגרעין הליבה של הציונות הדתית, שהיא ממלכתית מטבעה ובהגדרתה. אבל זו סיבה ללכת להייטק??

  1. מיכי מתכוון לומר שצריך לקחת אחריות לאומית גם בתחום ההייטק, אבל בציבור הדתי צריך לדבר על אידאלים, אז הוא מתבטא בשפה כפולה, כלומר "טיעונים לגיטימיים לאוזן הדתית, כשמאחוריהם מתחבאים טיעונים ביקורתיים שפונים למבינים".

   1. שלום מיכאל,

    לא ראיתי כאן התייחסות ש:

    א. שבעצם צה"ל בונה, באופן קריטי, על חובת המילואימניקים הטייסים ואנשי 8200 (שמקבלים מהצבא מקפצה מאוד משמעותית לאזרחות) להתייצב לשירות מילואים.

    ולכן המשמעות של סירובם הקולקטיבי, מתאמים פוליטיים, הוא מהפכה צבאית פאסיבית-שקטה, שאם לא תמוגר, המשמעות היא שמעכשיו הם יודעים שידם על השאלטר של המדינה לכל דרישה פוליטית.

    (למשל הטריגר של אנשי 8200 היה חוק הנבצרות, שהוא חוק חיוני במצב שבו היועמ"ש יכול בכל רגע להוציא את רוה"מ לנבצרות ללא יכולת ערעור)

    🙏 על המפעל העצום.

    1. בעצם אלא שקיבלו מינוי ציבורי על שאלטרים של המדינה:

     המילואימניקים, נתב"ג, שביתת ההסתדרות, משתמשים בכוח זה לכפיית עמדתם הפוליטית.

     איך אפשר לכנות התנהלות מאפיונרית כזו?

  2. לא. מה שהצעתי להם הוא להשתתף כדי שיהיה להם מעמד שווה לאחרים ולא יצטרכו ליילל שיש להם כוח. זאת מעבר לעצם הצורך לתרום את חלקנו. כמו שכתבתי בטור, הכוח משקף תרומה ולכן הוא מוצדק.
   ויפה אבחן משה שיש כאן שפה כפולה, אבל לא הסתרתי אותה כי במקרה של הציונות הדתית הם כן שותפים ותורמים ואין צורך להסתתר (כמו שיש אצל החרדים).

  3. ישר כח.
   אם הציונות הדתית הייתה חזקה כמו שרוצה מיכי, ככל הנראה שהרפורמה הייתה עוברת במתכונתה הראשונית.
   אמנם הוא מתנגד לרפורמה הנוכחית, אך לדעתי הוא לא מבין מספיק את הסכנות הטמונות בה.

  4. אולי הוא פשוט מציע להם להיות יותר תורמים ומשמעותיים לעם גם בתחומי ה'חול' ?
   וכמו ניכטלר לחרדים טוען טיעונים פנימיים שמתקבלים
   כשכוונתו הזדונית היא לא פחות ולא יותר טובת העם ממש
   אוי גיוועלד

   1. בתור חבר של סביונים כבדים
    ראוי שהרב יעיר על הלעג בשרות הצבאי.
    זו סתם סטיגמה שיקרתי.
    הם בקרביים במקומות מאוד מסוכנים
    ומאוד פטריוטיים חלק משמעותי שם.
    הם נפגעים שסתם מצמידים להם את הסטיגמה שלא נכונה במציאות

    1. ההקלטה של סגל עם המכונאי הנ"ל היא שיקרית ועם הרבה חורים בסיפור כידוע לכל מי שמשרת בחיל האוויר חלקם בסיסיים ומביכים.

     ספק אם סגל שיתף פעולה עם שקרן או שנפל בפח בשוגג
     ביתי הראתה לי את רשימת הכזבים שלא היו ולא יהיו במציאות בסיפור שהוא סיפר שם
     אולי בהמשך אשלח את זה

     1. נפלה שגגה בשמי

      שמי המלא והמדויק כידוע הוא:
      לא אוהב בלופרים בטח לא את הרשלנים שבהם

      1. לא רוצה להרוס את החגיגה של חרדים וחרדלים שאולי ישתכנעו לתרום מעצמם יותר לאומה דרך פיתוי שיהיה בידם בעתיד יותר כח להשפיע…
       רק הכל יודעים שביבי עצר את התוכנית שלו כשראה את ההמונים יוצאים לרחובות בלילה ההוא…
       ובעיקר את הסקר למחרת ש 2/3 מהעם נגד התוכנית שלו.
       כלומר נשאר רק עם החרדים והדתל הקשה ועוד קצת…

       הבין שהפסיד בגדול והעם חד משמעית נגדו רק לכן הניח לזה לעת עתה

       1. הכוונה בטור היא ממש גזירת שמד
        ברור שמי שיגיע ברצינות ויתקדם בטייסות יחכים ילמד הרבה על העולם ויהיה בצד מאוד מסוים
        וכן בהייטק ברוב המקרים ובכלעלה בכלל ע"ע נגידי הבנק
        ע"ע רמטכלים יועמשים רופאים וכל תחום מקצועי רציני אחר שבאמת דורש כשרון והשקעה של שנים
        כולם נגד התוכנית
        בעצם הטור קורא לשלוח את בנינו לחשוב להיות רציניים ומשקיענים
        בשביל שבסוף יהיו שייכים לצד הפוליטי
        זה בא ביחד עם חכמה רצינות לימוד והשקעה..
        א"כ מה הועילו חכמים ?
        בטח מתכוונים פה לגזירת שמד

       1. לא ברור מכאן שזה פייק. והמכתב עם חתימות המכונאים? אמנם מסתירים שמות מלאים, אבל אולי מפני שאסור לסרב. לא ברור.

  5. תגובה נפלאה של חיותה דויטש.
   אוסיף עוד , שרבינו מיכאל מציע ,אולי , שבמקום ללון בעומקה של הלכה נלון
   בעומקו של ALT,SHIFT,CAPS LOCK ?
   האם הרב מיכאל אברהם עצמו היה מוכן לבזבז את ימיו ולילותיו על עיסוק זה ?

 2. גם אני נמנה על אלו שמעדיפים הסכמה, אבל זה לא אומר שלא גנבו לי את הקול באמצעות לחץ עצום ואולי סחיטה של ממש, המאלץ אותי להיות בעד פשרה.
  אם לדעה של עשירים יש יותר משקל בהחלטות האמורות לנבוע מתוצאות הבחירות זה אומר לוגית שהקול שלהם בקלפי שווה יותר.
  מועצת הביטחון היא גוף וולונטרי מסוג אחר לחלוטין עם מטרות שונות לחלוטין מפרלמנט מדינתי.

  1. אכן, ולדעתי בצדק הקול שלהם שווה יותר. לא גנבו לך שום קול, כי כפי שהסברתי הכוח מייצג צדק.

   1. ועוד, כפי שהסברתי בטור 553 יש למיעוט זכות למחות בכוח כאשר משתנים כללי המשחק. בקלפי לא קובעים את כללי המשחק. אבל כאן לא אפרט שוב.

    1. הויכוח הוא מי שינה את כללי המשחק .
     רבים וטובים , לא "ביביסטים" ,טענו שברק הוא "פיראט משפטי".
     כולל פרופסור שלמה אבנרי.
     הרפורמה נועדה להשיב את המצב המשפטי הישן.
     בעצם , למה אני טורח – הרי הסביר רבנו שהוא בעד הרפורמה – אבל מפגין נגדה כי הוא נגד הממשלה.

     1. איפה רבנו הסביר את זה? היות שגם אני מחסידיו, אשמח לראות מקור.
      מעבר לזה, ממליץ להבא להעלות טענות רלוונטיות ואם אפשר אז גם לא שקריות. זה בהחלט יכול לשפר את הדיון.
      הרפורמה לא מחזירה את המצב הישן. אני עצמי כתבתי לא פעם שברק היה פיראט משפטי. אבל אל תפריע לעצמך. אם אין טענות רלוונטיות, תמיד טוב להפריח משפטים כלליים לחלל האוויר.

      1. ובכן , טעיתי בה' הידיעה.לא בעד "הרפורמה".
       אבל מכלל דבריו של הרב, בהסברו על הרקע לרפורמה,
       בהתיחסותו ללוין ורוטמן כמדברים לענין בעוד כל מתנגדיהם רק זועקים " דיקטטורה " , בהתיחסותו לאהרון ברק כ"פיראט משפטי" עולה מסקנה הכרחית של
       צורך ברפורמה – אם ברק גזל אותנו – "והשיב את הגזלה אשר גזל" –
       והנה ציטוט שמצאתי בדברי הרב –
       "בג"ץ הניח במשתמע שיש לו סמכות לבטל אפילו חוק יסוד (!). צריך להבין שזו ממש שערורייה מבחינת ההגות המשפטית. חוק רגיל מבוטל מכוח העובדה שהוא סותר חוק יסוד. אבל ביטול של חוק יסוד נראה מעשה שרירותי לגמרי. הבג"ץ הופך להיות המחוקק העליון בלי שהחוק והכנסת הסמיכו אותו לכך ובלי שהוא נבחר על ידי הציבור"
       והגדיל הרב לעשות וקרא לזאת עמדה הזויה.
       ניתן לאור כל זאת להסיק שהרב מבין שצריך רפורמה ( תיקונים או כל שם שיש לזה ) – כי מי יתמוך בעמדה הזויה
       גם בדבריו על כל שרוב העם בעם פשרה – עולה צורך בתיקון ( רפורמה ) כי זאת משמעות הפשרה – לא כל הצעת החוק תתקבל – אלא חלק ממנה.
       לגבי החזרת המצב לקדמותו – הרב טוען שלא שאת מבקשת הרפורמה .
       אני זוכר פסיקת בג"ץ בענין גיוס בחורי ישיבות , כאשר עדיין נזקקו ל"זכות העמידה" – בג"ץ ביטל את טענת העותר (יותר ימי מילואים ) וקבע שרצונו של העותר שבית המשפט יפסוק בענין השנוי במחלוקת ציבורית " ואנו לא רוצים להכריע במחלוקת ציבורית" – כך היה פעם .
       גם פרופסור מאוטנר רואה בזה את החטא העיקרי
       של בית המשפט העליון.

       1. אתה מוכן להסביר לי מה אתה רוצה מהחיים שלי? מרוב נאומים איני רואה כאן שאלה. אכן דרושה רפורמה. כתבתי זאת כמה פעמים. הרפורמה המוצעת היא קיצונית ובעייתית. גם את זה כתבתי. כעת מה אתה רוצה? במילים פשוטות ובהירות, אחרת נסיים כאן.

   2. אם הטענה היא שאכן קול העשירים שווה יותר בקלפי, אפשר לדבר על זה, אבל חשוב לקרא לילד בשמו.
    תגובתי בענין גניבת הקול התייחסה לטענה במאמר, כי הרוב תומך בפשרה ולכן זו לא גניבת קול.
    אם ההסכמה לפשרה היא רק כי אין כוח לריב, זו ההגדרה של גניבת קול או נכון יותר גזילת קול.

    1. ומה שגרוע לא פחות זה שהשקר והפסאדה הזאת באות בשם השוויון בעצמו. זה לא הרי שהם ייפגעו . מי עלול להיפגע זה הערבים . אבל משום הערבים בעיניהם שווים לימין . אבל כשזה מגיע אליהם אז כבר אין שוויון. הם פשוט אנשי שקר וצריך להבדל מהם כמה שאפשר . זה למעשה היה הטריגר של החרדיות. בתקופת קום המדינה חרדים באופן כללי עבדו והיו גם לא מעט מהם ששרתו בצבא ואף אחד מהגדולים לא אמר כלום וזה היה טבעיץ אבל ברגע שהתחילו הבעיות בצבא שזלזל בכשרות ( סיפור מפורסם) וכו' וגזיזת הפאות לילדי תימן וחילון יהודי ספרד בכוח והפנקס האדום וכו' אז הם התכנסו לתוך עצמם. אני כשלעצמי גם התכנסתי כבר לפני שנים כשהבנתי מי שולט פה באמת . ומילא שלטון דיקטטורי לפחות שיהיה אכפתי. אבל זה שלטון זר ועויין. אז באמת הטובים להייטק אבלך להתבדל מהציבור החילוני ומהצבא שלהם. הקמת מליציות פרטיות . ייגנו הרבה יותר מצה"ל ( שהיום כבר לא מברור על מי הוא מגן. על הקצינים בטוח)

 3. אני אישית הייתי ועדיין אני בעד השהייה של החקיקה (אף שעצוב לי שלא ניסו להגיע לשיחה גם בלי עצירה) על מנת להשיג הסכמה רחבה, ועדיין אני חש תחושה חמוצה מאוד, לא של גניבת בחירות, אבל של שימוש לא לגיטימי בכוח, וזו לא רק סרבנות שאני שמח שגם אתה מתחיל לחשוב שנית אם זה לא צעד קיצוני מדי, גם עצירת הטיסות זה אבסורד הזוי, אדם מחזיק בכוח שניתן לו ע"י כלל החברה ומכתיב לחלק ממנה בשימוש בכוח שלא שייך לו, חסימת הכבישים שאני חושב שהיא כלי לגיטימי, אבל חשוב שישלמו על המעשה הלא חוקי, כאן הייתה תחושה שמוותרים להם, אני בוגר של הפגנות של חרדים זה נראה שונה בתכלית, המראה של אנשים מניחים בנחת בלוקים על הכביש ואין משטרה בשטח לא הייתה מעולם, ניצב עמי אשד עובר בין המפגינים שעומדים בכביש בנחת וכולם מוחאים לו כפיים.

  אני חושב שיש ימנים רבים שהם בעד הסכמה רחבה, ועדיין חשים שאנחנו כפסע לפני מצב שהכרעות פוליטיות לא יעשו ע"י ניצול כוח פולטי שמוכרע בעיקר בבחירות, ויהפכו לוויכוחים כוחניים ששוחקים אט אט את השפעת הכרעת הבחירות.

  לסיום לגבי החרדים, אני לא בטוח במה שאני אומר בעיקר בגלל שאני לא מספיק מכיר את הציונות הדתית אבל אני חושב שהחרדיות המודרנית מסכימה עם הרעיון הציוני, אבל חלוקה מאוד על המעמד הדתי של הציונות "ראשית צמיחת גאולתנו", איסור על וויתור על שטח בארץ ישראל וכו, ולדעתי זה שינוי משמעותי. בנוסף החשיבה שתלמידי חכמים ולומדי תורה הם האליטה של החברה, ושלימוד תורה גדול מכל המצוות, חרדים מודרניים ברובם מסכימים עם זה, הם חושבים שלא כולם צריכים לשבת וללמוד אבל הם כן חושבים שמי שכן הוא נעלה וכו, ושכל אדם חייב ללמוד ככל יכולתו גם אם הוא עובד. הציונות הדתית לדעתי נותנת יותר משקל לתיקון המידות ואולי אף לתפילה ואמונה בדומה לחסידים. ובאופן כללי המבט הליטוואקי על חיי הדת, צורת הלימוד ופסיקת ההלכה וכו.
  נ. ב. אני בעד שילוב חרדים בכל מקום מהטעם האמתי שאיננו יכולים ליפול מעמסה על הציבור ואנחנו חייבים ליטול חלק שווה עם כולם, ולדעתי זו תפיסה שמשותפת לרוב רובם של החרדים המודרניים.

  1. הכוח לא ניתן לו על ידי החברה אלא הוא התנדב לקבל אותו ולכן קיבל. כל אחד יכול לעשות זאת, וזה בדיוק מה שכתבתי לגבי החרדים והציונים דתיים.
   כאמור, מדובר על שינוי כללי משחק ולא על חקיקה או החלטה פוליטית רגילה. ראה טור 553.
   לגבי ההבדלים בין חרדים לציונים דתיים, אתה טועה לדעתי, אבל זה לא הנושא כן.

   1. סליחה?! הוא התנדב?!
    אז אם לא מוצא חן בעיניו – שיתפטר (כמו שעשה אסף זמיר, וזה לגיטימי לחלוטין בעיניי). מאיפה החוצפה להשבית?! שיבוא ויאמר: הסכמתי לעבוד בתנאים האלה והאלה, הם השתנו – תמצאו מישהו אחר שינהל את רשות שדות התעופה.
    כמו שבוגי סירב לפקד על ההתנתקות – ופוטר (אבל כשגלנט מפוטר אז אוי אוי אוי קץ הדמוקרטיה). הוא לא השבית את הצבא במחאה על התנגדותו העקרונית לרעיון, למרות שהוא 'התנדב' (הלוואי עליי התנדבות עם שכר ופנסיה כאלו) לתפקיד.

     1. אתה כתבת שההשבתה לגיטימית כי הוא התנדב לקבל את הכוח הזה וזה לא סתם ניתן לו על ידי המדינה. אם אין לך תשובה לטענה הסבירה – אז שיתפטר, ולא ישבית את נתב"ג – אתה יכול פשוט להגיד שאתה צריך לחשוב על זה במקום להאשים אותי שלא קראתי.

      1. ההבלים הללו מעידים שעדיין לא קראת. בגלל החוצפה שלך להתעקש ולא לקרוא לא אענה לך. תוכל להמשיך ולחשוב שאין לי תשובות לשאלותיך המוחצות (והלא רלוונטיות).

    1. בוגי לא פוטר.
     משך כהונת הרמטכ"ל אמנם לא נקבע, אך הנוהג הוא שהרמטכ"ל מתמנה לתקופת כהונה בת שלוש שנים, כשהממשלה רשאית להאריכה בשנה נוספת.

     לבוגי לא האריכו וזה שונה מאוד מפיטורין.

   2. ביחס לציבור הדתי לאומי זה לא התנדב אלא יותר השתלט. לפחות בצבא ובפקידות הבכירה. מן הסתם מנעו בכוונה קידום של דתיים מוכשרים לקצונה הבכירה . תמיד יש איזה דתי מחמד שיתבטל בפניהם אבל בדיוק ממנים אותו כדי שלא יצטרכו למנות לפי כישורים אמיתיים ( כמו השופט המוסלמי המחמד). שמעתי שבעת הזאת שופטי העליון מנעו בכוונה מינויים של שופטים דתיים לבתי המשפט המחוזיים.

    ביחס לשינוי כלל המשחק זו כבר ממש בדיחה. הם שינו את כללי המשחק ובגלל שהימין ישב בשקט ( ועד שלקח לו זמן להבין מה בכלל התרחש לו מתחת לפני האף) וחיכה לשנות את זה בקלפי ולא באלימות אז כשהוא עכשיו מנסה לשנות חזרה בסמכות את כללי המשחק ששונו בכוח וללא סמכות – בגלל זה הוא זה שמשנה את כללי המשחק ?!
    איך אפשר להיות כל כך אטום ?!

    1. ב, אתה מתחיל להתקרב לגבול שבו אמחק את ההטרלות שלך. הבנו שכולם רשעים וטיפשים והעובדות הן פייק ואתה צודק וכל האחרים לא. אין טעם לחיזור על כך שוב ושוב. זה לא הופך את ההבלים הללו למשכנעים יותר. טרחנות חזרתית כזאת לא תמשיך כאן. ראה הוזהרת.

 4. אני חושב שבמידה מה האחריות היא כן אליך הרבה חרדים מודרניים ממש לא רוצים להיות חרדים הבעיה שלהם זה שאין בחוץ שום אלטרנטיבה את אף אחד מהם לא מעניין עניני גאולה, ציונות, וכדו' הם פשוט רוצים לחיות פה במדינה כמו אדם רגיל לכן מבחינתם חרד"ל וכדו' זה חרדיות עם עוד נופך שזר להם מאוד והליברלים תקועים באותו רעיון של גאולה וכדו' ולכן גם הם זרים להם [חוץ מהבדלי תרבות אדירים כמו בני עקיבא וכדו'] לכן כדי שיהיה משהו משותף צריך אותך מכיוון שאתה מכיר משני הצדדים ליברלי – חרדי מודרני אליך [כמובן לא רק אתה ] מרוכז כמות של אחריות גדולה בהרבה ממני או כל אדם בודד וכל עוד לא תעמוד עם רבנים חרדים מודרניים ורבנים ליברלים על אותה במה ותחליטו על הקמת תנועה חדשה לא יקרה כלום
  בהצלחה

  1. אני מדבר אבל אף אחד לא נענה. כולם נשארים במחתרת ורוצים שתיעשה העבודה עבורם בלי לשלם מחירים. אם יש מספיק אנשים שרוצים זאת, למה הם לא מתאגדים ויוצרים מקום וחברה שמתאימים להם? למה מישהו אחר צריך לפעול עבורכם?

   1. כבר כמה פעמים עלה פה רעיון לארגן שיעור משותף עם הרב [לא דרך הזום] כך אנשים יוכלו להתחבר לכדי קבוצה [ומשם השמים זה הגבול ] אבל הרב אמר שאין לו זמן אבל לדעתי [למרות שהענק רואה יותר גבוהה מהקטן אבל הוא לא יכול לראות מה שהקטן רואה] ברגע שתהיה קבוצה מגובשת ורצינית הכל יזוז מעצמו

    נו אז מתי מתחילים ???

    1. קפצת מהר מדיי. לצערי אין לי זמן, ואני גם לא חושב שמשיעור יוצא זרם דתי חדש (שלא יוצא מהאתר וכל ההקשרים האחרים. אתה יודע מה? תתחילו ליצור זרם דתי חדש, צאו מהארון, ואז אני אצטרף. 🙂

     1. עיין ערך חסידות שקמה ע"י רבעלך שעשו רעש ובחורים ברחו מהבתים ובאו ללמוד אצלם וכך יש היום חסידות [אל תעלב שאני משווה אותך לחסידות זה רק לצורך הדיון] היום לעומת זאת אף אחד לא צריך לברוח משום בית פשוט צריך לשבת ללמוד עם ת"ח [אתה] ולעשות הרבה רעש [היום זה מאוד קל] .

      שיעור מייצר קשר בלתי אמצעי עם בני אדם וכדי לבנות זרם דתי זה המינימום שצריך.

 5. לגבי סטרטאפים,

  כמו שכתבת
  זה שונה מאשר משרות קונבנציונאליות יותר (למשל מהנדס בחברת חשמל או מתכנת בבנק).
  אדם שרוצה לקיים חיים מלאי תורה ומצוות + להקים משפחה גדולה, הסיכוי שלו להשתלב בהייטק פוחת משמעותית.
  יש סיכוי שבסטרפאט יבקשו זמינות מאד גבוהה שכוללת כוננויות (לאדם דתי מתאפשר להיות זמין פחות מ 6\24).
  מעבר לכוננויות יבקשו שעות רבות של עבודה בפועל, כאשר אדם דתי משקיע למעלה משעה תפילה ביום ועוד מינימום שעה של קביעת עיתים לתורה.
  ואני לא מדבר על דברים אחרים כמו ניהול משפחה גדולה, בדרך כלל המשפחה גדולה הרבה יותר אצל האדם הדתי, והוא בטח מתחתן בגיל הרבה יותר צעיר מאשר עמיתו החילוני.

  קיצר, סטרטאפ פחות פרקטי לאדם הדתי. מעבר לבודדים שרוצים להקריב ממש (וחבל להקריב חיי משפחה או תורה).
  זה פשוט לא ממש אפשרי.
  נציין גם שרוב מוחץ של הסטרטאפים כושלים לחלוטין (לא רק בשנה הקשה הנוכחית של ההיטק, אלא מאז ומעולם).

  1. בין 80% ל 90% נכשלים. שום אדם בעולם לא צריך להקריב משפחה על מזבח הזה. אולי על המדע כן . אבל על טכנולוגיה. . יש מתי מעט גאונים שבאמת להם זה אולי מתאים ( ניוטון ופול ארדש למשל). הם גם ככה אנשים לא סוציאלים ומתבודדים. והם גם לא מקריבים כלום. בשבילם מדע זה כמו אוויר לנשימה.

   1. מיכי, מומלץ להפריד בין אנשים שתורמים בדברים שבאמת חיוניים לעם ישראל (בשעות מטורפות), לבין אנשים שמקריבים למען מערכות פרסום, שיווק ומכירות.

    גם על מדע אני לא בעד להקריב אפילו לא אחוז אחד, אלא אם זה משהו שבאמת מועיל לעולם.
    אם מישהו מעוניין להיות איש מדע שמחפש מאובנים בכל מיני חורים בעולם (יש כאלו לא מעט אנשים) שיבושם לו. זה לא שווה את זה.
    גם בתחומי המדעים המדויקים, אני לא בעד הקרבה של החיים המשפחתיים הנורמטיביים, אלא רק אם זה באמת תורם לעם ישראל.

    אז כן, מפתחי כיפת ברזל, אופק 13, או מערכות קריטיות אחרות, אנשים כמו הפיזיקאי המחונן הרב ד"ר דורון לדווין שליט"א (מוזמן לעיין בלינקדין שלו ובהמלצות שהוא קיבל כדי להבין איזה גאון הבן אדם) רשאים להקריב. ואפילו מומלץ שכך. אבל אלו לא סטרטאפיסטים.

    אבל להקריב את המשפחה ולהפחית בערך החיים הדתיים בשביל סטרטאפ "אפליקציית מכירות משוכללת" או "אפליקציית פרסום משוכללת" (שאגב, אכן מקדמות את העולם) זו טעות קריטית, וטעות קשה של הכותב. זה חלק לא קטן מהסרטאפים, אגב.
    גם רוב מהסטרטאפים של מערכות סייבר זה לא באמת דברים קריטיים שמצריכים הקרבה.

    אה, שוב, ונזכיר את זה שסטטיסטית רוב מוחץ של הסטרטאפים נכשלים לגמרי.

    1. ברור שיש עדיפות לתכנים שבאמת מקדמים את העולם. אבל סטרטאפים מקדמים את הכלכלה, בלי קשר לערך במוצר שלהם. לדעתי חברה חפצת חיים צריכה סטרטאפים לכלכלתה, בלי קשר למוצרים שלהם. אני רק מזכיר שהמוצר שנוצר בצבא הוא יכולת קליעה למטרה סחיבת אלונקות והרג אנשים. לזה כן כדאי להקריב חיים ומשפחה? הערך הוא במה שזה תורם לנו (ביטחון). כך בדיוק לגבי הסטרטאפים.
     ומה שרובם נכשלים זה ידוע. איך זה קשור לדיון?

     1. אני מניח שעקרונית תסכים איתי שהמשפט הבא :
      "אבל סטרטאפים מקדמים את הכלכלה, בלי קשר לערך במוצר שלהם."

      גם מוצרים עם שומן רווי וכל מיני ג'אנק פודים תורמים מאד-מאד לכלכלה פה. ועדיין, לא הייתי רוצה ליצר וליבא מוצרים שלא מביאים בריאות לעולם.

      אבל נניח שנתתי דוגמה לא טובה, כי ג'אנק פוד זה באמת דבר שהוא לרוב שלילי, וסטרטאפים הם לרוב דברים טובים.

      הנקודה היא שגם אם מוצר הסטרטאפ עצמו הוא דבר חיובי, וגם אם זה תורם לכלכלה (זה מאד תורם), זה עדיין דבר שלא שווה לוותר עבורו על דברים כמו משפחה ואיכות בקיום תורה ומצוות.

      על יצור נשקים עבור צה"ל הקדוש, דווקא כן שווה לותר. לדעתי זו יראת שמים אמיתית, אם זה בא ממקום של עשייה למען הכלל . ובנוסף כאמור, שמדובר במוצר איכותי במיוחד – כן, כזה שמרגל אחרי מחבלים רוצחים, מרסק גוגלתם של מרצחים ושולחיהם, או מיירט טילים של מחבלים רוצחים.

      1. מי שעושה את הבחירה לתעדף נמוך יותר את הקריירה, ישלם בכך שהסיכוי שלו להגיע לטופ יהיה נמוך יותר. זו בחירה לגיטימית לגמרי (לדעתי היא גם הנכונה יותר לרוב בני האדם), אבל במספרים גדולים – מגזר שרוב חבריו יבחרו את זה, יהיה פחות בעל השפעה.

       בניגוד למה שנכתב בטור, אני לא חושב שזה אמור להשפיע בצורה שבה זה קרה, אבל השפעה מסוימת בוודאי תהיה. זה לא יכול להיות אחרת.

       1. מה שכתבת כאן בפסקה הראשונה של דבריך הוא תמצות של דבריי בטור. לכן איני מבין את הערתך האחרונה.

 6. תליוהו וזבין זביני זביניה.
  אחרי הפרעות של "האמצעים הלגיטימיים" הציבור מוכן לפשרה.
  הגיוני. ואפילו ההלכה מכירה בכך.
  ואפילו רבנו מיכאל.
  אבל אין כאן דיון של הרב מיכאל אברהם. המכתב משמש לו כרגיל קולב לתלות בו את שנאותיו לציבור החרדי.
  אז הבה נצטט את פרופסור מאוטנר – שמאלני למהדרין , ויגיב הרב בבקשה על דבריו :
  הציטוטים מתוך ראיון ב"הארץ" :
  "בית המשפט העליון הוזהר- אבל הוא אטם את אזניו".
  השמאל התרגל לתקן את הפוליטיקה דרך בג"ץ זה כבר לא עובד".
  "ההגמונים לשעבר העתיקו הרבה מהפעילות שלהם לבית המשפט באמצעות בג"ץ ששיתף איתם פעולה " (הוא מפרט את אופני שיתוף הפעולה )
  "בית המשפט העליון הפך עצמו למוסד שכותב את החוקה" ( יש פרוט )
  אז פרופסור מאוטנר סבור שאכן גנבו את הדמוקרטיה.
  מומלץ לקרוא – עיתון "הארץ" 03.03.2023

  1. הכעס מעוור את עיניך. דברים שאינם ממין העניין בכלל. אגב, מני מאוטנר הוא ידידי ואני מכיר היטב את השקפותיו. לא צריך לקרוא את המאמר הזה.

   1. ואחרי הודיע אותך מאוטנר כל זאת – האם תחשוב שלא צריך רפורמה ?

 7. לפי מה שנראה- החרדים ישארו עוד הרבה זמן על הפנים. המאמרים האלה זה אחד ממיליון וגם הוא בעיניהם מצטייר ככופר אם בכלל יקראו אותו

 8. החלק העיקרי בהסכם החברתי הוא שלכל אזרח יש קול אחד, ואלה שנבחרו בקול הזה הם שיקבעו את האסטרטגיה במדינה. בזכות ההסכם הזה יש ליצחק תשובה עובדים שמניבים לו הכנסות חייבות במס, ולסטרטאפיסט יש מפתחים מסורים שמסדרים לו אקזיט. אם ההסכם הזה יופר, ולקבוצות מסוימת תהיה יותר השפעה, לא יהיו עובדים, לא מפתחים ולא מכונאי מטוסים. אף אחד לא יחיה לאורך זמן במדינה שיש לו בה רק חצי קול.

  מוקדם מדי לומר מה יהיה, כי אין לדעת אם רפורמה תעבור ואיזה. אבל אם יתברר למפרע שפרלמנט שנבחר כחוק לא הצליח לממש מדיניות בגלל אלימות, השבר שנגיע אליו הרבה יותר חמור ממה שהרפורמה בגרסה הקיצונית ביותר שלה יכלה לגרום.

  1. אני לא מבין את הטענה הזו על גניבת קולות. גניבת קולות זה כשאתה תבחר מפלגה א ויספרו את הפתק שלך כאילו הצבעת למפלגה ב. אף אחד לא טוען את זה. מה בעצם הטענה? שרציתם לקדם מדיניות כלשהי ולכן הצבעת למפלגה שתקדם את המדיניות הזו, ואפילו שתומכי המדיניות זכו לרוב, המדיניות עדיין לא קודמה.
   אז עכשיו אתה בא בטענות למתנגדים למדיניות שהפריעו להם לקדם את המדיניות הזו? זה קצת מצחיק, לא?
   מה הטענות? שאסור להם להתנגד בכל הכלים שיש להם למדיניות שהם חשים שהיא נוראית? למה לא?

   למה שלא תבוא בטענות לפוליטיקאים שהצבעת עבורם שכשלו? האם הם לא יכלו לעשות את הדברים יותר טוב, או לחילופין להכיר במציאות ולא למכור לבוחרים שלהם הבטחות שהם לא יכולים לקיים?

   1. לא אמרתי מילה על גניבת קולות. אמרתי שהצד שהפסיד בבחירות כופה בכח את עמדותיו על הצד שניצח. בוודאי שאסור להם להתנגד בכלים לא חוקיים למהלכי הממשלה.

    אני בהחלט חושב שהממשלה הייתה יכולה להתנהל יותר טוב. אין כאן שום סתירה. אם הלכתי בשכונת פשע וצעקתי שיש לי יהלומים בכיס ונשדדתי, התנהלתי גרוע מאוד, אבל השודד עדיין עבריין.

    1. לא השתמשת בביטוי "גניבת קולות", אבל זה התוכן של ההודעה שלך על כך שיש אנשים עם קול יותר "שווה". הזהות בערך הקול נכונה לקלפי והיא בהחלט מתקיימת שם: ספרו את הקול שלך בדיוק כמו את שלי. מעבר לזה בוודאי שיש אי שוויון בחיים, אז אני לא מבין את התלונה על קולות שווים יותר ופחות.
     מה הכוונה "אסור"? איך תאסור אם אנשים מוכנים לשלם את המחיר? ככל שהמדיניות תהיה יותר נוראית ככה ההתנגדות תהיה יותר חזקה ואנשים ישתמשו בכל הכלים שיש להם, אם זה להוציא כסף מהארץ, אם זה לסרב להתנדב (או אולי אפילו לסרב לשרת (ולשבת בכלא במקום) או כל דבר אחר. אני לא מבין מי אתה שתגיד למי שמתנגד איך להתנגד?
     בדוגמה שלך השודד עבריין, זה נכון, אבל היהלומים שלך עדיין הלכו, אז מה עוזר הטענות לשודד?

     ואני רוצה להדגיש שלדעתי זה לא רק שהממשלה היתה יכולה להתנהל יותר טוב (בלשון המעטה – זו כנראה הממשלה הכי גרועה שהיתה מאז קום המדינה), אלא שהפוליטיקאים שהצבעת להם מוכרים לכם אשליות וכשאי אפשר להגשים אותם (או שהגשמתן נתקלת בקשיים) הם מאשימים את כל העולם (בית המשפט, השמאל, הכסף, הצבא, ארה"ב) ומסכסכים את חלקי העם אחד עם השני. זו מדיניות, לא תאונה. אני מצטער – זה נורא מבאס להרגיש שעבדו עליך ואני לחלוטין מזדהה עם זה, אבל אני חושב שהגיע הזמן להתעורר.

     1. "איך תאסור" זה עניין של אכיפה ולא של לגיטימציה. אם הצבא היה משתלט על המדינה לא הייתה לי דרך למנוע את זה, אבל זה לא הופך את זה ללגיטימי. משעה שזה היה קורה, ההסכם החברתי במדינה היה נפרם, והצד שהוכרע בכח הזרוע היה מנסה לצבור כח כדי להשתחרר.

      זה בדיוק מה שעלול לקרות כאן. אם הרפורמה לא תעבור, מה ימנע ממג"דים ומח"טים ימניים לומר שכלו כל הקיצין והם מסרבים לשרת? שום דבר. הרי לנצח בבחירות לא עבד להם. התוצאה תהיה שמי שחזק יותר ינצח, והשני יחכה בצד עד שיצבור כח להלום חזרה. זו לא המדינה שאני רוצה לחיות בה.

      1. אני לא מבין מה אתה מנסה להגיד, מצטער.
       אתה חושב שהיה ניתן לאכוף על הטייסים ה "סרבנים" לבוא לאימון? איך? לשים אותם בכלא? אתה חושב שזה היה עובד?

       ואיך הגענו למצב הזה שבו אם הרפורמה לא תעבור וכו'? מי ידע שהרפורמה המשפטית הזו זה משאת הנפש של כל מצביעי הימין כולם? מי הפך את זה לחזות הכל? מרגע שלוין שם את ההצעה שלו על השולחן זו נהיתה משאת הנפש, שיהרג ובל יעבור של כל מצביעי הימין.
       תעשה איתי רגע תרגיל מחשבתי: תאר לך שלוין היה מציע הצעה צנועה בהרבה, משהו שקשור רק לועדה לבחירת שופטים (ובלי כל שאר הדברים), והצעה סבירה הרבה יותר כמו ההצעה של גדעון ספיר שלא נותנת שליטה לקואליציה, האם פתאום הימין היה מרגיש שלא על זה הוא הלך לבחירות?

       אם התשובה שלך על זה היא "לא" (כלומר הימין לא היה מרגיש נבגד), אז האם זה לא שוב המקרה שהצבעתי עליו, כלומר שבעצם עבדו עליך? (וגם על אותם מג"דים ומח"טים וכל מי שעכשיו הרפורמה בוערת בו בעצמות)

       1. אתה חי לך בעולם משל עצמך. כל מי שקורא ישראל היום, בשבע ומקור ראשון, כבר שנים מחכה לרפורמה הזו. וגם אנשים מהימין שלא מבינים כלום מחייהם בענייני משפט אם יקראו על מעללי בג"ץ ( שהם באמת רשעים . כלומר תלמידי אהרן ברק והמתחנפים להם) יסכימו לכך בכל לב. למשע ידרשו את זה בעוצמה עוד יותר גדולה

        איך אפשר להיות כזה אטום ולספר לעצמך סיפורים כאלה? ואיך אתה עוד חושב שמצביעי ימין הם כאלה טיפשים שאם תגיד להם את זה יש סיכוי שאולי תצליח לעבוד עליהם. כזה ניתוק מהמציאות עוד לא ראיתי . אני שומע את הטענות המגוחכות של אנשי שמאל שחושבים שימנים הם כל טיפשים שמתחילים להסביר להם מה הליכוד הבטיח בבחירות כאילו שזה עניינו של איש שמאל מה הליכוד הבטיח לבוחריו ומה הוא עושה. אחרי 5 מערכות בחירות והמשפט של ביבי ברור שמי שהצביע לו בבחירות הללו אין לו אמון במערכת המשפט בכלל ובשאר מוסדות המדינה בפרט ( המשטרה, הפרקליטות בוודאי וכו'). אין שום צורך בכלל לומר את זה.

       2. לב,
        בקצרה, הבנת הנקרא.

        “It is a well known fact that reality has liberal bias.”

       3. לאיתי
        אני התייחסתי למה שהתייחסתי .
        מה שהציבור הימני מחכה לו הוא העקרון ולא הפרטים. וכן הדבר הכי הוגן זה שהקואליציה תשלוט במינוי השופטים אם ימנו שופטים לא טובים ( עכשיו הכי גרוע). כי לה יש את האחריות והסמכות על ההחלטות של השופטם ולהם אין שום אחריות על החלטות שלהם אז בבחירות הבאות הקואליציה תתחלף.
        וכן כל פקיד שינסה להשתלט ולסכל מדיניות ימין בגלל דעותיו יש ציפייה בימין שיבוא חוק ויסנדל אטותו. תתפור את החוק לפי הצרכים. בקיצור אי אפשר בכל מקרה להשאיר את מעמד היועמשים שהוא באמת מגוחך ומונפץ היועמש היה למעשה העורך דים של הממשלה וייצג אותה בבגץ. עכשיו תאר לך שאתה שוכר עורך דין והוא פתאום הופך להיות שוטר ושופט שלך . במקום להיות הבוס הוא נהיה הבוס. הגולם קם על יוצרו

        ואם מה שצריך שתתקבל החךטה של הממשלה שהיא תוכל לקבל עליה אחיות זה שתהיה גם פיסקת התגברות אז לו יהי.

        בכל מקרה למה אני צריך בכלל להסביר למישהוא דברים כל כך ברורים ?

       4. לב,
        כלומר תרבות דיון או בכלל לענות לעניין זה לא משהו חשוב.
        יש תשובות לכל הדברים שכתבת אבל מה הטעם בכלל לענות?

       5. יש לך הנחות יסוד שאותן תקפתי. זה ועוד לעניין. רצית לטעון שהציבור הימני לא חיכה לרפורמה ועניצי שכן ולכן קולו נגזל לפחות ע"י נציגיו בכנסת. והטייסים באמת לא חייבים לבוא . אם כי על כל דבר שלא מוצא חן היום בעיני מישהוא הוא יכול לומר זה דיקטטורה ואני לאמשרת דיקטטורה . זו עצה מצויינת לאנשים שמנסים להשתמט בבקו"ם. אין צורך שיהיה קשר למציאות. מזג האויר חם ? זו דיקטטורה וכן הלאה. ופה בכלל זה הפוך. בכל מקרה הבעייה הייתה עם הנסיון להלך אימים על חברי הכנסת והשרים. וההלשנות למדינות זרות וכו'. מותר לך לא לשרת אבל אסור לך לנסות לגרום מישהוא לחשוב שבלעדיך הוא לא יסתדרו ושזה סוף העולם כשברור שאתה רוצה לכפות את דעתך עליו. זו לא דמוקרטיה. זה טרור . אגב דעתי שבאמת צריך להדיח את הטייסים הללו בלי כלא ובלי רעש ובלי שום כלום. פשוט לא לקרוא להם למילואים וזהו. בכל מקרה הם אנשים לא נאמנים. . הקב"ה דווקא יהיה איתנו יותר בלעדיהם. אולי סוף כל סוף נוכל לשגר טילים זולים לעזה ולבנון במקום לשלוח טיסות יקרות שיפוצצו בניינים ריקים או דיונות בפצצות יקרות וישתשו בטילי כיפת ברזל שעולים עשרות אלפי דולרים לאחד ( לא נצטרך כספי מיסים של הייטקיסטים).

        אגב טייס הוא לא איש מילואים רגיל. ההכשרה לטייס היא יקרה ועובדת מתוך הנחה שתשרת גם במילואים ולא שתעשה להם טובות. בארה"ב הגיוס לא חובה אבל ברגע שהתגייסתאתהלא יכול להפסיק ככה סתם . זו עריקה ותשב עליה בכלא. פה זו לא עריקה ( כי מילואים) אבל כן רמאות.

       6. לב,
        ידעתי מה אני כותב כשכתבתי "הבנת הנקרא". זה לא מה שטענתי, תקרא שוב.
        בכל מקרה, בהצלחה עם הקב"ה וכל זה, זו שיטה מעולה לנהל מדינה.

       7. עדיין לא הבנתי מה רוצה. לא התייחסתי לענייין מה שדיברו פה על גניבת קולות כי לא לזה רציתי להתייחס. אולי פשוט תכתוב מה לדעתך לא הבנתי מדבריך וזהו
        חוץ מזה אין טעם לנהל מדינה בישראל שלא משרתת את העם היהודי אלא את עצמה. ומי שאין לו את הקב"ה ( לאו דווקא שמירת מצווות) גם כנראה אין לו נאמנות לעם היהודי. כך מסתבר היום.

       8. לב,
        הטענה היא שכרגיל, עבדו על מצביעי הקואליציה. תעשה את התרגיל מלמעלה: אם לוין מראש היה מציע תכנית סבירה (שבה הועדה לבחירת שופטים לא היתה בשליטת הקואליציה, ויש הצעות כאלו מאקדמאים ימניים, תומכי הקואליציה), וההצעה הזו היתה עוברת, האם הימין היה מרגיש נבגד?

        כאמור, בהצלחה עם הקב"ה.

       9. מי שעבד על המצביעים זה גלנט ודומיו ( תמיד יש את הבוגד התורן). מי בכלל מדבר על השמאל שלצפות ממנו להגינות כלשהיא זה לא שייך. כן. אין כזה דבר שוועדה לבחירת שופטים תכללול בכלל שופטים. ואני ארגיש מרומה אחרת. וועדה רק עם פוליטיקאים לפי מפתח ייצוג שבכנסת. וכמובן עם שליטת הקואליציה. צריך להעיף לנצח את השופטים הפרוגרסיבים מבג"ץ.
        אין הצלחה בלי הקב"ה. בטח בהתמודדות עם אנשי השקר שבשמאל. אז בוודאי שרק עם הקב"ה יהיה לי בהצלחה.

  2. אבי, זהו טיעון קומוניסטי קלסי. אדרבה שיתפטרו העובדים ושיהיה להם בהצלחה. על כל דבריך עניתי כבר מזמן, ונראה שאתה בעיקר רוצה לפרוק כעסים. בהצלחה.

 9. א. נראה די ברור שלולא המחאה האלימה והלא חוקית הרוב היו בעד רפורמה מיידית. זה שמתוך פחד ורצון למנוע מלחמת אחים מסכימים להשהות את המהלך זה עצמו גניבת הבחירות. כמו שאם מתוך האלימות של השמאל ביבי היה מתפטר.

  ב. ידוע שרבים וטובים מהציונות הדתית ניסו להגיע לתפקידי מפתח בצבא, בתקשורת ועוד, אבל האליטה השמאלנית השלטת לא נותנים לדתיים (ולימניים באופן כללי, אבל בייחוד לדתיים) להתקדם.

   1. לא יודע ביחס למושלמתנו . אבל הם באמת רשעים. הרי בכל מקרה הם נתנו לשאר הציבור להאמין שבאמת הם שווים להם וברגע האמת פתאום הם נזעקים כשרוצים לעשות את מה שיאפשר לציבור הימני להגשים מדיניותו. "שינוי כללי המשחק" שהם רגישים אליו ושזה ציפור נפשם שעלינו ל"התחשב" בו, הוא פשוט הוויתור האמיתי על השלטון. זה הכל . במשך עשורים הציבור הימני הדת"ל והספרדי בתמימות שרת בצבא שפך דם לוחמים ומילא את תפקידו כבשר התותחים שבן גוריון ייבא מארצות ערב ושבלעדיו לא הייתה פה מדינה. . וכן. גם עבד בעבודת נצרכות. אולי לא הכניס הרבה כסף למיסים (שמממנים בעיקר את הפקידים. המגזר הציבורי) אבל בעבודת שנצרכו למשק. ומתוך אמונה שהקול שלהם שווה ( הרי זו הייתה המנטליות הקומניסטית. כולם שווים. כל אחד נותן לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו). .עכשיו פתאום כשזה לא נוח להם אז אין שוויון ? הם יכולים לעזוב את הארץ וזו זכותם. אבל להפעיל אמצעים אלימים ולשקר ולעשות מניפולציות והיתמם – זה אסור. אפשר לא לבוא למילואים וזה בסדר. אבל לשלוח מכתב ולפרסם ולאיים זו כבר חוצפה. בקיצור הם אנשי שקר. אז כן . הם רשעים. חוץ מזה הוא טען טענות טובות . איך אפשר ךהתפתח ולהגיע לעצמאות כשהצד השני מנסה למנוע אותך ממנה ? השמאל צריך את נחרדים והימין לא מפותחים כדי שהוא יוכל להמשיך למשול. רק לערבים משום מה יש זכויות.

    למעשה זה נראה כאילו שגם הטורים בנושא המהפכה המשפטית פה הם חלק מאותה שטיפת מוח מטופשת שתחת מסווה של כביכול נייטרליות למעשה מנסה להמשיך לשעבד את הימין ( ולא אותי באופן אישי)

 10. אל תשכח אף פעם את המשקפיים החרדיות, שלנו שמיצידינו, אנו יודעים, שהתרומה שלנו לביטחון, כחיל תורה נטו, הנו לעין ערוך יותר מכל טייס F35 אפילו טייס הגון שאינו משרת על תנאי, כדוגמת הסרבנים הנ"ל (וכן בהקשר להייטק, "כל העולם ניזון בזכות חנינא בני" אתה יכול לכלול גם את כל הסטארטאפים הכי מוצלחים) אתה יכול לחלוק, בטעות, על קביעה זו, אך לא לבוא לטעון אילינו שאנחנו משתמטים, ושהם פראיירים שלנו, זה כמו שאחד משבט זולו, שלא ראה מטוס מימיו, יטען כלפי טייס, או כלפי לוחם במערך הסייבר, שהם משחקים בנדמה לי, ולא משתתפים בנטל, מה אני יכול לעשות איתו? או לשלוח אותו להחכים, או להציע לו לחכות לאחר 120 שתיתוודע לו האמת המרה, ובנוגע לטענה שכתבת, לגבי שינוי כללי המשחק, שלכן זה לא סרבנות, זה סיססמא דמגוגית, שאני שומע מהסרבנים עצמם, אך לא מחזיקה מים, כל אחד יש לו את התנאים, שלו מתי הוא יצהיר על כל שטות שזהו שינוי של הכללים, והמדרון חלקלק, להרס הצבא, סיפר לי אחד מראשי הצבא, ממערך חיל האויר, שכשבנט, גנב את לב בוחריו, והקים ממשלה עם הערבים, הם הרגישו בליבם וכעסו, ביתר שאת ממה שמרגישים היום כמה טייסים מבחירת שופט או שתיים ע"י הנציגים שנבחרו ע"י העם בבחירות דמוקרטיות, את העוול הנוראי הזה, והם בכל זאת המשיכו, לשרת, ולא איימו בסרבנות, ולסיום, סיפר לי בזמנו, איזה טייס שחזר בתשובה, שמה גרם לו לחזור בתשובה? שהוא היה רגיל שבכל מקום שהוא מגיע, היו מחניפים לו, כידוע במחוזותינו, ופעם חבר שלו לקחו לביקור אצל הרב שטיימן, וכהציג את הטייס לרב שטימן זצ"ל, הגיב רבנו " נאך הבעל עגלה" (פירוש יש בעלבוס שהוא בעל עגלה קטן לכמה נוסעים, ויש בעל עגלה גדול לכמות נוסעים גדולה) ואמר הטייס לראשונה ראיתי איש אמת ללא חנופה שקרית

   1. ובזכות נציגיהם של הערסים המפיחים הללו יש לך ולילדיך אוכל במקרר

 11. בניגוד לפנטזיה שלך או כל מיני שרוצים להציע לנו דרך חדשה, ניסו את זה כבר לפני המון שנים וזה ממש לא צלח, יש על זה אפילו חג פעם בשנה שנקרא חנוכה, והפוך גוטא יש לי הרגשה, אחרי שהשמאל, רואה להיכן הוא התדרדר, עם הפייק ניצחון פירוס לבינתיים שלו, וכעת עושה בקרת נזקים, וחשבון נפש, ומתבייש לאן הוא דרדר את העם כאן,כל הקיש קיש קריא שלהם, תתפוצץ כמו בלון נפוח, והכל יתמוטט כמו מגדל קלפים, כמו הקומניזם ברוסיה בזמנו, זהו נמאס להם, הם מרגישים, מאוד חלולים, ואלימים, והסיסמאות הנבובות והחלולות שהם השמיעו, עד הלום לא מתכתב עם היושרה הפנימית, והם מרגישים מיאוס מעצמם, זה בדיוק העגלה הריקה שאמר בזמנו החזו"א לבן גוריון שנעלב, זה מה שאנו רואים לנגד עינינו היום ב2023 עגלה ריקה כפשוטו, אנשים פתאום תופסים, שחיינו פה שנים בשקר של דמוקרטיה כביכול, אך תחת שליטה של כל האנשים הקטנים, הללו שכל מהווים זה אכול ושתו כי מחר נמות, כסף תאוות וכבוד, וסטיות של משכב זכור מהסוג של סדום ועמורה, ואם פתאום הם מרגישים שמשהו מאיים, על המשך הדיקטטורה במסווה דמוקרטי, הם שורפים את כל העולם, ומשתוללים בכנסת, ומקללים, ואחרון חביב גם הצבא שהיה בעינם קודש קודשים חיללו את הקודש כעת, והכל מתכנס לתחושת גועל אחת גדולה, לקראת חגיגת ה75 שנה למדינת ישראל, האנשים ממש אבל ממש מדוכאים מבפנים, (אני מדבר רק על החילונים כמובן) בטח ובטח, שעל העגלה הריקה הזו הס מלחשוב בכלל לומר הלל, יותר מתאים מה ששבוע שעבר מישהי מהם אמרה קדיש על הפקקטה מדינה הזו, נו אולי זה מקרב אותנו לגאולה האמיתית, כי לא לנער הזה התפללנו יתגדל ויתקדש שמיה רבא

  1. האמת שדווקא לראשונה השנה ,ועוד לפני כמה חודשים – עוד לפני כל הבלאגן, חשבתי לא לחגוג את יום העצמאות ובטח לא לומר הלל ( לא יודע מה ביחס לתחנון). ידעתי שעכשיו השקר הדמוקרטי יצוף ( לא יודע איך אנשים לא קלטו את זה שנים. אולי חשבו שהשמאל אנשים הגונים. לשמאל היו הרבה הזדמנויות לגייס חרדים במשך 40 בשנה הללו, ובשביל שינאתם למתנחלים ולליכודניקים דווקא שמחו להעזר בהם ולתת להם עוד תקציבים ( רבין העדיף את דרעי על רפו"ל בשביל הסכמי אוסלו. שרון ואומרט צירפו חרדים בשביל פינוי יישובים. גם בממשלה הקודמת לא עשו כלום מתוך תקווה מנותקת מהמציאות שהחרדים יפרו את בריתם עם ביבי)) ושלטון הפקידים יתגלה במלוא מערומיו וממילא אין באמת עצמאות. אבל הייתה לי תקווה שלפחות הכנסת תחוקק את החוקים ורק אז שהפקידים הללו לא יבצעו את דברה אלא את דבר הסנהדרין שלהם ( בתי המשפט). אז היה ברור לכולם – כולל השמאל – שיש פה דיקטטורה ( נאורה ונחוצה לשיטתם) וסוף כל סוף השקרים והמניפולציות היו מפסיקים . העמדת הפנים היא הבעייה האמיתית

   למעשה החרדים הם בכלל לא העניין . יותר משהשמאל שונא את החרדים הוא שונא את הדתיים הלאומיים. ויותר משהוא שונא את הדת"ל ( שלא משרת תחתיו כמו בימי מפא"י) הוא שונא את הספרדים ויותר משהוא שונא את הספרדים הוא שונא את הימין החילוני האשכנזי – אנשי חירות. והליברלים שבתוכם בכלל משרתי השטן. וביבי ( שהכי דומה להם) – השטן בכבודו ובעצמו

  2. יהודה
   אגב, מי שחזה היטב את הריקנות הזו של 2023 היה הרב מיכי בעצמו ב"שתי עגלות" ( ובכלל בכל הקוורטט ). הוא גם קשר את מושג התוכן ליהודיות ( ההגיון העברי השמעי) . אז, אפילו שבגדול היה ריק, היה עדיין לשמאל איזה ניצוץ של תוכן ( יש לחבדניק דרך לשכנע אותו להניח תפילין….). הם עוד האמינו בעם היהודי לפחות. הדור הנוכחי ריק לחלוטין. לא רק שאין לו את העם היהודי. אפילו אמת אובייקטיבית אין לו. אין לו מציאות בכלל. הריקנות בשיא התגלמותה. וראה מי מנהיג את המחנה הזה בכנסת. וכנראה שגם לימין החילוני אין תוכן וגם זה יתגלה מתישהוא . הלוואי שאני טועה

   אגב אני לא בטוח שלשמאל יש תחושת מיאוס בעצמם ובטח לא יושרה פנימית.. בשביל זה צריך קצת נשמה . אני לא יודע אם הם באמת לא זומבים כי נראה שהם באמת מאמינים בססמאות המגוחכות שלהם.

 12. כבודו לא מעודכן, ייתכן כי זה רק בשלב ההתחלה, אבל ישיבות קטנות חרדיות תיכוניות(כולל מתמטיקה 5 יח"ל והנלווה) קמות עכשיו כפטריות אחרי הגשם. ישתבח שמו, ייתכן שעוד 10-15 שנה נגלה שהפורמט יצא מוצלח יותר מהישיבות התיכוניות של הציונות הדתית

 13. הרב מיכאל. יש לי ידידה שמפנה אותי לקרוא אותך הרבה פעמים בדיונים סביב נושאים כאלו ואחרים. בפרט אקטואליה אבל לא רק. היא שולחת לי קישור לטורים שלך בציפייה שאקרא. לצערי, מעולם לא קראתי עד הסוף.

  זה לא כי אתה לא כותב יפה או כי הדברים אינם חכמים בעייני. זה כתוב מצויין וממה שכן קראתי ניכר שהניתוח שלך לדברים גם יצירתי מאוד וגם עמוק מאוד. ושאתה רואה את המדינה שלנו למרחב ולרוחק בצלילות וכנות שאינה נפוצה כיום. הבעיה שלי היא עם אורך הדברים.

  בעוד שמאמר תוכן ממוצע באינטרנט הוא עד במקרי קיצון באורך של עד 1,000 מילים, ולרוב מוגבל ל400 מילים (בעבר עבדתי בכתיבת תוכן, מכיר קצת). מאמר ממוצע שלך הוא באורך של 3,000 מילים.. זה לא אורך במעט מהרגיל, זה ארוך באופן חסר פרופורציה לפורמט. ולמעט בשבתות אין לי פנאי לקריאה של דברים באורך שכזה. למעשה כתיבת מאמרי דעה באינטרנט באורך 3,000 מילה דומה קצת לבמאי שיוציא סרטי לקולנוע באורך 8 שעות.. כנראה שיהיו מי שימצאו עיניין בזאנר הזה. אבל הרוב המוחלט של הקהל הפוטנציאלי אפילו לא יכנס לאולם ההקרנה..

  ולדעתי זה חבל. כי כפי שאמרתי ניכר שאני מפסיד לא מעט בכך שאני "מתעצל" ומתנהל כאדם מערבי ממוצע. ואני בטוח שאיני ה"עוקב" היחיד שאתה מפסיד בגלל צורת הכתיבה שלך כיום.

  הייתי רוצה לבקש מימך לכתוב בסטנדרט הנורמאלי, או לכלל הפחות לתת בסוף כל טור סיכום של עיקרי הדברים.
  הפתרון המוצלח ביותר לדעתי הוא שתתחיל להוציא את הדברים כפודקאסט. בסגנון של "מפלגת המחשבות" או "קטעים בהסטוריה". כך שתוכל לשמור על אורך הדברים והפירוק למרכיבים של כל נקודה, אבל העוקבים אחריך יוכלו לעקוב (כי האזנה לפודקאסט לא דורשת זמן מיוחד, היא נעשית תוך כדי נסיעה).

  בתקווה שאוכל לעקוב אחר דברך בעתיד הלא רחוק, אלעד.

  1. שלום אלעד. ביקשו זאת ממני לא פעם. תשובתי שלילית. לאורך יש מטרה. כוונתי ללמד ניתוח וחשיבה ולא רק להציג שורות תחתונות (כמו הגמרא). מי שלא רוצה שלא יקרא. כמה יוסף איכא בשוקא.

   1. חוזר שוב ומבקש שתשקול לעשות פודקאסט בסגנון "מפלגת המחשבות". אולי אתה יחד עם תלמיד שלך שגר בקרבתך. עם-ישראל ואני בתוכו מפסידים אותך.

 14. קודם כל הכעס של התומכים ברפורמה (אני באופן לא כועס . כבר התייאשתי ממזמן. פראייר מי שהולך לצבא. נהייתי חרדי למעשה) הוא על הבגידה של גלנט ועוד כמה והכניעה של נתניהו והזלזול במצביעיו. מהשמאל אין ציפיות. הם באמת חבורה של בריונים. ולא בגלל הוצאת הכסף מהארץ ,הסירוב לשרת וההפגנות. כל אלה לגיטימיים לגמרי. הבעיה היא עם הנסיון להטיל אימה על העם היהודי ( הימין). וכמובן עם האטימות והשקר. הרי הרפורמה היא באמת תגמור את הבירוקרטיה ( השמאלנית) ותתחיל דמוקרטיה אמיתית ( לפחות יותר אמיתית מהמצב הקיים. אין מה לשופטים לחפש בוועדה למינוי שופטים. רק חברי כנסת לפי מפתח של גודל המפלגות בכנסת) בה העם בוחר את אנשי המקצוע שיעבדו אצלו ( השופטים) ולא בעלי המקצוע ימנו את עצמם. ורפי השכל הללו לזה קוראים דיקטטורה כאשר הם דיקטטורים יותר גדולים ( דיקטטורת הפקידים) מכל דיקטטורה שאולי עלולה לקום פה בגלל הפרצות ברפורמה. ואם מבטלים את פיסקת ההתגברות אז בכלל אין על מה לדבר ( היא לא כל כך חשובה לי. מה שחשוב באמת זה היושר של השופטים מה שחסר לגמרי אצל השופטים הפרוגרסיביים ( שכאמור אין בעולמם אמת וצדק בגלל שהם פוסטמודרניסטים)). זה כמו אמנות (פוסט) מודרנית – תקשקש משהוא על קנבס ושים במוזאון והנה לך יצירת אמנות. אי אפשר בכלל לדבר עם אנשים כאלו.

  דבר שני – הבעיה עם השמאל שהם משתמשים במעמד ה"גבוה" שלהם (בעיניהם. הם אמנם ציבור משכיל יותר אבל ציבור של כסילים ( אטומים), אווילים (אינפנטילים) וחסרי דעה (כלומר חסרי חוש ביקורת עצמית מינימלית. חסרי מודעות עצמית. לא שפויים)), בשביל לחנך את המעמד ה"נחות" בשם לא אחר מאשר ה"שוויון" הקדוש. נניח שהימין היה מסכים למעמד נחות בקלפי אבל אז הוא היה דורש בצדק מעמד גבוה יותר מזה של הציבור הערבי שהוא "אנטי תורם". אבל מה שקורה בפועל הוא שהמעמד העליון דווקא נותן עדיפות לערבים בשם ה"שוויון" על פני "אחיו" מהימין שהוא כלל לא רואה בהם אחים . בקיצור או שהם סופר מושחתים או שהם כסילים ברמות. אני באופן אישי לא מאמין בשוויון ומאמין בהיררכיה בבני האדם. ההיררכיה נקבעת לפי ה"דעת" שיש באותו אדם . ודוק דעת ולא השכלה. איינשטיין משוגע ("יצא מדעתו") שווה פחות מנהג אוטובוס שפוי. כמובן יש דברים שלעניינם ההיררכיה לא רלוונטים כמו מידת האדמימות של הדם וכו' אבל לעניין שררה וממשלה זה כן רלוונטי. כמו במשפחה ההורים מחליטים באופן דיקטטורי ביחס לילדים.בקיצור, זה פשוט שנאה במסווה של צדק. שיסירו את המסווה שיגידו "אנחנו שונאים אתכם". זה כבר יהיה יותר טוב. מכאן אפשר להמשיך הלאה.

 15. דווקא אפשר להישאר חרדים ולצאת לעבוד. עיקר החרדיות היא לאו דווקא התנגדות למודרנה. יש לא מעט חרדים (ליטאים) בעלי אוריינטציה אמריקאית שעובדים בהייטק או מדענים .בארץ פחות. יש חרדית מתמטיקאית מפורסמת באונ' העברית ( רות משהוא. לא זוכר. למדתי אצלה) ויש עוד כמה בעלי כיפות שחורות ( בעלי מנטליות מודרנית) במחלקות לפיסיקה ומתמטיקה בעברית. בקיצור יש את החרדים המודרנים כפי שהם נקראים בחברה החרדית. עיקר החרדיות זה ההתבדלות מהחילונים כדי להימנע מהשפעה רעה ( אצלם זה בגלל הזלזול בתורה . אצלי זה כבר בגלל שהם אנשי שקר ( כן. כולל אנשי ימין חילונים. אי אפשר לסמוך על אף אחד). זה בלתי אפשרי בצבא אבל אפשרי במרחב התעסוקתי. אפשר לשתף פעולה בענייני עבודה ולא להיות חברים ןלהתרועע שבעניינים שלא קשורים לעבודה . בכלל מוצדק ונכון לא להקריב משפחה על מזבח הסטרטאפ ( וגם לא על מזבח הצבא). זה גם בטווח הארוך לא תורם לחוסן של המדינה ( כמדינת העם היהודי). כל ההיטקיסטים הללו הם אנשים חסרי זהות ובגלל זה חסרי נאמנות לאיזשהוא קולקטיב מהותי). גם אפשר להם להקים צבא פרטי שייגן על יישובים חרדיים עם המוסר שלו ולא משהוא שנכפה עליו ע"י אסא כשר .לא נראה לי שהגדולים יתגדו לזה.

 16. "לדעתי כמו שסביר לקחת מנו יותר מסים, כך גם לגמרי סביר שיש לו יכולת השפעה גדולה בגלל כוחו הכלכלי, יותר ממה שיש לאזרח רגיל. לא בקלפי, אבל במאבקים דמוקרטיים – בהחלט כן."

  תוכל בבקשה לפרט מעט יותר את המשפט הזה? מה זה אומר בדיוק 'מאבקים דמוקרטיים', ולמה להבחין למעשה ביניהם ובין 'פתק בקלפי'? באופן אישי אני בהחלט מבין את ההגיון שבדבר, כלומר, שלאדם בעל הכוח הרב יותר/ שתורם יותר תהיה השפעה רבה יותר על התנהלות המדינה. אבל למיטב הבנתי, זו לא דמוקרטיה (לא שקיימת הללמ"מ שצריך להנהיג מדינה באופן דמוקרטי, אבל כפי שאתה בעצמך טוען, אלו 'כללי המשחק' שנקבעו ואותם יש לכבד).

  1. זוהי בדיוק דמוקרטיה. אנסה להסביר קצת.
   לגבי הפתק מול הכוח, אין כאן הבחנות חדות. ההחלטה היא שלכל אחד יש פתק אחד בקלפי כי קשה לכמת זאת אחרת. מעבר לזה, מצב כלכלי וכוח גם משתנים עם הזמן וקשים לכימות ולכן אי אפשר לקבוע קריטריונים שמשקפים זאת. אז החליטו לתת לכוחות השוק לקבוע (היד הנעלמה). אדם יפעיל כוח כמידת יכולתו (בתוך כללי מסגרת מינימליים) ואם הוא יצליח כנראה שזה מגיע לו. לכן יש בסיס של קול אחד בקלפי לכל אחד, ומשם והלאה יש משחקים שבהם אנשים תופסים עמדות כוח ומנסים להשפיע. מי שמצליח מצליח.
   זו בדיוק הדמוקרטיה. משחק שבו יש הפעלות כוח בתוך מסגרת נתונה, וההחלטות מתקבלות על ידי מוסדות נבחרים שמתחשבים בכוחות על המגרש. הזיהוי של דמוקרטיה עם שלטון הרוב הוא פשטני ולא נכון. דמוקרטיה היא מסגרת שמאפשרת דיון ושיח (ראה טורי על כיצד נראה שיח ציבורי), ואלו קובעים את ההחלטות.

   1. ״ההחלטה היא שלכל אחד יש פתק אחד בקלפי כי קשה לכמת זאת אחרת.״ הבלים. גם היומרה להגדיר ״דמוקרטיה״ כמושג מתמטי בעל משמעות אחת ויחידה הוא הבל. לדמוקרטיה צורות רבות שהתבטאו במהלך ההיסטוריה במשטרים שונים ומשונים, כאשר לכל אחד רקע תרבותי, ערכי ואידיאולוגי שונה. ההגות הדמוקרטית של המהפכה הצרפתית היתה שונה מאוד מההגות המקבילה בבריטניה או בגרמניה, שלא לדבר על הדמוקרטיה ״המקורית״ של ערי המדינה היווניות ובראשן אתונה. אתה מנסה לעורר דיון ביקורתי ונטול פניות אך מתעלם באופן עקבי למדי מכך שמושגים מתחום החברה והמדינה הם בעלי רקע היסטורי עשיר וגיוון רב מאוד. הקביעה שאתה מציג כאילו כמעין תובנה קרטזיאנית על ״מהות״ הדמוקרטיה היא שיקוף חלקי מאוד של התפישות הבריטיות לתפקידה של המדינה, ומקומה של הכלכלה בתוך העולם הפוליטי חברתי. בישראל, רוב מוחלט מדור המייסדים (למעט אולי וייצמן) ינק ממסורות אחרות לגמרי, ולכן המשטר שלנו לא דומה בכלל לזה בבריטניה. רוצה לומר, לא ניתן להבין כלום מבלי להבין את ההקשר שלו. רוצה לדעת מה היא הדמוקרטיה הליברלית המערבית? אל תשב ליד האח ותחשוב חזק כמו דקארט אלא לך תקרא קצת ספרי היסטוריה. קביעה זו עולה בקנה עם הצו הקטיגורי. עם כולם היו לומדים להבין הקשרים של מושגים והתפתחויות של תופעות ופחות לפנות ישר לחשיבה מופשטת ״לוגית״ ״מתמטית״ לכל הפחות השיח הציבורי היה שפוי יותר.

    1. אם אתה נהנה לכתוב נחרץ אז אני שמח שאפשרתי לך זאת. בשביל זה אנחנו כאן. אבל מעבר לנחרצות כדאי גם להשתפר בהבנת הנקרא.
     אתה מערבב בין טענות היסטוריות לטענות של מהות. כדי לטעון טענה היסטורית אכן צריך לבדוק את ההיסטוריה. אבל כאן לא עסקתי בהיסטוריה, ולכן טענותיך אינן ממין העניין. בהצלחה.

 17. כתבת בעבר שיהודי מהותית נמדד בשמירת תורה ומצוות.
  האם לא משתמע שאתה בעצם אומר ליהודים להתפשר במהות שלהם בתמורה לחברה עשירה יותר (ועבור אינטרס מסוים שיצא מזה לכלל הדתיים)?

   1. יהדות נמדדת בשמירת תורה ומצוות, לא בהכרח יהודי. ראה בטור הקודם על איינשטיין והשמשים.
   2. בלי קשר ליהדות אלא בכלל, לא כל הקבוצה אמורה לעסוק במשימה החשובה ביותר בעיניה. אחרת כל עם ישראל היו עוסקים ברפואה או בלימוד תורה. יש חלוקת משימות קבוצתית, וכדי שהקבוצה תתפקד נכון צריכים חלק מחבריה לעסוק בנושאים שתומכים באחרים גם אם להם עצמם יש ערך פחות.
   1. בהנחה ששניהם יהודים פורמלית (הלכתית) מי בעיניך יותר יהודי (או "יהדותי") –
    יהודי סטרטאפיסט חילוני או יהודי שומר תורה ומצוות קלה ובחמורה?

     1. אתה מזדהה כרב, ומייעץ לאנשים "תלמדו פחות תורה". ובמילים אחרות – "תהיו פחות יהודים".

      תאמר שגם רבנים אחרים אומרים לתלמיד שלהם להתגייס לצבא, וברור שזה כרוך בויתור על איכות מצוות (ודאי שמצוות לימוד תורה), זה נכון, אבל בשביל הרבנים האלו יש ערך דתי למדינה, ולכל אין פה באמת הקרבה לפי אותם רבנים.

      אותו דבר גם רבנים חרדים שאומרים לתלמיד ללמוד רפואה או להיות נהג במד"א (כרוך בויתור על איכות לימוד תורה ומצוות אחרות), זה גם נכון, אבל זה כי הם רואים ערך בעניין של הצלת חיים. ערך דתי.

      ומה הערך שלך?
      לבנות כלכלה חזקה יותר למדינה?
      קשה מאד לומר שזה ערך דתי.

      לדעתך היהדות זה רק הלכה, וללכת לפתח סטארטאפים זה בטח לא עניין הלכתי, ואין פה ערך דתי (גם לא התירוצים שהמדינה תהיה עשירה יותר).

      אז מאיפה שאבת את הפילוסופיה המאד לא שגרתית הזו?

      אני אשתדל לא לדחוף לך מילים לפה, אבל אם התשובה שלך תהיה "אני יהודי-ליברלי-מודרני",
      אז ברוב חוצפתי אני אענה לך כך : בחיאת, עזוב אותך, באמאש'ך (זו לא קללה כמובן).

      זה פשוט לא נשמע טוב.

      1. אני ממש מתאפק לא לכתוב את דעתי על יכולותיך, בתחום הבנת הנקרא ובכלל. אז אעצור כאן.

 18. לגבי המשפט הזה:
  "אבל חשוב לדעת שלפחות כיום ברור שרוב גדול של הציבור (כולל מעל חצי ממצביעי הליכוד) תומך בהשהיית הרפורמה ובשיח לקראת הסכמות."
  ייתכן שהתמיכה בהשהייה ובשיח נובעת מהאיום של מחנה השמאל בסרבנות ושאר צעדים כוחניים.

  לגבי המשפט הזה:
  "במבט הזה עוד יותר ברור שהחרדיות המוצעת כאן לא מקיימת מאומה מהקריטריונים המהותיים שמאפיינים אותה."
  אני חושב שאחד מהמאפיינים המהותיים של חרדיות ששכחת הוא הקפדה יתרה על מצוות.

  1. בהחלט ייתכן. ועדיין בנסיבות הללו זודעת רוב הציבור.
   הקפדה על מצוות אינה מאפיין חרדי, ובטח לא ייחודי.

 19. ככה לפחות רבים בציבור תופסים את החרדיות. ראה למשל את המשפט הראשון בויקיפדיה על חרדיות: "היהדות החרדית היא ענף ביהדות האורתודוקסית המתאפיינת בהקפדה רבה יחסית על שמירת מצוות וקיום ההלכה, ובשמרנות מבחינת תרבותה ואורח חייה."

 20. ברמת האידאות קצת איבדתי אותך, (שאלתי מכוונת לשיטת החרדים כפי תפיסתך) אי אידאות/ניהיליזם היא אידאה?

   1. דברת על התנגדות לציונות והתנגדות למודרנה וערכיה כאידאה, מה כוונתך?

  1. אני רק מעדכן שהציונות הדתית סימנה את מערכת המשפט כמטרה לפני הרבה שנים.
   אם תבדוק בפרקליטות מחוז ירושלים תגלה רוב מוחלט של דתיים כאשר פרקליט המחוז בוגר ישיבת נתיב מאיר שהמשיך לישיבת ההסדר הר עציון. למד בבר אילן ולפי השמועה אפילו יש לו סמיכה לרבנות (לא בטוח בנקודה הזאת).
   הוא גם היה מג"ד חי"ר במילואים ממש המודל של הרב אריה בינה.
   כל זה לא עוזר לו מול הביביסטים שלא באמת רוצים איש ימין/שמרן/ישר אלא רוצים בובה שתמיד תהיה בעד הביבי ותטהר לו כל חטא וכל פשע.

   מזכיר שמנדלבליט צורר היהודים דתי שומר מצוות.
   שרוני אלשיך הרשע גדל בקריית ארבע, למד בישיבת נתיב מאיר (כאמור חזון הרב בינה) והמשיך למרכז הרב.
   הוא אפילו מזרחי מישראל השניה, אבל כל זה לא עזר לו ברגע שיצא נגד ביבי.

   אם הציונות הדתית תתחיל להשתלב ברצינות בהייטק (מדווח מהשטח – אחוז אפסי של יזמים/בכירים/מובילים…) זה לא יעזור כי אנשים שמקדישים את חייהם לפיתוח חברות ומוצרים לא יוכלו לראות את מעשה ידיהם טובעים בים למען האינטרס הקבוצתי ולכן יהיו בצד של הגוש היצרני ולא בצד של סמוטריץ/רוטמן/בן גביר

 21. אתה טוען שנתינת הכח לאופוזיציה להשבית את המדינה, זאת אומרת שגופים חוץ פרלמנטריים יכתיבו את סדר היום, היא לכתחילה כי הם בעלי הממון והתורמים הגדולים המחזיקים את כולם.
  וזאת מניין לך? "64 מנדטים" הם לא רק חרדים(שגם הם מתחלקים לנשים וגברים),אלא ליכודניקים ורוב ההתיישבות ביו"ש. עשית השוואת נתונים ביחס למשרתים בצבא, בין שני המחנות? וכי השמאל עוקף באופן גורף את קבוצת 64 מנדטים? הרי אלעזר שטרן בהיותו ראש אכ"א זעק אחרי לבנון השניה את חרפת מתגייסי גוש דן. נעבור לממון, וכי מתיישבי יו"ש והציבור הליכודניקי כולם חוטבי עצים ושואבי מים? שורה תחתונה. אני כלל לא בטוח( למעשה בטוח שלא), כי במספר סופי עיקר אחזקות המדינה נמצאות במובהק בידיים של השמאל. ואחרי שאמרנו זאת, יש עוד חשבון שצריך לעשות: מה משקל הערך הרוחני תרבותי שכל אחד נותן. כזכור אנחנו בשכונת "שארק אל אואסאת" רחוב "דאוללאת ישראיל", באמת נראה לך שעם מה שיש ליאיר לפיד להציע נשרוד כאן?

  1. זה לא שחור לבן. בהחלט יש הצדקה שיהיה לאנשים וגופים כאלה כוח. כתבתי שאנשי ימין ודאי צריכים לקבל זאת (היד הנעלמה הקפיטליסטית).
   אלא שזה לא אומר שכל שימוש בכוח הזה הוא מוצדק. ברור ששימוש בו מוצדק רק בנסיבות מספיק קריטיות ובפרופורציה סבירה. אבל ההחלטה האם הנסיבות הן קריטיות ומהן הפרופורציות היא בעצמה שנויה כאן במחלוקת. בעלי הכוח ההם סבורים שכן.
   הוויכוח מיהו בעל הכוח הוא מיותר. השטח מוכיח זאת, ואין טעם בהשוואות ופלפולים. אם לאחרים יש כוח גדול יותר, אדרבה שיעשו בו שימוש.
   לא היה בדבריי מאומה כדי לומר שרוחניות אינה משמעותית לשרידותנו.
   השימוש שהשלטון הנבחר עושה בכוח שניתן לו אינו סביר ומוצדק יותר. הם פשוט משתוללים ללא רסן ובלי שום חוקי משחק (ע"ע משטרת בן גביר, השתוללות מירי רגב וקרעי והחרדים עם איסורי מיסיון לכלא ועוד). לצערי, למרות שאני פעיל מאד בניסיונות להשיג הסכמה, אני הולך ומשתכנע יותר ויותר שצודקים אלו שרוצים ללכת עד הסוף.

   1. ועוד לא דיברתי על כך שאלו שנבחרו מכוח היותם רוב משתמשים בכסף שיוצר המיעוט לצרכיהם האינטרסנטיים. האם זה לא מקומם? כמה אטימות אפשר לגלות?!

 22. "ללכת עד הסוף". זה יהיה כישלון קולסאלי לכולנו. אתה מדבר על השתוללות ללא רסן. אני משוכנע ששבירת התיקו עם 64 מנדטים קשורה לדבר אחד, ההליכה בקיר של מתן כהנא (איזו הדברות הוא עשה, עם המהפכה שלו? ולא משנה כמה היא צודקת) ויועז הנדל. כולה שנה וחצי והתרסקות גוש השמאל-מרכז. איפה הדבשת איפה? ואחרי שכולנו נובס כאן בגלל ההליכה עד הסוף (כמו שאי"ל מחקו את אצ"י, ההגנה את אצ"ל) מי אתה חושב שיישאר כאן לאסוף את השברים, תלמידי הרבי מצאנז-קלויזנבורג או צאצאי קסטנר? הלוואי שיגיעו להסכמה כלשהיא.

 23. אתה חוזר על מה שאני נואם בימים אלו שוב ושוב. רק הערתי שהממשלה הנוכחית מאד מקשה על כך עקב השתוללותה, וגורמת לי לתהות שמא צריך להילחם בהם עד הסוף.
  ואל תשווה את צעדיו של מתן כהנא, גם אם אינך מסכים להם, להשתוללויות העכשוויות. זו ממש דמגוגיה (השוואות בנוסח ביבי).

השאר תגובה

קרא גם את הטור הזה
Close
Back to top button